AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Stranica 12 / 28. Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 28  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by stanar 18/6/2012, 01:55

Đuro Japarić je napisao/la:
dado153 je napisao/la:Ima li kakvih novosti u vezi poticaja??

Danas je u Plodovima zemlje ministar Jakovina djelomično o tome govorio !

Pokušao sam nešto prevesti ; čovjek želi štititi državnu zemlju , zato ide da se državna zemlja daje u zakup do 50 godina ! Nije rekao koliko ćemo državu poticati godišnje po hektaru putem zakupa !
taj zakup je najveća glupost u vezi poljoprivredn oga zemljišta onaj idiot koji je osmislio taj zakon nema veze sa materijom o kojoj se radi po meni sva zemlja treba biti prodana a tamo gdje se nemože prodati odnosno gdje nema zainteresiranih kupaca treba ju pokloniti samo trerba biti uvjet da se obrađuje a ovo što se sada dogaća u pripremi ovoga nov oga zakona ma neznam to blago rečeno treba dalje nesmijem pisati da nebi naj ..o
stanar
stanar

Broj postova : 345
God : 54
Lokacija : babinagreda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 17.03.2011
11


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by falkon 2 18/6/2012, 05:18

tomo_MF je napisao/la:
falkon 2 je napisao/la:al šta niej odgovorio na to zašto želi uzeti kontrolu nad privatnom zemljom i ukinuti "pravo privatnog vlasništva" i samo odlučivanja šta sa svojom zemljom

molim?!?!?!?!?!?!?!?!!!!!!!!!!! valjda mi se spava pa nisam dobro razumio.....

tomo članak 52 mislim da govori o tome....

napisano je u prenesenom značenju odnosno radi se o tome da (opet) nemožeš niti prodati niti dati zemlju u zakup ako nije preko države(agencije) i onda će ti fino dobar postotak uzeti od TVOJEG novca...
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty pz2

Postaj by Đuro Japarić 18/6/2012, 06:41

falkon 2 je napisao/la:
tomo_MF je napisao/la:
falkon 2 je napisao/la:al šta niej odgovorio na to zašto želi uzeti kontrolu nad privatnom zemljom i ukinuti "pravo privatnog vlasništva" i samo odlučivanja šta sa svojom zemljom

molim?!?!?!?!?!?!?!?!!!!!!!!!!! valjda mi se spava pa nisam dobro razumio.....

tomo članak 52 mislim da govori o tome....

napisano je u prenesenom značenju odnosno radi se o tome da (opet) nemožeš niti prodati niti dati zemlju u zakup ako nije preko države(agencije) i onda će ti fino dobar postotak uzeti od TVOJEG novca...

1. moj nastup na Forumu od ove godine je isključivo je sa ciljem da što više ljudi sazna istinu o poljoprivredi !
" Protiv prijedloga zakona moramo ići referendumom "
Ovo Poljoprivredna komora mora najaviti i organizirati Odbor za sakupljanje 10 % potpisa birača !
Time će se natjerati Jakovina da napiše novi9 nacrt Zakona !
Zakon može napisati i Poljoprivredna komora sa grupom ljudi ! Taj Zakon u proceduru može uputiti don Ivan Grubišić ! Na referendumu možemo odlučivati za prijedlog Jakovine i Vlade ili za prijedlog kojeg će uputiti don Grubišić ! Ako ne razumijete proceduru upućivanja i donošenja zakona mogu to napisati !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty pzak

Postaj by Đuro Japarić 18/6/2012, 06:56

10% potpisa birača za referendum o poljoprivrednim zakonima

Poštovani vlasnici zemljišta ! Zastupnici Hrvatskog sabora , mogu raspisati referendum za prijedlog zakona , vlastitom odlukom ili mogu biti natjerani da raspišu referendum sakupljanjem 10 % potpisa birača !

Sakupiti 10 % potpisa može napraviti samo organizirana skupina sa više aktivista ! Predlažem da nositelj sakupljanja bude Hrvatska poljoprivredna komora i poljoprivredne udruge ! U tom cilju predlažem da gospodin Matija Brlošić organizira sastanak , predstavnika Komore i udruga !

