AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Dali nam treba da se pravi podjela između Profi i Hoby seljaka ..?

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_lcap53%Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_rcap 53% 
[ 21 ]
Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_lcap30%Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_rcap 30% 
[ 12 ]
Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_lcap17%Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 I_vote_rcap 17% 
[ 7 ]
 
Ukupno glasova : 40
 
 

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Fidelito 5/5/2014, 08:49

opg biotrava je napisao/la:Kako hoby može postati profi?Pa,recimo svima preko 150ha oduzeti višak i dodjeliti manjima,tako da i oni postanu profi. cheers .Možemo i drukčije potaći zapošljavanje(za koje se neki kao zalažu),pa recimo da na svakih 100ha mora biti jedan zaposlen radnik. bom Ako se u ovoj državi nemože opstati sa 300-400ha ili 50-100 kom krava onda vam definitivno nisu krivi hoby seljaci.Međutim, uvijek su velike ribe jele male,ali uvijek od velike ima veća,pa kad nestanu male ribe pogađate tko će doći na red.Čudilo me zašto nema sa nama na prosvjedima profi seljaka(malo mi sada jasnije),al j.biga uvijek je u ratu ginula sirotinja.Dok nekom ne smrkne,drugom ne svane.Svatko od nas se treba pogledat u ogledalo,jer jednog dana ćemo  svi imati puna usta zemlje.

Napisao sam da veličina posjeda nema veze sa statusom gospodarstva u smislu profesionalizacije. Znači možeš biti profi i sa 1 ha površine, samo moraš malo razmisliti i doći do zaključka da to onda neće biti standardna ratarska proizvodnja, nego nešto drugo, a to drugo ti može donijeti veću dobit nego mnogo veća površina pod ratarskim kulturama. Naravno treba biti svjestan svojih relanih mogućnosti, i započeti poslove koje su sukladne mogućnostima, a ne bajati o tome kako svako treba imati toliko hektara ili da se bez silnoh hektara ne može živjeti - to nije istina, jer poljoprivredna nije samo ratarska proizvodnja (a u smislu kako treba jednima uzeti da bi dao drugima, to više ne pije vodu, zakasnio si 60 godina sa tom idejom.)  Ako staviš nekakvo ograničenje u smislu da na svakih toliko površine mora biti toliko zaposlenih onda tek ubijaš produktivnost i samim time smanjenje cijene (za koju se svi nominalno zalažu), a realne potrebe za radnom snagom nisu iste u ratarstvu i u (na primjer) voćarstvu. Vjerovatno se radi o različitim potrebama kod iste djelatnosti na različitim gospodarstvima, neki ljudi si poslože stvari da mogu raditi sa minimalnom radnom snagom, dok drugi rade malo manje racionalno (ne mogu drugačije radi uvijeta ili ne znaju raditi drugačije).
Veličina posjeda sama po sebi ne garantira opstojnost na tržištu, ima tu malo više faktora koji su u igri. Danas se to lijepo vidi na primjeru stočara, a sutra vjerovatno nekog drugog.    
Što se tiče činjenice da velike ribe gutaju male, ima tu nešto, ali treba reći da se često radi o krivim procjenama i odlukama koje kasnije dovode u probleme. Malo gospodarstvo je kapitalno slabije od velikog, pa relativno manje krivih procjena te dovodi u problem. Zatim se moraš prilagođavati situaciji i shvaćati da se svijet mijenja, ako se ne prilagođavaš - ideš pod vodu. Tako nasojati raditi i živjeti kako se radilo i živjelo prije 30-40 godina (kolikogod je to tada bilo OK) danas je pogubno i ne prolazi najbolje u financijskom smislu. Cijelo umijeće dobrog gospodarenja je u anticipiranju događaja, a ne u naknadnoj reakciji.


Zadnja promjena: Fidelito; 5/5/2014, 09:02; ukupno mijenjano 1 put.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Fidelito 5/5/2014, 08:51

frenkigoran1 je napisao/la:ma ima tu više vrsta seljaka a ne samo hoby i profi...gdje svrstati one  koji žive iskljucivo od poljoprivrede i bave se njome al bolje da se nebave, kod nas ih ima dosta kad svi rade u polju takvi su u birtiji, i onda siju zadnji, mrljaju i brljaju, il još bolje kad pare od poticaja odu na aute i ostale gluposti pa dođe sjetva a on nema litre goriva, i opet sije kad niko nesije, i onda kaze godina podbacila pa je u dugovima...a kad ih slusas najpametniji!

