AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Podrivanje zamjena oranju

Stranica 13 / 25. Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19 ... 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 10:30

Tončice znam ...zato sam i reko da ga možeš koristiti u dvije varijante ..kao klasični podrivač i kao tvz zamjenu za klasično oranje...kužiš drago Podrivanje zamjena oranju - Page 13 836696 Smile
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 10:32

jd4755 je napisao/la:
pege25 je napisao/la:Bemti neradi mi google prijevod..pa neznam što je tu sada 5140 eura samo podrivać ili komplet ovaj stroj mi se čini prejeftin za komplet ili Podrivanje zamjena oranju - Page 13 684261
http://www.traktorpool.com.hr/hr/details/Podrivač/Meyer-Landmaschinen-GmbH-Untergrundhaken-/1401352/

Ali jako zanimljiva kombinacija ,a pogotovo ova tvz kratka tanjurača ,sviđa mi se ta kombinacija opružnih držaća diskova to je odlično kod kopiranja terena a i sama vibracija dobro odrađuje posao...

Ovaku kombinaciju da mi je kupiti niko sretniji nebi bio mislim da bi za strnjak i sojište dušu dalo priprema u jednom prohodu,poslje kombinacija R+S i posao gotov u dva prohoda...zanimljivo...


Samo podrivač i paralelogram za kačenje kratke tanjurače koštaju te pare,ne znam baš kako bi to radilo ,podrivač ne dozvoljava veliku brzinu a kratka tanjurača traži veću brzinu.Sad ili plitko i brzo podrivati ili ići sporije a dublje a tanjuri kako naprave da naprave.

Pazi jd4755 kojim brznom možeš goniti traktor po oranju pa tanjurača opet napravi posao ,nemožeš ništa brže tjerati ko kada vučeš podrivač pred sobom na ravnom...ili?

A na kraju krajeva bi RD napravila u drugom prohodu ono što bi izgubio na brzini kratke tanjurače...a usto bi napravila bolji posao nego ono klasićni valjci na podrivačima...
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Goost 24/7/2011, 10:36

pege25 je napisao/la:Tončice znam ...zato sam i reko da ga možeš koristiti u dvije varijante ..kao klasični podrivač i kao tvz zamjenu za klasično oranje...kužiš drago Podrivanje zamjena oranju - Page 13 836696 Smile
Ma apsolutno te kuzim. Smile A kolka snaga treba za tu kombinaciju sa 5 radnih tijela?

Goost

Broj postova : 1543
Registriran : 20.12.2009
10


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Fidelito 24/7/2011, 10:38

Podrivač mu ne vrijedi jer su razmaci radnih tijela preveliki za tu (malu) radnu dubinu. Za rad na takvoj radnoj dubini treba gruber, a ne podrivač (makar vidim po postovima da mnogi ne rade razliku između ta dva stroja). Znači gruber je stroj koji radi na manjim dubinama (15-30 cm), ima više radnih tijela (nego podrivač) koja su gušće postavljena (i manjeg profila, ne moraju biti 'jaka' jer stroj ne ide duboko u tlo) i postavljena u više redova. Tu vrijedi pravilo kao i kod pluga: što je veći klirens i razmak između radnih tijela - manja je vjerovatnost da će se štopati ako ima biljnih ostataka. Znači poželjan bi bio gruber sa više redova radnih tijela (3 ili 4).

Što se tiče miševa, vjerovatno je pojava miševa povezana i sa drugim stvarima, osim sa promjenom načina obrade. U prvom redu najezda miševa znači da je poremećen ciklus nema prirodnih neprijatelja (roda, jastreb, vrana, lisica itd.), a takve najezde obično traju jednu sezonu i populacija miševa silom prilike se smanjuje. Tu bi mogao biti bitan i plodored. Inače kod reduciranih obrada plodored je jedna od najvažnijih mjera za uspješnu proizvodnju. Sa pametno složenim i širokim plodoerdom može se puno toga postići, posebno kod reducirane obrade.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 10:43

Antonio_JD je napisao/la:
pege25 je napisao/la:Tončice znam ...zato sam i reko da ga možeš koristiti u dvije varijante ..kao klasični podrivač i kao tvz zamjenu za klasično oranje...kužiš drago Podrivanje zamjena oranju - Page 13 836696 Smile
Ma apsolutno te kuzim. Smile A kolka snaga treba za tu kombinaciju sa 5 radnih tijela?