U slučaju sakupljanja potpisa , ja ću ih maksimalno sakupiti u Sl. Brodu i zamoliti ljude u 3 općine koje poznajem da se u to uključe !

Iskoristimo povijesnu i Ustavnu mogućnost !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Fidelito 18/6/2012, 08:01

O ovom zakonu (o poljoprivrednom zemljištu), kao i uostalom i o svim drugim zakonima treba pokrenuti javnu raspravu među onima kojih će se taj zakon najviše ticati. Nemoguća je situacija da zakone pišu i donose ljudi kojih se to pitanje direkno ne tiče, a u 'plodovima' to jest posljedice tog zakona moraju snositi ljudi koji nisu imali nikakvog utjecaja na izradu samog zakona.

U prvom redu zakon mora imati neki cilj. Cilj mora biti zadan.
Dalje zakon mora biti realan, uvažavati trenutnu situaciju i mora biti provediv (po mogućnosti sa minimalnim dodatnim troškovima, posebno u današnjoj ekonomskoj situaciji).

Ova situacija sa pokušajem da država kontrolira promet poljopirvrednim zamljištem riješenje je samo za uređenu dražvu. Kod nas to neće funkcionirati iz nekoliko razloga:
- prvo preko tog sustava opet će se moći vršiti politički pritisak i kontrola posjednika zemljišta koia se može zlorabiti
- to je direktno ukidanje slobodnog poduzetništva jer država se nameće kao neki arbitar
- potrebna je administracija koja će kontrolirati provođenje zakona
- i moguća je relativno lagana zloupotreba zakona na štetu države (kao država će platiti sve radove koje uložiš u zakupljeno poljoprivredno zemljište), na primjer tko će kontrolirati jesam li ja ispodrivao na 50 ili 35 cm, ili koliko sam kalcija rasuo po parceli?

Jedini uspjeh biti će kada se politiku definitivno istjera sa bilo kakvog raspolaganja bilo kakvim državnim dobrima. To uvijek vodi u korupciju.

Da bi došli da nivoa gdje se može imati takav zakon a da bude održiv - moramo još malo narasti kao država. U državi gdje je bivši premijer ozbiljno optužen, u državi, gdje su sudci nekih sudova bili upleteni u otimanje privatnih zemljišta (blago rečeno) ili gdje parnice traju 15-20 godina - privatno vlasništvo je zakon i spas. Kod nas se inače ne poštuje niti to privatno vlasništvo kako spada. Postoje i drugi načini gdje se može kontrolirati upotreba i promet poljopirvrednim i drugim zemljištem.

Voliho bi u javnoj raspravi ovo reći, ali mene nikako da pozovu na jednu.
Na kraju krajeva (kao utjehu mnogima) mogu samo reći da niti ovih koji su danas na vlasti, kao niti onih prošlih neće biti vječno. Doći će jednom izbori na kojima neće proći, pa će se zakon (možda) opet mijenjati. Nažalost to će opet dovesti do lomova postojećeg stanja i uvođenje nekog novog stanja - ako nas poljopirvrednika bude još uopće postojalo. Zaigrali smo se lovom na vlastiti rep i tako se stalno vrtimo u krug i bavimo perifernim stvarima.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by paor 18/6/2012, 08:37

jedino me tješi da dok ovaj zakon zaživi, doći će do promjene vlasti, a onda kako to već biva u nas, ide promjena zakona, pravilnika, amandmana, agencija...
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by mačor 18/6/2012, 09:26

sramota šta nam rade, a kao to je iz silne brige za seljaka
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 18/6/2012, 19:09

Fidelito je napisao/la:O ovom zakonu (o poljoprivrednom zemljištu), kao i uostalom i o svim drugim zakonima treba pokrenuti javnu raspravu među onima kojih će se taj zakon najviše ticati !

Da bi došli da nivoa gdje se može imati takav zakon a da bude održiv - moramo još malo narasti kao država. U državi gdje je bivši premijer ozbiljno optužen, u državi, gdje su sudci nekih sudova bili upleteni u otimanje privatnih zemljišta (blago rečeno) ili gdje parnice traju 15-20 godina - privatno vlasništvo je zakon i spas. Kod nas se inače ne poštuje niti to privatno vlasništvo kako spada. Postoje i drugi načini gdje se može kontrolirati upotreba i promet poljopirvrednim i drugim zemljištem.


