AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Prosvjed

Stranica 34 / 36. Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Fidelito 23/8/2013, 10:18

Ne želim brinuti tuđu brigu, koliko god dobije - dobro dobije. Meni sve OK, ali moramo sagledati razliku u politici poticaja - EU ne podupire velike u smislu poticaja, jer je tim velikim igračima ionako puno lakše opstati na tržištu nego nama malima - i zato se njih ne podupire u tolikoj mjeri. To je i jedna od mjera poticanja manjih gospodarstava nasuprot većih. Tu se vidi očita i osjetna razlika u pristupu poljoprivrednoj politici - podilažanje male države (i njenih koruptivnih političara) velikim poduzetnicima i odnos velike EU prema velikim poduzetnicima. Moglo bi se tu dalje izvesti i neke druge zaključke, ali to prepuštam svakome pojedinačno da si razmisli o tome.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by krizic 23/8/2013, 12:21

Fidelito je u pravu.Velike farme će dobiti manje,pa sad vidi što su naši radili u smislu uništenja malog sela.A isti novac EU će davati koliko za izravna ,toliko za ruralni razvoj.Samo kome će dati?u mom selu sa 180 stanovnika još su 2 kilave krave i nemoš kupit mlijeka,u zimi 3 jaja.Nisu ti ljudi ni lijeni,imali smo 100-ine krmača, krava i ostalog,no NETKO ko sad pametuje kao Linić je potpisao prodaju KUTJEVA idoslovno zatro sela i male.Hoću reći kome treba povlačit sredstva kad čovjek ne želi u takvom selu živjet.Ta se sretstva neće prelit velikima( kao Page-u,koji usput piše sranja po agro klubu).Ne znam zašto netko misli da je otkupljivaču bitno jel 100 vagona došlo u silos iz 3 mala sela ili sa polja od nekog kulaka, on ima bolje,,moš se mislit. Dali ću ja bolje obić svoje posijano na 20 h ili onaj na 200. Svega treba biti i svi trebaju dobit,a ne se povodit za ovima koji su malog ubili u pojam.Svi se vraćaju organskom proizvodu samo mi ćemo uvijek biti neugodno iznenađeni koliko kasnimo za Eu.

krizic

Broj postova : 157
Lokacija : brestovac
Registriran : 30.12.2012
25


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Đuro Japarić 23/8/2013, 16:28

Fidelito je napisao/la:Ne želim brinuti tuđu brigu, koliko god dobije - dobro dobije. Meni sve OK, ali moramo sagledati razliku u politici poticaja - EU ne podupire velike u smislu poticaja, jer je tim velikim igračima ionako puno lakše opstati na tržištu nego nama malima - i zato se njih ne podupire u tolikoj mjeri. To je i jedna od mjera poticanja manjih gospodarstava nasuprot većih. Tu se vidi očita i osjetna razlika u pristupu poljoprivrednoj politici - podilažanje male države (i njenih koruptivnih političara) velikim poduzetnicima i odnos velike EU prema velikim poduzetnicima. Moglo bi se tu dalje izvesti i neke druge zaključke, ali to prepuštam svakome pojedinačno da si razmisli o tome.
U zapadno europskim državama vlasti su išle na model obiteljskih gospodarstava .
Broz i komunisti 1945 išli su na promašeni model obiteljskih gospodarstava do 10 ha sa promašenim zakonima za raspolaganje sa privatnom zemljom .
Drugi promašaj bio im je model kombinata po uzoru na Rusiju !

U Tuđmanovoj i Račanovoj Hrvatskoj na kombinatima su napravili nekoliko plemića kao kada smo bili okupirani od Austrije !

U ovoj državi sa tupavim narodom 1995 sam Tuđmanu napisao da se ide na državni program uspostave obiteljskih gospodarstava i manji broj poljoprivrednih poduzeća .

Model koji predlažem za obiteljska gospodarstva je dokazan u praksi .
Hrvatski političari od okupacije Austrije bili su poslušnici kad je riječ o poljoprivredi i nisu naprezali mozgove za ispravna rješenja !

Takozvane seljačke vođe nemaju veze o poljoprivredi !
Top tema su ljetne žetvene igre i poticaji !
Poticaji su spredan problem !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Fidelito 23/8/2013, 19:35

'45 nije bilo nikakvog modela od 10 ha po obiteljskom gospodarstvu. Tamo negdje '46-'47-'48 počela je kolektivizacija sovjetskog tipa i onda masovna glad na selu, pa i u gradu, a onda se od toga odustalo nakon par godina.
A da su poticaji sasvim sporedan problem - to je istina, ali poticaji su tema na kojoj je relativno lako masovno okupiti ljude oko sebe i za neke svoje (druge) ciljeve.
Izlaz iz situacije postoji, ali prvenstveno svi se moramo početi drugačije ponašati.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Mr. Nustemburg 23/8/2013, 21:50

Dali su se seljaci uopće sastali danas sa predsjednikom?scratch
Mr. Nustemburg
Mr. Nustemburg

