AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








ZA ili PROTIV

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 29/2/2012, 12:29

***Poštovani vlasnici zemljišta na teritoriju R.Hrvatske , poštovani punoljetni državljani ,zastupnici Hrvatskog sabora izmijenili su Ustav , da bi obvezujući referendum za EU , mogao biti Ustavno moguć u smislu izlaska i odlučivanja birača !
***Tom izmjenom , sada prvi puta u povijesti možemo putem referenduma odlučivati i o bitnim zakonima ! Budući da ja to znam , otvorio sam temu na Poljoprivrednom forumu - ostalo - Referendumom o poljoprivrednim zakonima ! Vlasnik sam zemljišta , ne pripadam ni jednoj stranci , koristim puno ime , isključivo želim pomoći na ovom području koje jako dobro poznajem ! Imate dio informacija a slijedeće su neki članci Ustava kao osnova za pisanje zakona ; **Članak 48 ; 1. Jamči se pravo vlasništva , 2 . Vlasništvo obvezuje . Nositelji vlasničkog prava i njihovi korisnici dužni su pridonositi općem dobru . 4. Jamči se nasljeđivanje .
***Članak 49 . 3 . (3 znači stavak u Članku ) Država potiče gospodarski napredak i socijalno blagostanje građana i brine se za gospodarski razvitak svih svojih krajeva . ***Članak 50 ; 1. Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili oduzeti vlasništvo , uz nadoknadu tržišne vrijednosti . ***Članak 52 govori o prirodnim resursima od interesa za RH .
***U daljnjem tekstu navodim Vam što imamo i što bi se trebalo promijeniti ;
1. Zakon o nasljeđivanju ...........napisan je u Beogradu 1965 g !
U Beogradu nisu napisali posebne odredbe za zemlju ! Beogradski omogućava podjelu zemlje , a to znači površinsko smanjenje imanja i povećanja broja vlasnika zemlje ! Ako hoćemo neke pomake , to se mora napisati ! Pod zemljom se podrazumijeva ; poljoprivredno , šumsko , i građevinsko zemljište te putevi !
Primjer Kraljevine Nizozemske ; imaju mehanizam površinskog očuvanja , isplate onom tko se ne prihvaća nasljedstva , ako nitko neće biti nsljednik imanje prodaju i novac dijele ! ....stavljam Vam na raspravu ..iznesite mišljenje i prijedloge ....
2. Zakon o poljoprivrednom zemljištu
A . DRŽAVNO ; prodaja , privremeni zakup do 5 g. gdje nije sređeno stanje - zakup do 40 g sa mogućnošću produženja ugovora bez natječaja , dopuštanjem izgradnje gospodarskih zgrada ( i farmi ) te kuća ! Stav je KUKURIKU koalicije ; dugogodišnji zakup ! Ja to smatram pljačkom ! Zakup ne plaća Predsjednik , Vlada , policija , vojska ,zdravstvo , prosvjeta itd . Budući da su neki ljudi i za zakup budimo za dvije mogućnosti !****Stručne pripreme za zakup ( to je do sada bio problem ) županijske komisije ; sa ljudima iz katastra , gruntovnica , odvjetništva , pravnicima iz županija ili novim zaposlenim ....
B . PRIVATNO zemljište ; prodaja , zakup koji ne može biti manji od 10 g . i nasljeđivanje
posebna odredba povezana sa člankom 50 , stavak 1 . Ustava ; ako netko ne može ili ne želi obrađivati zemlju ili ju neće dati u zakup , da se ide sa mehanizmom oduzimanja sa isplatom !
Isti stavak primijeniti u 119 napuštenih sela i u selima bez djece ; to znači ako u jednom selu ima 100 ha državne i privatne zemlje , da se ide u smislu da 2 ili više obitelji mogu dobiti državnu zemlju i imati pravo zakupa i kupnje privatne ...propisati tko će biti posrednik za cijenu ako se ne postigne dogovor
c. kod predsjednika Mesića smo 2001. govorili o zemljišnom maksimumu do 100 ha za obiteljska gospodarstva , imajući u vidu kamenjar u dalmaciji .....otvaram raspravu ...
***3. Zakon o evidenciji zemljišta i okrupnjavanju parcela
Prijedlog je da se katastar i gruntovnice spoje u novu državnu zemljišnu službu ! U nekom roku ukinuli bi se posjedovni listovi ...Tu bi se stavilo Vlasnički list ..U jednoj službi bi dobivali i rješavali sve vezano za zemlju ..time bi se ubrzalo sređivanje stanja za državnu i privatnu zemlju te priprema natječaja za državnu .....
otvaram raspravu
4. Zakon o fondu za razvoj poljoprivrede
Sa ovakvim novčanim uvjetima vrlo je teško nešto pokrenuti ! Prijedlog 50 % od državne zemlje , postotak od iskorištavanja prirodnih resursa na seoskom prostoru , 1 % od PDV koji sada uzimaju na poljoprivrednim proizvodima , na repromaterijalu u poljoprivredi .....otvaram raspravu