> Fidelito > nismo mi u Hrvatskoj ribe , pa da nas konzerviraju i otvore ako bude nekada bolje ! Život nam prolazi ! Javnu raspravu neće režim organizirati ! Upozorio sam sve Vas da je samo Matija Brlošić u Povjerenstvu za izradu prijedloga zakona !
Sada moramo formirati Organizacijski odbor za sakupljanje potpisa ! Time će se Jakovina i režimska Vlada uozbiljiti ! Brlošić i dio drugih ljudi imati će jaču poziciju !

1. neprihvatljivo je da nas pljačkaju sa zakupom do 50 godina !
2. neprihvatljivo je da šećemo putem agencije ako hoćemo dati privatnu zemlju u zakup ili uzeti od drugog !
Tko može uzeti privatnu zemlju u zakup ; obiteljska poljopriveredna gospodarstva upisana u upisnik , tko još , molim da napišete ...............
Temeljem toga , Fidelito kao zakupoprimatelj , upisan u Upisnik broj .... i Đuro Japarić kao zakupodavatelj sklapaju ugovor o zakupu ....pišu se kč . i rok zakupa , postupak u slučaju smrti zakupodavatelja kojim i nasljednik poštiva sklopljeni ugovor ! Agencija može izvršiti kontrolu ugovora ......

Sa opisanom procedurom isti dan se mogu povaditi dokumenti i sklopiti ugovor ! Imam u zakupu privatno zemljište pa Vam pišem kako to treba lako riješiti !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Fidelito 18/6/2012, 20:11

Prvenstveno mislim da je zakup poljoprivrednog zemljišta loše (kao trajno) riješenje. Država loše (najlošije) upravlja svojom imovinom, zato je rasprodala banke, tvornice i sve što se dalo manje-više prodati. Neće ništa bolje biti sa zemljištem u državnom vlasništvu (kolkogod danas vlast priča da će biti drugačije). Na kraju krajeva zato što država loše upravlja svojom imovinom propao je i socijalizam - jer društveno vlasništvo je zapravno ničije - a kada nema gazde - onda miševi ljetinu jedu. Nije to neka velika mudrost i toga smo svi svjesni.
U novom prijedlogu zakona navodi se kako će gospodarski program biti relativno najvažniji (prvi) faktor, prije činjenice dosadašnjeg zakupa (i redovitog plaćanja zakupnine). Tko će provjeravati idućih 50 godina zakupa kako se realiziraju ti gospodarski programi? Kako ću ja znati što će se događati na tržištu poljoprivrednih proizvoda idućih 50 godina da bi to mogao unijeti u svoj program i to poštivati, toga se držati? TO je nerealno - i to je burek (masni).
Danas sam odgledao poljoprivrednu emisiju od jučer i ministar je izjavio da je prijedlog zakona sada u završnoj fazi (ako sam točno zapamtio) i to je ono što me brine - jer prave rasprave o tome nije bilo. Ako politika misli da uopće ne treba biti rasprave o zakonu - neka to javno kažu, pa barem znamo na čemu smo.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 18/6/2012, 20:58

Fidelito je napisao/la:Prvenstveno mislim da je zakup poljoprivrednog zemljišta loše (kao trajno) riješenje.
Danas sam odgledao poljoprivrednu emisiju od jučer i ministar je izjavio da je prijedlog zakona sada u završnoj fazi (ako sam točno zapamtio) i to je ono što me brine - jer prave rasprave o tome nije bilo. Ako politika misli da uopće ne treba biti rasprave o zakonu - neka to javno kažu, pa barem znamo na čemu smo.

