AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Kapitalna ulaganja

Stranica 2 / 23. Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by pingo 2/4/2008, 12:48

Nekako i nisam toliko euforičan na tih 40 % povrata koji nam obečavaju . Do sada smo imali 25 % zar ne , sada je to 15 % više ali kao što sam već rekao od 2003. godine kada sam uzeo prvi kredit i za njega povukao kapitalna ulaganja sada je to malo drugačije . Onda sam imao manju kamatnu stopu i to osjetno a nije recimo bilo niti one eur-ibor začkoljice koja mi sada na jednoj rati odnese 2.000 kn više . Mogu otvoreno reći da mi je kamata na 5 godina kreditu veća od iznosa kapitalnih ulaganja koja bi trebao povratiti . Naravno da sam i ja pro-kredit orijentiran jer bez kredita ne mogu financirati ulaganje poput novog traktora , priključni stroj još i nekako .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 2/4/2008, 13:33

Smiljan je napisao/la:

Ja sam to napisao. I kad me pitaju koja je alternativa, lijepo kazem, uzmes novce iz dzepa i kupis to sto ti treba bez kredita (btw i zato mi je uvjet da se dobiju kapitalna kredit, ajmo blago reci, nefer. Pa valjda bi drzavi trebao biti interes da se svjezi novci ulazu u proizvodnju, a ne da ljudi uzimaju kredite za proizvodnju, a gotovinu trose na druge stvari).
A ako nemas novce u dzepu, onda je kredit jedino rjesenje Wink Kredita, ako je dobro izbalansiran sa benefitima koji proisteknu, se ne treba bojati. Ali treba dobro racunati i najsitnija slova po papirima citati. Obicno su tamo najzanimljivije stvari. Ameri kazu da je "devil in details" Smile
dobro, ima tu jedna začkoljica..
ako nebi bilo kredita onda bi plaćanje gotovinom i dobivanja povrata od države bio idealni način za pranje novaca..
imali smo prošle godine jedan upit za takvu fintu..
naravno nije čovjek došao i rekao ja bih oprao novce ali je imao ogromne novce na raspolaganju za kupnju traktora a niti jedna banka mu nije htjela dati kredit jer je imao premale promete po računu i samim time nedovoljno pokriće..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Smiljan 2/4/2008, 14:54

Picek je napisao/la:
Smiljan je napisao/la:

Ja sam to napisao. I kad me pitaju koja je alternativa, lijepo kazem, uzmes novce iz dzepa i kupis to sto ti treba bez kredita (btw i zato mi je uvjet da se dobiju kapitalna kredit, ajmo blago reci, nefer. Pa valjda bi drzavi trebao biti interes da se svjezi novci ulazu u proizvodnju, a ne da ljudi uzimaju kredite za proizvodnju, a gotovinu trose na druge stvari).
A ako nemas novce u dzepu, onda je kredit jedino rjesenje Wink Kredita, ako je dobro izbalansiran sa benefitima koji proisteknu, se ne treba bojati. Ali treba dobro racunati i najsitnija slova po papirima citati. Obicno su tamo najzanimljivije stvari. Ameri kazu da je "devil in details" Smile
dobro, ima tu jedna začkoljica..
ako nebi bilo kredita onda bi plaćanje gotovinom i dobivanja povrata od države bio idealni način za pranje novaca..
imali smo prošle godine jedan upit za takvu fintu..
naravno nije čovjek došao i rekao ja bih oprao novce ali je imao ogromne novce na raspolaganju za kupnju traktora a niti jedna banka mu nije htjela dati kredit jer je imao premale promete po računu i samim time nedovoljno pokriće..

Ima puno jednostavnijih i efikasnijih nacina za sprecavanje pranja novca. Poznata spin logika, 1 promil ljudi nesto mulja pa ajmo mi sad 99.99 posto ostalih masirati u besvjest umjesto da identificiramo tih 1 promil.

A covjeku je stajalo na raspolaganju milijun i jedan nacin za to odraditi. A to zasto se njemu tako jaaaako zurilo je druga stvar i vrlo vjerojatno druga tema.