He he rođo to je već nešto drugo ,ali pošto se ja plako kulaćim ...i planiram uzeti traktor tj jd jedno 250ks to če taman dosta biti.. Wink
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Fidelito 24/7/2011, 10:48

pege25 je napisao/la:Bemti neradi mi google prijevod..pa neznam što je tu sada 5140 eura samo podrivać ili komplet ovaj stroj mi se čini prejeftin za komplet ili Podrivanje zamjena oranju - Page 13 684261
http://www.traktorpool.com.hr/hr/details/Podrivač/Meyer-Landmaschinen-GmbH-Untergrundhaken-/1401352/

Ali jako zanimljiva kombinacija ,a pogotovo ova tvz kratka tanjurača ,sviđa mi se ta kombinacija opružnih držaća diskova to je odlično kod kopiranja terena a i sama vibracija dobro odrađuje posao...

Ovaku kombinaciju da mi je kupiti niko sretniji nebi bio mislim da bi za strnjak i sojište dušu dalo priprema u jednom prohodu,poslje kombinacija RD+S i posao gotov u dva prohoda...zanimljivo...


Meni ovo na slici ne liči na podrivač. Preplitko je to (premali mi je klirens), to bi mi više bio gruber, sa paraboličnim radnim tijelima. Ako radi pliće, onda bi možda moglo raditi dovoljnom radnom brzinom da kratka tanjuraća odradi koliko-toliko posao.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by zrine89 24/7/2011, 10:58

To je kratka tanjurača, sa dodatnim prednjim radnim tijelima podrivača.
A neide duboko, vjerujem da ima dobar efekt, jer to podiže zemlju a tanjuri sasjeku zemlju. Puno je lakše tako nego kada tanjuri idu direktno na tvrdo tlo.
zrine89
zrine89

Broj postova : 4163
God : 34
Lokacija : Podravski Podgajci
Zanimanje : Ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
63

→→→ : O SEBI

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 11:13

Fidelito je napisao/la:Podrivač mu ne vrijedi jer su razmaci radnih tijela preveliki za tu (malu) radnu dubinu. Za rad na takvoj radnoj dubini treba gruber, a ne podrivač makar vidim po postovima da mnogi ne rade razliku između ta dva stroja). Znači gruber je stroj koji radi na manjim dubinama (15-30 cm), ima više radnih tijela (nego podrivač) koja su gušće postavljena (i manjeg profila, ne moraju biti 'jaka' jer stroj ne ide duboko u tlo) i postavljena u više redova. Tu vrijedi pravilo kao i kod pluga: što je veći klirens i razmak između radnih tijela - manja je vjerovatnost da će se štopati ako ima biljnih ostataka. Znači poželjan bi bio gruber sa više redova radnih tijela (3 ili 4).

Što se tiče miševa, vjerovatno je pojava miševa povezana i sa drugim stvarima, osim sa promjenom načina obrade. U prvom redu najezda miševa znači da je poremećen ciklus nema prirodnih neprijatelja (roda, jastreb, vrana, lisica itd.), a takve najezde obično traju jednu sezonu i populacija miševa silom prilike se smanjuje. Tu bi mogao biti bitan i plodored. Inače kod reduciranih obrada plodored je jedna od najvažnijih mjera za uspješnu proizvodnju. Sa pametno složenim i širokim plodoerdom može se puno toga postići, posebno kod reducirane obrade.

Mogao si slobodno bez sraha napisati PEGE podrivač ti nevrijedi a ne ovako mi se obračati u tečem licu Smile ,i samo da ti kažem da znam razliku između podrivača i grubera,a kao treče ova kombinacija s podrivačem i kratkom tanjuračom radi odlično i imaju pravi učinak i na malim dubinama,ako imaš traktor s viškom ks..jer rijeđe postavljena tijela nadoknadiš brzinom i izbjegneš štopanje ,a brzinu dobiješ viškom snage i dobije se učinak gotovo isti ko s gruberom čak i bolji jer se gruber guši u suncokretu i višku žetvene mase dok podrivač ne...jer su šire postavlena radna tijela...

Tako imao sam gruber i rješio ga se istog trena jer ako češ raditi na dubini 25 i više taj stoj nevredi ništa jer se guši zbog žetvenih ostataka i stalno mi je izbacivao istig van ,a na dubini 0d 15cm radi odlično samo to za mene nije nikakva obrada..