ZA ili PROTIV

Napisano sa prijedlozima možemo dostaviti predlagateljima zakona


Zadnja promjena: Đuro Japarić; 29/2/2012, 17:34; ukupno mijenjano 2 put/a.

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by GAD 29/2/2012, 13:47

Primjer Kraljevine Nizozemske ; imaju mehanizam površinskog očuvanja , isplate onom tko se ne prihvaća nasljedstva , ako nitko neće biti nsljednik imanje prodaju i novac dijele

To mora biti primjer i kod nas.
Ionako su zemlje previše usitnjene, i još nam se stranci smiju što smo napravili od poljoprivrednih zemljišta.

GAD

Broj postova : 108
Lokacija : Zagreb-blizu
Zanimanje : Poljoprivrednik
Registriran : 18.11.2010
4


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 29/2/2012, 14:25

Možemo se u pismenom obliku obratiti veleposlanstvu Nizozemske 01-4642200 imam rodbinu rođenu u Nizozemskoj , Istarske udruge znaju za rješenje u Italiji , Slovenci su nasljeđivanje riješili još u Jugoslaviji , zastupnik Arlović , sada sudac u Ustavnom sudu , rekao mi je da se to može lako riješiti ubacivanjem odredbi u sadašnji Zakon !!Problem je što hrvatski političari ne znaju koje zakone imamo ----seljaci koji imaju pristup u medije o ovom moraju progovoriti ..ja sam protiv Beogradskog jer nema veze sa ekonomijom ...U daljnjem mogu samo nešto pojasniti ako treba ...Prostor prepuštam svima Vama ! Pozdrav !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by daevu 29/2/2012, 14:53

B . PRIVATNO zemljište ; prodaja , zakup koji ne može biti manji od 10 g . i nasljeđivanje
posebna odredba povezana sa člankom 50 , stavak 1 . Ustava ; ako netko ne može ili ne želi obrađivati zemlju ili ju neće dati u zakup , da se ide sa mehanizmom oduzimanja sa isplatom !


odmah se ne bi složio,to je moje "privatno" vlasništo i ja odlučujem šta sa tim da radim,ako da stoji pusto neka stoji pusto,mojim pradjedovima se 300-400 godina isplatilo obrađivati zemlju,a sad smo došli do toga da ni sa 500 ha se ne isplati i nemaš za jest,
e nemože, ne dam
daevu
daevu

Broj postova : 89
Lokacija : petrovci
Zanimanje : voćar
Registriran : 10.05.2011
1

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by mačor 29/2/2012, 15:13

predlažem da se uvede matrijarhat, prema kojem samo ženski potomci mogu nasljeđivati zemlju uz uvjet da zadržavaju državljanstvo! tako bi se usitnjavanje svelo na minimum, održalo dom i ognjište, a muškarci bi bili slobodni cheers
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 29/2/2012, 16:09

***Najviši stupanj demokracije , izražava se odlučivanjem referendumom !

*Odluka donesena na referendumu obvezatna je !
* O referendumu se donosi zakon . Zakonom se mogu propisati i
uvjeti za održavanje savjetodavnog referenduma .
......bit priče je da vlast i mi sada možemo napregnuti mozgove u traženju
rješenja za budućnost ....zahvaljujem se na iznesenim mišljenjima