Takve će tržište riješiti muke kad-tad.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by pege25 5/5/2014, 10:11

@Fidelito...što se tiče ovog zapošljavanje u OPG -u se nebih stobom složio ...OPG je znači OBITELJSKO gospodarstva i tako bi i trebalo ostati ..znaći da unutar istog radi samo obitelj ..jel čim zapošljavaš nekog ovo OBITELJSKO po meni gubi smisao ili?

Ako imaš ili trebaš radnika onda je to po meni več firma d.o.o a ne obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili?

Mislim da tako treba da i ostane ...ko želi i treba radnika nek otvori npr obrt ili d.o.o
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by pege25 5/5/2014, 10:20

opg biotrava je napisao/la:Kako hoby može postati profi?Pa,recimo svima preko 150ha oduzeti višak i dodjeliti manjima,tako da i oni postanu profi. cheers .Možemo i drukčije potaći zapošljavanje(za koje se neki kao zalažu),pa recimo da na svakih 100ha mora biti jedan zaposlen radnik. bom Ako se u ovoj državi nemože opstati sa 300-400ha ili 50-100 kom krava onda vam definitivno nisu krivi hoby seljaci.Međutim, uvijek su velike ribe jele male,ali uvijek od velike ima veća,pa kad nestanu male ribe pogađate tko će doći na red.Čudilo me zašto nema sa nama na prosvjedima profi seljaka(malo mi sada jasnije),al j.biga uvijek je u ratu ginula sirotinja.Dok nekom ne smrkne,drugom ne svane.Svatko od nas se treba pogledat u ogledalo,jer jednog dana ćemo  svi imati puna usta zemlje.


Pa tako da daš otkaz ili zamrzneš mirovinu ...i eto te ko profi....kratko i jasno...

Kako  scratch nije bilo profi seljaka na prosvjedima ..pa bilo ih je više nego ikad čak sam i ja bio po prvi put na tim prosvjedima ...nažalost!

Ma na kraju puna mi je kapa više ovog kukanja i laganja da se od poljoprivrede ne može živjeti ...može se samo treba da se više radi ,bolje organizira ,malo se smanje apetite i eto te veselog i zadovoljnog profi seljaka  Laughing 
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Fidelito 5/5/2014, 10:55

pege25 je napisao/la:@Fidelito...što se tiče ovog zapošljavanje u OPG -u se nebih stobom složio ...OPG  je znači OBITELJSKO gospodarstva i tako bi i trebalo ostati ..znaći da unutar istog radi samo obitelj ..jel čim zapošljavaš nekog ovo OBITELJSKO po meni gubi smisao ili?  

Ako  imaš ili trebaš radnika onda je to po meni več firma d.o.o a ne obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili?

Mislim da tako treba da i ostane ...ko želi i treba radnika nek otvori npr obrt ili d.o.o

