AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by trecedoba 7/6/2010, 15:02

Molim za savjet, od vas koji imate već otvoren OPG.Ja isto tako otvaram OPG, pa me zanima da li se moram prijaviti na mirovinsko i socijalno osiguranje.Momentalno sam na burzi kao nezaposleni,ali ne primam nikakvu pomoč kao nezaposlen.Zanima me kolika su izdvajanja za mirovinsko i socijalno mjesečno, da li moram imati žiro račun, te kako mi je najbolje raditi.
Hvala vam na odgovorima i savjetima.
Pozdrav!

trecedoba

Broj postova : 32
Lokacija : Zagorje
Registriran : 09.10.2009
0


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by paor 20/6/2010, 12:31

scan iz "mljekarskog lista"

Ulazak poljoprivrednika u sustav oporezivanja

Važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja

Zakonom o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju donesenim u NN 83/09., s izmjenama i dopunama u NN 153/09. i NN 60/10., obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja predaju Zahtjev za poticaj od 1. siječnja 2011. godine veći od 24.000,00 kuna dužna su uza zahtjev priložiti i dokaz o prijavi u račune poreznih obveznika.
U račune poreznih obveznika (RPO) dužan je prijaviti se nositelj Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva (OPG) koji predaje Zahtjev za poticaj u iznosu većem od 24.000,00 kuna. Osim prihoda od poticaja, OPG može imati i prihode na žiroračun od prodaje proizvedenih poljoprivrednih proizvoda ili usluga (npr. košnje trave), ovisno kojom se poljoprivrednom proizvodnjom OPG bavi. Ako su ovi prihodi manji od 85.000,00 kuna ne predstavljaju obvezu prijave u RPO.
Prijavom u RPO, nositelj OPG-a postaje porezni obveznik sa svim obvezama prema državi kao i svaka druga fizička osoba koja je registrirala gospodarsku djelatnost, npr. obrt, dakle obvezan je plaćati porez na ostvareni dohodak na kraju obračunskog razdoblja. Osim toga, dužan je plaćati i obvezne doprinose odnosno doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Prijavu u RPO, OPG treba obaviti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu.

Koji način oporezivanja izabrati?
Ovisno o veličini OPG-a, poticaju koje ono prima, planovima o budućem poslovanju, visini prihoda koji ostvaruje u jednoj poslovnoj godini, a poslovna godina računa se od 1. siječnja pa do 31. prosinca, OPG treba donijeti odluku o načinu oporezivanja. Ako je riječ o OPG-u s godišnjim prihodom otprilike do 85.000,00 kuna, a u ukupne prihode ubrajaju se svi primici na žiroračun od poticaja, prodaje roba ili usluga (ističemo na žiroračun, jer se poticaji više neće isplaćivati na tekuće račune niti štedne knjižice kako je to do sada bilo moguće, već isključivo na poslovne žiroračune), tada je to !,mali OPG" i može izabrati dva načina oporezivanja, i to: porez na dohodak kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz poslovnih knjiga te paušalno oporezivanje.

