AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 5/2/2014, 19:34

Fidelito je napisao/la:Da se ne zavaravamo - mnogi nisu uopće u mogućnosti razviti svoja gospodarstva, posebno je teško ostvarivo da bi sva mala gospodarstva mogla živjet na način kako se to radilo prije 25-30 godina. Poticanje onih koji nemaju šanse razviti svoju proizvodnju - je bacanje novaca i to može biti opravdano jedino kao socijalna pomoć, ali onda ne možemo govoriti o unaprijeđenju poljoprvrede u takvim slučajevima. A o tome se radi vjerovatno u više od 50 % poticanih gospodarstava. Premali su  a da bi uz takvu proizvodnju imali šansu na tržištu, kolikogod se trudili. Usprkos poticajima broj takvih gospodarstava ionako se svakim danom smanjuje, posebno ako su donosili loše financijske odluke u prošlosi. Onda imamo one koji bi realno mogli, uz daljnji razvoj, imati ekonomski isplativu proizvodnju, u njih se već isplati ulagati, jer oni imaju realnu šansu na tržištu.      

1945maksimum 10 ha koju većina obitelji nije imala jer smo imali populacijski maksimum u selima 1941 - 1950 i onda dioba među djecom , nasljeđivanje još nekoliko načina smanjivanja imanja .
Mogli su komunisti i 1945 uvesti poticaje , ali većina tih malih opg imala je bruto proizvod 3 - 5 tisuća us dolara . Izumiranje i ekonomsko propadanje je ekonomske naravi , promjene tehnologije ( sa životinjskih zaprega na mehanizaciju ) . Sreća je što smo mnogi mogli naći posao u industrijskom razvoju SRH ,a znatan broj pod šifrom privremeni rad u inozemstvu .

Na temelju svih poznatih činjenica sam izašao sa prijedlogom da se na bazi privatne i državne zemlje pristupi DRŽAVNOM programu uspostave OPG koji bi proizvodili hranu za tržište !
Za 10 dana grupa političara i seljaka mogu napisati prijedloge zakona koje bi razumijela i svaka baka u selu , a posebno hrvatska > inteligencija > koja šuti , šuti i šuti !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by deere power 5/2/2014, 19:55

đuro zaboraviš spomenit uvjek da su tad za 5ha ljudi imali novi auto i novi traktor a kuće su nicale ko gljive poslje kiše Very Happy

danas od 50ha nemaš za život a ne da pomisliš pravit kuću, tako da niej onda bas bilo tako crno, danas je puno gore samo ti i takvi ako ti nećete to priznat, bez ljutnje
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by O.P.G.KOVAČ 5/2/2014, 20:10

deere power je napisao/la:đuro zaboraviš spomenit uvjek da su tad za 5ha ljudi imali novi auto i novi traktor a kuće su nicale ko gljive poslje kiše Very Happy

danas od 50ha nemaš za život a ne da pomisliš pravit kuću, tako da niej onda bas bilo tako crno, danas je puno gore samo ti i takvi ako ti nećete to priznat, bez ljutnje

Istina ! Kako to da je moj ,otac u bivšem socijalističkom sistemu ,od 150 ovaca ,5-6 krava, dva konja i jednog magarca ,odgoio i odškolovao petero djece ,kupio nov traktor ,kupio novo auto , sagradio veliku kuću ,i kupio stan u Zagrebu ,bez poticaja ,i bez kredita  Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 684261 .

A ja , Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 533195  i uvjek na kraju nula bodova  Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 413475 

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by falkon 2 5/2/2014, 20:10

DP al onda se kupio traktor koji je imao cijenu kao moj sada što ga platim za šest mjeseci ... odnosno godišnje kupim dva takva kao onda jednog ,... tako da baš nije sve bilo med i mlijeko Very Happy
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by deere power 5/2/2014, 20:26

falk nije ali onda ti nije ni trebo bolji traktor, i onda su ljudi kupovali za keš traktore i aute, nije nikom ni trebo traktor od 150ks kad je sve napravio sa imt ili torpedom
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Fidelito 5/2/2014, 22:05

Mene zapravo uvelike buni pojam "Razvoj".Što je to zapravo razvoj. ? Zašto gospoda ne oforme stručni tim koji će izići na teren i obići sva gospodarstva , da prije svega napravi psihološki profil ,pa tehničko tehnološke mogućnosti ,idt,
Pa onda kad tim ocijeni da određeno gospodarstvo ima mogućnost i predizpozicije da svoje gospodarstvo razvije do jedne određene razine gdje će ga država u nekom određenom periodu i poticati ,.

