AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








članci iz novina

Stranica 2 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Fidelito 29/8/2010, 23:17

abrkili je napisao/la:A pazite sad ovo...

Možda sam to i pričao,ali nije na odmet da se opet pročita,jer je interesantna rupa u zakonu.
Imali smo predvanje profesora Šoštarića sa Vet.instituta o goveđoj spongiformnoj encefalopatiji ili kravljem ludilu.Nakon svih priča o obaveznom pregledu goveđih mozgova na klaonicama,zabrani korištenja mesno-koštanog brašna u EU i Hr postavio sam sljedeće pitanje:
Ako je kod nas zabrana tog m-k brašna,kako ga se onda rješava i kuda?
Odgovor je bio da ide u zemlje trećeg svijeta,u bosnu,ukrajinu,afriku itd.
Moje iduće je pitanje je bilo:
Da li je onda nekim zakonom reguliran uvoz stoke iz tih zemalja?
A profesor,koji je sasvim realan čovjek,rekli bi s kičmom odgovara:
Dragi studenti,vi učite neke stvari koje vam vjerojatno neće nikad trebati.Bilo bi jako dobro da polovicu vaše studentske knjižnice ispraznimo i zamijenimo romanima ALAN FORDA,neke bi vam stvari bile puno jasnije.

Toliko o sigurnosti hrane,HACCP i ne znam kojim sve ne certifikatima koji štite potrošače.A najsigurniji smo ako konzumiramo hrvatsko. Suspect

Otprilike je ista stvar sa sojinom sačmom koja dolazi iz južne amerike (Brazil). Tamo je velika većna proizvodnje soje na principu direktne sjetve sa roundap-ready patentiranom GMO sojom. Ali dolazi prerađena na tržište kao sojina sačma i kao takva se troši za krmne smjese. A mi smo kao država u kojoj nema GMO-a. Malo morgen. Siguran sam da uvezena soja ima sve potrebne certifikate da to papirološki zadovoljava naše carinske i druge inspekcije kao i u to da je ta soja proizvedena direktnom sjetvom. Ali ništa se ne može dokazati, nitko to uopće ne istražuje. I sada mi kao lokalni proizvođači soje moramo konkurirati na istom tržištu sa svojom non-gmo sojom na kojem se nudi uvezena soja. To se mora nekako prekinuti, ili nam moraju (barem teoretski) izjednačiti uvijete proizvodnje ili moraju zabraniti uvoz - ovakva situacija je dugoročno neodrživa i za proizvođače, ali i za državu.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by abrkili 31/8/2010, 00:11

Fidel i to je samo jos jedan od mnogih primjera.Mislim da mi više i nemamo državu u punom smislu riječi.Ili se taj smisao promijenio pa je to i dalje 'the država'.
abrkili
abrkili

Broj postova : 1754
God : 36
Lokacija : Nova Kapela
Registriran : 14.03.2008
28

→→→ : VIŠE

http://www.vef.hr

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by mario 31/8/2010, 08:56

Došla su vremena kad u trgovini moraš preokrenuti i dobro pogledati svaki artikl. Preporuka je da kod mesa gledate zemlju porjekla. U subotu sam kupovao meso u jednom hrvatskom trgovačkom lancu i gledam svježe meso na akciji zemlja porjekla Argentina (vi koji neznate to vam je zemlja u susjedstvu crazy). U vitrini par metara dalje ista vrsta mesa iz Hrv. po istoj cijeni samo zbog isteka roka trajanja. Javi se dilema što kupiti? Kupio sam domaće (sigurno je par godina mlađe od svježeg mesa iz Argentine).
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by abrkili 31/8/2010, 21:11

heh,ironično je da djeca jedu meso koje je starije od njih,i to ako ne računamo dob grla na klanju,nego samo starost mesa.... No
abrkili
abrkili

Broj postova : 1754
God : 36
Lokacija : Nova Kapela
Registriran : 14.03.2008
28

→→→ : VIŠE

http://www.vef.hr

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 7/9/2010, 20:32

U SRPSKIM trgovinama danas u prodaji nije bilo dovoljno mlijeka, a neće ga ni biti sve do kraja studenog, javlja srpski dnevni list Blic. Država do sada nije uspjela riješiti problem nestašice mlijeka u Srbiji, a kako stvari stoje, to joj neće uskoro poći za rukom.

Mljekare su javnost na nestašicu prvi put upozorile krajem srpnja. "Imlek" je tada priopćio da je u Srbiji došlo do pada proizvodnje mlijeka za više od 20 posto, i to zbog loših vremenskih prilika i smanjenja stočnog fonda.

