AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








OPG i pečenje domaćih kolača

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by dragonfly 20/9/2010, 12:06

Malo sam pregledavao teme po forumu, ali nisam naišao da je netko imao ovako pitanje (ako griješim molim link na temu, i moja isprika).

Dakle, moja sestra i mama žele "legalizirati" pečenje domaćih kolaća. Za sada nemaju upisan OPG i dakle treba sve ispočetka. Ali, prvo i osnovno pitanje je da li je uopće moguće peći domače kolaće i legalno ih prodavati (recimo na tržnici) u okrilju OPG-a?

U jednoj temi o proizvodnji soka od kupina vidio sam da treba kod sanitarne inspekcije nešto prijaviti i sl. Uglavnom što se tiće uvjeta svi postoje, ali sve zavisi o odgovoru na prvo pitanje. Da li je tako što moguće legalno ili ne?

tnx svima na odgovorima.

dragonfly

Broj postova : 5
Lokacija : Zagreb
Registriran : 20.09.2010
0


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by paor 20/9/2010, 17:48

škakljiva tema...mislim da vam svojstvo OPG neće puno pomoći...za kolače "širokog spektra" bi trebalo otvoriti obrt
zakonodavstvo: http://www.mps.hr/default.aspx?id=1512

za "domaću specijalizaciju" bilo bi dobro posjetiti http://www.ekoetno-sajam.com/ i skupiti informacije iz prve ruke
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by sunčana 21/9/2010, 07:46

bojim se da je to moguće samo u okviru obrta (dkle potrebna i struka: slastičar, pekar ili sl.), sa svim zadovoljenim sanitarnim uvjetima i prostora i osoba koje rade, također i transportnih sredstava, kao i načina prodaje...a da ne govorim o certifikatima i deklaracijama repromaterijala..
OPG i pečenje domaćih kolača 684261
niš ne legaliziraj!
šuti i radi. i drž fige da nitko od kupaca ne pokupi salmonelu
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by dragonfly 21/9/2010, 08:19

Ma ne bi o ovoj mogućnosti, proizvodnje unutar OPG, razmišljao da nisam vidio na sajmovima da ljudi prodaju kolaće,a imaju registriran OPG.
Moja je logika, da ako se može proizvoditi kulen i mesne prerađevine unutar OPG onda bi se mogli proizvoditi i kolaći. Ne znam da li sam u pravu, ali i suhomesnati proivodi zahtjevaju visok stupanj obrade prvotnog "poljoprivrednog" proizvoda.
Sanitarne uvjete ne bi bio problem zadovoljiti zato jer za to imamo predviđen prostor i uredili bi ga prema traženom. Ali dok se ne zna da li je to moguće ne bi ulagali u to, tj. podizali proizvodnju na veći i legalni nivo.
Imate li možda ideju kome se obratiti za pomoć?

dragonfly

Broj postova : 5
Lokacija : Zagreb
Registriran : 20.09.2010
0


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by sunčana 21/9/2010, 14:26

sorry
ako insistiraš na kolačima u opg-u..nemam pojma..Sad((
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by Zvonimir 21/9/2010, 21:17

sunčana je napisao/la:...
niš ne legaliziraj!
šuti i radi. i drž fige da nitko od kupaca ne pokupi salmonelu

Ak ti knjigovođa kaže ovo, razmisli.

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by dragonfly 24/9/2010, 10:29

Ma dosta je rada na crno, ali u avanturu otvaranja obrta ne bi išli. OPG je dobar jer nema mjesečnih fiksih troškova prema državi.

U ovom pitanju ja sam se poveo logikom proizvodnje kulena ili pekmeza. Ako se to može proizvoditi unutar OPG, možda postoji mogućnost i za kolaće. Koliko znam za proizvodnju kulena nije potrebno biti mesar (mada imamo struku i slastičara u obitelji)?

Znam da je ovo dosta nategnuto i kako mi se čini moglo bi se provući samo kroz jako nategnuta tumačenja pravilnika i zakona.