Broj postova : 943
Registriran : 09.03.2008
15


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by stanar 23/8/2013, 22:18

ja mislim da su poticaji vrlo bitna stvar a mi od njih bježimo a neznam zaštoi pitanje upućeno Fidelitu i Đuri Japaririću koliko vidim vi imate neke svoje vizije ali zašto bih ja bio veći vjernik od pape ako engleski dvor dobije poticaje za svoje livade oni to drugačije zovu ali to su po meni livade zašto bih se ja zbog bilo koje jebene krize ili nedaj bože potresa odrekao ijedne lipe poticaja koji mi zakonski pripada zašto bih ja morao dobiti manje nego oni pitanje je sad i G Đuro nemate pravo zvati nekoga tupavim a pogotovo hrvatski puk
stanar
stanar

Broj postova : 345
God : 54
Lokacija : babinagreda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 17.03.2011
11


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by deere power 23/8/2013, 23:05

sa 10ha ljudi su imali i novi traktor i novi auto i novu kucu i po 2 obitelji su živile od tih 10 ha danas si samo radimo puno vise zemlje trujemo se a imamo goli miško ko kaze suportno taj je za mene lud

i da ko god je htio radit imo je posla na tim kombinatima uz svoju zemlju kod kuce, sad imamo opet iste kombinate al ne radi vise ni 10% ljudi sto je nekad radilo, i to je danas bolje vama?
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by opg biotrava 23/8/2013, 23:06

Poticaji su svagdje ukalkulirani u cijenu,što znači da ako imaš veće poticaje to si konkuretniji sa cijenom.Kako nisu bitni?

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Nostradurus 23/8/2013, 23:52

deere power je napisao/la:sa 10ha ljudi su imali i novi traktor i novi auto i novu kucu i po 2 obitelji su živile od tih 10 ha danas si samo radimo puno vise zemlje trujemo se a imamo goli miško ko kaze suportno taj je za mene lud

i da ko god je htio radit imo je posla na tim kombinatima uz svoju zemlju kod kuce, sad imamo opet iste kombinate al ne radi vise ni 10% ljudi sto je nekad radilo, i to je danas bolje vama?
To je posljedica otvaranja tržišta. Konkurencija spušta cijenu pa profita ima samo najproduktivniji i onaj koji može rezati troškove. Konačni rezultat je da se proizvođači ubijaju da smanje cijenu, što rezultira radom za kikiriki. Međutim, kada se spominje planiranje proizvodnje, onda se svi dižu na zadnje noge. Pa ti vidi što je bolje.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by opg biotrava 24/8/2013, 09:01

Imali smo "čast" da nas je na prosvijedima posijetio savjetnik ministra Jakovine (mislim da se zvao Marko Dražetić).Uglavnom je to bio poznati politički govor(papagajski):1-slobodno tržište,2-udruživanje,zadruge,3-konkurentnost,veći prinosi i sl.Država se kao nemože mješati u cijenu pšenice.ok.Pitam zašto se miješa kad je loša godina i nedostaje pšenice.Odgovr je da uvijek proizvedemo dovoljno za svoje potrebe.Da,ali zašto ja nisam mogao prodat onda u Bosnu(dolazili kamionima pod kombajn),nego ste lupili zaštitnu carinu i prodali smo domaćim lihvarima po 1,5kn,a Bosanci davali 2kn.Bez odgovora.Kažem da je ove godine država mogla kupiti za robne rezerve po recimo 1,3kn i na taj način pokušat utjecat na tržište.Prešli smo automatski na 2. točku.Slažem se da to nije loša stvar(seljaci se udružuju,globalno tržište,veća profit...),ali zar svaki seljak sa 10.krava može biti i menadžer,trgovac,zar ima prostora(novca) i vremena.Pitam ga:ako mi sve organiziramo i reguliramo sami,šta će 2300 zaposlenih u ministarstvu,koja je vaša uloga u cijeloj priči?Kako je moguće da se u Francusku nemogu uvoziti,recimo,jabuke dok se ne otkupi domaća proizvodnja,ili da u Austriji kamion ide u brdo po jedan laktofriz mlijeka,a kod nas otkazuju otkupe po selima kako hoće.Odgovor je da je kod njih drukčije uređena država i da je kod nas po ustavu drukčije regulirano tržište.Pa reko promijenite ustav(zbog svake babe je već mijenjan)ili to nije u interesu krupnog kapitala?Tu smo već prešli na treću točku.Mi moramo prozvoditi više,7-8t pšenice po 1ha,ili 9000 litara mlijeka po kravi.ok.Pitam:a šta imamo mi od toga?Pa za te prinose trebaju ogromna ulaganja i uz ulazne toškove koji su stalno u porastu,te uz postojeće cijene(mlijeko,pšenica) samo imaš veće gubitke.Regulirajte vi tržište(zabranite monopol velikim igračima tj.dogovaranje cijena)i osigurajte da sva domaća proizvodnja bude otkupljena pa ćete vidjet prinose.Kao nije to baš tako jednostavno i ne odlučuje on,već samo savjetuje.-Dobro i nije,ali je u uređenim državama napravljeno.Ne odlučuje niti ministar,a još manje će odgovarat za havariju koju će ostaviti iza sebe,ali to vas ne sprečava da uzimate punu plaću svaki mjesec.Recimo mogli ste se solidarizirat pa si smanjit plaću za 37%.Pretpostavljate da je to bio kraj razgovora.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by falkon 2 24/8/2013, 09:52