"Mi smo u međuvremenu povećali otkupne cijene za 10 posto, ali i pozvali državu da pomogne farmerima. Ali to nije pomoglo. Sada, bez obzira na cijene i na pomoć države, normalizaciju stanja s domaćim mlijekom ne treba očekivati prije studenog, jer u rujnu i listopadu i inače dolazi do pada laktacije pošto se u tom periodu krave tele", kaže generalni direktor "Imleka" Slobodan Petrović.
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 8/9/2010, 20:29

ovo je prešlo svaku mjeru, ako je istina što pišu pa gdje je tu inspektorat
http://www.jutarnji.hr/u-govedi-narezak-i-pastetu-stavljaju-iskljucivo-crknutu-govedinu/884406/
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Fidelito 10/9/2010, 02:06

Sigurno je da je u prerađevinama meso 'crknute' stoke. (Ne bih volio da mi živa svinja iskoči iz mesnog doručka). Samo pitanje je da li je ona crkla od mesarskog pištolja ili od neke boleštine, ili možda od starosti.... članci iz novina - Page 2 684261
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by mario 10/9/2010, 11:01

Ne znam kaj se čudimo danas meso sutra bude tak mlijeko/sir, vino, sokovi, brašno/kruh.........
Sve je to rezultat samokontrole koja je prerano uvedena. Isti zakoni vrijede i u EU ali Njemcu ne pada na pamet staviti staru krepanu kravu u mesnicu
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 12/9/2010, 12:03

opet o mesu i političarima :
http://www.jutarnji.hr/nisu-jadna-goveda-kriva--tvrda-su-i-bezukusna--taman-kao-i-prilike-u-hrvatskoj/885186/
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by venzemaljac 19/9/2010, 21:44

mario je napisao/la:Ne znam kaj se čudimo danas meso sutra bude tak mlijeko/sir, vino, sokovi, brašno/kruh.........
Sve je to rezultat samokontrole koja je prerano uvedena. Isti zakoni vrijede i u EU ali Njemcu ne pada na pamet staviti staru krepanu kravu u mesnicu

samoregulacija funkcionira tamo gdje postoji osjećaj odgovornosti, socijalne osviještenosti i na tržištima gdje je jaka konkurencija, puno konkurenata, a zapreke pristupa na tržište su relativno niske....

e sad u većoj ili manjoj mjeri je i tržište hipotekarnih kredita u SAD-u bilo samoregulirano i eto dokle je to dovelo....

venzemaljac

Broj postova : 35
Lokacija : RH
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty cijena otkupa ind. jabuke

Postaj by venzemaljac 24/9/2010, 13:17

iz današnjeg Vjesnika:

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta i obilnih kiša u vrijeme cvatnje, na plantaži voća Borinci kod Vinkovaca ove jeseni ubrat će se za oko 30 posto manje jabuka nego prosječnih godina. S oko 130 hektara pod različitim sortama jabuka ubrat će se oko 2000 tona konzumnih jabuka koje nose oznaku I. i II. klase, a ostalo će u industrijsku preradu, potvrdila je voditeljica na poslovima berbe Gordana Barunčić. Rane sorte su obrane, a počela je berba na sortama zlatni delišes i florina, koje su najviše podbacile, s urodom manjim za 40 do 55 manji od prosječnoga. Berba je u punom jeku, pa je na plantaži angažirano 120 sezonskih radnika, a potrebe za sezonskom radnom snagom bit će i veće kako berba odmiče i na red dođe najzastupljenija sorta - ajdared. Zbog manjega uroda, tvrtka Vinka, u čijem je sastavu plantaža Borinci, ići će i na otkup industrijskih jabuka kako bi zadovoljila preradbene kapacitete. Određena je otkupna cijena tih jabuka po 0,40 kuna za kilogram, a to voćarima u vukovarsko-srijemskom kraju daje nadu da će ublažiti gubitke izazvane lošom godinom, svibanjskom kišom i poplavama, što je onemogućilo tretiranje jabuka kvalitetnom zaštitom. Pri kraju smo provođenja Vladine odluke od prije pet godina o restruktuiranju i financijskoj konsolidaciji, pa očekujemo da bi do proljeća 2011. godine Hrvatski fond za privatizaciju, u čijem smo vlasništvu, krenuo u proces privatizacije, naglašava predsjednik Uprave Vinke Ante Pazin. Sva dugovanja tvrtke su sanirana na način da će banke i tvrtke svoja potraživanja pretvoriti u vlasnički udjel. Proces je bio dug, no od tvrtke sa 69 milijuna kuna gubitka došli smo do sada formiranoga temeljnoga kapitala od 33 milijuna kuna, pojašnjava Pazin. Tvrtka sada ima dugogodišnju koncesiju na 550 hektara zemljišta, što bi, kroz dogovor s okolnim jedinicama lokalne samouprave, moglo biti povećano na 850 hektara. U 2010. godini podignuto je 50 hektara novih nasada, od čega 30 hektara jabuka i 20 hektara višnje.

venzemaljac

Broj postova : 35
Lokacija : RH
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 26/9/2010, 07:43

jutarnji list
- Meso je u Hrvatskoj zdravstveno ispravno. Ne pamtim kad se u nas dogodio neki eksces s hranom, posebice životinjskog porijekla, što je najbolji pokazatelj uspješnosti rada naših institucija - kazao je na današnjoj konferenciji za novinare ministar poljoprivrede Petar Čobanković, istaknuvši kako tome ide u prilog i zatvoreno poglavlje 12. o sigurnosti hrane u pretpristupnim pregovorima s EU.