Ja sam veliki zagovornik ukidanja poticaja ............svima . Velikima ,malima ,srednjima itd....

To bi vjerovatno bilo loše jer bi takva komisija izlazila nekima više u susret, a nekima manje. To se zove osobno preferenciranje. Ako već potičeš - onda je socijalistička 'uravnilovka' vjerovatno najpoštenija.

Poticaj je dodatak dohotku,zar ne?Kakve su bile cijene naših proizvoda ove godine ,(uz dugogodišnji rast repromaterijala)poticaj je bio i jedini dohodak.Kako možete tražiti ulaganje poticaja(znatno smanjenog)u razvoj,a to je mnogima u ovom trenutku jedini prihod.Dali su seljaci krivi što su svi na njihovom trudu pobrali kajmak,a njemu jedini izvor prihoda(možda?)ostao samo poticaj.(svaka čast izuzecima,ali većina nas u najbolju ruku stagnira).Razvoj,pa razvoj-u čega gospodo da se ulaže?Što je to toliko dohodovno ovog trenutka u poljoprivredi pa da ulažemo?Što nama uopće treba,što silni uvoz nemože riješiti?Gdje je ta dugogodišnja strategija razvoja,pa od ove godine poljoprivreda nije u RH niti stateška grana.Dali više hektara,više krava,nova mehanizacija garantira razvoj?

Nije zlato sve što sja. Upravo prvo treba razmišljati o isplativosti, biti veoma racionalan. Tu posao nije odradila savjetodavna služba kako treba, trebala je uputiti ljude koje su opasnosti zaduživanja (a možda niti sami toga nisu svjesni). Treba pronaći optimum a ne maksimum investicije (tamo gdje se najviše zarađuje, a ne gdje je investicija najveća moguća u opremu i zgrade, jer ne znači da ako si potrošio najviše novaca da će to automatski nositi najveću dobit u odnosu na uložena sredstva). Upravo ta velika investicija neke je (ili će u budućnosti) odvući na dno. Kada je cijelo okruženje u kojem radimo nesigurno - velika investicija je još veći rizik (znači na proizvodni rizik treba dodati i rizik okruženja). Danas bio na prezentaciji nekog kukuruza, i tako to, malo uz razgovor ljudi se potužili kako je lijepo kada krava doji 40+litara mlijeka na dan, ali kako je zapravo puno isplativije kada doji 25 litara. Je, na papiru možda stvari izgledaju drugačije, ali kada ti 'bijela kuta' dođe u dvorište - to košta. A dolazi puno češće kada krava puno (previše) doji. Pa kada više doji - remont je veći. A to papir ne prepozanje, na to se u papiru nije računalo. I cijela teorija poprima neku drugi smisao. Problem je u tome da se tuđa (promešena) ideja - financijski lomi kasnije na našim leđima.


Zadnja promjena: Fidelito; 5/2/2014, 22:19; ukupno mijenjano 1 put.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 5/2/2014, 22:07

deere power je napisao/la:đuro zaboraviš spomenit uvjek da su tad za 5ha ljudi imali novi auto i novi traktor a kuće su nicale ko gljive poslje kiše Very Happy

danas od 50ha nemaš za život a ne da pomisliš pravit kuću, tako da niej onda bas bilo tako crno, danas je puno gore samo ti i takvi ako ti nećete to priznat, bez ljutnje