1. Fidelito , zakup je pljačka ! Ja sam za kupnju da nam djeca imaju zemlju i puste korijene u zemlju na kojoj će raditi ; mi , naša djeca , naši unuci itd !
2. Kontra Jakovine koji predlaže Zakon u ime Vlade , treba napisati novi prijedlog i zamoliti don Ivana Grubišića da ga uputi u proceduru !
3. moramo formirati Odbor za sakupljanje 10 % potpisa birača i natjerati Sabor da raspiše referendum o prijedlogu zakona

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 18/6/2012, 23:25

Upozorenje ;

Prilikom prijema poljoprivrednih udruga kod predsjednika Mesića rekao sam da Zakon neće funkcionirati !
članak 29 ; jedinice lokalne samouprave dostavljaju Agenciji dokumentaciju potrebnu za raspisivanje natječaja za zakup i zakup ribnjaka !

Pogledajte kaznene odredbe !!

Nova birokracija , misli da će im netko šetati po gruntovnicama , katastru ?

182 općine i grada od 2001.- 2012 nisu raspisali ni 1 natječaj ! 82 nisu napravili ni Program raspolaganja ! Zašto ?
Zato što ne piše ; ako jedinica lokalne samouprave ne dostavi traženo iz članka 29 , do stoljeća 27 , načelnik ili gradonačelnik biti će kažnjeni sa 10 000 kn ! Shvatite to je neobvezujući zakon za lokalnu vlast !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Fidelito 19/6/2012, 16:43

Sakupiti 10 % potpisa biračkog tijela da se pokuša napraviti nekakav referendum o privatizaciji državnog poljoprivrednog zemljišta je nemoguća misija (u biračkom popisu postoji više birača nego ukupni broj građana RH). Znači treba cca +400 000 potpisa, a toliko ljudi ne živi u ruralnim područijima RH, a da ne govorim da je broj zainteresiranih za kupnju i problematiku poljoprivrednog zemljišta cca za red veličina manji. Treba možda pokušati, ali mislim da je to generalno osuđeno na neuspjeh. Posebno u ovim kriznim vremenima kada mnogi građani smatraju da su poticaji koje (navodno) 'dobivamo' veliki luksuz. Uostalom diskretno pravo politike je da uređuje zakone po svojoj trenutnoj volji, zato postoje parlamentarni izbori. Mene više zanima javna rasprava i nekakvo ponovno javno određenje države (trenutne pozicije i opozicije) prema budućnosti poljoprivrede, ciljevi koji se žele ostvariti u budućnosti ovim zakonom. To je politika dužna prije svega javno objaviti, tako da se mi građani možemo odrediti prema tome. Važno je da li će se u budućnosti preferirati mala, srednja ili velika gospodarstva, koja je politika zemljišnih maksimuma, koja je politika pri odabiru tko će raditi koliko zemlje... I važno je oko ovih pitanja postići generalni konsenzus svih političkih stranaka, tako da se to ne mijenja prilikom promjene vlasti na parlamentarnim izborima. To se zove generalna strategija, koja je u poljoprivredi vrlo važna i važno je da je ta strategija postojana.

Dosadašnji zakon o poljoprivrednom zemljištu nije bio idealan, i to što ministar i drugi pričaju da neke općine nisu radile ništa po tom pitanju samo je jedan dio istine. Istina je da neke općine nisu ništa ili su malo poduzimale po tom pitanju (istina je da su neki i pokušali ili zlorabili taj i takav zakon), ali istina je i to da su mnoge odluke općina, molbe i upiti ostali zakopani duboko u ladicama ministarstva, državnih odvjetništva i sudova, da su se često donosile suprostavljene odluke i da često nije bilo prave suradnje na relaciji općina-dorh-ministarstvo. Još nisam čuo da je nekoga kaznilo što nije ništa poduzimao po pitanju zemljišta u nekoj općini ili što je protuzakonito radio... a bilo je toga (što iz neznanja i nehtjenja ali često i radi osobne koristi).
Trakavica sa državnim zemljištem bude se nastavljala sve dok se ne privatizira - jer uvijek će netko prijavljivati onog drugoga radi neke smijurije od zakona ili radi eventualnog kršenja jednog od brojnih 'pravilnika'. Uvijek netko misli da je zakinut i da je onaj drugi koji je 'dobio' zemljište - privilegiran. Tako će DROH i inspekcije imati uvijek posla sa raznoraznim anonimnim i drugim 'prijavama' (koje većinom nemaju veze sa pravim stanjem stvari). Tako se troši vrijeme državnih institucija, sustav se opterećuje bezveznim postupcima, koji većinom u konačnici ne donose ništa (osim troška) za društvo.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 19/6/2012, 20:13