Ipak, da bi potrošači bili mirni te da bi se povećala sigurnost hrane u RH, resorno ministarstvo danas u 14 sati otvorilo je besplatni telefon za potrošače 0800 203 200 i e-mail prijava@mps.hr na koje mogu uputiti svoje, čak i anonimne, prijave.

Prema riječima Gordana Jerbića, ravnatelja Uprave veterinarske inspekcije, veterinarska inspekcija radi svoj posao. Lani je podneseno 35 optužnih prijedloga i tri kaznene prijave zbog mesa. Do kraja kolovoza ove godine podneseno je, pak, 40 optužnih prijedloga. Od 30.000 pošiljki mesa i mesnih prerađevina iz uvoza lani ih je s granice vraćeno 127.

Na upit o deklaracijama na kojima pišu i do 4 različite zemlje iz kojih meso dolazi, ministar je kazao kako to znači da tele može biti oteljeno u Rumunjskoj, uzgojeno negdje drugdje, a zaklano i pušteno u promet u Hrvatskoj.
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 26/9/2010, 23:35

Todorić ulazi na tržište obnovljive energije
Autor: tomislavObjavljeno: 23. Rujan 2010.
Najveća hrvatska kompanija Agrokor u vlasništvu Ivice Todorića osnovala je prošli mjesec tvrtku Agrokor Energija koja je registrirana za proizvodnju i distribuciju električne energije, opskrbu plinom i proizvodnju biogoriva.



Za direktora te tvrtke imenovan je Herman Seidl.

Ta tvrtka nema veze s Todorićevim planom da sagradi benzinske crpke u sklopu Konzumovih prodajnih centara već bi se prvenstveno trebala baviti proizvodnjom energije iz “uobičajenih sirovina i otpada”.

Iako je Agrokor novi igrač na energetskom tržištu, on pred konkurentima koji se bave proizvodnjom bioenergije ima prednost zbog vlastite goleme sirovinske baze.

Kao najveći proizvođač jestivog ulja Agrokor će jednostavno moći osigurati sirovine za proizvodnju biodizela i bioetanola, a pretpostavlja se da bi pogon mogao biti stacioniran u Vupiku, koji je i prije ulaska u sastav koncerna imao planove o ulasku u posao s biogorivom.

Druga vrsta obnovljive energije koju bi Agrokor mogao proizvoditi je bioplin koji nastaje fermentacijom i truljenjem biomase. U postrojenjima u kojima se proizvodi bioplin nastaje metan, koji se koristi za proizvodnju električne ili toplinske energije.

U svakom slučaju tržište obnovljivom energijom ubrzo će znatno narasti jer se Hrvatska prema pravilima EU obvezala da 5 posto energije koju troši mora dobivati iz obnovljivih izvora.

Nedavno je Davor Štern najavio osnivanje 100 milijuna eura vrijednog fonda koji bi ulagao u zelenu energiju, no u Todoriću će očigledno dobiti vrlo snažnog konkurenta.

Izvor: Business.hr
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by branko 1/11/2010, 15:13

Clanak iz Jutarnjeg kao odgovor na sve vise "povoljnih" ponuda u online oglasnicima u ovom slucaju se radi o autu ali ista stvar je s traktorima


Slušaj: Toyota Rav4, godište 2006., siva metalic, očuvana, 38.000 kilometara na brojčaniku, registrirana ... sve to - hitno za 10.350 eura. Tko bi odolio - pita me prijatelj koji baš traži, kaže, “urbani SUV”. Naletio je na oglas, ali ne vidi broj telefona pa zove mene da pogledam kako stupiti u kontakt s prodavateljem.

- Joža, gle, to ti je navlakuša. Njemački glasnici puni su takvih jeftinih mamaca. Taj auto ne postoji. Stvoren je da zaškaklja maštu ljudi poput tebe - trijeznim starog prijatelja. Kako bih ga lišio osjećaja srama, opisujem mu vlastito iskustvo. Nedavno sam, naime, naletio na novi motocikl koji “export-import” tvrtka iz Marbelle prodaje gotovo u pola cijene. Igrom slučaja, imam prijatelja u tom španjolskom ljetovalištu pa mi je provjerio navedenu adresu tvrtke. Ispostavilo se da u poslovnoj zgradi u središtu grada imaju jednu sobicu. Zajednička tajnica zadužena za cijeli kat rekla je da se nikada nitko od zaposlenika ne pojavljuje. No, zato iz cijele Europe tjednima zovu za taj motocikl, čiji naziv sirota žena ne zna niti izgovoriti.
Prvi kontakt