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Slavonac 1/3/2012, 08:46

u zemlji u kojoj imamo 119 izumrlih sela, sela bez djece, korov i sikaru , prijedlog da se u zakon ugradi mogucnost oduzimanja neobradenog zemljista uz naknadu vlasniku vjerojatno ima za cilj da se zemljiste stavi u funkciju proizvodnje i gospodarskog razvoja Hrvatske, takav prijedlog kojima je do razvoja Hrvatske treba u zakon ugraditi

Slavonac

Broj postova : 4
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 20.02.2012
0


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by kobac 1/3/2012, 11:54


1. Zakon o nasljeđivanju ...........napisan je u Beogradu 1965 g !


ovo je interesantno. a naši zastupnici već 20g po hitnom postupku mijenjaju zakone! to mi je upravo nevjerojatno ( ovi novi nastavili istom praksom ) da se cijelo vrijeme mijenjaju zakoni, a ima i tako starih! kad će već jednom napisati zakon da se ne mora dirati bar neko vrijeme i da se zastupnici mogu koncentrirati na stvarnu problematiku a ne na izmjenu zakona.

dobra je tema i svako je dobrodošao ko ima volju razjasniti tu šumu pravilnika i novih zakona.

kobac

Broj postova : 65
Lokacija : slavonija
Registriran : 03.12.2009
0


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 1/3/2012, 12:59

1. Zakon o nasljeđivanju donijela je Zakonodavno - pravna komisija Savezne skupštine u Beogradu 1965. Sabor SRH donio je 1971 g. UKAZ da se preuzme više zakona iz Beograda ! U RH , gospođa Ingrid , izmijenila je 1. član , koji govori da sada imovina bez nasljednika postaje vlasništvo grada ili općine ! Ako vlasnik umre u inozemstvu , vlasti u RH to ne znaju ! U Beogradu nisu napisali posebne odredbe za zemlju ! To su Slovenci riješili još u SFRJ , Zapadno europske države još prije Drugog rata !Prilikom slanja Predstavke , poslao sam im kopije na 29. adresa da vide pamet hrvatskih političara !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by daevu 1/3/2012, 18:37

u zemlji u kojoj imamo 119 izumrlih sela, sela bez djece, korov i sikaru , prijedlog da se u zakon ugradi mogucnost oduzimanja neobradenog zemljista uz naknadu vlasniku vjerojatno ima za cilj da se zemljiste stavi u funkciju proizvodnje i gospodarskog razvoja Hrvatske, takav prijedlog kojima je do razvoja Hrvatske treba u zakon ugraditi


slažem se da treba staviti svu zemlju u pogon,obradu
ali se treba i zapitati zašto su ta sela prazna,zašto niko ne obrađuje zemlju
to je privatno,u americi te ubiju jer im ometaš posjed
dok plaćaš porez za tu imovinu radi sa njom šta te volja
daevu
daevu

Broj postova : 89
Lokacija : petrovci
Zanimanje : voćar
Registriran : 10.05.2011
1

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by daevu 1/3/2012, 18:56

Nakon poraza Turske Vojske pod Bečom , protjerano je pola stanovništva Slavonije islamske vjere ! Budući da Beč nije imao dovoljno kršćana u Bosni i današnjoj Hrvatskoj , kolonizirali su Slavoniju sa strancima , prvenstveno Nijemcima , koji su većinom protjerani pri kraju Drugog rata ! U Slavoniji , kupnjom bivših kombinata , stranci mogu doći i u kontrolom nad zemljom ! Da li će tada zapošljavati svoje zemljake , a Slavonci postati Aboridžini ? Ja sam da rsčistimo sa Saborom putem referenduma , te da Hrvati kupe ili dobiju državnu zemlju u zakup do 40 g! Svoju zemlju strancu neću Prodati !! Đuro Japarić