Naravno da je kraj razgovora bio.
Pa nesmije se u njihove plaće dirati, čak naprotiv trebalo bi ih i podići za još 37%, a vjerovatno i hoće ako ostanu pri onome da ćemo poticaja dobiti samo onaj dio što nam EU uplati.
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by mačor 24/8/2013, 10:15

ako stalno trube da će nas regulirat tržište šta će nam oni onda?
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Nostradurus 24/8/2013, 12:21

@opg biotrava

  Jel sada vidite da vlada ne radi za narod? Da li sada vidite da je politika svih stranaka u Saboru ista jer promjena politike prema građanima nema nikakvog utjecaja na njihove prihode i nema nikakve odgovornosti za sve loše što je učinjeno. Jedina posljedica koja ih može zadesiti je da ljudi prestani glasati za te stranke i pojedince. I tu jedinu mogućnost odbijate primjeniti. Kako HDZ često osvaja glasove na selu, a SDP u gradu, a politika na vlasti im je ista?
----------

Postavili ste prava pitanja:

1. pitanje cijene koja ne stvara gubitke, a ne tjeranje u beskrajnu produktivnost jer imamo konkurenciju iz uvoza?
2. pitanje otkupa sve proizvodnje (da se i malima osigura otkup) i svih količina

Samo nakon toga imamo pitanje financijske konstrukcije u državi. Novac za profit se mora stvoriti bez duga, a cijene na neki način moraju obuzdavati. Također se mora urediti i balansirati robna razmjena sa inozemstvom. Sve to se ne može dogoditi u EU jer je EU stvorena od korporacija i sa ciljem da im služi. Sve ostalo je farsa i mazanje očiju.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Fidelito 24/8/2013, 15:12

stanar je napisao/la:ja mislim da su poticaji vrlo bitna stvar a mi od njih bježimo a neznam  zaštoi pitanje upućeno  Fidelitu i Đuri Japaririću  koliko vidim  vi imate neke svoje vizije ali zašto bih ja bio veći vjernik od pape ako engleski dvor dobije poticaje za svoje livade  oni to drugačije zovu ali to su po meni livade  zašto bih se ja  zbog bilo koje jebene krize ili nedaj bože potresa odrekao ijedne lipe poticaja koji mi zakonski pripada zašto bih ja morao dobiti manje nego oni pitanje je sad  i G Đuro nemate pravo zvati nekoga tupavim   a pogotovo hrvatski puk
Ja ne biježim od poticaja, samo kažem da mi oni ne trebaju u smislu da netko u moje ime za poticaje diže komercijalne kredite vani, zadužuje mene i moju dijecu i na taj način danas 'pomaže' meni i svim ostalim proizvođačima.
Sasvim druga stvar bi bila da imamo suficit u proračunu, ali toga nema. Što se tiče teorije 'stečenog prava', to jest kada netko smatra da mu nešto zakonski pripada - to je bila priča vladajućih do sada jer se želio kupiti, ovaj, postići 'socijalni mir', a koji je bio prijeko potreban da se ne propituju dublje neki blagorečeno čudni potezi vlasti. I upravo iz te politike crpe se danas raznorazna 'neotuđiva' i 'stečena' prava, poput mirovina sa par godina radnog staža ili povlaštenih mirovina, dubiozne sanacije svega i svačega, poticanje velikih državnih firmi (dok je iz istih na 'mala vrata' curlia ta ista lova van u privatne đepove) a koje su u biti bile samoposluge za mnoge - pa i te iste političare. Nažalost u tu grupu spadaju i poljoprivredni poticaji koji su (u dosadašnjem obliku isplate) bili više socijalna kategorija, nego kategorija razvoja poljoprivrede. A novaca za takvo ponašanje nikada nije bilo - sve je to financirano mahom kreditima. Uostalom za takvo ponašanje niti jedna dražva nema dovoljno novaca, jer puno lakše je trošiti nego uprihoditi. Sada je vidljivo da uopće ne postoji uopće široki politički konsenzus oko isplate poljoprivrednih poticaja, što je inače nezamislivo - a to je sada kada u državi 'škripi' na sve strane postao nekaakv kamen smutnje ili linija podjele. Naravno, lažljivi političari sada svu krivnju prevaljuju na nas korisnike, kao da smo mi sami sebi to isplaćivali i uzimali si koliko nam je trebalo. Razvija se nekakva kultura krivnje, kao mi smo krivi što smo dobivali poticaje, što je isto bedastoća sama po sebi. Sada se odjednom zaboravlja prilagodba pravilima i regulama EU, unaprijeđenje poljoprivrede itd., to sada više odjednom kada nema novaca - i nije baš tako jako važno. To su stvari na koje uredno i smireno treba ukazivati, na očite propuste, nelogičnosti i deficite bivših i sadašnjih politika. Kao i na rezultate tih politika koji jesi i na one koji se nisu (a trebali su se!) ostvariti. Moramo svi zajedno shvatiti da političari ljudima prezentiraju jedno, razmišljaju vjerovatno nešto drugo a rade se nešto potpuno treće. I sada kada su rezultati tih politika porazni - krivi su građani koji će snositi trošak tih poraznih politika. Nije uopće bit stvari u isplati poticaja - bit je u nakaradnoj politici koja ne radi u skaldu sa općim potrebama nego samo u skladu sa svojim trenutnim potrebama.