Ja sam iz najvećeg sela u brdskoj Slavoniji , preko 230 kuća - sada samo u nekoliko djeca , znam što su tom širem području naparvili , Židovi su imali halu za proizvodnju šljivovice - to je uništila vlast NDH , Brozovi komunisti namjerno su demontirali veliku pilanu , oteli su šume u seoskom vlasništvu da naprave šumarije , oteli su preko 10 ha .
I od 1945 to šire područje izumire ( tromeđa Požeške , Brodske i Osječke županije ) Ono što je napravljeno tu , to od 1991 rade u Hrvatskoj , uništavaju tvornice i proizvodnju , sa promašenom privatizacijom kombinata , jasno je svima što je napravljeno , otvorili su Hrvatsku kao javnu kuću za uvoz , podigli su cijene goriva , gnojiva na štetu poljoprivrednih proizvoda - radi se koliko kg . žita za nešto nekada i sada ili mlijeka .

U ekonomskom smislu kad je riječ o poljoprivredi , put je do dohodovnijih OPG kupnja državne zemlje , kupnja i zakup privatne - procjenjujem da se u privatnom mora računati na 10 - 15 godina sa izumiranjem staračkih imanja .

Sada treba sjesti donijeti odluke i ići prema političarima i javnosti u narednih mjesec dana !

Ne možemo očekivati da će političari ići sa rješenjem !
Danas su potpisali > pakt > za treći blok , pri tom Šišljagić zaboravlja da je sa Glavašem bio u HDZ i dao iznimno veliki doprinos uništavanju Slavonije !

Svoju > ljubav > prema Slavoniji i Baranji , HDSSB može dokazati upućivanjem prijedloga zakona u postupak donošenje , a ne pravljenjem maškarade u Saboru !



Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by opg biotrava 5/2/2014, 22:52

Fidelito,to upravo i cijelo vrijeme pričam.Sve se jedino i lomi preko naših leđa.Zato nas je svakim danom sve manje.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 6/2/2014, 07:13

opg biotrava je napisao/la:Fidelito,to upravo i cijelo vrijeme pričam.Sve se jedino i lomi preko naših leđa.Zato nas je svakim danom sve manje.

Pratim po raznim forumima razmišljanja vezana za poljoprivredu .
Među seljacima i publici , većina nema veze o problemu na državnom i osobnom nivou .
Poljoprivredni proizvod je ROBA u smislu troškova proizvodnje !

1. troškovi proizvodnje za vrijeme životinjskih zaprega , troškovi života
2. troškovi današnje proizvodnje i današnjeg života

Bit priče da se povećani troškovi ne mogu pratiti na hrvatskim OPG zasnovanim 1945 i da se od 1945 odvija proces izumiranja seljaka i taj će se proces NASTAVITI !

Ako netko misli imati OČEKIVANI veći bruto proizvod u poljoprivredi , onda je to matematika 1ha 5 500 kn  30 ha X 5 500 i slično tome !

Nikakvi poticaji NE mogu pomoći malim OPG u ratarstvu i stočarstvu !
Ovi poticaji su POMOĆ da ne dođe do masovnog prestanka obrade zemlje na takvim malim OPG , a prvenstveno su POMOĆ ako je na njima stari seljak sa penzijom 600 - 1100 kn !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Zelena dolina 6/2/2014, 09:02

"Nikakvi poticaji NE mogu pomoći malim OPG u ratarstvu i stočarstvu !
Ovi poticaji su POMOĆ da ne dođe do masovnog prestanka obrade zemlje na takvim malim OPG , a prvenstveno su POMOĆ ako je na njima stari seljak sa penzijom 600 - 1100 kn !"

napokon da i od vas čujem jednu pametnu!!!


Zelena dolina
Zelena dolina

Broj postova : 1198
Lokacija : nigdjezemska
Registriran : 03.04.2012
6


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Fidelito 6/2/2014, 09:57

opg biotrava je napisao/la:Fidelito,to upravo i cijelo vrijeme pričam.Sve se jedino i lomi preko naših leđa.Zato nas je svakim danom sve manje.

