AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Kapitalna ulaganja

Stranica 1 / 23. 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Kapitalna ulaganja Empty Kapitalna ulaganja

Postaj by Krx 28/3/2008, 20:30

Dobio sam dopis na kućnu adresu da mi je odobreno kapitalno ulaganje u tom i tom iznosu i da će biti isplaćeno na taji taj račun.....e sad, pošto je to bilo prije nekih mjesec dana zanima me dali je itko(pingo,josip su kupili traktor u tom vremenskom periodu)dobili takav dopis pa čekaju lovu ili vi to još čekate i jel itko zna šta o tome???
Traktor je kupljen(plaćen)u 4.mjesecu 2007...a kapitalna su zatražena ako se nevaram krajem petog jer je isporučen tek tada a sa njim je stigla i potrebna papirologija sa kojom se uopće moglo zatražiti kapitalno sa tim da su me još dva puta tražili nekakve gluposti poslije toga u vidu nedovoljne dokumentacije Rolling Eyes....što nije toliko bitno čisto rado orijentacije vas drugih...
Krx
Krx

Broj postova : 1196
God : 41
Lokacija : Požega
Registriran : 10.03.2008
11


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 31/3/2008, 12:41

jedan covjek mi jucer rekao da je sigurno, jos treba neko vrijeme da pravilnik zazivi...

a cemo kupovat, samo nek psenica dobro rodi i bude skupa...

tih 40% ce napravit preporod slavonije, tako i treba...

a ova prskalica ce bit moja pa kud puklo..

zahvaljujem na slikama.
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by pf-steyr 31/3/2008, 17:26

Ja sam cuo na sajmu da ce biti kapitalno 35% za ratare a 40% za stočarsku proizvodnju
pf-steyr
pf-steyr

Broj postova : 15
Registriran : 27.03.2008
0


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 1/4/2008, 06:52

Sto je sa limitom od 160.000? Dali ce trenutni limit od 80.000 ostati za neke manje postotke ili se potpuno ukida? Sto se susska?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 1/4/2008, 11:14

Smiljan je napisao/la:Sto je sa limitom od 160.000? Dali ce trenutni limit od 80.000 ostati za neke manje postotke ili se potpuno ukida? Sto se susska?

meni se to svidja sto dizu limit ako je to istina, kupovat ce se skuplji i kvalitetniji strojevi, ipak je to investicijska potpora, a dosadasnjih 80000 i nije bas neka investicija... Shocked
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 1/4/2008, 11:22

JOSIP FERGUSON je napisao/la:

PS: KAPITALNA SLUZBENO 40%!!!!!
dezinformacija..
još ništa nije službeno jer prvo moraju napraviti pravilnik a onda u saborsku proceduru..
dakle vjerojatno će biti oko žetve..
taman da uguše pobunu zbog cijena otkupa..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 1/4/2008, 11:31

Picek je napisao/la:
JOSIP FERGUSON je napisao/la:

PS: KAPITALNA SLUZBENO 40%!!!!!
dezinformacija..
još ništa nije službeno jer prvo moraju napraviti pravilnik a onda u saborsku proceduru..
dakle vjerojatno će biti oko žetve..
taman da uguše pobunu zbog cijena otkupa..

kad dodju dobro ce doc...

bolje da smisle neki ljek za pobunu kod raje gusit jer ode kruh poslije zetve na 8 kn....
vec ministar priprema situaciju da se ne iznenade...

takodjer sam negdje cuo da bi cijena repice mogla bit 450 kn pa tko ju ima mogao bi dobro proc ove god...
nevjerujem da ce nesto puno muljat oko cijene psenice jer su ljudi ogorceni na lanjsku situaciju kad je u njemackoj psenica bila 170-200 a kod nas 105, nece se to ponovit...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 1/4/2008, 11:54

JOSIP FERGUSON je napisao/la:
Smiljan je napisao/la:Sto je sa limitom od 160.000? Dali ce trenutni limit od 80.000 ostati za neke manje postotke ili se potpuno ukida? Sto se susska?