- Daj, pa objavljene su fotografije, vidi se registracijski broj, piše da je auto u Novom Zagrebu - uporan je moj Joža.
OK, primam se posla i otvaram oglas. Zaista, prelijepa Toyota zagrebačkih oznaka snimljena je sa svih strana. U pozadini se vidi i dvorište obiteljske kuće, nalik na ona kakva su u Botincu. Hm... čudno. Upisujem upit u formular koji se otvara kada kliknete na “Kontaktiraj oglašivača”:

“Pozdrav,

Zanima me vaša Toyota. Gdje se može pogledati i zanima li Vas pod račun VW Golf vrijedan 5000 eura?”

Nakon nekoliko sati stiže mi odgovor, ali na engleskom:

“Hvala na interesu. Molim Vas, ubuduće nam pišite na engleskom jer ne razumijem vaš jezik. Da, auto je i dalje na prodaju. Vlasništvo je mojeg šogora koji je nedavno umro u Vašoj zemlji, a moja sestra nije u stanju baviti se prodajom. Vozilo je trenutačno u špediterskoj tvrtki u Njemačkoj. Ako Vas zanima, može se organizirati da uplatite iznos, ukupno 10.350 eura (ili pola iznosa), a kad vidim da je novac uplaćen, auto šaljem na Vašu adresu. Imate pet dana rok da ga isprobate, a ako Vam se ne svidi ili odustanete od kupnje, auto mi možete vratiti. Naravno, ja u tom slučaju Vama vraćam cijeli iznos. Nema nikakvih komplikacija, sve ću vam objasniti. Andreas”

Nekoliko me detalja navodi na zaključak da tu nešto ne štima. Prvo, nigdje ne spominje Hrvatsku niti o kojem se modelu auta radi. Cijelo pismo odaje dojam već unaprijed napisanog pisma koje Andreas šalje kao odgovor čistim automatizmom. Drugo, uopće se ne obazire na polovnog Golfa koji bi Joža rado utopio u toj kombinaciji. Nadalje, čini se da je bandit diljem Europe posijao više mamaca s istom cijenom. Već u prvom odgovoru opušta žrtvu pričom o smrtnom slučaju i “jednostavnoj transakciji bez rizika”. Ono što smrdi, pak, jest činjenica da je odgovor u moj inbox stigao s maila jelena_b....ic@.... Kako to da brat jedne Jelene ne zna hrvatski?
Brza zarada

Jelena B. igra se s dvogodišnjim sinom u svojem novom stanu u New Yorku. Nakon čitave godine provedene u pripremama i sređivanju formalnosti, sada se napokon može reći da je sve iza nje. Sređivanje papira, putovanje s malim djetetom, useljenje u novi dom - sve je prošlo dobro. Još samo da se u Hrvatskoj dovrše detalji oko prodaje pokretnina i novi život može početi. Odjednom, newyoršku idilu prekida zvonjava telefona. Mora da je brat iz Zagreba. On jedini ima novi broj.

- Jelena, netko prodaje tvoj auto u pola cijene. Jesi li nekome, osim meni, dala punomoć - panično pita brat.

- Ne, nisam, što se događa - zbunjena je Hrvatica čiji novi početak ipak neće biti tako jednostavan. Ne njezinom krivnjom.

Jeleni se vraćamo kasnije, a sada, prisjetimo se nakratko novije povijesti prevare u našemu podneblju. Nebrojene su lopovske bande prohujale bankovnim računima hrvatskog naroda, ili barem njegova naivnog dijela. Svi se sjećamo hordi lakovjernika kako u hladnim hotelskim dvoranama zaneseno plješću uspješnim pojedincima iz mase sebi sličnih. Stotine tisuća kuna, skupe limuzine, opuštanje u elitnim ljetova-lištima. Prštala su bogatstva u nastupima maštovitih zanesenjaka koji su još istog mjeseca na jedvite jade dizali gotovinske kredite i ulagali u piramide sreće, multilevel marketing, spiralu sreće i tko zna kako su sve zvali te gluparije, sve smišljene s jednim ciljem. Godine su prolazile, broj naivaca rastao je s brojem razočaranih i poniženih. I tako, stvorena je kritična masa otriježnjenih.

Međutim, ljudi su se otrijeznili, a mudri lopovi smislili su nove strategije. TV prodaja nepotrebnih predmeta kućanicama bila je zapravo zatišje pred buru.
Prihvaćena igra

Nitko ne zna koliko rostfraj lonaca hrđavi u hrvatskim podrumima, koliko “easy to store” sprava za vježbanje tako praktično sakuplja prašinu pod krevetima, i koliko čudesnih električnih deka zimi grije noge promrzlih penzionera. Još je teže doći do podatka o tome koliko je obiteljskih odnosa narušeno zbog inzistiranja nećaka da dođe izvesti prezentaciju, “znate bez ikakve obaveze”. I tako, malo po malo i na sceni su, prirodnom selekcijom, ostali samo najuporniji.