opg biotrava je napisao/la:Poticaji su svagdje ukalkulirani u cijenu,što znači da ako imaš veće poticaje to si konkuretniji sa cijenom.Kako nisu bitni?
Po meni poticaje se isplati uložiti jedino u unaprijeđenje proizvodnje, na način da ulaganjem racionaliziraš proizvodnju i da dobiješ dugoročno jeftiniji konačni proizvod. Sve ostalo bacanje je novaca. Samo sada je legitimno pitanje što sa 600, 1300 ili 2000 Kn/ha možeš realno napraviti da pojeftiniš ili unaprijediš svoju proizvodnju?

opg biotrava je napisao/la:Imali smo "čast" da nas je na prosvijedima posijetio savjetnik ministra Jakovine (mislim da se zvao Marko Dražetić).Uglavnom je to bio poznati politički govor(papagajski):1-slobodno tržište,2-udruživanje,zadruge,3-konkurentnost,veći prinosi i sl.Država se kao nemože mješati u cijenu pšenice.ok.Pitam zašto se miješa kad je loša godina i nedostaje pšenice.Odgovr je da uvijek proizvedemo dovoljno za svoje potrebe.Da,ali zašto ja nisam mogao prodat onda u Bosnu(dolazili kamionima pod kombajn),nego ste lupili zaštitnu carinu i prodali smo domaćim lihvarima po 1,5kn,a Bosanci davali 2kn.Bez odgovora.Kažem da je ove godine država mogla kupiti za robne rezerve po recimo 1,3kn i na taj način pokušat utjecat na tržište.Prešli smo automatski na 2. točku.Slažem se da to nije loša stvar(seljaci se udružuju,globalno tržište,veća profit...),ali zar svaki seljak sa 10.krava može biti i menadžer,trgovac,zar ima prostora(novca) i vremena.Pitam ga:ako mi sve organiziramo i reguliramo sami,šta će 2300 zaposlenih u ministarstvu,koja je vaša uloga u cijeloj priči?Kako je moguće da se u Francusku nemogu uvoziti,recimo,jabuke dok se ne otkupi domaća proizvodnja,ili da u Austriji kamion ide u brdo po jedan laktofriz mlijeka,a kod nas otkazuju otkupe po selima kako hoće.Odgovor je da je kod njih drukčije uređena država i da je kod nas po ustavu drukčije regulirano tržište.Pa reko promijenite ustav(zbog svake babe je već mijenjan)ili to nije u interesu krupnog kapitala?Tu smo već prešli na treću točku.Mi moramo prozvoditi više,7-8t pšenice po 1ha,ili 9000 litara mlijeka po kravi.ok.Pitam:a šta imamo mi od toga?Pa za te prinose trebaju ogromna ulaganja i uz ulazne toškove koji su stalno u porastu,te uz postojeće cijene(mlijeko,pšenica) samo imaš veće gubitke.Regulirajte vi tržište(zabranite monopol velikim igračima tj.dogovaranje cijena)i osigurajte da sva domaća proizvodnja bude otkupljena pa ćete vidjet prinose.Kao nije to baš tako jednostavno i ne odlučuje on,već samo savjetuje.-Dobro i nije,ali je u uređenim državama napravljeno.Ne odlučuje niti ministar,a još manje će odgovarat za havariju koju će ostaviti iza sebe,ali to vas ne sprečava da uzimate punu plaću svaki mjesec.Recimo mogli ste se solidarizirat pa si smanjit plaću za 37%.Pretpostavljate da je to bio kraj razgovora.
Vidim da ste vodili 'konstruktivne' razgovore. Ti ljudi što rade po ministarstvima vjerovatno nisu očekivali takva pitanja, ali u tome je i bit: uopće nemojte tražiti novce, to danas (u ovoj situaciji) ne izgleda lijepo, treba samo konstruktivno ukazivati na 'nelogičnosti', a njih uvijek ima.... I potruditi se da se za te 'nelogičnosti' čuje u medijima. Treba malo vratiti spin, treba malo uhvatiti nekoga u neistini, treba težište sa novaca prebaciti na neke sasvim druge teme. Novce spomenuti onako usput, sa napomenom da se ima velikog razumijevanja za trenutnu ekonomsku situaciju. Za veliku većinu ljudi - istina je upravo ono što piše u medijima, kakava se slika o toj temi izgradi u javnosti - a ne ono što se zaista dešava. O tome treba voditi računa.
U medijima se složila slika o poljoprivrednicima kao 'bezobraznicima' kojima je umanjen poticaj za 7.5% sa novim velikim traktorima i skupim autima koji su kupljeni na račun poticaja. Tu sliku treba promijeniti u javnosti, mora se raditi na tome da se postigne široki front prema vlasti, onda će možda biti zrelo vrijeme za promjene. Ali treba se ustrajati na principima koji su pravedni i koji su jednostavni tako da ih svi mogu shvatiti i prihvatiti.

Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by opg biotrava 24/8/2013, 15:52

Mislim da je većini ljudi jasno da u Hrvatskoj političari "rade" najviše,a neki i isključivo,za svoj džep.Nemožemo im naškoditi prestankom glasovanja jer nema minimalnog broja glasača koji moraju izaći na izbore i dovoljno je da glasaju sami za sebe.Sjetite se sramotnih uvjeta za referendum oko ulaska u EU."Nostradurus-novac za profit se mora stvorit bez duga,a cijene na neki način obuzdavati."??Neznam na što se to točno odnosi,ali ako je to štampanje novca i kontrolirana inflacija,mislim da bi to sa našim poštenim političarima(poznavajući njihov mentalni sklop-čast izuzecima) bilo jako teško izvesti.Opet,mjere štednje guše potrošnju, a time indirektno i proizvodnju.Kako do novca?Rashodovnu stranu proračuna smanjiti(svima korisnicima uzeti jednako,od premijera do seljaka)i istu emisiju novca ciljano staviti u funkciju proizvodnje(barem dok se ne ostvari recimo rast BDP-a u određenom dogovorenom postotku).Pravilnim i ciljanim ulaganjima možemo povući nova sredstva iz predviđenih EU fondova.Usporedno sa time treba uspostaviti realne pretpostavke za investiranje,regulirat uvoz-izvoz,regulirat sistem naplate i sl.Danas se poduzetnici i seljaci boje ulagat u proširenje proizvodnje,jer ako i uspiju prodati,teško naplaćuju istu robu(dok istovremeno cvijeta nekontolirani uvoz svega mogućeg,a vani se uredno plaća).Država ne uređuje tržište(cijene),ali svima igračima određuje pravila igre,daje smjernice(zato postoje zakoni,akti, podakti idr...).Tvorac američkog programa oporavka (New Deal) Franklin Roosevelt je rekao: prodajna cijena nekog proizvoda nesmije biti manja od proizvođačke.Znači da svatko tko radi bi trebao imati nekakvu zaradu.Zarada nosi daljna ulaganja,a to pretpostavlja gospodarski rast...Pitanje je, dali je to interes i glavnim akterima u državi?

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Đuro Japarić 24/8/2013, 18:02

stanar je napisao/la:ja mislim da su poticaji vrlo bitna stvar a mi od njih bježimo a neznam  zaštoi pitanje upućeno  Fidelitu i Đuri Japaririću  koliko vidim  vi imate neke svoje vizije ali zašto bih ja bio veći vjernik od pape ako engleski dvor dobije poticaje za svoje livade  oni to drugačije zovu ali to su po meni livade  zašto bih se ja  zbog bilo koje jebene krize ili nedaj bože potresa odrekao ijedne lipe poticaja koji mi zakonski pripada zašto bih ja morao dobiti manje nego oni pitanje je sad  i G Đuro nemate pravo zvati nekoga tupavim   a pogotovo hrvatski puk
Da poticaji su bitna stvar , ali je problem što državljani RH ne razumiju ulogu poticaja !
Imam pravo zvati tupavim , jer i ja sam takav bio dok nisam vidio kako pametni ljudi počevši od Slovenije obrađuju i iskorištavaju zemlju !
Pismenim putem kao predstavnik udruge tražio sam od 6 veleposalnstava zapadno europskih država da nam dostave svoje zemljišne zakone !

Dobio sam Nizozemski Zakon o nasljeđivanju , poznat mi je bitan članak u SAD .
Kupio sam Beogradski Zakon o nasljeđivanju i modifikaciju koju je napravila Ingrid u Račanovoj Vladi .U Beogradu nisu napisali posebne članke za nasljeđivanje zemlje , pa to Ingrid nije mogla prepisati , a nije imala pameti da bude autor .

Što je hrvatsko obiteljsko gospodarstvo ?
Što je Nizozemsko ? Što je Slovensko , što je Njemačko ?
Kako da hrvatski seljak uspostavi obiteljsko - poljoprivredno gospodarstvo na bazi privatne i državne zemlje ? Kao da se ono površinski sačuva ?
Što je rajonizacija ? Što je bilans potreba za prehranu državljana RH ?
Kolike su potrebe za turizam ? Koliko je hrvatska prijavila površina za EU ? Koje kvote su dogovorene - na našu štetu ? Koje tehnologije možemo uvesti ?