meni se to svidja sto dizu limit ako je to istina, kupovat ce se skuplji i kvalitetniji strojevi, ipak je to investicijska potpora, a dosadasnjih 80000 i nije bas neka investicija... Shocked

Pa cuj, ti koji imas tri traktora tebi 80.000 nije investicija, naravno, ali ima onih koji kupuju prvi novi traktor pa im to jest investicija. Usput, 80.000 kn je dobra godisnja neto placa u Hrvatskoj. Zar se ulaganje od jednog godisnjeg neto prihoda ne moze smatrati investicijom?
Mislim da ce ljudi koji vec imaju dobre strojeve kupiti jos bolje, a oni koji imaju lose i stare (a ima ih jaaaako puno) po toj logici nece kupiti nikakve. I sto cemo imati kao rezultat? Prelijevanje novaca u banke, a preko njih u inozemstvo, hrvatsko selo ce i dalje ostati nerazvijeno i hrana ce se i dalje uvoziti. Apsolutno podrzavam kupovinu skupljih i kvalitetnijih strojeva, ali mislim da se cesto pretjeruje te se kupuju neadekvatni strojevi, odnosno prejaki i preskupi, a to ce ovo podizanje limita samo jos vise potencirati sto mislim da nije dobro.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 1/4/2008, 12:10

po mom je potpuno u redu, to stimulira iskljucivo trzisno zanimljive poljprivrednike, a tima sto je danas to velik novac ta kapitalna pruzaju priliku da se naglo razviju i uhvate zadnji vlak ako se hoce baviti poljoprivredom, tko ne misli ulagat i od poljopr dobivat jednu godisnju placu taj neka se zaposli i negdje radi za te pare, a zemlju nek ostavi onima koji imaju vece ambicije...

meni osobno to sve ide na ruku jer mene danas rijetko koji stroj kosta ispod 100 000 kn...

80 000 kn nije nikakva investicija, tim novcima jedva mozes kupit neki polovni traktor ili 2-3 ha zemlje, a to nije nista..

primjer prave investicije su ove farme sto se masovno dizu u vrijednosti 2-3 ili vise mil kuna...

mozda ja gledam stvari iz malo drugacije perspektive, ali 160000 kn stvarno nije visok limit ni jednom poljopr obzirom da dobijes 40% kap i 22% pdv, takve krediti nije nista otplacivat ako su pravilno investirani...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 1/4/2008, 12:52

JOSIP FERGUSON je napisao/la:po mom je potpuno u redu, to stimulira iskljucivo trzisno zanimljive poljprivrednike, a tima sto je danas to velik novac ta kapitalna pruzaju priliku da se naglo razviju i uhvate zadnji vlak ako se hoce baviti poljoprivredom, tko ne misli ulagat i od poljopr dobivat jednu godisnju placu taj neka se zaposli i negdje radi za te pare,
Tako je. Tko ima vlastitu zemlju neka kupuje skupe strojeve.

a zemlju nek ostavi onima koji imaju vece ambicije...
Krivo. Tko se zeli baviti poljoprivredom prvo mora imati zemlju. Svoju. Zasto bi netko nekome ostavio zemlju?


meni osobno to sve ide na ruku jer mene danas rijetko koji stroj kosta ispod 100 000 kn...
Razumljivo i legitimno.

80 000 kn nije nikakva investicija, tim novcima jedva mozes kupit neki polovni traktor ili 2-3 ha zemlje, a to nije nista..
To je, ponavljam, vise od godisnje place u Hrvatskoj.


primjer prave investicije su ove farme sto se masovno dizu u vrijednosti 2-3 ili vise mil kuna...