Tema je, ako ja, hipotetski naravno Wink, kao poljoprivrednik imam na racunu novaca za kupiti stroj, zasto moram ici u banku da mi ona za moje vlastite novce da kredit? Zasto drzava ne stimulira takve da ulazu u proizvodnju? Ne, ja cu te novce sto mi stoje na racunu potrositi da posaljem sina i kcer na skijanje u Ameriku, kupiti cu si skupi auto ili ce novci naprosto lezati na racunu da ih banka koristi, a od banke cu traziti kredit za traktor ili zemlju ili pogon da bi mi drzava preko kapitalnih platila kamate. Dakle, drzava je direktno prelila novce na banke, kao da njih, jadne, treba pomagati. I onda ce se, kad se utvrdi da smo zaduzeno drustvo, reci da se nije zaduzila drzava vec fizicke i pravne osobe. Stvari su vrlo jednostavne.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Krx 2/4/2008, 17:09

Ama nema tu velike matematike.....država je dužna pomagati poljoprivredi isto kao i brodogradnji...strane banke sjede sdesna državi.....dugoročno gledano ulaganje u poljoprivredu samog ratarenja nije sigurno nekakva sigurnost u pouzdan biznis tako da je meni čak smiješno kad vidim kako neki gledaju to sa tolikim veseljem i optimizmom..... Rolling Eyes

Biti ću iskren i reći sada da mene vrlo iznenađuje ovakvo Josipovo razmišljanje u svezi politike kapitalnih pa i kredita bez kojeg čovjek dakako nemože al prije svega hrabrost gledanja na to sa takvom dozom sigurnosti...svaka čast...toliki strojevi i raditi isključivo ratarstvo nemam riječi....puno će vas otpast takvih...previše...sve je dobro dok ide i širi se al jedan dan kad stane proporcionalno sa tim bi morao proizvod poskuplivati a proizvodnja biti jeftinija što je dakako nemoguće...odnosi se na žitarice,uljarice te repu...gdje država kao zadnja(kako bi trebalo biti)nema račuinicu

Kolega radi oko 300 jutara zemlje...ima 10 stalno zaposlenih 30 u sezoni...sadi 50 jutara duhana,100 jutara povrća većinu toga vozi za zagreb i sa sve ima naravno zagarantiran otkup....kukuruza kokičara sigurno 50 jutara....svaka kultura mu je uhodani biznis kojemu sama proizvodnja nije ni 50% proizvoda kojeg on isporučuje....a jel vi znate o kojim se zu prihodima radi....najveći mu je traktor mf od 160 ks...i on nezna šta bi bilo kad bilo....a spominje se nekakav kvazipoljoprivreda....puno tu vas uopće nema pojma šta je profitalni biznis a kamoli ga iz poljoprivrede sprovesti u djelo...sjest,posijat i pošpricat te površit i dalje ne razbijat glavu ne postoji više pa ni na velikim površinama makar ne još dugo....
Krx
Krx

Broj postova : 1196
God : 42
Lokacija : Požega
Registriran : 10.03.2008
11


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 2/4/2008, 18:44

ako nebi bilo kredita onda bi plaćanje gotovinom i dobivanja povrata od države bio idealni način za pranje novaca..

Prije nekoliko u polj. emisiji, pitali Pankeretića upravo to - zašto nema kapitalnih na gotovinu. Tako nekako je on i odgovorio - da država na taj način ne može kontrolirati porijeklo novca. Priznam, meni tu ima nekakvih nejasnoća, ali ako stručnjaci kažu... Mislim da bi se ipak dao pronađi modus, ali to dakako traži određene napore, a na koncu, zašto bi kad ne moraju.
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 2/4/2008, 19:13

@krx

Čudi me otkud odjednom tolika malodušnost i pesimizam. Poljoprivreda je (ne)sigurno kao i bilo koji drugi biznis. Ja naprotiv, mislim da hrabri i poduzetni imaju šanse. Istina je da će mnogi otpasti i tu je problem zapravo nedostatna alternativa u smislu zapošljavanja bivših poljoprivrednika. Neki pokazatelji o porastu zaposlenih u našoj država daje nadu i u tom pogledu.
O ovome bi se dalo naširoko diskutirati...

Evo c/p diskusije na jednom drugom forumu koju sam imao nedavno:

xxx:
News Flash iz resource investment konverence ovog vikenda... - Buducnost je u psenici!!!

ja:
može link

xxx:
Ne moze. U zivo sam bio na Cambridge House Resource Investment Conference u Phoenix, AZ ovog vikenda.
Da sad ne duljim: Ako pogledas kako izgleda graf wheat futures dosta toga postaje jasno; stratosferna rast. Ta rast nije flash iz sutra na danas. U Kini sve vise ljudi sve bolje jede, a dosta toga se na kraju svodi na psenicu jer i zivotinje jedu psenicu. Stvar je jednostavna, cijena psenice ce ostati dugorucno (10 years) visoka.

ja:
nije da ne vjerujem, ali kad pogledam ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000860p.jpg) graf, ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000848p.jpg) i recimo ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000859p.jpg), dobijem dojam da je to tek jednokratni trend
nije vrag da će i nama (ja sam poljoprivrednik) jednom šaka u med...

xx:
Vreme poljoprivrednika je tu! Poznati investitori poput Buffett-a, Jim Rogers-a vec neko vrijeme ulazu u poljuprivredu na razlicite nacine od kupovanja firme koja proizvodi motike, u proizvodnju gnojiva, itd. To su value investors koji ne ulazu u nesto sto nema dugorucne perspektive, nije trend. No, i sam mozes primijetiti, da cijena kruha ide gore. Ja se inace ne bavim poljuprivredom. Na konference sam bio prvenstveno radi precious metals, mining, itd. Prosla 2 desetljeca, nakon ~1982 commodities su bili u banani ali to je novi makro trend od ~200x, paper pushers are OUT, real things are IN. To je bio "moto" konference.