Porez na dohodak
OPG koji se odluči za ovakav način oporezivanja dužan je vodi-njige, utvrđivati rezultat poslovanja - dohodak/gubitak prema iskazanim primicima/izda-cima u poreznom razdoblju, sukladno načelu blagajne, što znači da u primitke ulazi sve ono što je naplaćeno u poreznom razdoblju, dakle primljeno na žiroračun u razdoblju od 1. siječnja pa do 31. prosinca, a u izdatke sve ono što je plaćeno u istom razdoblju i odnosi se na djelatnost poljoprivrede, a ne odnosi se na kupnju dugotrajne imovine jer za to postoje određeni zakonski propisi koji ne dopuštaju da se u izdatke knjiži kupnja dugotrajne imovine, već samo njihova otpisana vrijednost. Ovakav način oporezivanja za "mali OPG" je nepovoljan, s obzirom na to da iziskuje troškove u smislu računovođe, koji će na temelju zakonskih propisa ažurno evidentirati poslovne promjene, obračunati amortizaciju, izrađivati porezne prijave na kraju godine, davati porezne savjete i, dakako, mjesečno naplaćivati svoju uslugu.
Mjesečni predujam poreza na dohodak ovakvom poreznom obvezniku određuje se nakon predaje prve porezne prijave, što znači da prve godine nije obveznik plaćanja poreza na dohodak. Predujam poreza na dohodak određuje nadležna ispostava Porezne uprave prema mjestu stanovanja poreznog obveznika, donošenjem rješenja, a na temelju ostvarenog dohotka koji je prijavio u svojoj poreznoj prijavi nakon prve godine poslovanja. Ukoliko je ovaj predujam prema procjeni poreznog obveznika previsok a primici u drugoj godini poslovanja znatno niži od prethodne godine, porezni obveznik može podnijeti zahtjev za smanjenjem predujma poreza na dohodak, i to na temelju izvatka iz J svojih poslovnih knjiga iz kojih dokazuje smanjeni dohodak u odnosu na doneseno rješenje. Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti.

Paušalno oporezivanje
"Mali OPG" može izabrati paušalni način oporezivanja, ako je SAM prijavljen kao nositelj OPG-a, dakle nije u supoduzetništvu s još nekim od članova kućanstva. Ovo je najpovoljniji način oporezivanja za male OPG, a znači da nema troškova oko vođenja poslovnih knjiga, jer ovakav porezni obveznik nije dužan niti ne može
prijeći 85.000,00 kuna. Važno je napomenuti da Porezna uprava ima uvid u žiroračune poreznih obveznika i može, ukoliko primijeti da je prihod na žirora-čun ovakvog poreznog obveznika veći od 85.000,00 kuna, ukinuti rješenje o godišnjem dohotku i porezu na dohodak u paušalnom iznosu i donijeti novo rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak, a porezni obveznik dužan je voditi poslovne knjige koje su propisane Zakonom o porezu na dohodak, ali u tom slučaju i prijaviti se u sustav Poreza na dodanu vrijednost.

Tko je obavezan prijaviti se u PDV?
Već u prethodnom poglavlju mogli ste primijetiti daje obveznik Poreza na dodanu vrijednost ili ukratko PDV-a onaj OPG koji ostvari primitke veće od 85.000,00 kuna u jednoj poslovnoj godini.
Dakle, sada je već jasno da obveznik PDV-a mora i voditi poslovne knjige. Prijavu u registar PDV-a porezni obveznik dužan je učiniti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu, osim u slučaju da se u tijeku godine prijavi u Registar poljoprivrednih proizvođača, ili pak registrira obrt, trgovačko društvo ili zadrugu. Tada obveznik PDV-a može postati u tijeku godine, dobrovoljno, na početku obavljanja djelatnosti.
"Mali poljoprivrednici" koji tijekom godine ostvaruju primitke - isporuke roba ili usluga ispod 85.000,00 kuna trebaju biti oprezni pri donošenju dobrovoljne odluke o ulasku u sustav PDV-a, jer su u sustavu PDV-a nakon dobrovoljnog ulaska dužni ostati sljedećih pet godina. Za ulazak u sustav PDV-a mogu se odlučiti ako tijekom godine planiraju kupiti dugotrajnu imovinu značajne vrijednosti na temelju koje mogu priznati pretporez, ili ukoliko već unaprijed znaju da će povećati primitke od isporuke roba/usluga ili pak proširiti djelatnost.
Porezni obveznik koji je u prethodnoj godini ostvario primitke veće od 85.000,00 kuna po sili zakona dužan je prijaviti se u registar PDV-a. Prijavu u registar obveznika PDV-a potrebno je obaviti na obrascu P-PDV.