Puno bitnih i ključnih tema nije riješeno ! Katastar , gruntovnice itd .

Što je hrvatskoj javnosti servirano proteklih dana ?
Vidjeli smo arogantno ponašanje Milanovića i Todorićevog ministra Jakovine !
Blokada cesta i revolt građana prema seljacima ?

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Čemu služe poticaji?

Postaj by Nostradurus 24/8/2013, 21:32

Ako pričamo o poticajima, onda treba reći da bi poticaji trebali biti na mjestima koja imaju lošije uvijete za proizvodnju. To ima smisla. Naime, područja na kojima je proizvodnja skuplja će zbog neisplativosti totalno opustjeti. To ne znači da će se većina proizvodnje poticati na takvim mjestima, nego je to jedini način da se poravna isplativost posla. Tj. namjera je omogućiti ljudima da naseljavaju manje prosperitetna mjesta. A što se tiče cijene tog poticanja, uvijek više košta kada ljudi ne rade ništa i primaju socijalnu pomoć.
Prema ovim idejama, poticanje proizvodnje pšenice u krajevima koji inače imaju odlične uvjete je totalna bezvezarija. Naime, koji iznos poticaja će biti granica? Ako je npr. poticaj 100% proizvođačke cijene, onda je vanjska cijena nula kuna. Da li bi to bilo dobro za privredu? Međutim, ako počnemo tako razmišljati u svim djelatnostima, imati ćemo sve po cijeni nula kuna. A tada nam uopće ne trebaju poticaji. :-))  To je pod uvjetom da proizvodimo sve što na treba. A zanimljivo je da je tada jednako profitabilno proizvoditi bilo gdje. Jer trošak je nula, ali prihod isto. Međutim kako je sve po cijeni nula, nema problema sa kupovnom moći.
-----
Malo za zamisliti se, ali vrijedi razmisliti o ovome što sam napisao.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by okram 25/8/2013, 10:16

evo da kažem i ja koju...nemoguće je nekome u radnom odnosu objasniti zašto ja moram poticaj dobiti a on ne i ne očekujmo razumijevanje sa njihove strane(mission impossible)...bijah par puta u Bavarskoj i dosta pratim stranu poljop. štampu i tvrdim da zapadni seljaci (većina)nikako ne bi opstala bez poticaja iako ih mi iz naše perspektive doživljavamo jake ko beton...ni strancima se ne mile seljaci, prosvjeduju i ono svako malo ali u njihovom proračunu su odvojili dio za seljake i ne prave pitanje, oni to sigurno dobiju... dobiju sigurno zatošto sve zapadne zemlje imaju strategiju poljoprivrede a to znači ako hoćemo ko država imatiživo ruralno područje, da je svaki brijeg pokošen,da na pašnjacima uz autoput pasu milka ljubičaste kravice, da imam kontrolu nad hranom i da bude koliko toliko jeftina moramo kao država pomoći tom seljaku i on poticaj dobiva...kod nas se grozno živi i u besparici ne očekujmo sažaljenje drugih i socijalnu pravdu...ovakve vlasti prema seljacima još nije bilo, jedino početkom pedesetih i vrijeme obaveza bilo je gore od ovih...ovi su sramota za socijaldemokraciju, zapita se čovjek kakva je razlika....ovi su potpuno nesposobni a hdz potpuni lopovi pa ti izaberi, trećih na vidiku nema...čovjek se zapita, zašto nekom austrijskom todoriću ne pada na pamet uvest žito iz Hrvatske ako znamo da je naše najjeftinije u Evropi... zašto ga njihova država plaća35-40% skuplje od svojih seljaka...e pa to je poljoprrivredna strategija, jer njihova neće spašavati seljaka iz Slavonije nego će kupiti od svoga bauera koji će potom kupovati austrijske Steyere,lindnerei i krug se vrti...