Savjetodavna nije odradila kako treba, trebala je bolje, kvalitetnije uputiti ljude. Ali ona zadnja odluka je na tim ljudima, nas nitko ne sili da ulazimo u investicije. istina je da su se stvari nerealno prikazivale, obeaćvala pomoć, ali svi znamo da smo (barem velika većina) uvijek prepušteni (na kraju) samima sebi i svojim sposobnostima, sami snosimo posljedice svojih odluka. Jedna od bitnih sposobnosti je i donostiti dobre odluke i ne biti naivan i vjerovati u ono što govore drugi (a posebno političari i wanna-be političari).

Đuro Japarić je napisao/la:
opg biotrava je napisao/la:Fidelito,to upravo i cijelo vrijeme pričam.Sve se jedino i lomi preko naših leđa.Zato nas je svakim danom sve manje.

Pratim po raznim forumima razmišljanja vezana za poljoprivredu .
Među seljacima i publici , većina nema veze o problemu na državnom i osobnom nivou .
Poljoprivredni proizvod je ROBA u smislu troškova proizvodnje !

1. troškovi proizvodnje za vrijeme životinjskih zaprega , troškovi života
2. troškovi današnje proizvodnje i današnjeg života

Bit priče da se povećani troškovi ne mogu pratiti na hrvatskim OPG zasnovanim 1945 i da se od 1945 odvija proces izumiranja seljaka i taj će se proces NASTAVITI !

Ako netko misli imati OČEKIVANI veći bruto proizvod u poljoprivredi , onda je to matematika 1ha 5 500 kn  30 ha X 5 500 i slično tome !

Nikakvi poticaji NE mogu pomoći malim OPG u ratarstvu i stočarstvu !
Ovi poticaji su POMOĆ da ne dođe do masovnog prestanka obrade zemlje  na takvim malim OPG , a prvenstveno su POMOĆ ako je na njima stari seljak sa penzijom 600 - 1100 kn !

Vrijeme konjskih zaprega je prošlo. Da se ponovo vrćamo na tu tehnologiju - bilo bi godinama gladi.

Zelena dolina je napisao/la:"Nikakvi poticaji NE mogu pomoći malim OPG u ratarstvu i stočarstvu !
Ovi poticaji su POMOĆ da ne dođe do masovnog prestanka obrade zemlje na takvim malim OPG , a prvenstveno su POMOĆ ako je na njima stari seljak sa penzijom 600 - 1100 kn !"

napokon da i od vas čujem jednu pametnu!!!



Malim OPG-ovima treba pomagati - to im dolazi kao socijalna pomoć. Ali onda treba uvesti pojam socijalna pomoć i dijeliti ju po sasvim drugom 'ključu', nevezano na proizvodnju, nego na broj osoba koji žive u domaćinstvu - a ne primaju novac po drugoj osnovi (plaća, mirovina, socijalna pomoć).
Stvara se iskrivljena slika kako se podupire poljoprivreda, dok se sa druge strane stvara o državi socijalno ovisna skupina.
Ja recimo mislim da postoji cijeli niz proizvodnja koje bi mali OPG-ovi mogli vrlo uspješno pokrenuti na svojim postojećim površinama, i tu je savjetodavna promašila i ne odrađuje posao. Sa druge strane onaj tko je poduzetan - naći će si posao, dok oni koji očekuju da netko sve odradi za njih (ideja, financiranje, tržište, itd.) - ti neće postati poduzetnici dok pasivno očekuju da netko misli za njih. Ti bi jedino mogli proći kao ovi koji su uletili u velike investicije i odjednom se našli u gabuli. Prvenstveno nemojmo biti naivni i očekivati da će netko drugi razmišljati za nas, može nam netko savjetom pomoći ali na nama mora biti konačna odluka što i kako.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by zeljko6 6/2/2014, 11:14

s obzirom da sam m pokrenio ovu temu, evo još jedno moje razmišljanje. sad prije svega mislim na nas male poljoprivrednike i naše poticaje. svi kažu da smo mi mali poljoprivrednici (obiteljski OPG) nekonkurentni i da moramo biti veči i profitabilniji te da tako nečemo ovisiti o poticajima. slažem se s time! Ali imam onda jedno pitanje, nek mi netko objasni kako to Todorić koji je jako veeeeeeeeeeeliki i dalje treba poticaje i to ih dobije na vrijeme i u punom iznosu. zar on ne bi trebao imati na svojoj razini tzakvu proizvodnost da mu poticaji nebi trebali?