Obvezni doprinosi
Ovisno o izboru načina oporezivanja, svaki porezni obveznik dužan je uplaćivati za sebe kao nositelja obvezne doprinose. Obvezni doprinosi su: doprinos za mirovinsko osiguranje 1. i 2. stup, doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu. U vrijeme kada uplaćuje obvezne doprinose poreznom obvezniku priznaje se i staž osiguranja.
Djelatnost poljoprivrede i šumarstva ima tri mogućnosti i osnovice za plaćanje doprinosa: djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno i djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige
Na temelju rješenja nadležne ispostave Porezne uprave, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige dužna je plaćati obvezne doprinose od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 4243,80 kuna, a ukupni doprinosi iznose 1506,55 kuna, uplaćuju se na propisane uplatne račune do 15. u mjesecu za prethodni mjesec prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 15% iznosi 636,57 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 212,19 kn,
• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 636,57 kn,
• doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 21,22 kn.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno
Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno dužna je plaćati obvezne doprinose na osnovicu od 3086,40 kuna, ukupni doprinosi iznose 1095,67 kuna, također se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, a prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1, stup 15% iznosi 462,96 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 154,32 kn,
Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti
• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 462^96 kn,
• doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 15,43 kn.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik
Poljoprivrednici koji se nisu prijavili u porezne obveznike, a obvezne doprinose uplaćuju radi staža osiguranja, na temelju rješenja dužni su to učiniti od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 2700,60 kuna. Doprinosi ukupno iznose 17,5% odnosno 472,61 kunu, prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 5% iznosi 135,03 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 135,03 kn,
• doprinos za zdravstveno osiguranje 7,5% iznosi 202,55 kn.

Što savjetovati malim poljoprivrednicima?
tz svega navedenog važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja, što ovisi, kao što sam već napomenula, o visini predviđenog prihoda, investicijskom ulaganju u poljoprivrednu proizvodnju, s tim da se nikako ne smiju smetnuti s uma i rashodi koji će se svaki mjesec morati uplaćivati ulaskom u sustav oporezivanja. Stoga, oprez s donošenjem odluke i sretno!
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by trecedoba 20/6/2010, 16:04

Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru.Nadam se da će koristiti i drugima.

Pozdrav svima!

trecedoba

Broj postova : 32
Lokacija : Zagorje
Registriran : 09.10.2009
0


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 08:10

![/quote] Zakonom o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju donesenim u NN 83/09., s izmjenama i dopunama u NN 153/09. i NN 60/10., obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja predaju Zahtjev za poticaj od 1. siječnja 2011. godine veći od 24.000,00 kuna dužna su uza zahtjev priložiti i dokaz o prijavi u račune poreznih obveznika.
U račune poreznih obveznika (RPO) dužan je prijaviti se nositelj Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva (OPG) koji predaje Zahtjev za poticaj u iznosu većem od 24.000,00 kuna. Osim prihoda od poticaja, OPG može imati i prihode na žiroračun od prodaje proizvedenih poljoprivrednih proizvoda ili usluga (npr. košnje trave), ovisno kojom se poljoprivrednom proizvodnjom OPG bavi. Ako su ovi prihodi manji od 85.000,00 kuna ne predstavljaju obvezu prijave u RPO.![/quote]


DAJ MI OVO POJASNI, MOLIM TE...
POTICAJI VEĆI OD 24.000 - OBAVEZA
PRIHODI MANJI OD 85.000- NIJE OBAVEZA
ili nisam shvatila..
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by paor 7/9/2010, 10:50

teorijski možeš imati prihode veće od 85000, a primati poticaja manje od 25000 (i obrnuto) i u oba te slučaja kači obaveza prijave u RPO...znači obveznik RPO nisi jedino ako imaš poticaje i prihode manje od gore navedene sume
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 11:22

znači..poticaji manji od 25000
i ukupni prihodi s poticajima manji od 85000 nisi obveznik?
ahaaaaaa
hvala!
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by Gost 7/9/2010, 11:58