Trenutačno su na sceni mudrijaši s pažljivo skovanim planom. Shvatili su da su, nakon opreznijih i iskusnijih potrošača, internet konekciju pribavili ljudi koji nisu upoznati s drevnim metodama prevara. Takve ljude teško ćete navući na rizik plaćanja internetom, ali terenac star dvije-tri godine, uz minimalnu kilometražu i cijenom 40 posto manjom od tržišne - to je mamac o kakvom mašta prosječna hrvatska žrtva prevare. Za takav statusni simbol isplati se i malo riskirati.

Zato prihvaćam Andreasovu igru i pišem novi odgovor u kojem kažem da me auto stvarno jako zanima, te da mi podrobnije objasni kako mogu platiti predujam. Odmah stižu upute za plaćanje. Istodobno provlačim Jelenu B. kroz google, servis 123people, mrežu LinkedIn, imenik T-coma, i sve drugo što je na raspolaganju. Google opet nadjačava sve. Moćna tražilica besplatno mi kaže da je Jelena B. na Facebooku. Otvaram Facebook i nalazim ukupno pet accounta pod imenom Jelena B. Redom im šaljem poruke istog sadržaja:

“Draga Jelena

U tijeku je pokušaj prevare putem online oglasnika u kojme se nudi Toyota Rav4. Prevaranti koriste Vaše ime i prezime, molim Vas, javite se. Novinar sam Jutarnjeg lista. Želja nam je raskrinkati kriminalce i informiranjem javnosti spriječiti nove prevare. Hvala”

Trebalo je čakati jedan dan, a onda se javila prava Jelena B.:

“Davore,

Hvala na Vašem upitu. Ja nisam u Hrvatskoj i pravu prodaju mog auta vodi moj brat. Elektronskom poštom mu se javio netko tko se predstavio imenom George i rekao je da dolazi iz Italije i da je zainteresiran za brzu kupnju auta, samo mu treba nešto više podataka. Brat mu je poslao slike i podatke, a potom se George nije više javljao. No, neki kupac je nazvao direktno moga brata i rekao mu da je isti auto oglašen za pola cijene. Brat je odmah zatražio skidanje lažnog oglasa (što je online oglasnik, ne znam vam reći koji, odmah i učinio) i obratio se policiji. Policija mu je rekla da postoji puno takvih slučajeva i da im elektronska adresa ne pomaže pri njihovom pronalaženju. Zanima me jeste li vidjeli još koji oglas za moj Rav 4 po povoljnoj cijeni. Molim vas, javite mi gdje da zatražim da se lažni oglas skine. Ako vam treba više informacija, moj brat je spreman razgovarati s vama. Konačno, drago mi je da radite na toj priči. Bila sam poprilično šokirana kada mi se to dogodilo. Ukoliko trebate još informacija od mene, javite. Pozdrav, Jelena”

Eto, Jelena je sama objasnila kako djeluju kriminalci. Nađu lijep auto na lokalnom oglasniku, kontaktiraju pravog vlasnika, dobiju fotografije vozila i onda objave oglas istog auta s radikalno sniženom cijenom. Prethodno su dizajnirali web stranicu lažne tvrtke, kako bi sve izgledalo uvjerljivije.

Dok od Jelene tražim suglasnost za objavu njezina pismo u novinama, u inbox mi stiže finale pokušaja prevare.

Njemačka tvrtka šalje račun. Iznos koji trebam platiti je 5175 eura. Račun na koji bih trebao uplatiti novac otvoren je u banci Caja Madrid, a vlasnik je Daniel Paul B. Pišem im novi odgovor:

Evo, uplatio sam 5175 eura. Što sada trebam činiti?

Odmah stiže odgovor:

Sada samo čekajte da Vam auto stigne.
Kako funkcionira prevara?

Aha, jedva čekam da stigne, mislim si i zamišljam lopove kako pohlepno svakih pola sata provjeravaju stanje računa. Barem nekako da im se napakosti, kada im Interpol nema volje doći glave. Nekako mi je teško povjerovati da je policiji nemoguće pratiti trag novca i naći vlasnika računa, s obzirom na to da prevaranti žrtvama šalju IBAN na koji bi se trebala uplatiti svota.

Sutradan stiže Andreasov mail u kojem piše da novac nije uplaćen. Odgovaram da je posrijedi možda sporost banke u kojoj imam račun. Još jedan dan pauze, a onda se javlja tvrtka Omega transports Europe. Pojašnjavaju da moram uplatiti novac u roku od 48 sati.

- Čim zabilježimo uplatu, auto kreće prema Vašim koordinatama. Ako Vam se auto ne dopadne, naš agent vratit će Vam puni iznos i preuzeti auto - piše u mailu.