Mislio sam da mora biti obavezno jedan zaposleni (može biti iz obitelji) koji će plaćati doprinose. Bilo bi idealno da su svi radnosposobi prijavljeni, ali u ovom trenutku to je puno za tražiti.
Koliko bi trebao biti maksimalni broj zaposlenih izvan obitelji posebno je pitanje. Moraš shvatiti da ima poslova koji zahtjevaju puno manuelnog rada i zašto ne bi netko zaposlio u svom OPG-u 10, 20 i više radnika i plaćao im plaće i doprinose? Takvi se upravo i traže u ovoj državi, je ne samo da bih dozvolio, ja bi takve djelatnosti i dodatno poticao (makar sam principjelno protiv poticaja) ali ne davanjem sredstava na ruke, unaprijed, nego eventualnim smanjivanjem poreza na dobit u nekom ograničenom vremenu. (Znači zaradio si novac ali s obzirom da si zaposlio 20 ljudi i plaćaš im uredno plaću i doprinose neću ti uzeti 40 % od čiste dobiti nego 30% u prvih 5 godina rada, lupam napamet). Ako čovijek uspostavi takav posao u nekom razvijenom kraju - mali rok, ako ode u nerazvijeni kraj - duži rok. Ali nema davanja novca, na ruke, unaprijed. To bi trebalo uvesti za sve djelatnosti, ne samo za poljoprivredu.
Potpuno je svejedno da li će se registrirati kao OPG ili doo, ako zapošljava -neka takvih što više, ionako ga kvači capping sa 'gornje' strane (ograničenje maksimalnog iznosa poticaja na 300 000 Eura) i to je sasvim dovoljno ograničenje. Mi trebamo u ovoj državi ljude-poduzetnike koji će razvijati svoj posao i unutar takvog razvoja zapošljavati one druge ljude koji nemaju priliku razviti svoj posao, a mogu i žele raditi. Treba ljudima dopustiti da si zarade plaću ili smaostalno ili u okviru nekog drugog poduzetnika.
Nemojmo se bojati onih koji žele raditi i razvijati se.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Đuro Japarić 5/5/2014, 12:09

Fidelito je napisao/la:
pege25 je napisao/la:@Fidelito...što se tiče ovog zapošljavanje u OPG -u se nebih stobom složio ...OPG  je znači OBITELJSKO gospodarstva i tako bi i trebalo ostati ..znaći da unutar istog radi samo obitelj ..jel čim zapošljavaš nekog ovo OBITELJSKO po meni gubi smisao ili?  

Ako  imaš ili trebaš radnika onda je to po meni več firma d.o.o a ne obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili?

Mislim da tako treba da i ostane ...ko želi i treba radnika nek otvori npr obrt ili d.o.o

Mislio sam da mora biti obavezno jedan zaposleni (može biti iz obitelji) koji će plaćati doprinose. Bilo bi idealno da su svi radnosposobi prijavljeni, ali u ovom trenutku to je puno za tražiti.
Koliko bi trebao biti maksimalni broj zaposlenih izvan obitelji posebno je pitanje. Moraš shvatiti da ima poslova koji zahtjevaju puno manuelnog rada i zašto ne bi netko zaposlio u svom OPG-u 10, 20 i više radnika i plaćao im plaće i doprinose? Takvi se upravo i traže u ovoj državi, je ne samo da bih dozvolio, ja bi takve djelatnosti i dodatno poticao (makar sam principjelno protiv poticaja) ali ne davanjem sredstava na ruke, unaprijed, nego eventualnim smanjivanjem poreza na dobit u nekom ograničenom vremenu. (Znači zaradio si novac ali s obzirom da si zaposlio 20 ljudi i plaćaš im uredno plaću i doprinose neću ti uzeti 40 % od čiste dobiti nego 30% u prvih 5 godina rada, lupam napamet). Ako čovijek uspostavi takav posao u nekom razvijenom kraju - mali rok, ako ode u nerazvijeni kraj - duži rok. Ali nema davanja novca, na ruke, unaprijed. To bi trebalo uvesti za sve djelatnosti, ne samo za poljoprivredu.
Potpuno je svejedno da li će se registrirati kao OPG ili doo, ako zapošljava -neka takvih što više, ionako ga kvači capping sa 'gornje' strane (ograničenje maksimalnog iznosa poticaja na 300 000 Eura) i to je sasvim dovoljno ograničenje. Mi trebamo u ovoj državi ljude-poduzetnike koji će razvijati svoj posao i unutar takvog razvoja zapošljavati one druge ljude koji nemaju priliku razviti svoj posao, a mogu i žele raditi. Treba ljudima dopustiti da si zarade plaću ili smaostalno ili u okviru nekog drugog poduzetnika.
Nemojmo se bojati onih koji žele raditi i razvijati se.  

OPG je u većini slučajeva obrada zemlje od strane obitelji plus sezonsko zapošljavanje radnika u nekim djelatnostima , kao što Hrvati rade na OPG u Njemačkoj , šparoge , branje jagoda itd .
U smislu davanja da najmanje 1 član plaća mirovinsko , zdravstveno .