okram

Broj postova : 7
Lokacija : vukov.srijem. županija
Registriran : 25.08.2013
0


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Fidelito 25/8/2013, 12:29

okram je napisao/la:evo da kažem i ja koju...nemoguće je nekome u radnom odnosu objasniti zašto ja moram poticaj dobiti a on ne i ne očekujmo razumijevanje sa njihove strane(mission impossible)...bijah par puta u Bavarskoj i dosta pratim stranu poljop. štampu i tvrdim da zapadni seljaci (većina)nikako ne bi opstala  bez poticaja iako ih mi iz naše perspektive doživljavamo jake ko beton...ni strancima  se ne mile seljaci, prosvjeduju i ono svako malo ali u njihovom proračunu su odvojili dio za seljake i ne prave pitanje, oni to sigurno dobiju... dobiju sigurno zatošto sve zapadne zemlje imaju strategiju poljoprivrede a to znači ako hoćemo ko država imatiživo ruralno područje, da je svaki brijeg pokošen,da na pašnjacima uz autoput pasu milka ljubičaste kravice, da imam kontrolu nad hranom i da bude koliko toliko jeftina moramo kao država pomoći tom seljaku i on poticaj dobiva...kod nas se grozno živi i u besparici ne očekujmo sažaljenje drugih i socijalnu pravdu...ovakve vlasti prema seljacima još nije bilo, jedino početkom pedesetih i vrijeme obaveza bilo je gore od ovih...ovi su sramota za socijaldemokraciju, zapita se čovjek kakva je razlika....ovi su potpuno nesposobni a hdz potpuni lopovi pa ti izaberi, trećih na vidiku nema...čovjek se zapita, zašto nekom austrijskom todoriću ne pada na pamet uvest žito iz Hrvatske ako znamo da je naše najjeftinije u Evropi... zašto ga njihova država plaća35-40% skuplje od svojih seljaka...e pa to je poljoprrivredna strategija, jer njihova neće spašavati seljaka iz Slavonije nego će kupiti od svoga bauera koji će potom kupovati austrijske Steyere,lindnerei i krug se vrti...
Tu si negdje sa konačnim učincima poticaja, samo kod nas novci od poticaja u biti završe kao kamata u banci, ili kao neka dodatna, povećana cijena reporomaterijala/strojeva. Svi smo svjedoci poskupljenja strojeva prije 5-7 godina kada je bio najveći 'bum' nabave novih strojeva i korištenja institua kapitalnih ulaganja. Poskupljenje se desilo uredno upravo u trenutku kada su kapitalna 'povećana' sa 25 na 40%, a što je izazvalo dosta veliki porast kupovine novih strojeva (logično). Obrazloženje je bilo poskupljenje željeza na svjetskom tržištu... ... ali koliko cijena željeza ima utjecaja na proizvodnju jednog traktora? Možda 1-2%.
Upravo su ti novci od poticaja završili kod raznih organizatora proizvodnje, banaka, projektnih kuća, trgovaca. (analogno tome - kada se dogodila kalifornijska zlatna groznica - profitirali su trgovci alatom i otkupljivači zlata, a kasnije velike rudarske kompanije, dok su samo malobrojni kopači inidividualci ostvarili neka značajnija bogatstva, dok su još malobrojniji uspjeli ta bogatstva i sačuvati u nekom trajnijem obliku). Ali taj investicijski ciklus je pokrenuo čitav niz drugih poslova vezanih na poljoprivredu. I to je ono što će vjerovatno biti primarno reducirano neisplatom poticaja.  
Da bi ostvarili neki cilj, a posebno ciljeve vezan na razvoj proizvodnje u poljoprivredi - potrebna je predanost tom cilju. Naravno, od države i lažljivih političara ne može se očekivati predanost bilo kojem cilju, osim možda cilju zadržavanju vlastite guzice u fotelji.... I to je greška u procjeni koju su napravili mnogi proizvođači.

 


Zadnja promjena: Fidelito; 25/8/2013, 16:49; ukupno mijenjano 1 put.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by branko 25/8/2013, 13:32

Ovo si mislio staviti?



Nakon updatea na novu verziju phpBB malo se promijenio način stavljanja videa, klikne se na ikonu od youtuba i kopira se link iz adressbara
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by okram 25/8/2013, 17:12

ha,ha u pravu si fidelito...foteljaške guzice kojih se ne dotikavle sudbina ljudi oko njih...ko muzika na Titanicu...zapravo je vrlo jednostavno... mi imamo turizam i poljoprivredu koji su do sada donosili novu vrijednost, jedino još to nismo uspjeli uništit ...trećega nema ,ili ja ne vidim...bila je brodogradnja gdje smo imali infrastrukturu i velike šanse no stali smo i tome nakraj...sve zapravo čega su se Hrvati dohvatili od samostalnosti u prahu je i pepelu...mi 25 godina ne znamo što bi sa svojom državom...zato danas kusamo gorke plodove...sve se radi stihijski i kako bude ...strategija što je to?...konstantna samouništavajuća destruktivna politika ne može boljega donijeti...jedino do sada turizam(sunce je ipak i za Hrvate predaleko, a zemljište ne možeš u džepove) davali su Hrvatskoj neku novu vrijednost...sada će uništiti i nas seljake...još prije sto godina Krleža (naš čovjek)reko je da smo mi bečki konjušari, sluge...znamo da sluge ne znaju imati i brzo prorajtaju...ko preslikano na današnju Hrvatsku...i sami znamo da je to tako ali ljutimo se kad nam to nedaj Bože Srbi kažu...

okram

Broj postova : 7
Lokacija : vukov.srijem. županija
Registriran : 25.08.2013
0


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by dado47 28/8/2013, 11:32

Jel stižu čestitke?
Baranjci su dobili kazne, po 500 za prekršaj +100 kn sudskih troškova!