zeljko6

Broj postova : 225
Lokacija : Đakovo
Registriran : 26.03.2012
5


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 6/2/2014, 12:58

zeljko6 je napisao/la:s obzirom da sam m pokrenio ovu temu, evo još jedno moje razmišljanje. sad prije svega mislim na nas male poljoprivrednike i naše poticaje. svi kažu da smo mi mali poljoprivrednici (obiteljski OPG) nekonkurentni i da moramo biti veči i profitabilniji te da tako nečemo ovisiti o poticajima. slažem se s time! Ali imam onda jedno pitanje, nek mi netko objasni kako to Todorić koji je jako veeeeeeeeeeeliki i dalje treba poticaje i to ih dobije na vrijeme i u punom iznosu. zar on ne bi trebao imati na svojoj razini tzakvu proizvodnost da mu poticaji nebi trebali?

Ne radi se o NEKONKURENTNOSTI ! Radi se o tom da je vrijednost proizvodnje na malim OPG mala od koje obitelji ne mogu živjeti ! Mali OPG su uglavnom sa mješovitim izvorom prihoda ;  plaća i mirovinsko izvan poljoprivrede , mirovina a to znači i zdravstveno i u tom je slučaju obrada zemlje DODATNI izvor prihoda . Veći - dohodovniji OPG je za dio osnovni izvor prihoda za život + mirovinsko + zdravstveno , a za dio + još i zaposlenost izvan poljoprivrede

U opisanom mi nemamo stočarstvo a to znači ni sirovinsku bazu za prerađivačku industriju , bez stoke nema tko pojesti travu i dio ratarskih kultura , uništava se struktura zemlje itd .

Kad je riječ o plemiću Todoriću , to je dio promašaja hrvatske poljoprivrede utemeljene pod okupacijom Austrije ! Todoriću i nekolici sličnih njemu treba dati u zakup dio državne zemlje oko postojećih farmi , a ostalu PRODATI seljacima za uspostavu OPG !
Radi se o tom da smo pod okupacijom Beča imali model kmetova i plemića !Raspadom Austro - Ugarske na većim površinama plemića formiraju se poduzeća - u Brozovoj Jugoslaviji to zovu Kombinati koji se površinski povećavaju otimanjem i kupnjom SELJAČKE zemlje - u Tuđmanovoj Hrvatskoj sa konceptom 200 bogatih obitelji > privatizacijom > kombinata Todorić je na top 1- prvom mjestu bogatih !

Sa poticajima + finalna prerada + prodaja + jeftin otkup sirovine od seljaka + uvoz = ekstra profit za Todorića !
Zadnji Zakon o poljoprivrednom zemljištu pisan je za Todorića i njemu nekoliko sličnih pri čemu on NEĆE biti patriot i ponuditi
DVOSTRUKU ponudu zakupa .
Ako seljaci ne razumiju neka pročitaju zakon KUKURIKU koalicije !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by opg biotrava 6/2/2014, 16:17