BTW unutar turstčkog gospodarstva OPG je dozvoljeno peći domaće kolaće i to poslužiti turistima?

dragonfly

Broj postova : 5
Lokacija : Zagreb
Registriran : 20.09.2010
0


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by politicar 24/9/2010, 12:01

Nisam bas upucen za pecenje kolaca ali mogao bih ti nesto savjetovat.

Pod 1,moras imati mjesto gdje to obavljas.Mtu morao bi biti zadovoljen.

2 prijavis se vamo:http://www.mzss.hr/hr/zdravstvo_i_socijalna_skrb/zdravstvo/registracija_objekata

3Prijavis se drzavnom zavodu za statistiku da proizvodis kolace.

Te stvari kolilko sam upucen moras obaviti.

Nisam citao post od gore,ali vidim da nemas opg.
To je bar jednostavno.

Naravno ako si u sustavu pdv-a ljepo izdajes racun i sve 5.

Koraci koje sam naveo mozda nisu dovoljni ....dalje se informiraj.
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by sunčana 24/9/2010, 14:12

dragonfly je napisao/la:Ma dosta je rada na crno, ali u avanturu otvaranja obrta ne bi išli. OPG je dobar jer nema mjesečnih fiksih troškova prema državi.

U ovom pitanju ja sam se poveo logikom proizvodnje kulena ili pekmeza. Ako se to može proizvoditi unutar OPG, možda postoji mogućnost i za kolaće. Koliko znam za proizvodnju kulena nije potrebno biti mesar (mada imamo struku i slastičara u obitelji)?

Znam da je ovo dosta nategnuto i kako mi se čini moglo bi se provući samo kroz jako nategnuta tumačenja pravilnika i zakona.

BTW unutar turstčkog gospodarstva OPG je dozvoljeno peći domaće kolaće i to poslužiti turistima?

pa onda registriraj turističko gospodarstvo! Wink (što je sad pak to?)
i..ne bih se složila oko nemanja fiksnih troškova. uskoro će SVE biti oporezovano, vjeruj mi..
ako su uveli oporezivanje rakije koju ispečeš (za svoje potrebe, e a što oni znaju kolike su tvoje potrebe..) , onda će i kolače..koje ćeš teško objasniti da ti je četrdeset plehova svake subote potrebno za vlastitu potrošnju ..a da ne govorim o kojekakvim sustavima kroz koje ćeš se morati provlačiti i izbjegavati ih, radeći križaljku isplativosti.
ako si već toliko svjestan i savjestan, domoljuban i predan, te želiš u neki sustav, vjerujem ipak da je obrt ono što trebaš.
sve legalno, struku (slastičara), kažeš da imaš, on će ti biti poslovođa, manevar s prihodima i rashodima kod obrtnika je sasvim moguć...a jedina loša strana je ono doprinosa koje ćeš plaćati vlasniku obrta..
no, možda će ti i to negdje odgovarati.
ps.
ne nagovaram, samo razmišljam na glas flower
iako..na prvu, opg za kolače ti je jako dobra ideja cheers
ali nitko ne zna jel prolazi..
nekako su mi kuleni i kobase ono što zovu proizvodi drugog stupnja (ili kako se to ono zove, pomozite mi, znalci) jednog poljoprivrednog gospodarstva..sokovi od voća također..pekmezi i sl..ista kategorija..
no..za kolače, ti po meni nemaš.... prvi stupanj..da tako povučem paralelu..
ne raste ti na njivi ..margarin..čokolada..(ajd za brašno...)...i što sve treba za kolače..
ne znam..možda i prođe. aj, baš me zanima. idi pitaj u svoj ured pa nam ispričaj..
zanimljiva tema..
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by sunčana 24/9/2010, 14:27

dragonfly je napisao/la:Ma ne bi o ovoj mogućnosti, proizvodnje unutar OPG, razmišljao da nisam vidio na sajmovima da ljudi prodaju kolaće,a imaju registriran OPG.