mojim pradjedovima se 300-400 godina isplatilo obrađivati zemlju,a sad smo došli do toga da ni sa 500 ha se ne isplati i nemaš za jest,
o tome sam mislio,ako se ovaj prijedlog zakupa na 40 god. državne zemlje odnosi na nekolicinu pojedinaca,onda smo pukli ko bundeva
treba zadržati ljude na selu a ne otjerati sa njega,ravnomjerno raspodjeliti državnu zemlju na opg-e i dati im u zakup,neka svi na selu imaju iste šanse za život
pa ovi stranci nam i nameću da moramo raditi po X ha zemlje da bi imali isplativosti
na način da pojedinci dobiju u zakup drž.zemlju a ne svi ravnomjerno još 1119 sela će biti pusto a ne 119 i ljudi će samo odlaziti sa sela ili će biti kako ste napisali aboridžini na svojoj zemlji
daevu
daevu

Broj postova : 89
Lokacija : petrovci
Zanimanje : voćar
Registriran : 10.05.2011
1

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 1/3/2012, 20:38

Zakon ie 2001. g . pisan na štetu obiteljskih gospodarstava , rekao sam predsjedniku Mesiću da neće funkcionirati ! Prodaja sa razumnim rokom otplate i zakup na 40 g. sa mogućnošću produživanja bez natječaja , mislim na obiteljska gospodarstva ! Obitelj je temelj ! Prošao sam zemlju stranaca ; Bugarske , Mađarske , Češke , Slovačke , bivšeg DDR , Austrije , Italije , Njemačke , Belgije , Nizozemske , Libije od Tunisa do Egipta , cijelu Hrvatsku pješice od Makarske do Vukovara !Od stranaca < Treba ukrasti > vidljivu tehnologiju i primjeniti u Hrvatskoj ! Isto tako treba ukrasti i dio zakonodavstva itd .

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by OAZA 2/3/2012, 17:45

Zakon o evidenciji i okrupnjavanju parcela u interesu je svim vlasnicima i budućim kupcima zemljišta i treba ga donijeti.
Za okrupnjavanje parcela u državnom vlasništvu prijedloge trebaju upućivati načelinici i gradonačelnici na temljeu odluke vijeća.
Postojeća zakonska mogućnost za zamjene privatno za državno u svrhu okrupnjavanja izvan zone stambene izgradnje treba se pojednostaviti na način da gradska i općinska vijeća donose odluke, a ugovore o zamjeni da potpisuju gradonačelnici i načelnici.
U budućem Zakonu isto treba omogućiti zamjenu privatno za privatno u svrhu okrupnjavanja.
Ovim radnjama išlo bi se da se povećaju površinske parcele sa cilje dohodovnije i racionalnije proizvodnje.

OAZA

Broj postova : 1
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 02.03.2012
0


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 5/3/2012, 09:04

1. Danas sam napisano sa primjedbama poslao g. ministru Jakovini , kojeg sam imao priliku upoznati , i njegovoj pomoćnici gospođi Vesni Ganter Kuterovac !
2. U subotu je u dnevnim novinama objavljen intervju ministra Jakovine na 4 strane sa fotografijama ! Novinar ; brojni analitičari zamjeraju da Hrvatska dosad nije imala nikakve poljoprivredne strategije . Ministar Jakovina ; Nismo imali kvalitetnu poljoprivrednu strategiju , ali ali nije problem ni imati strategiju , problem je strategiju primjenjivati i pratiti ! Novinar ; Kakva je vaša odnosno Vladina poljoprivredna strategija ? Ministar Jakovina ; iznosi podatak da smo 1989 imali 3, 2 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta
a da je sada u ARKOD upisano milijun i šest hektara . Sve poljoprivredno zemljište moramo staviti u funkciju poljoprivredne proizvodnje .....
****U temi ZA ili PROTIV , raspravljamo i predlažemo zakonska rješenja koja imaju za cilj stavljanja poljoprivrednog zemljišta u proizvodnju !!!
***Nadam se da će dio napisanog i što smo predložili , pomoći piscima zakona !?
****ZAMOLIO BIH VAS DA NAPIŠETE PRIJEDLOGE ! Hvala !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by mačor 5/3/2012, 09:40

Neznam kako će oni u ministarstvu to riješiti, ali prvo neka odrede prioritete žele li stanovništvo zadržati na selu i imati lijepa, živa, sređena sela ili žele u svakom mjestu jednog seljaka s 1000ha državne zemlje, a ostali kao u Brazilu "bezemljaši" i jeftini nadničari.