g.Đuro sa vama se djelomično slažem u djelu o pokretanju ostavinskih rasprava,da se konačno sva privatna zemlja stavi u funkciju proizvodnje.Također dobro prepoznajete problem koji nosi novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu i utjecaj na poljoprivredu koju diktira Todorić(uvoz+jeftin otkup proizvoda od seljaka).Međutim vaša razmišljanja o riješavanju problema jednostavno ne piju vodu.Predlaganja raznih zakona i referendum nema teorije da uspiju,to su gluposti.Pretpostavka po kojoj će se okrupnjavanjem posjeda svi problemi automatski riješiti su na nivou kako razmišljaju moja djeca.Zašto onda danas i mnogi veliki OPG-ovi imaju velikih problema sa poslovanjem?Mene također jako zanima odgovor na pitanje koje je postavio zeljko6,pa da i ja konačno razumijem problematiku poticaja.Fidelito,dali u najrazvijenijim EU državama postoje i mali i veliki?Dali tamo svi dobivaju poticaje ili postoji kategorija socijalne pomoći?Možemo to sagledati iz druge perspektive:dali su industriji potrebni mali obrti,koji djeluju lokalno,ili su potrebne samo velike firme,koje djeluju globalno?Dokle god EU poljoprivrednici dobivaju (mnogo izdašnije) poticaje i mi smo ovisni o njima,pa i sam Todorić.Možete vi biti neznam kako poduzetni,sposobni,racionalni...ali je činjenica da se poticaj zbraja u prihodovnu stranu,kako malima,tako i velikima, u cijeloj EU.RH ne proizvodi dovoljno niti za vlastite potrebe,a svi imamo problema sa plasmanom svojih proizvoda.(najviše stočari).Sada bi političari rekli,pa to je tržište i oni nemogu utjecati na to.Glupost,pa svi mi znamo tko kod nas diktira sa tržištem i na koji način.Nekontrolirani uvoz i monopolisti koji diktiraju otkup su kamen oko vrata naše poljoprivrede i dokle god je tako naša poljoprivreda je osuđena na propadanje.Netko prije,netko kasnije.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Zvona 6/2/2014, 19:19

Jbg.Đuro ne zna ništa drugo,osim prepisivanja zakona.
Zvona
Zvona

Broj postova : 909
Lokacija : privremena lokacija Bilje - Baranja
Registriran : 03.04.2009
14


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by opg biotrava 6/2/2014, 22:32

g,Đuro pretpostavimo da vi nekim čudom ostvarite sve vaše zamisli.Hoćemo li automatski postati uspješna poljoprivredna zemlja?Meni se čini da vi sve probleme sagledavate kroz vaše rodno selo,koje kako kažete izumire.(gruntovnica,katastar,okrupnjavanje).Pogledajte oko sebe,ovdje ljudi pišu o problemima sa kojim se nemogu nositi iako imaju neki čak i za EU standarde respektabilne posjede.Kako to objašnjavate?Referendum,pisanje prijedloga zakona i glasanje u saboru...pa dokle ćete o tome,za Boga milog.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Fidelito 6/2/2014, 23:32

Fidelito,dali u najrazvijenijim EU državama postoje i mali i veliki?Dali tamo svi dobivaju poticaje ili postoji kategorija socijalne pomoći?

Sigurno da postoje veliki i mali proizvođači, ali znam da je gornja količina (svota) poticaja koju može dobiti jedno gospodarstvo ograničena, bez obzira na veličinu posjeda ili investiciju (capping). To bitno mijenja matematiku isplativosti rada, jer praktički kod jako velikih gospodarstava taj poticaj čini onda vrlo mali dio prihoda. No, ta velika gospodarstva su u prednosti samom svojom veličinom.
Da li i kako se subvencionira socijala - nemam pojma, vjerovatno ovisi od države do države. Meni je uopće više glupo pisati o tome. Možeš raditi socijalne programe, ali to nisu komercijalni programi i o njima nema smisla raspravaljati kao o razvojnoj strategiji, to je golo preživljavanje. Po meni to je bačeni novac što se tiče razvoja, ali i ti ljudi moraju nekako preživjeti. Znači treba razdvojiti komercijalu i socijalu. To je trebalo od početka razdvojiti. Od početka je trebalo inzistirati da proizvodne poticaje mogu koristiti samo komercijalna gospodarstva, profesionalni poljoprivrednici. A to znači biti u sustavu PDV-a, imati barem jednog zaposlenog, voditi poslovne knjige. A može i socijala. Ali to su onda neki drugi iznosi i nema potrebe inzistirati na administriranju. Onda su tu potpore poljoprivrednicima - umirovljenicima, ako primaju koliko-toliko pristojnu mirovinu ja ne vidim smisla dodatnog poticanja proizvodnje ili socijale. Samom mirovinom bi trebali biti socijalno osigurani (a ti iznosi jako variraju) nema potrebe za poticanjem proizvodnje.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by opg biotrava 7/2/2014, 00:40