Fidelito je napisao/la:Sakupiti 10 % potpisa biračkog tijela da se pokuša napraviti nekakav referendum o privatizaciji državnog poljoprivrednog zemljišta je nemoguća misija (u biračkom popisu postoji više birača nego ukupni broj građana RH). Znači treba cca +400 000 potpisa, a toliko ljudi ne živi u ruralnim područijima RH, a da ne govorim da je broj zainteresiranih za kupnju i problematiku poljoprivrednog zemljišta cca za red veličina manji. Treba možda pokušati, ali mislim da je to generalno osuđeno na neuspjeh. Posebno u ovim kriznim vremenima kada mnogi građani smatraju da su poticaji koje (navodno) 'dobivamo' veliki luksuz. Uostalom diskretno pravo politike je da uređuje zakone po svojoj trenutnoj volji, zato postoje parlamentarni izbori. Mene više zanima javna rasprava i nekakvo ponovno javno određenje države (trenutne pozicije i opozicije) prema budućnosti poljoprivrede, ciljevi koji se žele ostvariti u budućnosti ovim zakonom.

Poštovani Fidelito i ostali čitatelji Foruma , danas sam razgovarao sa predsjednikom Komore g. Brlošićem i nekoliko predsjednika poljoprivrednih udruga i još nekim o osnivanju Odbora za sakupljanje 10 % potpisa birača !
Osnivanjem tog Odbora , u Ministarstvu poljoprivrede bi se uozbiljili i ne bi išli sa prijedlogom zakona koji ne bi bio prihvatljiv nama koji radimo držanu i imamo privatnu zemlju !

Potpisi se ne bi sakupljali samo u ruralnom području već i u gradovima !

Što se tiče javne rasprave , o kojoj Vi pišete to nije predviđeno koliko je meni poznato ! Sada su neki uputili prijedlog primjedbi na nacrt zakona , predsjednik jedne udruge mi je rekao da nacrt zakona nije ni vidio !

Članak 87 stavak 1 Ustava ; Hrvatski sabor može raspisati referendum o prijedlogu za promjenu Ustava , o prijedlogu zakona ili drugom pitanju iz svog djelokruga .

Stavak 3. ; O pitanju iz stavka 1 i 2 ovoga članka Hrvatski sabor će raspisati referendum u skladu sa zakonom ako to zatraži deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj !

Nadam se da je svima jasna ustavna mogućnost koju Hrvatski narod i državljani imaju ! O bitnim zemljišnim zakonima po prvi puta u povijesti možemo odlučiti ; ZA ili PROTIV !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by dpranji4 20/6/2012, 08:57

Evo da se i ja uključim u ovu raspravu.
Svakako ovaj prijedlog zakona je neprihvatljiv za malog čovjeka.
Iz prijedloga je vidljivo da sadašnja poljoprivredna politika želi ići u smjeru stvaranja velikih megalomanskih gospodarstava odnosno nekadašnjih kombinata samo u privatnom vlasništvu. To nam i pokazuje ovaj članak 31. koji govori o prioritetima kod davanja zemljišta u zakup. Kao prvo nigdje se ne spominje OPG, kao drugo pravne i fizičke osobe u istom su košu,kao treće ne štiti se domicialno stanovništvo.

Prvi prioritet "gospodarski program". Pitam se samo koji OPG može napraviti tako kvalitetatn gospodarski program koji može konkurirati nekoj firmi da ne (imenujem) koja do sad obrađuje i više od 1000 ha. Vrlo je vjerojatno ako i netko napravi dobar kvalitetan gospodarski program nije nužno da će bit i isto tako kvalitetno bodovan odnosno pitanje je dal će ga netko uopće i pročitat jer ionako ministar će sastavit radno povjerenstvo koje će vršit bodovanje pojedinog programa. Ovdje je jako veliki prostor za manipulaciju!