....
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Krx 2/4/2008, 19:32

Paor ja znam dobro o čemu ja govorim.....svi jači poljoprivrednici u mome kraju, jači po hektarima mislim, nitko ne sadi klasične kulture a ovaj jedan što još i sadi te sam i ja njegov kooperant ima svoje silose te pekare i zaokruženu cijelu proizvodnju plus sjemenaru i sl....
...moraš shvatiti da je to neminovno...zašto bi držala pravila i štitila cijene i neće jednostavno imati interesa kraj tolike europske super kvalitetne i jeftinouzgojene pšenice....sijat će oni kojima se to u prvom redu isplati a to mogu biti samo ovi gore navedeni
Naravno da to još uvijek kod nas prolazi na koliko toliko većim površinama ali dugoročno gledano...ne....

Nisam ja nit malodušan niti razočaran samo sam izneo svoje mišljenje komu pravo komu krivo.....ja gledam po sebi ono što je bilo nekad 50ha to je sada 200....da imam sve površine recimo pod žitom pa moja obitelj uopće nebi mogla normalno živjet....ne računajući kako Smiljan reče kolika je prosječna plaća u hr...a gdje ulaganje u mehanizaciju i neznam ti ja šta....
Evo živi ti je primjer situacija na forumu i tko kupuje(e sad na kakav način nepitaj) a brdo ih radi dosta zemlje i sa kakim strojevima(ciljam na skupinu 50-100ha)...taman da prežive(najkritičnija skupina za opstanak a o slabijima da ni ne govorim)...ljudi moraju shvatit da ako je moj djed bio gazda sa toliko ja ću ili imat 10 puta više zemlje ili 10 puta više radit...kužiš...to ti je formula...pošto je doći do zemlje lutrija e onda je ova druga teorija ta koja je i poanta priče moja dva poslijednja posta...
Krx
Krx

Broj postova : 1196
God : 42
Lokacija : Požega
Registriran : 10.03.2008
11


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 2/4/2008, 20:00

Krx je napisao/la:

Biti ću iskren i reći sada da mene vrlo iznenađuje ovakvo Josipovo razmišljanje u svezi politike kapitalnih pa i kredita bez kojeg čovjek dakako nemože al prije svega hrabrost gledanja na to sa takvom dozom sigurnosti...svaka čast...toliki strojevi i raditi isključivo ratarstvo nemam riječi....puno će vas otpast takvih...previše...sve je dobro dok ide i širi se al jedan dan kad stane proporcionalno sa tim bi morao proizvod poskuplivati a proizvodnja biti jeftinija što je dakako nemoguće...odnosi se na žitarice,uljarice te repu...gdje država kao zadnja(kako bi trebalo biti)nema račuinicu
iznenadio bi se koliko prostora u Hrvatskoj ima za napredak..
navodnjavanje i osigurana stalna proizvodnja pa reducirana obrada tla..
neki dan su mi bili šveđani u gostima i vodili smo ih okolo po Slavoniji..
i u jednoj firmi napravili analizu pripreme tla za sjetvu šećerne repe (čisto kao primjer)..
za pripremu tla za sjetvu repe oni 9 puta vrše razne operacije pripreme tla..
šveđani su dali prijedlog kako napraviti isti posao sa 5 prolaza po tlu prije sjetve..
ušteda vremena i novaca je enormna..
ali ta reducirana obrada tla u Hrvatskoj neće zaživjeti sve dok stare generacije odrasle na plugu ne poumiru i sve dok se struka ne pripremi za takav način rada..
dakle za 20-ak godina cca Laughing
pojedini dijelovi Hrvatske imaju jednu od najboljih vrsta zemlje za poljoprivrednu proizvodnju u Europi a prinosi su na tim područjima ispod europskog prosjeka..
prostora za napredak ima, ali ne u ovakvom formatu u kakvom je poljoprivreda u nas sada..
moj tetak ima 10 jutara zemlje i na tih 10 jutara zemlje on radi ratarske kulture umjesto da proba naći najprofitabilniju proizvodnju (npr. povrtlarstvo gdje bi sa 10 jutara zemlje živio kao "kralj")..
a od cca 480 000 poljoprivrednih gospodarstava velika većina u nas je takvih..
ali o toj temi bi se dalo danima raspredati..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Krx 2/4/2008, 20:11

iznenadio bi se koliko prostora u Hrvatskoj ima za napredak..