Odgovaram istog časa:

- Imate agenta i ured u Hrvatskoj? - pitam kratko.

- Naš ured je u Njemačkoj. I dalje čekamo potvrdu Vaše uplate - odgovaraju iz Omega transportsa.

- Koja je točno adresa Vašeg sjedišta - pitam ponovno, a nakon toga odgovora više nije bilo.


Najčešće online prevare: Plaćen sam da vas ubijem. Dajte više. Poštedjet ću vas

Prevare avansnim plaćanjem (advance-fee fraud) skupni je naziv za trikove kojima se organizatori nastoje domoći novca žrtava. Ta kaznena djela se dijele na podskupine nazvane prema načinu izvedbe.Ovo su karakteristične vrste takvih prevara:

Poziv za ‘bilateralni’ posjet

Kako bi uvertira u prevaru bila što uvjerljivija, neke žrtve dobile su poziv od varalica da dođu u posjet članovima vlade zemlje u koju se “ulagao novac”. Tako je 29-godišnji Grk Geore Makronalli namamljen da se bez vize prošverca u Južnoafričku Republiku, nakon čega su ga prevaranti ubili.

Bis prevara

Prevaranti su iskustvom došli do spoznaje da je lakše jednog naivca prevariti dvaput nego tražiti novu žrtvu. Tako, primjerice, nakon što plati i shvati da je prevaren, naivac dobiva novi poziv. Sada se zlikovci predstavljaju kao policajci koji su upravo pohvatali skupinu prevaranata i spasili njegov novac. Sada preostaje samo plaćanje određenih pristojbi... nevjerojatno, ali ta kriminalna metoda zaista daje rezultat.

Seks-prevara

Novija varijanta online prevara s avansnim plaćanjem je “seks za novac prevara”. Osobe željne ljubavnih avantura budu tako uhvaćene u raznim socijalnim mrežama poput Facebooka. Prevaranti šalju lažne fotografije, primjerice prelijepih žena, a naivni zavodnik misli da je “komad iz inozemstva pao na spiku”. Naivac ne posumnja ništa ni kada “komad” zatraži novac za zrakoplovnu kartu do Zagreba. U još goroj varijanti ljudi unaprijed uplaćuju novac za seks. Kasnije ga sram priječi da ikome kaže za prevaru.

Lutrijska prevara

Nekim čudom izvučeni ste upravo vi u lutriji gdje se dobici mjere u desecima milijuna eura. Potrebno je uplatiti još samo 650 eura i bogati ste. Prevaranti si za ovaj tip prevare daju puno truda u pripremi pa u poštanski kasliće žrtvama šalju debele kuverte pune impresivnih memoranduma koji u naivnom čovjeku učvršćuje uvjerenje da je, eto, došlo i njiegovih pet minuta.

Prijatelj vas želi mrtvog

U inboksu nađete pismo s naslovom “Ivice, tvoj bliski prijatelj platio mi je da te ubijem”. Samo otvaranje pošte nije uputno, no ako to učinite, vidjet ćete da je profesionalni ubojica odlučio poduplati zaradu, pa vas obavještava da će za isti iznos on odustati od vaše likvidacije.

Prevara kućnim ljubimcima

Prevarant postavi oglas da dijeli slate psiće ili egzotične životinje jer se seli i nemože povesti životinju. Jedina kompenzacija koju traži su troškovi dostave životinje. No nakon što žrtva uplati relativno malu cifru, prevarant se više ne javlja.


originalni clanak na http://www.jutarnji.hr/samo-vi-uplatite-pola-iznosa-za-auto--obecavamo-isporuku-cim-pare-stignu/875997/
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 4/11/2010, 07:16

Rast cijene kukuruza ugrozio stočarstvo
Autor: Zvonimir PavlovićObjavljeno: 3. Studeni 2010.
OSIJEK – Veliki rast cijena kukuruza mogao bi dovesti do novog udara na domaću stočarsku proizvodnju. Stočari naime smatraju da bi, ako država ne “uskoči” s nekim od interventih mjera, prenaglašeni disparitet između visokih cijena stočne hrane i niske otkupne cijene konačnog proizvoda (mesa i mlijeka) za taj segment poljoprivrede ovaj put mogao značiti totalni krah.