Smatram kako ovaj članak 31. je ključni u ovom zakonu i kako na njega treba posvetiti najviše pažnje i rasprave. Čemu sve ostalo ako naši mali OPG-ovi uopće ne dobe zemljište u tzv. zakup. Nažalost nigdje u ovom prijedlogu zakona nisam vidio da postoji ograničenje koliko se pojedinom zakupcu može zemljišta dat u zakup.

dpranji4

Broj postova : 7
Lokacija : Križ
Registriran : 16.07.2009
0


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 20/6/2012, 17:20

dpranji4 je napisao/la:Evo da se i ja uključim u ovu raspravu.
Svakako ovaj prijedlog zakona je neprihvatljiv za malog čovjeka.
Iz prijedloga je vidljivo da sadašnja poljoprivredna politika želi ići u smjeru stvaranja velikih megalomanskih gospodarstava odnosno nekadašnjih kombinata samo u privatnom vlasništvu. To nam i pokazuje ovaj članak 31. koji govori o prioritetima kod davanja zemljišta u zakup. Kao prvo nigdje se ne spominje OPG, kao drugo pravne i fizičke osobe u istom su košu,kao treće ne štiti se domicialno stanovništvo.


U članku 30 i 31 pišu fizička i pravna osoba ! Fizička osoba može biti švercer sa drogom ! Pišu ako su platili zakup ! Ima puno tisuća hektara koji nisu još bili u zakupu ! Piše da će početnu cijenu odrediti ministar !
1. turskome caru 3 forinte po kući , neka zamijeni predsjedniku RH 3 kune po kući ,
2. Turskome zemaljskom gospodaru 10% žitarica , neka zamjeni kome ćemo plaćati u Hrvatskoj !

Napisano pod 1 i 2 , je porez kojeg su seljaci plaćali u Turskom carstvu !

Što znači zakup ? znači pljačka ! Treba ići na prodaju obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima sa rokom otplate do 20 godina , ovisno o cijeni kupljene zemlje ! Kontra Ministarstva i Vlade , treba napisati drugi prijedlog i ići na referendum !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 21/6/2012, 07:53

dpranji4 je napisao/la:Evo da se i ja uključim u ovu raspravu.
Svakako ovaj prijedlog zakona je neprihvatljiv za malog čovjeka.


Pa eto što se tiče zakup ili prodaja. Svaka opcija ima prednosti i nedostatke. Meni osobno je zapravo sve jedeno ako su cijene primjerene pojedinoj opciji. Prednost zakupa je to što iznos zakupnine ulazi u trošak dok recimo kod kupnje godišnja rata ne ulazi u troškove.

Smatram da za onog tko želi pošteno raditi na svom gospodarstvu je sasvim svejedno jer plaćati kupljenu zemlju 20 godina ili ju imati u zakupu 50 godina potpuno je jednako. Ali uz pretpostavku da je cijena zakupa realna u odnosu na to da se radi o samoj kupnji.

1.kupnja znači status vlasništva i drugačije pozicije prema svima , znači rješavanje izvora prihoda na zemlji za ; nas našu djecu i buduća pokoljenja , znači drugačiji odnos prema zemlji u cilju poboljšanja kvalite , uređenje prilaznih puteva , kanalske mreže , navodnjavanja !

2. zakup je rizik , nakon isteka zakupa nemamo ništa , mi , naša djeca i budući naraštaji !


3. ja osobno želim kupiti nešto više od 1 ha , jedna parcela je nekada bila djedova , koju je njegov sin darovao SRH , ja sam šetao po službama da postane papirnatno državna , zahtjev za kupnju podnio sam 1999 ! RH je došla do zemlje besplatno i OTIMANJEM katastarskim posjednicima u RH ! Meni su jednu parcelu koju je otac kupio i darovao mi OTELI ! Imao sam mogućnost tužiti RH , problem je što mi katastarski posjednici plaćamo sud ! Na Požeško - slavonskoj županiji veliki broj posjednika nismo tužili RH ! Sada bi mi bilo jeftinije kupiti parcelu koju su mi oteli , nego sudskim putem se sporiti sa RH jer je trošak suda veći od cijene parcele !