Tako eto meni se sviđa ova kombinacija sviđa i budem ju jednog dana i imao ..pa ču onda moči govoriti dali je to dobro ili ne ,to tada mogu samo predpostavljati...i zamišlati si jd 250ks s ovakom kombinacijom


Fidel cheers
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 11:33

Fidelito je napisao/la:
pege25 je napisao/la:Bemti neradi mi google prijevod..pa neznam što je tu sada 5140 eura samo podrivać ili komplet ovaj stroj mi se čini prejeftin za komplet ili Podrivanje zamjena oranju - Page 13 684261
http://www.traktorpool.com.hr/hr/details/Podrivač/Meyer-Landmaschinen-GmbH-Untergrundhaken-/1401352/

Ali jako zanimljiva kombinacija ,a pogotovo ova tvz kratka tanjurača ,sviđa mi se ta kombinacija opružnih držaća diskova to je odlično kod kopiranja terena a i sama vibracija dobro odrađuje posao...

Ovaku kombinaciju da mi je kupiti niko sretniji nebi bio mislim da bi za strnjak i sojište dušu dalo priprema u jednom prohodu,poslje kombinacija RD+S i posao gotov u dva prohoda...zanimljivo...


Meni ovo na slici ne liči na podrivač. Preplitko je to (premali mi je klirens), to bi mi više bio gruber, sa paraboličnim radnim tijelima. Ako radi pliće, onda bi možda moglo raditi dovoljnom radnom brzinom da kratka tanjuraća odradi koliko-toliko posao.

E pošto sam pisao post dok si ti ovo našvrljal Smile i nism ga pročital do sad...e to ti ja pričam ovo nije klasični podrivač i mislim da bi ovo odlično radilo ...prvi dio bi obavio bolji posao nego gruber ...kratka tanjurača saječe buse ...valjak to malo sabije...poslje ide RD+S I posao gotov...
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by jd4755 24/7/2011, 11:47

Nisam mogao naći bolji primjer ali evo ovo,razrahljivač+rotodrljača+eventualno sijačica na lift ako hidraulik to sve može nositi i radiš sve u jednom prohodu.

http://www.agriaffaires.com/occasion/decompacteur/1960681/lely-preculteur-h-rotat.html
jd4755
jd4755

Broj postova : 1819
God : 59
Lokacija : Nova Gradiška
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
39


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 11:53

Ima negdje gdje je zrine stavi kombinaciju podrivać ,rotodrljača i sijačica ...samo nemrem nači gdje ...zrine gdije to ...samo što za tako što moraš imati pravi stroj...
pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by deere power 24/7/2011, 12:19

bolje bi bilo prvo kratka tanjuraca pa onda tjela podrivaca/grubera pa onda valjci jer onda moze radit i u kuruznjaku
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Fidelito 24/7/2011, 12:43

pege25 je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:Podrivač mu ne vrijedi jer su razmaci radnih tijela preveliki za tu (malu) radnu dubinu. Za rad na takvoj radnoj dubini treba gruber, a ne podrivač makar vidim po postovima da mnogi ne rade razliku između ta dva stroja). Znači gruber je stroj koji radi na manjim dubinama (15-30 cm), ima više radnih tijela (nego podrivač) koja su gušće postavljena (i manjeg profila, ne moraju biti 'jaka' jer stroj ne ide duboko u tlo) i postavljena u više redova. Tu vrijedi pravilo kao i kod pluga: što je veći klirens i razmak između radnih tijela - manja je vjerovatnost da će se štopati ako ima biljnih ostataka. Znači poželjan bi bio gruber sa više redova radnih tijela (3 ili 4).

Što se tiče miševa, vjerovatno je pojava miševa povezana i sa drugim stvarima, osim sa promjenom načina obrade. U prvom redu najezda miševa znači da je poremećen ciklus nema prirodnih neprijatelja (roda, jastreb, vrana, lisica itd.), a takve najezde obično traju jednu sezonu i populacija miševa silom prilike se smanjuje. Tu bi mogao biti bitan i plodored. Inače kod reduciranih obrada plodored je jedna od najvažnijih mjera za uspješnu proizvodnju. Sa pametno složenim i širokim plodoerdom može se puno toga postići, posebno kod reducirane obrade.

Mogao si slobodno bez sraha napisati PEGE podrivač ti nevrijedi a ne ovako mi se obračati u tečem licu Smile ,i samo da ti kažem da znam razliku između podrivača i grubera,a kao treče ova kombinacija s podrivačem i kratkom tanjuračom radi odlično i imaju pravi učinak i na malim dubinama,ako imaš traktor s viškom ks..jer rijeđe postavljena tijela nadoknadiš brzinom i izbjegneš štopanje ,a brzinu dobiješ viškom snage i dobije se učinak gotovo isti ko s gruberom čak i bolji jer se gruber guši u suncokretu i višku žetvene mase dok podrivač ne...jer su šire postavlena radna tijela...