Ma to je lupanje novaca. Novce u stocarstvu treba usmjeriti u stoku, kvalitetnu stoku, i zemlju, a izgradnja skupih stala sa, karikiram, klima uredjajima za krave, je neracionalno trosenje novaca, a nastalo pod pritiskom banaka i gradjevinskih lobija. Bas njih briga sto ce sa nekom farmom biti za pet ili deset godina. Bitno im je izvuci novac sada i odmah, a kada ti koji su izgradili ogromne farme, a nemaju zemlje pocnu rikavati opet ce se sve vratiti onima koji su i financirali izgradnju. . Lako je graditi sa puno novaca, treba izgraditi staju sa malo novaca, a puno novaca uloziti samo u najbitnije segmente farme (izmuzilista, pogoni za cuvanje i preradu mlijeka itd itd stocari to puno bolje znaju od mene) i, kao sto rekoh stoku i, naglasavam, zemlju.


mozda ja gledam stvari iz malo drugacije perspektive, ali 160000 kn stvarno nije visok limit ni jednom poljopr obzirom da dobijes 40% kap i 22% pdv, takve krediti nije nista otplacivat ako su pravilno investirani...
Slazem se. 160.000 nije visok limit, ali kao ides tom logikom onda bi limit trebalo dignuti na 3.000.000 kn jer, po tebi, su trzisno zanimljivi poljoprivrednici samo takvi koji i takve kredite mogu servisirati. Najbolje da imamo jednog ili dva poljoprivrednika u zemlji i rijesili smo sve probleme.
Malo karikiram, ali se nadam da je jasno sto sam htio reci. Smile Wink

Uglavnom, da zakljucim ovaj poduzi post, sorry svima na oftopicu. Ovakva politika ce nas doveti do toga da cemo svi zajedno biti jedna velika proizvodnja sirovina i poluproizvoda, a netko drugi ce raditi gotove prehrambene proizvode, odnosno dodavati "value add" (iliti dodanu vrijednost), a mi cemo sve to skupo kupovati da bi nahranili sebe i npr. turiste koji nam dodju, istovremeno puneci kese svjetskom krupnom kapitalu.

I sad mozemo nazad na fotke iz Gudovca Very Happy Basketball
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 1/4/2008, 20:05

JOSIP FERGUSON je napisao/la:
nevjerujem da ce nesto puno muljat oko cijene psenice jer su ljudi ogorceni na lanjsku situaciju kad je u njemackoj psenica bila 170-200 a kod nas 105, nece se to ponovit...
zar si se ti jučer počeo baviti poljoprivredom?
dali je od samostalnosti bila i jedna godina da nisu muljali?
zašto bi ove godine bilo drugačije?
ne podcjenjuj moć politike i političkih lobija (čitaj: Todorića)
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 1/4/2008, 21:09

mogu drzat po mome cijenu psenice nizu max 20 lipa nego u okruzenju, ne vise, a to je manje nego lanjskih 90 lipa.

i po mome je izgradnja tih farmi lupanje novaca, pogotovo tih farmi s predznakom "obiteljske" jer si tu rob, a nemozes si od sile kredita priustit dovoljno radnika da svi imaju pristojno radno vrijeme...

zato ju ja i ne dizem, da dizem to bi bila takva farmetina koja bi mogla zaposlit vlastitog veterinara i hrpu ljudi p bi svatko imao poneku nedjelju slobodnu i pristojan godisnji da ode na more...
itd...

totalno smo off, ali nema veze...

ja nisam toliko pesimistican i nije nam ta drzava bas toliko losa kao sto se prica, ljudi prvo moraju krenit od sebe.
da nema tih kapitalnih svi traktori bi bile stare drlje iz francuske a ovako je puna hr novih, a pogotovo sad na 40%
ona se naravno mogu iskoristit i za preradbene i skladisne pogone pa ne vidim zasto bi to bila drzava poluproizvoda...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 1/4/2008, 22:20

JOSIP FERGUSON je napisao/la:
da nema tih kapitalnih svi traktori bi bile stare drlje iz francuske a ovako je puna hr novih, a pogotovo sad na 40%
cca 19 godina je prosječna starost traktora u Hrvatskoj..
toliko o tome da je Hrvatska puna novih traktora..
novih traktora se uz kapitalna ulaganja proda 1600-1800 ovisno o godini..
novih automobila se proda cca 80 000 godišnje..
a Hrvatska ima cca 450 000 obiteljskih gospodarstava..
od poljoprivredne mehanizacije ljudi žive, od auta malo tko..
nije teško shvatiti neke stvari iz ovih par brojki i činjenica..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 1/4/2008, 22:46

bitan je trend, a on sve više ide u korist novih traktora...istina, trend je i sve veće zaduživanje OPG, ali to je druga priča...
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 00:10

ponavljam, hr je puna novih traktora, kod mene u krugu 10 km ih ima sigurno 50, a 25 od toga je vec otplaceno, u grubo...