4. napisao sam pod 3 za one koji govore o državnoj zemlji , da znaju da država nije platila zemlju , putem koje nas sada žele pljačkati putem zakupa ! Isto tako treba znati da ima još puno nesređenog stanja , u katastru na RH , u u gruntovnicama na fizičkim osobama ! Za sređivanje stanja država nije osigurala novac ! Kao udruga platili smo sudski postupak koji se zove Zemljišnoknjižni ispravak , da bi RH i u gruntovnici postala vlasnik ! Kao udruga poslali smo zahtjev za kupnju još Račanonovoj Vladi !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 26/6/2012, 18:58

HUP : PRIJEDLOG ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU JE LOŠ I TREBA GA DORADITI

U vezi nacrta Zakona prijedloga Zakona o poljoprivrednom zemljištu , do kojeg su članovi Udruge došli neformalnim kanalima .....itd.

- Sektor poljoprivredne prehrambene proizvodnje ima preko 60 000 zaposlenih i oni drugim kanalima dolaze do Nacrta zakona ? U tiskanom prilogu iz medija izražavaju nezadovoljstvo prema Nacrtu zakona i komunikaciji Ministarstva !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Fidelito 26/6/2012, 19:56

Gospodarski program najmanji je od svih problema. Tu možeš nadrobiti takvih gluposti da će se papir zacrveniti, samo je pitanje tko će provjeravati da li se radi po programu i tko je toliko vidovit da može napisati svoj gospodarski program godinama unaprijed. Država nije kadra donijeti opće smjernice i strategiju a mi moramo pisati nekakve programe... zbilja ne razumijem to.
Ako ti fali obrazovanja možeš se u programu 'obavezati' da ćeš završiti poljoprivredni fakultet ili da ćeš doktorirati, nema problema, samo to napišeš. I što onda? Kako netko može znati da ja neću još u svome životu još doktorirati? Ili možda završiti još koji fakultet? Dobro, bio bi malo stariji 'kolega' ali sve je dobro dok ima mlađih 'kolegica'. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 533195
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 26/6/2012, 20:27

Fidelito je napisao/la:Gospodarski program najmanji je od svih problema. Država nije kadra donijeti opće smjernice i strategiju a mi moramo pisati nekakve programe... zbilja ne razumijem to.

Gospodarski program ne mogu pisati obiteljska poljoprivredna gospodarstva , bez osnovnog držanog programa !
Ako vlast misli uništiti stočarstvo , onda ne znam kako će netko tražiti zemlju za uzgoj muznih krava ?

Ja želim kupiti oko 1 ha zemlje ! Još je 1999 dokumentacija poslana u Zagreb ! Neki dan sam na dijelu te zemlje koja je nekada bika djedova , poprskao korov ! Tri puta sam vadio vlasničke listove , ali bezvrijedna vlast nije raspisala natječaj !

Sada bezvrijedno Ministarstvo ponovno piše neobvezujući zakon ! Pišu o okrupnjavanju , a pojma nemaju što to znači i koji su postupci !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by DF 95 10/7/2012, 05:40

Jel nekome Ministarstvo dalo suglasnost na natječaj, obzirom na naputak do 31.12.2011 god. Obzirom da se naš natječaj (ispravak) sad rješava u istome. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 684261


Zadnja promjena: DF 95; 10/7/2012, 18:30; ukupno mijenjano 1 put.

DF 95

Broj postova : 569
God : 50
Lokacija : njiva
Zanimanje : ratar
Registriran : 12.04.2010
23


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by bećar 10/7/2012, 09:42

DF 95 je napisao/la:Jel nekome Ministarstvo dalo suglasnost na natječaj, obzirom na naputak do 31.12.2011 god. Obzirom da se naš program sad rješava u istome. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 684261

Kod nas je natječaj raspisan u 12.mj 2011 i do dana današnjega nema nikakvoga odgovora iz ministarstva, a u općini je sve riješeno.
bećar
bećar

Broj postova : 1667
Lokacija : DJ
Zanimanje : student
Registriran : 10.03.2008
43

→→→ : VIŠE


http://... http://...