Srbija je dobro napravila kada je poticaje ograničila na veličinu posjeda, mislim da tako treba biti i kod nas! Neka nađu neku granicu od 100 ili 200ha, svejedno koliko samo neka se znaju pravila igre na vrijeme i neka važe dulje od izbora!

Onda ona nebuloza "mlađi od 40 godina" pa to je katastrofalno, ako znamo da su ljudi od 30-60 oni koji najozbiljnije rade i imaju iskustva i znanja. To je bila odredba koja je prave poljoprivrednike tjerala na otvaranje još kojeg opga na bilo koga iz familije mlađeg od 40.

Kupovina državne zemlje i zabrana otuđenja 10 godina! To se hitno treba mijenjati, zabrana treba biti najmanje 50 godina ili za uvijek pa neka se zemlja vrati uz neku naknadu agenciji za zemljište!
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 5/3/2012, 10:34

> MAČOR > ; Ne znam kako će oni to u ministarstvu riješiti ...........

***Pitao sam g Čačića ; kakva je procedura kada Vlada predlaže zakone ?
***Odgovorio je da svako ministarstvo predlaže zakone iz svojeg djelokruga
*** To znači da zakone o kojim raspravljamo zastupnicima trebaju uputiti na donošenje ; Ministarstvo poljoprivrede , Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo financija !
***O predloženim zakonima zastupnici mogu vlastitom odlukom raspisati referendum , ili na zahtjev 10 % potpisa birača !!
***Ako netko od vas ima pristup u medije , progovorite o ovom !Ja sam danas poslao dio materijala i novine koje su objavile intervju sa ministrom Jakovinom !Dobio sam povratno pismo iz Sabora , g, Bajs iz HSS , nije više zastupnik , valjda je to sada novi predsjednik HSS !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Nostradurus 5/3/2012, 20:38

Evo mog mišljenja. Ja nisam poljoprivrednik, ali možda jednog dana naslijedim nešto takvog zemljišta u gorskom kraju. Ta zemlja se trenutno ne obrađuje. Znači, tiče me se posredno bilo kakvo državno oduzimanje zemljišta.

Međutim, ima jedan veliki ALI. To vam je račun bez krčmara. Već sada se masa ljudi ne bavi poljoprivredom jer od toga nema kruha pa je dosta glupo donositi zakon o pretumbacijama u korištenju kada je to u zbiru ćorav posao. Tj. to dođe kao još jedna oglodana kost koja se baca među gladne pse. Napisao sam ovaj post na poziv Đure, jer se inače ne miješam u prepucavanja koja su bez smisla.

Đuro, ako vi mislite da bi vam iznajmljivanje cijele površine RH (samo vama ili bilo kome) dalo mogućnost da djelujete sa pozitivom, molio bih da mi to pojasnite tu računicu. Pitanje je da li želite uopće o tome razmišljati? Spreman sam vam dokazati da sada ne možete ostvariti profit čak i da iznajmite sve slobodne površine za svoju djelatnost.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Otis 5/3/2012, 21:35