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by pege25 5/5/2014, 12:11

Ma baš bi mi trebao sad još jedan namet ..pa ni ovako ne mogu skrpati kraj s krajem a ne da plačam radnika ili da plačam još jedan doprinos..da i mogu plačati radnika onda to više po meni nije obiteljsko gospodarstvo nego firma ..znači tu treba napraviti neku granicu

Bilo bi idealno da se ograniči ovako  npr otvaranjem OPG- a nemoraš imati radnika ako ti godišnji prihodi ne prelaze karikiram 500 000 kn ili opet karikiram kod čistog ratarenja da ti površina nepremašuje 100 ha ...ako ti to navedeno prelazi onda moraš otvoriti npr d.o.o ..obavezan si zaposliti nekoga ..  

Po meni za čistog ,ozbiljnog ,konkurentnog i nadsave uspješnog ratara u OPG-u danas je 100 ha  donja granica za neku rentabilnu proizvodnju (pritom mislim da je ta površina dobre kvalitete i relativno plodne strukture ) a ne nekih vražijh rupa i depresija na svkom čošku .

Kratka kalkulacija da se vidi ...koliko se da zaraditi ili ne na istoj za 1 OPG koji obrađuje 100 ha čitog ratarstva

Ako uzmemo da je jedno srednje ulaganje po 1 ha za repromaterijal (gnojivo ,sjeme ,zaštita) cca 4000 kn i uzmimo da je taj srednji prinos 4500kg/ha pšenice i uz današnje cijene od 1 kunu  
 

Dolazimo do cifre na 100ha do 450000kn godišnje  prihoda ...plus poticaj uzmimo 1400kn znači to je sve skupa 590000kn ...pa kad odbijemo troškove osta nam kao fol samo poticaj od 140000kn kao "zarada"....e sad kad oduzmemo tu neki postotak zakupa ,pa utrošenog goriva koji za 100ha je bar 15000 litara godišnje pa puta 6 kn  pa onda godišnje damo za doprinose  za jednog cca 21000kn ...pa plati predujam poreza na tih 100ha ako si pošteno prijavio sve skupa godišnje daš bar još min 20000kn pa dobiješ porez na dobit iznosi su različiti ali bude i tu dobra cifra ...i kad to sve zbrojiš uz ovake cijene dođe ti da se jednostavno ubiješ...a kredite i naš rad  nisam zaboravio ...nego sam ih ostavio za kraj da nam još malo zasolim ranu ...


Sad kad ovo čitam što sam napisao sam sebi od danas govorim VI ...jel nemam pojma kako danas mi profi seljaci uopće živimo bolje rečino preživljavamo pa ljudi mi profi seljaci smo pravi mađioničari  Laughing 


Ništa prelazi sad pege25 u hoby poljoprivrednika ...oni ipak imaju mjesečno od čega da kupe kruha za razliku od nas profiča
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by tomybrzic 5/5/2014, 16:35

Je he he, takvi su se sami polako porjesavali, a sto je naj gore takvih je podosta i kod mene ali sto je tu je nitko im neta nemoze i ja kažem tko sta radi sebi radi pa tako i oni....

tomybrzic

Broj postova : 615
Lokacija : bosnjaci-apsevci
Registriran : 21.03.2009
18


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Fidelito 5/5/2014, 17:05

Ma najbolje je kada tržište to riješi, a ne neke zakonske zabrane i otimanja. Ako radiš neracionalno, ili previše trošiš (što obično nije povezano sa samom proizvodnjom), loše planiraš, ulječeš naivno u kojekakve nepotrebne investicije, ne čuvaš strojeve itd., sve to na kraju se obija o glavu vlasniku preko tržišta.

@ pege: nikako ne ide sistem da netko odozgora određuje koliko moraš imati zaposlenih u firmi. Možda bi mogao odrediti da imaš jednog po zakonu i to bi bilo to, svako zakonsko nametanje da po nekoj određenoj površini moraš imati toliko zaposlenih ne pije vodu. To je u potpunoj suprotnosti sa osnovama kapitalizma. Uspješniji su upravo oni koji sa manje rada - proizvedu više.