Kako podsjećaju neki od njih, ni unatoč desetogodišnjim naporima države da stočarstvo podigne na razinu iz devedesetih godina putem različitih subvencija i operativnih programa u tome se nije ni približno uspjelo te je stočarstvo još uvijek na klimavim nogama.
Što se tiče cijena kukuruza, ona je već neko vrijeme u porastu i to ne samo u Hrvatskoj nego i na svim svjetskim burzama. Na domaćem je tržištu trenutno cijena kukuruza izjednačena s cijenom pšenice i kreće se 1,20 kuna za kilogram, a ima i daljnju tendenciju rasta. Mnogi, kažu da ne pamte kada je cijena pšenice i kukuruza bila izjednačena.
Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Osijek sjeća se da je slično bilo i sušne 2003. godine, kada je kilogram kukuruza dosegao cijenu od čak 1,40 kuna, a što je tada, baš kao i sada, bilo znatno više od cijene pšenice.
- Valja reći da je kukuruz naša najtržnija ratarska kultura i koja je najizloženija velikim amplitudama rasta i pada cijena. Trenutno otkupljivači kukuruz plaćaju po cijeni od 1,20 do čak 1,30 kn/kg, a budući da je izražena potražnja, može se očekivati i daljnji rast – kaže Nad te navodi da se očekuje intervencija država kako se ne bi urušilo i ono malo stočarske proizvodnje koja je ostala.
Kako se može čuti, stočari ovih dana planiraju zatražiti preraspodjelu poticaja. Naime, neki od njih kažu nam kako smatraju da su ove godine ratari u boljem položaju i zbog dobre cijene žitarica i uljarica, ali i poticaja od 2.250 kn/ha. Stoga jedan od prijedloga za izlaz iz krize stočarstva ide u smjeru da država, odnosno Ministarstvo poljoprivrede preusmjeri dio poticaja namijenjenih “čistim” ratarima (za koje drže da lakše prolaze kroz ovu krizu) prema mješovitim ratarsko-stočarskim ili čisto stočarskim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima.

izvor: GlasSlavonije
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Tošo 29/11/2010, 21:13

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/policija-je-zaplijenila-7787-litara-nezakonito-proizvedene-rakije-200285

A šta reći Mad

Tošo

Broj postova : 589
God : 45
Lokacija : Tu i tamo pa nazad
Zanimanje : Poljoprivrednik
Registriran : 19.01.2010
5

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 30/11/2010, 19:28

al će bit veselo u policiji kad budu uništavali nezakonitu rakiju članci iz novina - Page 2 836696
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by BOZIDAR 6/12/2010, 18:13

RADNIK jednog mesnog pogona kao sugovornik u emisiji HTV-a Hrvatska uživo po drugi put je svjedočio što se sve radi s mesom i mesnim prerađevinama kojima istekne rok. Tvrdi kako je spreman sve potkrijepiti dokumentacijom te da će sve vrlo rado ispričati Uskoku i nadležnim institucijama, no nitko ga nije kontaktirao. Tvrdi da se i dalje krši zakon te da se ništa nije promijenilo u protekla dva tjedna otkad je priča izašla u javnost.

"Krši se zakon i dalje iako Čobanković tvrdi da to nije moguće. On tvrdi nešto što stoji u zakonu, to je ono što je on iznio, to stoji u zakonu, ali to je u praksi sasvim nešto pedeseto", kaže svjedok te ustvrđuje da i veterinarski inspektori sve znaju. "Jedan mi je rekao - veži konja gdje gazda kaže pa makar i crko", tvrdi HTV-ov izvor te dodaje kako se sve prikriva do te mjere da se zazidavaju vrata na prostorijama gdje je staro meso skriveno.

"Na tjedan se između tri i četiri tone mesa vraća u tvornicu i sve ponovno završi u našim trgovinama", tvrdi svjedok koji ne vjeruje niti deklaracajima na mesu i mesnim prerađevinama: "I da na robi piše da je hrvatski proizvod, ja tvrdim da ima robe koja to nije". Kaže kako je progovorio zato što više ne može gledati kako tvornica zarađuje: "Ipak to nečija djeca jedu, tu hranu"
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Fidelito 6/12/2010, 18:41

Jedna od tipičnih prevara kod nas je i poslovanje sa firmom corbis.hr
Prije obavezno pročitati sve na http://www.forum.hr/showthread.php?t=263185&highlight=corbis te http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/ne_kupujte_tehniku_preko_corbisa_ostat_cete_i_bez_robe_i_bez_novca/147735.html
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by deere power 6/12/2010, 19:46

nije mi zao sto neko ždere to skoro pokvareno meso al opet jedu i djeca koja nikom nisu kriva dok ovi sto pljuju i seru po seljacima i najradije bi nas pobili i vicu kako nista ne radimo i samo poticaje primamo, njih mi nije ni malo jer ionako se svi hvale kako kupuju jeftino meso pa im sellajci nisu ni potrebni, tako da samo nek im serviraju taj otpad, samo da je jeftino i iz uvoza za neke je nazalost samo to bitno
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by IVAN DF180.7 6/12/2010, 19:52

Deere power u potpunosti se slažem s tobom i neka samo jedu to jeftino meso koje mi nismo sposobni proizvest .
IVAN DF180.7
IVAN DF180.7

Broj postova : 287
God : 31
Lokacija : Karlovac
Zanimanje : učenik
Registriran : 04.06.2010
0