E ja mislim da od 01 siječna 2011 god se opg koji traži zahtjeve za poticaje veće od 24000kn mora u sustav pdv-a a tko ima prihode veče od 85000kn mora si plačati mirovinsko i zravsteno.a tkome pticaji ne prelaze 24000kn nemora u sustav pdv-a ili su mu prihodi manji od 85000kn ti nemoraju plačati mirovinsko ni zdravstveno.Ja sam prije dvije godine radio u firmi i imao normalno plaču i firma mi plačala doprinose tvz nesamostalna djelatnost s druge strane imo sam opg u sustavu pdv-a i isto morao plaćati doporinose od samostalne djelatnosti jer sam premašio sve ove cifre ovdje navedene.i na kraju kada predajem poreznu prijavu zbraja mi se prihod od nesamostalne djelatnosti s samostalnom i na to zbrojeno platim porez na dobit u iznosu ako se nevaram 35% na ukupnu dobit,a s druge strane sam gotovo tri godine plačao duplo doprinose a ni sam neznam zašto.Nisam mogao dobiti dva kreveta niti dvije med.sestre ako sam trebao u bolnicu a niti će mi mirovina biti veča dva puta pa se pitam zašto sam plačao sve to.Ali to je kod nas sve ok.Ako sam ovo sve napisao nevezano za ovu temu ili sam pobrkao lončiće molim vas da obrišete ovaj post.HVALA!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 12:07

ne, post je upravo ok. poučan.
vlasnik firme u kojoj radim je član uprave..iz te naknade plaća doprinose i porez na drugi dohodak. s druge strane ima obrt i kao obrtnik plaća i opet doprinose..dakle, može se po dvije osnovice.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 12:09

pege25 je napisao/la:E ja mislim da od 01 siječna 2011 god se opg koji traži zahtjeve za poticaje veće od 24000kn mora u sustav pdv-a a tko ima prihode veče od 85000kn mora si plačati mirovinsko i zravsteno.a tkome pticaji ne prelaze 24000kn nemora u sustav pdv-a ili su mu prihodi manji od 85000kn ti nemoraju plačati mirovinsko ni zdravstveno.

nešto slično sam jučer čula pa nisam vjerovala (držim se one minimalne :85.000 za PDV)
ajd samo provjeri (ako imaš gdje)...KAKO SE TO NE MORAJU PLAĆATI DOPRINOSI AKO SU PRIHODI MANJI OD 85.000..to mi je malo nevjerojatno.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by Gost 7/9/2010, 12:22

Pazi ja sam počeo tj morao plačati mirovinsko i zdravsteno prije tri godine kada su mi ukupni prihodi prešli tek 250 000kn, a sada su smanjili na one čiji su prihodi viši 85000 kn da moraš plačati mirivinsko i zdravstvano.Provjeriti ču još sa knjigovođom , ali mislim da je to to .

Evo ispravka ja sam tada od firme imao sve plačene doprinose pa je to najvjerovatnije bio razlog zašto me nisu dirali na gore navedeni iznos ali zato od prelaska tog limita nastaje pakao sve sam duplo plačao od mirovinskog i zdravstvenog pa preko pred poreza pa do poreza na dohodak.


Zadnja promjena: pege25; 7/9/2010, 16:32; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by deere power 7/9/2010, 12:24

sta tu ima bit nejsano, jasno je ko dan i jednostvano objasnjeno, ko je prosle godine ostvario POTICAJA vise od 24.000kn taj mora u sustav PDV-a a ko je ostvario dobit vecu od 85.000 taj isto mora bez obtira sto je recimo dobio poticaja samo 10.000kn, to da svi koji su ostarivali vecu dobit od 85.000 prije, nisu morali bit u sustavu pdv-a mada su svi pricali da moraju ili nece dobit poticaje ali su dobivali sve do ove godine kad ces svi ovi morat koji prelaze ove cifre
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 12:46

pege25 je napisao/la:Pazi ja sam počeo tj morao plačati mirovinsko i zdravsteno prije tri godine kada su mi ukupni prihodi prešli tek 250 000kn, a sada su smanjili na one čiji su prihodi viši 85000 kn da moraš plačati mirivinsko i zdravstvano.Provjeriti ču još sa knjigovođom , ali mislim da je to to .