Ja ne bi ograničavao taj broj zaposlenih na krug obitelji. Ne vidim tu neki veliki značaj, ionako možeš imati obrt umjesto OPG-a, to je praktički isto. Za državu je bitno da onaj tko upravlja mora imati ovlasti za taj posao, ako na gospodarstvu nema tog profila - mora se uzeti netko sa strane. Nemogućnost zapošljavanja drugih ljudi ograničila bi OPG ovima mnoge djelatnosti za koje je potrebno imati zaposlenu stručnu osobu, a nje nema na OPG-u. Također ti ljudi sa tržišta rada ne bi bili u mogućnosti zaposliti se na OPG-u. Onda imamo problem definicije, tko je to 'iz zajedničkog domaćinstva'?
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by frenkigoran1 5/5/2014, 17:46

a najgore od svega je što bi taj još zemlje a nemože ni ovo što ima obradit kak treba.....ima i ovih profi seljaka koji su bili bliže vatri pa su si namještali prave table državne zemlje, po pravoj cijeni i u pravim kolicinama....ma svakakvih slucajeva ima, kako kod nas vjerujem tako i dalje....
frenkigoran1
frenkigoran1

Broj postova : 366
God : 33
Lokacija : slavonija
Zanimanje : automehaničar, vozač motornih vozila
Registriran : 21.08.2013
6


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Đuro Japarić 5/5/2014, 17:50

Prosječna površina opg u Hrvatskoj je oko 5 ha . To je površina na kojoj ne možete očekivati neki veći bruto proizvod , osim u povrtlarsvu , voćarstvo , cvijeće , niti je tu putrebno godišnje puno rada u vrijeme mehanizacije !

Uzmimo očekivani bruto proizvod u ratarstvu sa stočarstvom 7000 kn po 1 ha x 5 ha = 35 000 godišnji bruto proizvod !

0vakvi opg žive još sa prihodom izvan poljoprivrede , rad ili mirovina !
Da nije ovako hrvatska bi zemlja bila još više u korovu i šikari !

Budućnost su komercijalni OPG , ali za to se moraju donijeti novi zakoni !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Fidelito 5/5/2014, 18:12

živjeti se može i na 5 ha, ali ne od pšenice i kukuruza
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Đuro Japarić 5/5/2014, 19:19

Fidelito je napisao/la:živjeti se može i na 5 ha, ali ne od pšenice i kukuruza

iznio sam osim ;

iznio sam podatak od 5 ha jer je jasno da će u idućih 10 - 15 g. veliki dio tih malih , staračkih opg biti ugašeno !
- Iznio sam i prijedlog Zakona udruge OPG Hrvatske , jer je jasno da se od zemlje izumirućih opg i državne zemlje mogu zasnivati dohodovniji - komercijalni opg - ali za to zakone moraju donijeti zastupnici ili građani putem referenduma !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by opg biotrava 5/5/2014, 22:32

"svatko se češe gdje ga svrbi",kako smo se uzbudili kad ga se bocne. Very Happy Neka vama vaši hektari,nisam ja za nikakvo izvlašćivanje.Pa kakva bi to bila država bez kulaka.Povijest kazuje da su oni hranili gladan narod i davali im kilu masti ili brašna(jedna dnevnica) da ne umru od gladi.Dobra djela se ne zaboravljaju i drago mi je da još uvijek ima dobrih ljudi koji se brinu kako zaposliti svoj narod.Evo, ja se slažem da poticaj dobiju samo profi seljaci,ono spasi što se spasiti može,za opće dobro.Mi obični seljaci smo prema svemu sudeći planirani gubitak,kako kažu nestali u akciji.Iako sam malo zbunjen,jer čas ste organizirani,produktivni,inovativni,a za pet minuta ste pred blokadom.Morat ću prestat kupovat zemlju(jbga nisam imo prednost na natječaju),jer šta ako postanem profi a ne kontam jel to dobro ili nije? nije bogat koji puno ima,nego onaj kome malo treba...ili