Tako imao sam gruber i rješio ga se istog trena jer ako češ raditi na dubini 25 i više taj stoj nevredi ništa jer se guši zbog žetvenih ostataka i stalno mi je izbacivao istig van ,a na dubini 0d 15cm radi odlično samo to za mene nije nikakva obrada..

Tako eto meni se sviđa ova kombinacija sviđa i budem ju jednog dana i imao ..pa ču onda moči govoriti dali je to dobro ili ne ,to tada mogu samo predpostavljati...i zamišlati si jd 250ks s ovakom kombinacijom


Fidel cheers

Ima grubera i grubera. Isto kao i plugova uostalom. Nije svaki plug za zaoravanje velike biljne mase ili duboko oranje. Isto tako nije svaki gruber za dublju obradu sa puno biljnih ostataka. Kakav si to gruber imao, koliki je bio klirens, zahvat, kakva je imao radna tijela, u koliko redova su bila raspoređena radna tijela? Kod izbora grubera to su bitne karakteristike (uostalom isto kao i kod pluga). Ako želiš raditi na dubini, recimo 30 cm i imaš na površini biljnih ostataka, po meni ti treba gruber barem sa 75 cm klirensa, radna tijela raspoređena barem u tri reda (a poželjno je i u 4 reda). Mnogi kada vide oruđe sa 75 cm klirensa kažu da je to podrivač, makar su radna tijela izvedena tako da ne mogu u zemlju dublje od 30-35 (presjek radnih tijela nemože izdržati silu za veću radnu dubinu, ako ste primjetili podrivači imaju puno jača radna tijela, jer je otpor u radu veći). Što se tiče međusobnog razmaka radnih tijela, tu vrijedi nekakvo pravilo da radna dubina mora odgovarati radnoj širini radnih tijela, manje-više.
Kod nas se nudi podosta rabljene opreme, i ti gruberi starije konstrukcije obično nemaju te karakteristike, oni ne mogu raditi sa većom količinom biljne mase (i zato ih se prijašnji vlasnici nastoje riješiti), a imaju radna tijela raspoređena u samo dva reda. Ali nemojmo govoriti o tome da gruber kao oruđe ne valja na osnovi jednog lošeg iskustva (a zapravo nisi si znao odabrati odgovarajući priključak za svoje potrebe), pa 'ako meni nije bio dobar - nevalja niti jedan'. To je burek način razmišljanja, i to ne pušim. Druga je stvar da pošteni gruber košta, ali nisam to mogao nabaviti jer nisam bio u mogućnosti, ili to da mi nije imao tko savjetovati kakav gruber je za mene primjeren (jer nema iskustva u praksi).
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 13:02

Znao sam da češ tako krenuti ima grubera i grubera... Very Happy

Ti si pametan mladić Very Happy isto tako znaš da ljudi rijetko tako razmišljaju i u večini kupuju ono što im je povoljnije ,a pritom neobaziru se na ono što točno kupuju...kako si reko naravno da nije svaki gruber,plug isti kao ni večina mehanizacije..i ja sam jedan od tih što kupuju napamet i što povoljnije...pa neka je samo u ovom primjeru gruber što jeftinji mada nema veze što je isti od kartona ja mislim da imam gruber Smile

Evo slike s kojim sam ja radio ...e sad točno kolki je razmak ,visina i sl neznam...jer kako ti već reko ja ga zakvačim odem probati i vidim da nisam zadovoljan učinjenim poslom...i da ču bolje to porati nego se bez veze vozati s istim ...

Evo tog mog bivšeg grubera tj nije ni stigao biti moj... Smile
Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Dsc00100dl1


Edit samo znam da i nakon dva prohoda s istim nisam mogao iza sijati s đuture kombinacijom...i uopće mi se nesvža rad istog..



pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by alen deere 24/7/2011, 13:20

quivogne 3 radna tijela...dubina do 65 cm, potrosnja s jd-om od 26
do 32-33 l/rh...brzina od 6.5 do 8.2 km/h

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Fotografija0471


Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Fotografija0470

Uploaded with Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Fotografija0476m