očito ne govorimo o istom..ili se ne razumijemo..
poljoprivredno mirovinsko i zdravstveno se ne mora plaćati do ostvarenih prihoda 85000????
gdje to?
ženica na tri rali zemlje i deset konja, ima duga doprinosa za sebe i cijelu family od 2003. =120.000 kn!
nikad ostvarila više od poticaja - 26000 kn!
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by zrine89 7/9/2010, 12:53

Prihod ili dobit ako godišnje ostvaruješ više od 85 000 kuna moras biti u sustavu pdv-e ili ako ostvarujes poticaje veće od 24 000 kuna takoder moraš biti u sustavu pdv-e.
Recimo baviš se sa proizvodnjom svijeća. Ne primaš veće poticaje od 24 000 kuna a imaš dobit ( zaradu ) više od 85 000 kuna znači moraš biti u sustavu pdv-ea.



edit: 26 000 kuna - 24 000 kuna


Zadnja promjena: zrine89; 7/9/2010, 13:18; ukupno mijenjano 1 put.
zrine89
zrine89

Broj postova : 4163
God : 34
Lokacija : Podravski Podgajci
Zanimanje : Ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
63

→→→ : O SEBI

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 12:56

zrine89 je napisao/la:Prihod ili dobit ako godišnje ostvaruješ više od 85 000 kuna moras biti u sustavu pdv-e ili ako ostvarujes poticaje veće od 26 000 kuna takoder moraš biti u sustavu pdv-e.
Recimo baviš se sa proizvodnjom svijeća. Ne primaš veće poticaje od 26 000 kuna a imaš dobit ( zaradu ) više od 85 000 kuna znači moraš biti u sustavu pdv-ea.


85000 je uvjet za PDV. poznata stvar.
ali..poticaji od 26000 su ipak uvjet za porez na dohodak, ali ne i pdv. nije li tako?
gore su opet izgleda pomiješali PDV i DOH...ccccc Evil or Very Mad
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by deere power 7/9/2010, 13:13

poticaju do 24.000 odkud ti sad 26 OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje 684261 i tako je nisu oni pobrkali to je uvjet za porez na dohodak, tako i kazu ljudima koji su se isli raspitat jer su dobili vise poticaja od 24.000kn

e sad ovo je najbitnije i u porezu na dohodak imas sve iste obaveze za placat kao da si u sustavu pdv-a ali nemas povrat pdv-a kad nesto kupis tako da je to jos gore pa ljudi automatski ulaze u sustav pdv umjesto poreza na dohodak
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by zrine89 7/9/2010, 13:16

Ma zabunio sam se. Jer kada su novci u pitanju pobrkam se cijeli Very Happy
zrine89
zrine89

Broj postova : 4163
God : 34
Lokacija : Podravski Podgajci
Zanimanje : Ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
63

→→→ : O SEBI

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 13:16

deere power je napisao/la:poticaju do 24.000 odkud ti sad 26 OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje 684261 i tako je nisu oni pobrkali to je uvjet za porez na dohodak, tako i kazu ljudima koji su se isli raspitat jer su dobili vise poticaja od 24.000kn

e sad ovo je najbitnije i u porezu na dohodak imas sve iste obaveze za placat kao da si u sustavu pdv-a ali nemas povrat pdv-a kad nesto kupis tako da je to jos gore pa ljudi automatski ulaze u sustav pdv umjesto poreza na dohodak


aj vidi zrinetov post koji sam kopirala!
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 13:17

zrine89 je napisao/la:Ma zabunio sam se. Jer kada su novci u pitanju pobrkam se cijeli Very Happy

i napravio pomutnju...jer mene već netko tamo proziva za skopirani tvoj post Very Happy
al mene više zanima onaj što nije morao plaćati doprinose do 250 000 ... OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje 684261
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by deere power 7/9/2010, 13:21

ma na zrineta sam i mislio Very Happy Suspect Laughing

medjutim to nije ni bitno vec ovo drugo sto sam napiso
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by zrine89 7/9/2010, 13:21