tko se ne zaduzuje taj ni ne napreduje, a to koliko su nam kamatne stope i uvjeti po kojima se zaduzujemo to je druga stvar.
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 2/4/2008, 07:21

JOSIP FERGUSON je napisao/la:

i po mome je izgradnja tih farmi lupanje novaca, pogotovo tih farmi s predznakom "obiteljske" jer si tu rob, a nemozes si od sile kredita priustit dovoljno radnika da svi imaju pristojno radno vrijeme...

zato ju ja i ne dizem, da dizem to bi bila takva farmetina koja bi mogla zaposlit vlastitog veterinara i hrpu ljudi p bi svatko imao poneku nedjelju slobodnu i pristojan godisnji da ode na more...
itd...

Potpisujem.

totalno smo off, ali nema veze...
Evo, admini su preselili ovu temu gdje joj je mjesto. Cestitke administratorima.

ja nisam toliko pesimistican i nije nam ta drzava bas toliko losa kao sto se prica, ljudi prvo moraju krenit od sebe.
Nema mjesta pesimizmu. Nisam niti ja pesimistican Wink Ako se neke stvari jasno kazu to je u zelji da sutra bude bolje. I vjerujem da ce biti bolje.

da nema tih kapitalnih svi traktori bi bile stare drlje iz francuske a ovako je puna hr novih, a pogotovo sad na 40%
ona se naravno mogu iskoristit i za preradbene i skladisne pogone pa ne vidim zasto bi to bila drzava poluproizvoda...
Sto se tice starosti traktora picek je napisao konkretno. To je upravo ono sto sam htio istaknuti sto ce se desiti sa povecanjem limita (ako ne ostane ovaj nizi za manje postotke kapitalnih ulaganja, sto isto tako nije nemoguce). Ovdje sam od vas iskusnijih i vecih poljoprivrednika naucio da mnogi od vas vec sada imate mehanizaciju kojom mozete obradjivati puno vise zemlje nego sto trenutno obradjujete. I sto drzava radi sa povecanjem limita na 160.000 kna? "Prisiljava" vas da jos vise ulazete u mehanizaciju i tjera u borbu za jos vise zemlje, a one manje koji bi na manjoj povrsini mogli proizvesti dodanu vrijednost za lijepo zivjeti (namjerno ne koristim termin "prehraniti obitelj" jer nije to cilj nego je cilj imati pristojnu zaradu i lijep zivot) onemogucuje da svoj dvadest godina star traktor zamjeni sa novim, odnosno prisiljava ga da umjesto traktora od 50 ks koji bi mu mozda i bio dovoljan kupuje onoga od 80 ili 100ks. Ne trebaju svima ratarski traktori od 100ks.

S time sto se potencira ratarstvo i stocarstvo za cistu proizvodnju mlijeka direktno se potencira proizvodnja poluproizvoda jer, budimo realni, ratarska proizvodnja je takva proizvodnja. Da me se krivo ne shvati, apsolutno nemam nista protiv cistih ratara, dapace, ali problem poljoprivrede u Hrvatskoj definitivno nisu (samo) ratari i proizvodjaci mlijeka, ali su cini mi se najglasniji. Da nebi bili drzava poluproizvoda treba ueti u obzir mala gospodarstva i potencirati takvu proizvodnju koja ce to uzeti u obzir. Suludo je gurati nekoga u npr. proizvodnju mlijeka ili nedaj boze ratarstvo, a on ima 10 Ha zemlje. A to nasa drzava radi. To je apsolutno neisplativo ako se nema neki proizvod u kojemu ima vise dodane vrijednosti, a tu mislim npr. mini-mljekara za proizvodnju sira, proizvodnja vina, susenje/pakiranje voca i povrca itd. itd. A drzava, u sustini, zabranjuje pravu proizvodnju takvih proizvoda jer je OPG, kao osnovni i najmasovniji oblik formalnog organiziranja, i definiran tako da se proizvodi prodaju nepreradjeni. Doslovce tako pise nepreradjeni, a ako je nesto nepreradjeno onda je to poluproizvod.
Ovo napisano nije pesimizam Wink Smile nego pokusaj realnog sagledavanja stvari Wink