ImageShack.us
alen deere
alen deere

Broj postova : 264
God : 30
Lokacija : ''grad'' Otok
Zanimanje : ratarstvo
Registriran : 14.07.2008
0


http://www.otok.hr

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Fidelito 24/7/2011, 13:21

Sa slike ne vidim koliki je klirens, ali onako otprilike čini mi se cca 50 cm, što je nedovoljno za iole dublji rad sa biljnim ostacima na površini. Dobro je da si ga dobio na probu prije kupovine, tako da nema nedoumica kada novac promjeni vlasnika. Tu bi se dalo pomoći tako da se ugrade radna tijela većeg klirensa, ali koliko vidim gruber je sa radnim tijelima u samo dva reda, tako da ta varijanta nije baš povoljna (radna tijela su relativno skupa, a onda imaš opet gruber sa dva radna tijela). Da, svi kupujemo ono za što imamo novaca, ali ponekad je bolje i malo 'rastegnuti' financije i kupiti ono što je upotrebljivo, nego jeftino i da ga gledam u koprivama.
Gruber je budućnost osnovne obrade tla (za nas), ipak kod nas prevladavaju teža tla koja zahtjevaju obradu. Plug će pasti u drugi plan, gruber sa povremenim podrivanjem i česta upotreba tanjurače je bliža budućnost obrade. Ali treba imati dobar gruber, a to za nas znači: dobar klirens, radna tijela raspoređena barem u tri reda i možda red diskova naprijed (da presijeku kukuruzovinu). I dosta snage naprijed.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by alen deere 24/7/2011, 13:37

malo si se prevario sto se tice klirensa,ali sto se tice stavljanja pluga u drugi plan to si apsolutno u pravu...gruber i podrivac u kombinaciji daju bolju,brzu i dublju obradu.
alen deere
alen deere

Broj postova : 264
God : 30
Lokacija : ''grad'' Otok
Zanimanje : ratarstvo
Registriran : 14.07.2008
0


http://www.otok.hr

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by pege25 24/7/2011, 13:47

Zapamtite za vjek vjekova plug je jedino oruđe koje če obaviti ono što treba svakoj biljci ...od prozračivanja tla ,do kvalitetnog zatrpavanja biljnih ostataka ,a da nepričam o mehaničkom uništavanju korova i sl..

Plug je nezamjenjiv i samo vi radite bez njega ...vjerujte mi brzo čete se nakon određenog vremena vratiti opet na uporabu pluga..

Jedino što se slažem da je svake druge -treće godine dobro prvo ispodrivati i to na dubinu cca 60cm i odna poslije tu površinu porati..pustimo mi na stranu uštedu i krače vrijeme obrade zemlja če nam tu reduciranu obradu vratiti kad tad u negativnom smislu ...ili?


pege25
pege25

Broj postova : 5212
God : 50
Lokacija : U kurcu
Registriran : 18.09.2010
131


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by debo9999 24/7/2011, 14:07

pege25 je napisao/la:Zapamtite za vjek vjekova plug je jedino oruđe koje če obaviti ono što treba svakoj biljci ...od prozračivanja tla ,do kvalitetnog zatrpavanja biljnih ostataka ,a da nepričam o mehaničkom uništavanju korova i sl..

Plug je nezamjenjiv i samo vi radite bez njega ...vjerujte mi brzo čete se nakon određenog vremena vratiti opet na uporabu pluga..

Jedino što se slažem da je svake druge -treće godine dobro prvo ispodrivati i to na dubinu cca 60cm i odna poslije tu površinu porati..pustimo mi na stranu uštedu i krače vrijeme obrade zemlja če nam tu reduciranu obradu vratiti kad tad u negativnom smislu ...ili?

Edit

Ovo tvz sakrivanje iza reducurane obrade bi nas poslje moglo skupo koštati i onaj ko ju koristi iz godine za godinom če brzo shvatiti da je plug nezamjenijv u bilo kojem smislu..koliko god mi isti htjeli to priznati ili ne ,ali to je tako..