Pa ajd da sam fulao za 10 000 kuna pa onda da se bune. A ne za 2 000 kuna više . Kao da cu ja dobit te poticaje u lipama točno. Embarassed
zrine89
zrine89

Broj postova : 4163
God : 34
Lokacija : Podravski Podgajci
Zanimanje : Ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
63

→→→ : O SEBI

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by deere power 7/9/2010, 13:24

ima puno ljudi koji su ostvarivali dobit vecu od 85k kuna pa nisu placali nista, mada su ako morali ali ipak nisu sve do ove godine kad je receno da nece dobit poticaje
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 13:27

nitko se ne buni, ali nemojte mi više objašnjavati, potrgah se da sastavim suvislo objašnjenje iz vaših objašnjenja Laughing
no, zar me nitko ne čuje..pitam što s doprinosima?
otkad ih plaćate? od prije..prije svih opga i doh i por i opdv....i štotijaznam..
i po kojim osnovama? i koliko?
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by Gost 7/9/2010, 13:28

sunčana je napisao/la:
pege25 je napisao/la:Pazi ja sam počeo tj morao plačati mirovinsko i zdravsteno prije tri godine kada su mi ukupni prihodi prešli tek 250 000kn, a sada su smanjili na one čiji su prihodi viši 85000 kn da moraš plačati mirivinsko i zdravstvano.Provjeriti ču još sa knjigovođom , ali mislim da je to to .


očito ne govorimo o istom..ili se ne razumijemo..
poljoprivredno mirovinsko i zdravstveno se ne mora plaćati do ostvarenih prihoda 85000????
gdje to?
ženica na tri rali zemlje i deset konja, ima duga doprinosa za sebe i cijelu family od 2003. =120.000 kn!
nikad ostvarila više od poticaja - 26000 kn!

Govorimo mi o istom samo je razlika od dole navedene gospođe s dugom ,jer je ona najvjerovatnije dobrovoljno htijela uplačivati doprinose zbog mirovine ispravi slobodnon ako griješim, ali ovdje govorim da te ako ti ukupn prihodi ne prelaze 85000kn ne može te nitko natjerati da plaćati doprinose.E ako pređeš tu cifru onda te đržava obavezuje da moraš plačati mirovinsko i zravstveno.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by sunčana 7/9/2010, 13:35

pege25 je napisao/la:
Govorimo mi o istom samo je razlika od dole navedene gospođe s dugom ,jer je ona najvjerovatnije dobrovoljno htijela uplačivati doprinose zbog mirovine ispravi slobodnon ako griješim, ali ovdje govorim da te ako ti ukupn prihodi ne prelaze 85000kn ne može te nitko natjerati da plaćati doprinose.E ako pređeš tu cifru onda te đržava obavezuje da moraš plačati mirovinsko i zravstveno.

figu je htjela! kad je pitala u HZMO otkud joj to poljoprivredno osiguranje, rekli joj da su oni to "automatizmom" (pazi molim te!)još neke godine obračunali svim poljoprivrednicima ...jer su tada svi ljudi kod nas morali biti zdravstveno osigurani po nekoj osnovi.
koja mirovina!
koje dobrovoljno..
pa žena nije ni znala..dok nisu počele stizati prve opomene s novim uplatnicama..i tak za cijelu obitelj.
dok nisu roditelji umrli, a ona naslijedila sve: i dug za doprinose i ruševnu kućicu s ovrhom..
ma katastrofa!
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by deere power 7/9/2010, 13:40

doprinose za mirovnisko i zdravstveno (i jos neko dopunsko mirovnsko al to vrijedi valjda samo za mladje od 40 godina) placam od onog dana kad sam usao u sustav pdv-a prije toga nisam morao nit je iko morao ista placat
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje Empty Re: OPG-Mirovinsko i socijalno osiguranje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.