Ne ulazeći puno u meritum gornjih raspava, na neki način ipak se želim priključiti raspravi.
Generalno, u Hrvatskoj u nizu problema je i taj što svaki donešeni zakon u kratkom roku dobije dopune i izmene. Neki zakoni gotovo kvartalno dožive dopune i izmene. Osim toga, masa je propisa ,pravilnika i uredbi koje se vežu za te zakone. I ono što je jedna od najgorih stvari nema dosljednosti.
Npr Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji se tiče većine poljoprivrednika.
Tijekom prošle godine sam počeo proučavati Zakon o poljoprivrednom zemljištu ali i ostale pravilnike koji su vezani za njega. Osim njega, na njega se po naravi veže i Zakon o obveznim odnosima. No,da ne idem previše u širinu. Ono što me je zanimalo je: najam/koncesija državnog zemljišta na duži rok od cca 30 godina. Kupnja eventulano ali prednost ovoga dvojega.
S obzirom da nismo do sada bavili se poljoprivredom,nismo u upisniku itd po rang listi smo na kraju. Jedino bi ostalo poduplati cijenu ali to je skok u živo blato. Čak i tada su vrlo male šanse za "dobiti" nešto.
Konkretnije, zanima me zemljište za voćnjak. Veća površina. Minimalno 30-40 ha pa i više na kojoj bi tijekom par godina podigli nasad.
U hrvatskoj ima dosta zapuštenog zemljišta o kojem mnogi pričaju ali slabo se što poduzima. Bio bih spreman uzeti na rok od 30-40 godina takvo zemljište, privresti ga svrsi i zasaditi voćnjak gdje bi bilo zaposleno kontinuirano barem 7 ljudi.
No, od toga ništa jer je novi ministar sve stopirao.
Sada je status quo. Niti se zna što bi moglo biti niti kako. Govori se da bi novi zakon treba biti gotov do lipnja. Do tada sam mogao privesti svrsi barem 20 h i posijati Raoulu kao zelenu gnojidbu a na jesen podizati voćnjak.
Isto tako je i s poticajima i kapitalnima..sve je neizvjesno....Dobro je rekao Rojs, tko je jamio jamio. Stotine milijuna su upucane u kapitalna a dobar dio je otišao u podizanja nasada koji nemaju perspektivu a nemalo ih je na granici zapuštenosti. Dosta ih se održava tek toliko da im se ne ospore prava na poticaje.
Sve to mi se čini kao velika zgubiona

Otis

Broj postova : 3
Lokacija : Zagreb
Registriran : 05.03.2012
0


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 5/3/2012, 22:20

Poštovani > OTIS > , Zakon o poljoprivrednom zemljištu od 2001. g. je NEOBAVEZUJUĆI za vlast u smislu da raspišu natječaje za državnu zemlju i da se stavi u funkciju proizvodnje !!Na prijemu poljoprivrednih udruga 2001. g. rekao sam predsjedniku Mesiću da neće funkcionirati ! Po Ustavu Predsjednik potpisuje odluku o primjeni zakona ! Predsjednik nije realizirao što je on predložio ,niti je iskoristio mogućnost da zatraži sjednicu Vlade , budući da je Vlada bila predlagatelj zakona ! Sa ministrom Jakovinom sam se imao priliku upoznati , rekao sam mu da moramo sjesti i napisati prijedlog Zakona itd .
Nacrt novog Zakona za državno i privatno zemljište može se napisati za 3 dana , pod uvjetom da se ima znanja , pameti i volje ......Ja imam 2 liječnička uvjerenja , za posao koji radim , za nošenje oružja kojeg sam kupio u Beogradu kao pripadnik dragovoljačkog odreda ! Sa nekima ,sada se ne možemo boriti oružjem ! Za drugačija zakonska rješenja , možemo se boriti u zemlji u kojoj u Ustavu piše da je zabranjena cenzura , putem Poljoprivrednog foruma !! Kad sam tu mogućnost vidio , koristi ju na maksimalno korektan i informativni način ! Uz pozdrav !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 5/3/2012, 22:55

Poštovani > NOSTARADURUS > , zahvaljujem Vam se na sudjelovanju u raspravi ! Drago mi je da niste poljoprivrednik ! Pod uvjetom da se raspiše referendum Vi bi imali status objektivnog suca u smislu da zaokružite ZA ili PROTIV ! Poljoprivredna proizvodnja bitna je za Hrvatski narod iz ; demografskih , gospodarskih , strateških i ekoloških razloga !
1. Pri izradi računice imajmo u vidu gore napisana 4 razloga !
2. očekivani bruto godišnji proizvod po 1 hektaru korova = 0 , 00 kn !
3. budući da niste poljoprivrednik , sada bih morao znati sa čime se hoćete baviti !
4 . Ako se hoćete baviti sa proizvodnjom žita možete uzeti u zakup 1 ha privatnog zemljišta ! Ovisno o jačini traktora tu imate 15 - 30 sati ukupnog rada sa mehanizacijom ! Ako Vam Todorić ili Žitozajednica nudi 1 kunu po kg. , sa seljacima će te organizirati ljetne žetvene igre , zvane prosvjedi i tražiti veću cijenu !Očekivani prinos po ha = 5 000 do 7 000 kg + poticaj !
5. Jasno Vam je da u ratarstvu sa 1 ha , nemate ništa bitno očekivati u ekonomskom smislu ! Nigdje u svijetu ljudi ne rade zemlju bez koristi ! Bit problema Hrvatske poljoprivrede , što imamo preko 18 000 parcela , male površine u privatnom vlasništvu , prevelik broj vlasnika zemljišta ! Taj problem se mora rješavati u idućih 10 i više godina u privatnom vlasništvu !
**U državnom vlasništvu to se može riješiti za 2 g. uključujući i sređivanje stanja u gruntovnicama i katastru !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Nostradurus 5/3/2012, 23:46