JOSIP FERGUSON je napisao/la:ponavljam, hr je puna novih traktora, kod mene u krugu 10 km ih ima sigurno 50, a 25 od toga je vec otplaceno, u grubo...

tko se ne zaduzuje taj ni ne napreduje, a to koliko su nam kamatne stope i uvjeti po kojima se zaduzujemo to je druga stvar.

A koliko u tom tvom krugu ima traktora starijih od 15 godina? Vjerujem jos barem toliko, ako ne i vise. I da se krivo ne shvatimo, zaduzivanje je apsolutno normalna stvar u svakom poslu i neophodno za svaki razvoj, ali ne zaduzivanje radi zaduzivanja. Mnogo poljoprivrednika (i potencijalnih poljoprivrednika) moze kupiti od tekuce zarade, gotovinom, neki stroj, ali ne, on mora te svoje novce orociti i uzeti kredit da bi mogao aplicirati za kapitalna. Znaci netko tko bi htio iz carape izvuci novce i staviti ih u funkciju proizvodnje se kaznjava, a novci preko stranih banaka odlaze, odlaze ..... I opet je rezultat, da budem grub, neokolonijalizam i poluproizvodnja za nekoga drugoga.

S druge strane, naravno da su poticaji pozitivna stvar i da se u zadnjih godina puno na tome ucinilo.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 2/4/2008, 10:13

paor je napisao/la:bitan je trend, a on sve više ide u korist novih traktora...
pa baš i ne ide..
primjera radi, 2006. je prodano više novih traktora nego 2007. a 2005. je prodano više novih traktora nego i 2006. i 2007.

JOSIP FERGUSON je napisao/la:ponavljam, hr je puna novih traktora, kod mene u krugu 10 km ih ima sigurno 50, a 25 od toga je vec otplaceno, u grubo...

to "puna" je tvoj subjektivan dojam s obzirom da činjenice govore drugačije..
smiljan je već pitao, na tih 50 novih koliko je starih traktora? 10 ili 20 puta više?
krajem 90-ih prodavano je više novih traktora nego prošle godine i pretprošle godine..
98-e je prodano cca 400 novih Ursusa a takvu brojku od samostalnih proizvođača prošlih godina nije imao nitko..
dobro to su tada bili i posebni krediti povratnicima i braniteljima ali svejedno..
ono što hoću reći da prodaja novih traktora stagnira ili bilježi blagi rast ali rast gdje krivulja vrluda ovisno o tome kakva je godina bila..
2006. je bila izvrsna godina po pitanju poljoprivredne proizvodnje i to se osjetilo, a isto se osjetila suša 2007. godine na konačnom zbroju traktora..
država stimulira kapitalnim ulaganjima ali ne radi ništa po pitanju profitabilne proizvodnje..
što jednom stočaru znači kupiti novi traktor kada već sutra može staviti ključ u bravu štale jer mu je cijena mesa/mlijeka/štogod takva da mu je proizvodnja neprofitablina s obzirom da država potiče uvoz koji je itekako jeftiniji...
ja vjerujem da bi većina stočara/ratara pristala ostati bez kapitalnih da su tržišni uvjeti proizvodnje tržišni a ne takvi kakvi jesu..
i da se pšenica plaća kao što je njena tržišna vrijednost vani i da se mlijeko plaća kao što je tržišna vrijednost vani a ne sve ovako divlje kao što je kod nas već godinama.. itd. itd.
jer kao što je smiljan napisao kapitalna su do sada bila ništa više nego pokriće kamata kredita kod banaka..
mađari su pred ulazak u EU odmah dali 50% povrata a naši se prave grbavi..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 11:13

dboro, opet, nije 160000 bas toliki novac, toliko kostas pristojan zetor koji je svakom manjem poljopr dobar trakto....