Tako je 'rođo' !
debo9999
debo9999

Broj postova : 406
Lokacija : Srijem
Zanimanje : Svašta pomalo
Registriran : 27.12.2010
10


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by alen deere 24/7/2011, 14:14

nitko nije spomenio da zeli izbaciti plug iz obrade tla, ali u zadnje vrijeme pomocu podrivaca i grubera izostavljamo oranje.
npr. repiste mozes proci podrivacem na dubinu 45 cm(da razbije taban koji je napravio plug) i onda to prodes gruberom...obradio si tlo na vecoj dubini nego sto obradivas s plugom,poravio si vodozracne odnose,gruberom si zatvorio biljne ostatke(kojih na repistu nebi trebalo biti puno)....e,ovo je cist primjer kada podrivanjem mijenjas oranje...
alen deere
alen deere

Broj postova : 264
God : 30
Lokacija : ''grad'' Otok
Zanimanje : ratarstvo
Registriran : 14.07.2008
0


http://www.otok.hr

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by kikiriki 24/7/2011, 14:50

Plug je povremeno nužno zlo.
Plug je doveo večinu zemljišta u to stanje da opet traži plug.
Težnja razvijenih zemalja je totalno izbacivanje pluga ili redukcija na svaku drugu-treču godinu.
Podrivanje svake godine dok ne vratiš ravnotežu vodozračnih odnosa u tlu, nakon toga svaka druga do treča godina naravno ovisno o plodoredu.
Gruber, kratka tanjurača i kombinirani priključci u večini slučajeva uspiješnom zamjenjuju plug.
Što se tiče korova prilikom prelaska sa plužnog gospodaranja na no-till ili min.till potreban je period od 3-5 godina za uspostavu održivog tla, a korova uvijek ima samo je bitno procijenit količinu koja predstavlja konkurenciju našaj kulturi.
Dobar dio naših poljoprivrednika ima krivu percepciju prašenja strništa, operacije koja zaustavlja kapilarni gubitak vlage, provociranje nicanja korova, ostataka sjemena od žetve ali i ubrzanje razgradnje biljnih ostataka. Preporuka 5-8 cm max.dubina (kratka tanjurača,gruber sa dva reda radnih tijela), podrivanje te druga obrada strnjaka (dubina 15-25 cm ovisno od tla. Gruber sa 3-4 reda radnih tijela ili kombinirani priključci).
Za obje radne operacije može gruber sa više radnih tijela al je razlika što gruber sa dva reda nema mogučnost obrade pune širine (više ima efekt podsjecanja) od onih sa više redova (naravno mod. tip grubera ne onaj stari zeleni dovoljan samo za plitko prašenje,zato ga je švabo i prodao).
Na ovaj način žanješ max. korisne učinke svake operacije.

kikiriki

Broj postova : 173
Lokacija : Zagreb
Registriran : 22.10.2010
9

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by zrine89 24/7/2011, 14:57

pege25 je napisao/la:Ima negdje gdje je zrine stavi kombinaciju podrivać ,rotodrljača i sijačica ...samo nemrem nači gdje ...zrine gdije to ...samo što za tako što moraš imati pravi stroj...

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1113-podrivae-ispred-rotodrljaee

zrine89
zrine89

Broj postova : 4163
God : 34
Lokacija : Podravski Podgajci
Zanimanje : Ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
63

→→→ : O SEBI

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by alen deere 24/7/2011, 14:59

kikiriki je napisao/la:Plug je povremeno nužno zlo.
Plug je doveo večinu zemljišta u to stanje da opet traži plug.
Težnja razvijenih zemalja je totalno izbacivanje pluga ili redukcija na svaku drugu-treču godinu.
Podrivanje svake godine dok ne vratiš ravnotežu vodozračnih odnosa u tlu, nakon toga svaka druga do treča godina naravno ovisno o plodoredu.

upravu si, ali ipak mislim da se plug ne moze potpuno izbaciti(makar kod nas)...imamo teska tla koja to ne dozvoljavaju
alen deere
alen deere

Broj postova : 264
God : 30
Lokacija : ''grad'' Otok
Zanimanje : ratarstvo
Registriran : 14.07.2008
0


http://www.otok.hr

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by kikiriki 24/7/2011, 15:03

Ali se da reducirat upotreba i zadržat željeni efekt

kikiriki

Broj postova : 173
Lokacija : Zagreb
Registriran : 22.10.2010
9

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by jd4755 24/7/2011, 15:08

Mi ujesen sve sijemo bez pluga s podrivanjem a za proljeće ujesen oremo zimsku brazdu i to bude svaka treća -četvrta godina u plodoredu.Nitko ne spominje zemlju kao živu tvar a prekretanjem se tek uspostavljeni život ubija i zaustavljaju započeti biološki procesi u tlu.
jd4755
jd4755

Broj postova : 1819
God : 59
Lokacija : Nova Gradiška
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
39


[Vrh] Go down

Podrivanje zamjena oranju - Page 13 Empty Re: Podrivanje zamjena oranju

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 13 / 25. Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19 ... 25  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.