G. Japarić, mislim da ste promašili bit onoga što sam napisao. Vaša računica vrijedi ako imate kupca sa novcem. Ako ga nemate, računica pada u vodu. I to je razlog zašto sve sada pada u vodu. Nema se novca za platiti proizvodnju na kojoj bi se profitiralo. Cijena proizvodne nije bitna. Bitno je da vi želite uspjeti u sustavu gdje svi pokušavaju također ostvariti zadržanu dobit (profit u novcu).

Sa tog stanovišta vam kažem da nema uslova za globalno stvaranje profita od rada. I to nije floskula. To vam lako dokažem u nekoliko primjera. Nije uopće bitno koliko ćete zemlje obrađivati, nego kako ćete imati troškove manje od prihoda. To vas ja pitam!
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 6/3/2012, 07:19

***Poštovani >Nostradurus > zahvaljujem Vam se na sudjelovanju ! Vjerujem da će te i Vi dati doprinos budućoj hrvatskoj poljoprivredi !> Vaša računica vrijedi ako imate kupca sa novcem > Zašto ljudi u nekim državama umiru od gladi ? Zato što su > kupci > koji nemaju novac za kupiti hranu ! Hrvati i državljani RH , za sada su kupci sa novcem ili na kartice ! Stvar je sada da li ćemo kupovati hrvatsku hranu sa mirisom i okusom , ili ćemo kupovati hranu iz očišćenih europskih i svjetskih skladišta , kojoj je rok jestivosti istekao ! U lancu poljoprivredne proizvodnje kad je riječ o žitu stoji ;
1. poljoprivrednik 2. mlinar . 3. pekar . 4. trgovac . 5. kupac , 6. Vlada RH !
***ispred poljoprivrednika stoje ; proizvođači ; goriva , sjemena , mehanizacije , umjetnih gnojiva i zaštitnih sredstava !
**1ha žita ,ako prodamo kao 5000 vekni kruha po 6 kn = 30 000 kn !
**U predlancu i lancu , stvar je rizika i tko će uzeti > vrhnje > * Jasno je da najveći rizik ima poljoprivrednik ,a najveći profit Vlada !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Nostradurus 6/3/2012, 09:17

Đuro Japarić je napisao/la:***Poštovani >Nostradurus > zahvaljujem Vam se na sudjelovanju ! Vjerujem da će te i Vi dati doprinos budućoj hrvatskoj poljoprivredi !> Vaša računica vrijedi ako imate kupca sa novcem > Zašto ljudi u nekim državama umiru od gladi ? Zato što su > kupci > koji nemaju novac za kupiti hranu ! Hrvati i državljani RH , za sada su kupci sa novcem ili na kartice ! Stvar je sada da li ćemo kupovati hrvatsku hranu sa mirisom i okusom , ili ćemo kupovati hranu iz očišćenih europskih i svjetskih skladišta , kojoj je rok jestivosti istekao ! U lancu poljoprivredne proizvodnje kad je riječ o žitu stoji ;
1. poljoprivrednik 2. mlinar . 3. pekar . 4. trgovac . 5. kupac , 6. Vlada RH !
***ispred poljoprivrednika stoje ; proizvođači ; goriva , sjemena , mehanizacije , umjetnih gnojiva i zaštitnih sredstava !
**1ha žita ,ako prodamo kao 5000 vekni kruha po 6 kn = 30 000 kn !
**U predlancu i lancu , stvar je rizika i tko će uzeti > vrhnje > * Jasno je da najveći rizik ima poljoprivrednik ,a najveći profit Vlada !