normalno da ima starih traktora, kako nebi bilo, ni ja se ne rjesavam starih jer mi trebaju, a rade mi lakse poslove nemogu si ni je priustit bas sve novo..

repu prodajemo secerani koja radi gotov proizvod, druge proizvode todoricu koji takodjer ima preradu i trgovinu i plasira ga na trziste (uljarice, psenica)opet nema govora o poluproizvodnji...

ne isplati se meni npr ulagat u preradbene kapacitete kad njemu ne mogu konkurirat i dok jos mogu ulagat u ratarstvo i sirit proizvodnju. kad vise ne budem mogao onda mozda...

ima tu i druga teorija koja kaze da ne moraju svi imat zaokruzen ciklus, svatko radi svoj dio u kojem je najbolji, znaci ja proizvedem sirovinu a tko ce ju preradit bas me briga, u biti briga me jer treba bit uzajamna suradnja a ne lopovluk u tom odnosu a tu vec ima pomaka prema boljem...

ratari su tu u boljoj poziciji nego proizvodjaci mlijeka jer proizvodnju promjenis kroz jednu god ako ne stima trzisna situacija a proizvodj mlijeka samo mlijeko proizvode na farmama pa ako se stvori losa situacija na trzistu prepusteni su na milost i nemilost otkupljivaca, a kredit od farme ide...

makar njih drzava najvise stiti, i to je potpuno u redu..

takodjer se slazem da su kapitalna do sada bila sasmo stavka koja pokriva kamate, iljudi kad dignu stroj odma u startu krivo racunaju, odbiju 25% kapit i 22% pdv, i misle sta tu ima za otplatit, a u praksi sasvim druga situacija, kapitalna ti pokriju kamate, pdv ako imas visoku proizvodnju prebijes s pretporezom a glavnicu bome cijelu treba otplatiti...

ali ipak znacajno pomognu...

imam neki osjecaj da se vi tu bojite kredita, ja sam zetora i malog masseya dignuo i otplatio kad jos nije bilo ni kapitalnih ni pdv-a, nekako citam da su neki sad u toj situaciji kojoj sam ja bio prije 10 god i sad se boje dignit 160000, ma dizite sve redom po ovim uvjetima to je ulaganje koje se samo vraca, kako kupis veci traktor on sam doprinese povecanju obrta kapitala...

koliko sam ja vec kredita podizao a koliko cu ih tek sad po ovim uvjetima dignit tko zna, meni je cilj svake god izvuc makar 150000 kapitalnih, strojevi mi ionako trebaju, a kapitalna su neoporezivi novac za koji ni ne ores ni ne kopas...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 11:18

Picek je napisao/la:
98-e je prodano cca 400 novih Ursusa

ha ha, ti govoris o onim ursusima koji se "nisu morali placat" pa su za 8 god dosle sve neplacene rate na naplatu....

bilo je i kod nas takvih Shocked
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by pingo 2/4/2008, 11:18

Josipe daj mi objasni ovu rečenicu ?

takodjer se slazem da su kapitalna do sada bila sasmo stavka koja pokriva kamate, iljudi kad dignu stroj odma u startu krivo racunaju, odbiju 25% kapit i 22% pdv, i misle sta tu ima za otplatit, a u praksi sasvim druga situacija, kapitalna ti pokriju kamate, pdv ako imas visoku proizvodnju prebijes s pretporezom a glavnicu bome cijelu treba otplatiti...

Na početku kažeš da se ne slažeš da kapitalna pokrivaju samo kamate na kredit da bi na kraju to pobio ?
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 11:24

pingo je napisao/la:Josipe daj mi objasni ovu rečenicu ?

takodjer se slazem da su kapitalna do sada bila sasmo stavka koja pokriva kamate, iljudi kad dignu stroj odma u startu krivo racunaju, odbiju 25% kapit i 22% pdv, i misle sta tu ima za otplatit, a u praksi sasvim druga situacija, kapitalna ti pokriju kamate, pdv ako imas visoku proizvodnju prebijes s pretporezom a glavnicu bome cijelu treba otplatiti...