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Ivan95 5/5/2014, 22:34

moja obitelj od 4 člana živi isključivo od poljoprivrede na skoro 20 rali zemlje. može penzioner delati zemlju, ali nek se odreče ili poticaja ili penzije. ima svakakvih i kaj imaju invalidske penzije i svašta i rade zemlju. a i mene malo muči kaj neko ko ima 200, 300 il kolko rali dobi državnu zemlju a ja nemogu. ak je tolko gladni ja bi mu dal svu zemlju v kraju pa nek krepa, eto to je moje mišljenje. treba malo reda dovseti

Ivan95

Broj postova : 1149
God : 28
Lokacija : Novo Selo Podravsko
Zanimanje : Tehničar za logistiku i špediciju
Registriran : 23.01.2013
20


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by frenkigoran1 5/5/2014, 22:43

nema reda u ovoj državi, a neće ga ni skoro bit!
frenkigoran1
frenkigoran1

Broj postova : 366
God : 33
Lokacija : slavonija
Zanimanje : automehaničar, vozač motornih vozila
Registriran : 21.08.2013
6


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by O.P.G.KOVAČ 5/5/2014, 22:44

Fidelito je napisao/la:živjeti se može i na 5 ha, ali ne od pšenice i kukuruza

Može, može samo ako posiješ  smoke5 

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by pege25 6/5/2014, 07:13

frenkigoran1 je napisao/la:nema reda u ovoj državi, a neće ga ni skoro bit!


Ma ima i ide polako na bolje Very Happy 

..samo da se riješi još pitanje ove teme ..tako da se uzme poticaj hoby seljacima i da nama profičima i eto onda svi imamo jednako . Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 533195 
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by frenkigoran1 6/5/2014, 08:15

polako da,...ma nece se nikom nista uzimat kad je naša država darežljiva, jednostavnije je bi bilo da joj se svi bacimo na grbaču i još trazimo i poticaje, onda bi svi bili jednaki i nema problema!
frenkigoran1
frenkigoran1

Broj postova : 366
God : 33
Lokacija : slavonija
Zanimanje : automehaničar, vozač motornih vozila
Registriran : 21.08.2013
6


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Zvona 6/5/2014, 21:08

pege25 je napisao/la:
frenkigoran1 je napisao/la:nema reda u ovoj državi, a neće ga ni skoro bit!
 

Ma ima i ide polako na bolje Very Happy 

..samo da se riješi još pitanje ove teme ..tako da se uzme poticaj hoby seljacima i da nama profičima i eto onda svi imamo jednako . Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 533195 

Pege profi seljaČino, kako si naveo u nekim od tekstova u svom OPG si zaposlen samo ti,i samo za sebe plaćaš mirovinsko,zdravstveno itd itd. No nisi naveo da isto to plaćaš i za suprugu i neke članove koji su u tvom OPGu. Iznesi taj podatak pa da vidimo koliko si profić. Znam neke koji sebe ne zovu profi,također su u OPGu stalno zaposlena dva sina sa suprugama,te dvoje zaposlenika također stalno zaposlenih sa strane.
Zvona
Zvona

Broj postova : 909
Lokacija : privremena lokacija Bilje - Baranja
Registriran : 03.04.2009
14


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by tomybrzic 6/5/2014, 22:16

pa neznam sta da kazem ali da ja radim 350 ha zemlje sigurno nebi mogo sam ma koliko profi bio i kaku god mehanizaciju imao, a dalje necu komentirati jer bolji sam kad sutim....

tomybrzic

Broj postova : 615
Lokacija : bosnjaci-apsevci
Registriran : 21.03.2009
18


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by opg biotrava 6/5/2014, 23:24