u pravu si. ja vidjela isto neki dan.
eto, mogao si njih pitati.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by tratinčica 28/9/2010, 08:02

Kod nas u svakom selu barem jedan domaćica peće kolače za svadbe. Nakon što su žene ostale bez posla snalazile su se kako znaju i umiju. Nitko nema prijavljen obrt već neku kućnu radinost, ko nekad paušal.
tratinčica
tratinčica

Broj postova : 187
Lokacija : zagrebačka županija
Registriran : 30.07.2010
11


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by mari 7/10/2010, 22:05

I ja sam vidjela na sajmu prodaju kolača pod nazivom OPG. I puno puta čula sanitarnog inspektora kako govori da je to suludo jer za to treba obrt. I čula ljude iz istog OPG-a da se pripremaju, položili ispite za slastičara, predvidjeli prostor kod kuće za obrt, ali ostaju raditi ovako jer ih nitko, pa ni onaj inspektor, ne dira, a njima je puno jeftinije. Eto tako funkcioniraju stvari kod nas. Btw. kolači su izvrsni!

mari

Broj postova : 2
Lokacija : Slavonija
Zanimanje : Turizam
Registriran : 07.10.2010
0


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by mari 7/10/2010, 22:58

dragonfly je napisao/la:
BTW unutar turstčkog gospodarstva OPG je dozvoljeno peći domaće kolaće i to poslužiti turistima?

Pravilnik o pružanju ugostiteljskih usluga na seljačkom domaćinstvu(NN 5/2008) koji dolazi uz Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti ima, u najmanju ruku, čudne odredbe - trenutno nemam inspiraciju za bolju riječ.
Evo jedne rečenice:
(2) Umjesto naziva Vinotočje/Kušaonica mogu se koristiti nazivi: Vinotočje (uslužuju se pretežito vina i/ili naresci i/ili namazi) ili Kušaonica (uslužuju se pretežito naresci i/ili namazi i/ili pića).
Ova riječ "pretežito" daje mogućnost službeniku državne uprave da stvari na terenu rješava po vlastitom nahođenju jer nitko ne zna što je sve drugo što nije "pretežito".
Postoji inicijativa da se taj Pravilnik "dotjera", odnosno posluži svrsi, pa je Zajednica ruralnog turizma pri HGK
donijela konkretne prijedloge za novi Pravilnik vezano za problematiku uvjeta i rada turističkih seljačkih obiteljskih gospodarstava u Hrvatskoj.
Ne želim nikoga obeshrabriti, naprotiv, želim podržati sve vas s inicijativom u seoskom turizmu.
Samo trebate proučiti sve zakone iz područja turizma i ugostiteljstva, dovoljno dobro da možete educirati ljude u uredima državne uprave (iznimka su uredi u Istri i jedan službenik iz ureda u mom gradu) .... i već ste na konju, za 2-3 godine registrirat ćete vaše sobe, kušaonice, izletišta, apartman ili kamp.
Uvjeravam vas, doista imamo registriranu kušaonicu.

mari

Broj postova : 2
Lokacija : Slavonija
Zanimanje : Turizam
Registriran : 07.10.2010
0


[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by Smiljan 12/10/2010, 07:31

mari je napisao/la:.....
Samo trebate proučiti sve zakone iz područja turizma i ugostiteljstva, dovoljno dobro da možete educirati ljude u uredima državne uprave (iznimka su uredi u Istri i jedan službenik iz ureda u mom gradu) ....
Nazalost, ali ziva istina. I ne samo za kusaonice. Vrijedi kao opcenito pravilo. S druge strane, nije ni sluzbenicima lako kad su propisi nerjetko kontradikotrni i nejasni (plus njihovi interni naputci koji unose dodatni šum).
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG i pečenje domaćih kolača Empty Re: OPG i pečenje domaćih kolača

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.