G. Japarić, shvaćam ja vaš račun, ali vi ne shvaćate podlogu svega. U ovoj temi, a vidjeti ćete da će se sa vremenom kako raspravljamo ovo ZA i PROTIV ustvari pretvoriti u nešto treće.

Zamislite da nema strane hrane i nema uvoza i da u državi postoji samo jedan čovjek koji ima zemlju i drugi, vi, koji je želi uzeti u najam i od toga stvoriti biznis. Znači, nema prekupaca, države, birokracije, doprinosa, poreza, itd. Imate tržište tog jednog čovjeka, a on ima prihod od najamnine. Ne treba vam nikakva tehnologija za život osim poljoprivrede.

Pa sad konkretno pitanje: Ako proizvedete hranu za sebe i njega, kako ćete platiti najamninu i ostati u plusu? Koje su posljedice toga na najmodavca?

Ako ne možete ovaj par ljudi učiniti financijski isplativim (da stvaraju profit da bi sa vremenom proširili posao), kako bi to bilo moguće sa 2 milijuna parova, tj. sa 4 milijuna stanovnika.

Zbog ovih tvrdnji ispada da vam skrećem temu na drugu stranu, ali svaki posao mora imati svoju financijsku isplativost. Npr. Vlada je napravila porezne pretumbacije i znao sam da im to neće napraviti nikakav plus u cijeloj konstrukciji iz istog ovog razloga. Nema tu temelja za globalnu isplativost. Tako i vi predlažete akciju koju ne možete financijski pokriti na globalnom planu. To nije doprinos rješenju, nego doprinos lutanju bez rješenja.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Đuro Japarić 6/3/2012, 09:40

Poštovani , gospodine > Nostradurus > , imao sam priliku da radim sa ljudima iz više država ; Europe , Afrike i Azije ! Mi se nismo bavili demagogijom !
* Moj istup nije demagogija , počeo sam raditi u sedmoj godini čuvajući stoku roditelja ! Troškovi obitelji u vrijeme petrolejki , konjskih zaprega , vlastitog sjemena , te današnji meni su poznati ! Ne zamišljam državu u kojoj jedan čovjek ima zemlju ! Razmišljam da na hrvatskoj zemlji organiziramo proizvodnju za ; naše potrebe , turizam i izvoz ! Put kojim moramo ići meni je poznat ! Sa Beogradskim Zakonom o nasljeđivanju nemamo što tražiti ! Ja sam to dao nekim političarima , a dobio sam pitanje ; Kaj je to ? Ne može se obitelji davati državna zemlja u zakup na 1. , 5 , 10 g !O gospodarstvu sa mom nemojte više raspravljati ! Od Australije do Norveške Hrvati su dokazali da su vrijedan narod ! Zemlja ; parazita , trutova nema budućnost ! Budućnost nam je industrijski razvoj na bazi domaćih i inozemnih sirovina ! U tom imamo mogućnost ako iskoristimo i zemlju !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by daevu 6/3/2012, 10:16

mislim da se tu nešto pobrkalo,jako
za 1ha žita,kako ste rekli 30-40sati rada i 9mjeseci neizvjesnosti(suša,led...) od 30000 kn seljaku ostaje 5000(bruto) + poticaj
nisam neki matematičar ali di nestade onih 25000 kn,lopovska posla
i normalno da se ne može živjeti od 1 ha,
uništavanje sela o tome se radi,ljudi ne nasjedajte na gluposti
neko na veliko hapa dok se mi svađamo oko mrvica
tu bez Matije izgleda da ne ide na bolje
daevu
daevu

Broj postova : 89
Lokacija : petrovci
Zanimanje : voćar
Registriran : 10.05.2011
1

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

    ZA      ili     PROTIV Empty Re: ZA ili PROTIV

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.