Stočari su na koljenima,malo će ih ali baš doslovno preživjeti.Prvo su se obračunali sa svonjogojcima.Sjećate se zabrane izvoza zbog svinjske kuge na dvije god. koji se produžio zbog nevjerovatnih razloga na sedam god.Zatim su na red došli mljekari,koje su uz prešutni blagoslov vlasti ubili sa cijenom,pa dokrajčili sa alfatoksinom.Kako baš sada kad 2015.g ukidaju kvote za mlijeko i njemački farmeri ulažu u povećanje priozvodnje.Tko je sada na redu?Nema drugih osim ratara.Mala gospodarstva ubrzano istrebljuju,ali to je lov na sitnu divljač.Pravi lov tek će da počme,kad istekne moritoring od sedam god. na prodaju zemlje strancima.Znam da je na snazi zakon o zabrani prodaje zemlje(vjerovatno da nebi naši seljaci kupovali),ali dali će on biti nakon isteka moritoringa ili će se mjenjati kad EU bude odgovaralo?Odbrojavanje je počelo i uskoro počinje lov na krupnu divljač,nemoram reći na koga se odnosi.Onaj tko je uspio kupiti zemlju je malo sigurnij,iako i za njih imaju metode,a oni koji imaju najam su prvi na listi.Donešene su odredbe kojih se morate pridržavati svake godine ili se poništava ugovor?Moglo bi biti po onoj "kadija te tuži,kadija ti sudi."Seljaci su okrenuti jedni protiv drugih,a to potvrđuju upravo ovakve teme i prema tome bilo kakvi  prosvjedi su iluzija.Znači da nema prepreka za otvoreni lov ili kolonizaciju,pardon sada je to globalizacija.Naša država je u dužničkom ropstvu i sve vlade će biti EU marionete,tako de će vas izručiti na pladnju.Sudeći po zadnjim prosvjedima mali seljaci su naučili lekcije i više neće biti ničije topovsko meso.Možda da osnujete udrugu"veliki profi igrači",te zamolite g.Todorića da bude na čelu,pa imate slične stavove.Imam i jedan prijedlog na kraju,tako da ne ispadne baš sve crno.Ukoliko neki kulak bude u problemima,neka se javi pa ćemo mi obični bogati seljaci pokušati organizirat nekakvu humanitarnu akciju za pomoć posrnulima.Ipak smo mi svoji,bez obzira koliko vam smetali.Very Happy


Zadnja promjena: opg biotrava; 7/5/2014, 16:49; ukupno mijenjano 1 put.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by falkon 2 7/5/2014, 05:57

Zvona je napisao/la:
pege25 je napisao/la:
frenkigoran1 je napisao/la:nema reda u ovoj državi, a neće ga ni skoro bit!
 

Ma ima i ide polako na bolje Very Happy 

..samo da se riješi još pitanje ove teme ..tako da se uzme poticaj hoby seljacima i da nama profičima i eto onda svi imamo jednako . Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 533195 

Pege profi seljaČino, kako si naveo u nekim od tekstova u svom OPG si zaposlen samo ti,i samo za sebe plaćaš mirovinsko,zdravstveno itd itd. No nisi naveo da isto to plaćaš i za suprugu i neke članove koji su u tvom OPGu. Iznesi taj podatak pa da vidimo koliko si profić. Znam neke koji sebe ne zovu profi,također su u OPGu stalno zaposlena dva sina sa suprugama,te dvoje zaposlenika također stalno zaposlenih sa strane.

Mislim da vam na to neće odgovoriti ... pogotovo što zna da neki od nas znaju odgovor na to što ste pitali ...  Very Happy 
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Đuro Japarić 7/5/2014, 17:08

Danas sam prošao više stotina km po 3 Slavonske županije , voda na njivama , kukuruz žut , žito na puno mjesta bolesno , dio ljudi ispušta vodu sa njiva ,neki sjede na klupama ispred kuća , puno kuća praznih , podosta porušenih , na nekima tabla prodaju se .

Teško će ove godine biti i hobi i profi seljacima !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by tomybrzic 11/5/2014, 21:49

ne ove godine i naredne a i prethodne nije bilo nista bolje a niti obecavajuce.... da prodaju se samo ima jedna kvaka, tko ce kupiti i za cega..? i da ju i kupi treba raditi da bi se zivjelo i odrzavalo a kako vidimo sveki dan je sve vise nezaposleni tako da nista nam se dobro nepise nego samo treba raditi raditi i biti jako jako uporan....

tomybrzic

Broj postova : 615
Lokacija : bosnjaci-apsevci
Registriran : 21.03.2009
18


[Vrh] Go down

Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ??? - Page 4 Empty Re: Profi seljak ili Hoby seljak..pitanje je sad ???

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.