Fidelito,nema u EU nikave socijalne kategorije,niti takvog davanja.Pravilo je jednostavno,hektar nosi pravo na poticaj,bez obzira tko ga obrađivao.Sam poticaj se ustvari zove "potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju".Naglasak je na ruralnom razvoju i to je glavni razlog zašto je kod njih ograničena svota novca kuju možeš dobiti.Ruralni razvoj znači opstojnost sela ili bolje reći daju potpore da bi olakšali život na ruralnim područjima i na taj način ublažili migracije stanovnika sa težih uvjeta života(sela) prema boljim uvjetima(grada).Prema tome ispada da je cijela bit poticaja,kako ga mi zovemo,socijalnog karaktera.Velika gospodarstva,ili ona koja to žele postati,svoje komercijalne apetite(proizvodni poticaji) će morati zadovoljiti sa druge strane,a to su EU fondovi.Svoju strategiju razvoja trebaju usmjeriti prema tim fondovima,jer ti novci i jesu namjenjeni za velike igrače.Mali nemaju šanse(sredstava) da dođu do njih.Dakle, onaj tko se smatra velikim igračem nema nikakva prava na veći tzv. poticaj od ostalih.Kad bi tako bilo, koliko bi tek onda Todorić dobivao po ha,a i ovoliko koliko dobiva nebi nigdje drugdje dobio.Znači tko se smatra velikim igračem,neka igra u profesionalnoj ligi,tamo su novci za njega.Mi amateri ćemo morat naučiti preživljavati sa ovim socijalnim poticajima. Wink

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 7/2/2014, 10:19

SteveO je napisao/la:Eo opet isti tip i pisanje gluposti, dajte mu ogranicite postove na 5 redi teksta ili ga banirajte vise ! Od ovakog ponavljanja vec godinu dana bi i papiga pocinila samoubojstvo ! Nije ni cudo da nije nista postogao od toga o cemu pise, ko ce normalan to slusat uzivo i shvacat ga ozbiljno !?

Pod pitanja i prijedlozi stavio sam prijedlog !
Ako imaš vremena pročitaj na strani 40 !

Ne mogu ja ništa postići jer nemam status predlagatelja zakona !

Dao sam doprinos da informiram i obrazujem dio javnosti a to znači i seljaka !

Pokušaj razgovarati sa zastupnicima i ministrima ( poljoprivrede i pravosuđa ) , o ovom što pišem pa ćeš neke stvari shvatiti i onda se upitaj što napraviti ?

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Đuro Japarić 7/2/2014, 10:47

Zvona je napisao/la:Jbg.Đuro ne zna ništa drugo,osim prepisivanja zakona.

Obrisali su napisano Vama i opg biotrava , poštujem to ! U pitanje i prijedlozi stavio sam prijedlog . Ako imate vremena pročitajte cijeli tekst a posebno na strani 39 i 40 !

Ja sam izašao sa konkretnim prijedlozima za 5 zakona za Strategiju razvoja poljoprivrede , gdje pišem o 10 - 15 g uspostave OPG jer je u Hrvatskoj proces izumiranja u 119 sela OKONČAN ,a u velikom broju poodmakao !

Nakon što pročitate podatke na strani 39 i 40 , pošteno napišite da li Stipetić ukazuje na probleme , a ja KAKO da se starta sa rješavanjem , u tome je bitna razlika onih koji pišu o problemima i mene koji PREDLAŽEM konkretno !

Čekam ljepše dane da počmem sa orezivanjem ; loze , voća , božićnih drvaca , tako da osim zakonskih problema i promašenih odluka , znam i dio opisanih radova !
Kada sam posadio prva božićna drvca NISAM znao ništa o uzgoju , vrstama , dio sam naučio u praksi , a dio ljudi su mi rekli svoja iskustva , sa inžinjerima iz jednog rasadnika pratimo kada pogoditi idealan trenutak prskanja jednog insekta .

Inače u ovoj proizvodnji NEMA poticaja , ne znamo koliko Hrvatskoj treba , uzgajamo ih na njivi 6 - 10 godina + ljudi u rasadniku 3 - 5 godina itd !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Jesu li poticaji stvarno poticaji? - Page 3 Empty Re: Jesu li poticaji stvarno poticaji?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.