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by pege25 6/12/2010, 20:15

Ove što kupuju preko interneta i usto plačaju unaprjed bih osobno strpao u ludaru,a ove prevarante nagradio jer neki ljudi izgleda glavu nose samo iz razloga da im kiša nepada u stomak Laughing
A ako i kupim tj naručim nešta preko interneta ili preko telfona plačam samo po uzeću i nikako drugo ,ako nepostoji takva solucija za plačanje ni ne kupujem kod njih.
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Fidelito 6/12/2010, 20:47

pege25 je napisao/la:Ove što kupuju preko interneta i usto plačaju unaprjed bih osobno strpao u ludaru,a ove prevarante nagradio jer neki ljudi izgleda glavu nose samo iz razloga da im kiša nepada u stomak Laughing
A ako i kupim tj naručim nešta preko interneta ili preko telfona plačam samo po uzeću i nikako drugo ,ako nepostoji takva solucija za plačanje ni ne kupujem kod njih.

Do sada sam kupovao nekoliko stvari preko interneta, sve sam dobio kako je bilo dogovoreno, sa dostavom doma, jeftinije nego u trgovini, a samo su me u Corbisu pokušali prevariti. Niti na kraj pameti mi nije bilo da provjeravam kakvi su oni trgovci prije naruđbe, postalo mi je sumnjivo kada je roba počela kasniti. Nakon osobnog posjeta vratili su mi novce, ali mnogi koji su pokušali nešto kupiti od njih ostali su bez svojih novaca i robe. Ja sam ih kreditirao neko vrijeme, no spadam u grupu 'sretnijih' mušterija. Istu stvar sam naručio u drugoj internet trgovini, platio unaprijed, uredno dobio, poslao garanciju da ju potvrde, dobio natrag garanciju i još me čovijek nazvao kada je roba stigla i pitao da li je sve uredno došlo itd.. Naravno, sve je bilo jeftinije nego u trgovini (sa dostavom doma). Corbis je pecao mušterije na način da je u svojoj trgovini prodavao istu robu puno jeftinije nego drugdje (10-15%) i kada malo istražuješ po netu gdje što kupiti tamo je 'najpovoljnije' i tamo uzimaš. Još i odobravaju popust na gotovinu. Ali u startu kažu da robu isporučuju za 12 dana. Nakon tog roka zovem i oni pitaju što, kako, kada ste naručili itd. . E sada mi robu moramo naručiti, ali stići će. I tako 2 tjedna roba stiže svaki čas. Onda sam ih obišao, još su me malo 'vozili' ali nakon razgovora čovijek mi odmah obeća novce. Nikakve prijetnje inspekcijom - to je drek. Nego osobno. I novce su vratili u roku keks. Ali sada su iselili iz tog svog poslovnog prostora (a imali su lijepu trgovinicu, čudno je da radiš u takvom prostoru i obmanjuješ ljude, to se obično radi sa neke malo manje ugledne adrese) i pitanje je gdje te ljude više možeš 'pohvatati'. Ali od svih internet dućana kod nas jedino se o njima pislao po forumima u negativnom kontekstu (koliko ja znam). Ljudi pišu da im nisu dostavili u roku, nego dva dana kasnije ili da su dobili oštećenu robu pa su to morali reklamirati i mijenjati, ali ništa slično prevarama ovog tipa. Za sada.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by falkon 2 6/12/2010, 21:09

ja kupio roto drljaču preko interneta od jedne trgovine a da nisam sa trgovcem ni telefonski divanio niti ga upoznao (upoznao ga proljetos na sajmu u gudovcu nakon 4 godine) i bio zadovoljan sa poslovanjem preko neta
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by pege25 6/12/2010, 21:25

@Fidelito.Pazi osobno smatram da su ovakve vrste trgovine hvale vrijedne i da je šteta što loši pojedinci i trgovine uvjek navuku neku vrstu sumlje u takav vid trgovanja i samo ruše povjerenje za sve one poštene a kako je i inače u svemu u životu.
Divim se tebi i tebi sličnima koji kupuju i plačaju unaprjed tj kreditirate iste jer kako več naveo nikada pa ni pod razno nebih nikome nešta plačao unaprijed pa pritome čekao svoju robu tjedan dva dana a ako več bih se upustio u takvu pustolovinu hoču robu u roku cca 24 sata i za svaki sekun zakašnjenja ima da plača penale.
Mada kod nas je takav vid kupnje još na niskoj razini za razliku od eu pa stime i prevara je relativno malo.U Njemačkoj mi je kum i on bježi od takve kupnje kao i večina švaba ko Hitler od druga Tite jer je kod njih također puno prjevara isto kao kod internet bankarstva.


Zadnja promjena: pege25; 6/12/2010, 21:58; ukupno mijenjano 1 put.
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

članci iz novina - Page 2 Empty Re: članci iz novina

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]


DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.