dado47

Broj postova : 339
God : 52
Lokacija : popovac
Zanimanje : radnik
Registriran : 22.11.2012
12


http://www.poljoprivredni-forum.biz/t4737-pozdrav-svima

[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Picek 30/8/2013, 04:01

Traktori zaustavljeni kod Pančeva
Izvor: B92

Beograd -- Poljoprivrednike koji su traktorima krenuli ka Beogradu kod Pančeva zaustavila policija.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=08&dd=28&nav_id=747217

Idu traktorima do zgrade Vlade
Izvor: Tanjug

Beograd -- Nezadovoljni poljoprivrednici iz Južnog Banata i Srema formulisali su pet zahteva koje će predati u Vladi Srbije do koje planiraju danas da dođu - traktorima.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=08&dd=28&nav_id=747186
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Đuro Japarić 30/8/2013, 13:06

[quote="Fidelito"]
okram je napisao/la:evo da kažem i ja koju...nemoguće je nekome u radnom odnosu objasniti zašto ja moram poticaj dobiti a on ne i ne očekujmo razumijevanje sa njihove strane(mission impossible)..

Da bi ostvarili neki cilj, a posebno ciljeve vezan na razvoj proizvodnje u poljoprivredi - potrebna je predanost tom cilju. Naravno, od države i lažljivih političara ne može se očekivati predanost bilo kojem cilju, osim možda cilju zadržavanju vlastite guzice u fotelji.... I to je greška u procjeni koju su napravili mnogi proizvođači.

 
1. ja sam u radnom odnosu i obrađujem zemlju ! Oni koji su u radnom odnosu a ne obrađuju zemlju ti ne razumiju ulogu i svrhu poticaja u poljoprivredi .

2. Hrvatski političari realizirali su Tuđmanov koncept 200 bogatih obitelji , pri čemu je na top 1 mjestu Todorić > privatizacijom > kombinata ! Zašto Todorić ne kupi poljoprivredni kombinat ; Beč , Berlin , Pariz , Rim ?
Zato što pametni narodi nisu pravili kombinate , već su išli na koncept obiteljskih gospodarstava !

Ja sam javno 1995 istupio u medijima u razgovoru sa bezveznim političarima , da se u Hrvatskoj ide na model uspostave obiteljskih gospodarstava na bazi privatne i državne zemlje .
Da bi se moj prijedlog mogao realizirati mora je se donijeti novi zakoni za privatnu i državnu zemlju i novi Zakon o evidenciji i okrupnjavanju parcela .
Hrvati moraju shvatiti da je zemljište pitanje broj 1 , nakon toga 2 . tehnologija proizvodnje , 3. bilans potrebnih količina , 4. ulazni troškovi , 5. formiranje cijene proizvoda .
Po kojoj kalkulaciji je žito 1 , 05 kn za 1 kg ?

1. poticaji za žito za 1 ha - koliki su ?
2. rad traktora , priprema zemljišta , i ostali radovi ,
3 . kombajn ,
4 . odvoz do silosa ,
5. umjetno gnojivo , zaštitna sredstva - 1 bočica za 1 ha korova 300 kn
....................................................
6 . očekivani prinos po 1 ha ?

U brdskoj Slavoniji posijao sam nešto žita ženi za kokoši , tu dobiti nema jer su troškovi proizvodnje veći od prihoda !

Tko na žitu nema rizik ? Mlinar , pekar , trgovac i Vlada sa PDV 25 % !
1 pecivo = 2 , o 5 kn = tisuća kn po hektaru ?
1 kruh ( crni , bijeli , polubijeli ) = tisuća kn po hektaru ?

Kome sada Vlada daje poticaje ?

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by deutzpower 31/8/2013, 18:40

meni samo jedna stvar u vezi poticaja nije jasna, a to je: u bivšoj državi nije bilo potica, čak se i porez moro plaćat, doduše otkupna cijena je bila i više nego poštena, i moglo se od toga živit, a u ovom režimu nema opstanka, sjemenare privatne, država nema prihoda od toga (sem preko poreza), petrokemija privatna, opet nema prihoda, kemijska industrija za otrove privatna, nema prihoda, a trebali bi dat poticaj, na osnovu čega kad nema prihoda, a i otkupne stanice su većinom, ako ne i 100% privatne, pa opet nema prihoda, a kad bi samo ove četiri industrije, uz naftnu, bile državne, država bi se ajde kako tako držala da ne 'potone' u dugovima, i da vam sad iskreno kažem, ja bi najradije da se ukinu poticaji, da ih više nema, al da otkupna cijena žita ili mlijeka, nebitno, bude poštena, da se može od rada živjet, a ne ko sad, da smo mi seljaci svedeni maltene na prosjački štap. toliko od mene, uživajte
deutzpower
deutzpower

Broj postova : 1087
God : 30
Lokacija : na cesti
Zanimanje : vozač
Registriran : 29.05.2011
22


[Vrh] Go down

Prosvjed - Page 34 Empty Re: Prosvjed

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 34 / 36. Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35, 36  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.