Na početku kažeš da se ne slažeš da kapitalna pokrivaju samo kamate na kredit da bi na kraju to pobio ?

pise "takodjer se SLAZEM da su kapitalna do sada bila samo stavka koja pokriva kamate" sto kasnije i potvrdjujem "kapitalna ti pokriju kamate"???????

sta ti nije jasno i trebam objasnjavat jer nigdje nisam napisao da se ne slazem????
nisi dobro procitao moj post

u biti nemam se ja tu uopce sta slagat ili ne slagat to su cinjenice koje govore za sebe, cista matematika...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by pingo 2/4/2008, 11:29

Aha , onda sam pogriješio u čitanju jer sam bio baš tako obratno pročitao i ne mogu nikako shvatiti tvoju misao . Nisam ništa loše mislio samo mi je trebalo pojašnjenje jer znam da su kapitalna vs višegodišnja kamata bile ili - ili a ove zadnje godine kako su krediti malo lošiji po nas onda čak možeš imati veću kamatu nego povrat kapitalnih .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 11:41

tako je...

daj malo, kakva su tvoja iskustva s kreditima, slabo nesta pises, jel selo i za tebe kaze da si pun kredita??

netko je bio napisao jednom da se nikad ne ide racunat koliko stvarno kamata platis na kredit jer te baci u depresiju...

ja sam neki dan sluzbeno otplatio i 6480, u biti nisam tek mu je treca godina ali ostalo mi jos oko 200.000 a taman toliko imam kapitalnih sad dobit za 74.. pa ga tim novcima zatvaram, kod mene krediti idu ko po tekucoj traci...

cim to zatvorim opet cu nesta kupit, mi valjd vise bez kredita ne mozemo zivit, a jos lani na repi skoro pa riknili, nekad se i sam pitam kako uspjemo sve pokrpat..
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 2/4/2008, 11:50

JOSIP FERGUSON je napisao/la:
netko je bio napisao jednom da se nikad ne ide racunat koliko stvarno kamata platis na kredit jer te baci u depresiju...

Ja sam to napisao. I kad me pitaju koja je alternativa, lijepo kazem, uzmes novce iz dzepa i kupis to sto ti treba bez kredita (btw i zato mi je uvjet da se dobiju kapitalna kredit, ajmo blago reci, nefer. Pa valjda bi drzavi trebao biti interes da se svjezi novci ulazu u proizvodnju, a ne da ljudi uzimaju kredite za proizvodnju, a gotovinu trose na druge stvari).
A ako nemas novce u dzepu, onda je kredit jedino rjesenje Wink Kredita, ako je dobro izbalansiran sa benefitima koji proisteknu, se ne treba bojati. Ali treba dobro racunati i najsitnija slova po papirima citati. Obicno su tamo najzanimljivije stvari. Ameri kazu da je "devil in details" Smile
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 11:56

Smiljan je napisao/la:
JOSIP FERGUSON je napisao/la:
netko je bio napisao jednom da se nikad ne ide racunat koliko stvarno kamata platis na kredit jer te baci u depresiju...

Ja sam to napisao. I kad me pitaju koja je alternativa, lijepo kazem, uzmes novce iz dzepa i kupis to sto ti treba bez kredita. A ako nemas novce u dzepu, onda je kredit jedino rjesenje Wink Kredita, ako je dobro izbalansiran sa benefitima koji proisteknu, se ne treba bojati. Ali treba dobro racunati i najsitnija slova po papirima citati. Obicno su tamo najzanimljivije stvari. Ameri kazu da je "devil in details" Smile

ha ha ha, tako je...

samo sto ja to inace ne citam, jer bi brzo posjedio, ne vrijedi se zivcirat zbog necega sto ne mozes promjenit, banke se osiguraju uvijek, nece one riskirat, pa onda po nasim ledjima....

tko ima novaca u djepu dnas, takvih je malo, ja nikad nemam novaca, cim se ,nedaj bog, stvori neki visak zacas nama zatreba neki stroj, novci su zlo, bolje krediti... Shocked Shocked bounce bounce bounce
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 23. 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.