[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Ivan Lulic 10/7/2012, 10:27

DF 95 je napisao/la:Jel nekome Ministarstvo dalo suglasnost na natječaj, obzirom na naputak do 31.12.2011 god. Obzirom da se naš program sad rješava u istome. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 684261


Koliko ja imam informacije, svi natječaji za koje je općinsko vijeće doneslo odluku o izboru prema starom zakonu (N.N. 152/08-63/11) do 31.12.2011. godine, budu bili riješeni prije stupanja na snagu novog zakona o poljoprivrednom zemljištu. eto na stranicama ministarstva imate kontakt ljudi koji pokrivaju određene županije, pa se njih nazove i pita http://www.mps.hr/default.aspx?id=7451 evo linka

a za programe ne znam.... koliko sam pročitao u prijedlogu novog zakona, nigdje se ne spominje program... pretpostavljam da će o tome odlučivati agencija ili će se moći raspolagati sa poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države bez programa... tko zna budemo vidjeli kako će se to na kraju riješiti....

Pozdrav

Ivan Lulic

Broj postova : 1
Lokacija : Špišić Bukovica
Registriran : 27.06.2012
0


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Fidelito 10/7/2012, 11:40

Ivan Lulic je napisao/la:
DF 95 je napisao/la:Jel nekome Ministarstvo dalo suglasnost na natječaj, obzirom na naputak do 31.12.2011 god. Obzirom da se naš program sad rješava u istome. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 684261


Koliko ja imam informacije, svi natječaji za koje je općinsko vijeće doneslo odluku o izboru prema starom zakonu (N.N. 152/08-63/11) do 31.12.2011. godine, budu bili riješeni prije stupanja na snagu novog zakona o poljoprivrednom zemljištu. eto na stranicama ministarstva imate kontakt ljudi koji pokrivaju određene županije, pa se njih nazove i pita http://www.mps.hr/default.aspx?id=7451 evo linka

a za programe ne znam.... koliko sam pročitao u prijedlogu novog zakona, nigdje se ne spominje program... pretpostavljam da će o tome odlučivati agencija ili će se moći raspolagati sa poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države bez programa... tko zna budemo vidjeli kako će se to na kraju riješiti....

Pozdrav

Na navedenom linku su stari brojevi telefona koji (barem za moju, Bjelovarsko-Bilogorsku županiju) ne vrijede 100%. Za moju županiju sada je nadležna Manda-Šuman Jovanović, tel. 01 6106250. Uglavnom web stranice nisu up-to-date i to ne čudi nimalo s obzirom na okolnosti koje vladaju u ministarstvu.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Đuro Japarić 11/7/2012, 12:50

bećar je napisao/la:
DF 95 je napisao/la:Jel nekome Ministarstvo dalo suglasnost na natječaj, obzirom na naputak do 31.12.2011 god. Obzirom da se naš program sad rješava u istome. Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 684261

Kod nas je natječaj raspisan u 12.mj 2011 i do dana današnjega nema nikakvoga odgovora iz ministarstva, a u općini je sve riješeno.

Prošao sam na natječaju za 2 manje parcele na 5 godina , koje su mi do sada davali na 1 godinu ! Zvali su me iz općine za potvrdu za upis za poticaje , nakon što sam ostalu zemlju već prijavio i što su rokovi prošli !

Tražio sam iz općine račun da im platim zakup ! Nisam dobio niti su oni dobili odgovor iz Ministarstva !

Na čelu sa Jakovinom , sve zaposlene u Ministarstvu treba rasporediti po Hrvatskoj da čuvaju ovce ! Većina njih nema veze o poljoprivredi ! Ako treba 1 g. da se raspišu natječaji i potpišu ugovori , onda očito puno toga ne valja !

Sa napisanim Nacrtom izmjene zakona , lakrdija se nastavlja za male ljude !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by pavišće 16/7/2012, 19:30

mi dobili suglasnost na prodaju prije tjedan dana i sad čekamo suglasnost na zakup Smile

pavišće

Broj postova : 22
Lokacija : virovitica
Registriran : 02.04.2012
0


[Vrh] Go down

Zakon o poljoprivrednom zemljištu - Page 12 Empty Re: Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 12 / 28. Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 28  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.