....apsolutno....repu sam spomenuo zbog male cijene a skupe proizvodnje tako da ju možeš svrstat u isti koš sa žitaricama i sl....
Krx
Krx

Broj postova : 1196
God : 42
Lokacija : Požega
Registriran : 10.03.2008
11


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 2/4/2008, 20:27

@krx
jasno je meni što ti pričaš i potpuno se slaže s osnovom mišlju o tome kakva treba biti i kuda ide poljoprivreda, ali i dalje mislim da mnogi od nas imaju tu mjesta...
@picek
država će uvijek na neki način poticati poljoprivredu jer ona to ne radi prvenstveno zbog toga što ti zagovaraš (okrupnjavanje, profiliranje, osuvremenjivane, konkurentnost...). kad bi to bio glavni cilj, onda bi bile opravdane objede na silna sredstva koja se izdvajaju za poljoprivredu.

gl. razlog zašto država intervenira su:
- razmjerno nizak dohodak od osnovne polj. proizvodnje (primjer pšenica i kruh)
- nestabilnost cijena i dohotka (primjer mlijeko i svinjogojstvo)
- društveno gospodarski strateški ciljevi (neovisnost o uvozu hrane, očuvanja ruralnih prostora na životu)
..........
u hrvatskoj trenutno ima oko 100000 opg plus nešto polj. obrta
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by vedran_kc 2/4/2008, 20:57

Dal se povrat kapitalnih ulaganja može ostvariti u slučaju kupovine poljoprivrednog zemljišta. Planiram kupiti veću količinu poljoprivrednog zemljišta. Dal je netko od vas imao kakva slična iskustva?
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 36
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Mr. Nustemburg 2/4/2008, 21:01

DF&Torpedo je napisao/la:Dal se povrat kapitalnih ulaganja može ostvariti u slučaju kupovine poljoprivrednog zemljišta. Planiram kupiti veću količinu poljoprivrednog zemljišta. Dal je netko od vas imao kakva slična iskustva?

MOŽE, ali se povrat kapitalnih ulaganja može ostvariti samo za zemlju kupljenu od privatnih vlasnika, znaći za državnu zemlju ne možeš ostvariti povrat kapitalnih ulaganja.
Mr. Nustemburg
Mr. Nustemburg

Broj postova : 943
Registriran : 09.03.2008
15


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 2/4/2008, 21:04

paor je napisao/la:

..........
u hrvatskoj trenutno ima oko 100000 opg plus nešto polj. obrta
koristio sam podatak HZPSS-a objavljen 19.05.2007.a podatak je iz 2003.
http://www.hzpss.hr/?page=OPG-i
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by vedran_kc 2/4/2008, 21:40

Mr. Nustemburg je napisao/la:
DF&Torpedo je napisao/la:Dal se povrat kapitalnih ulaganja može ostvariti u slučaju kupovine poljoprivrednog zemljišta. Planiram kupiti veću količinu poljoprivrednog zemljišta. Dal je netko od vas imao kakva slična iskustva?

MOŽE, ali se povrat kapitalnih ulaganja može ostvariti samo za zemlju kupljenu od privatnih vlasnika, znaći za državnu zemlju ne možeš ostvariti povrat kapitalnih ulaganja.

To sam i mislio od privatnih vlasnika. Znači može se.
Koliki iznos kapitalnih na poljoprivredno zemljište, isto kao i na strojeve 35%?
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 36
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 2/4/2008, 21:47

tu se radi o broju poljoprivrednih kućanstava (a tu spada gotovo svaka seoska kuća po tadašnjem popisu), konstituiranje opg-a je kasnije izvedeno
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Picek 2/4/2008, 21:49

paor je napisao/la:tu se radi o broju poljoprivrednih kućanstava (a tu spada gotovo svaka seoska kuća po tadašnjem popisu), konstituiranje opg-a je kasnije izvedeno
je, u pravu si..
mea culpa.. Embarassed
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by paor 2/4/2008, 21:51

Postoje različite statistike. Popis pučanstva obuhvaća sva kućanstva koja imaju neki dodir s poljoprivredom- pokoje grlo stoke i oko pola hektara zemlje, i ona se svrstavaju u poljoprivredna gospodarstva. Prema popisu iz 2001. Hrvatska ima oko 450 tisuća poljoprivrednih gospodarstava. Druga je stvar Upisnik poljoprivrednih proizvođača, prema kojem Hrvatska ima oko 160 tisuća gospodarstava, od kojih su 80 tisuća komercijalna poljoprivredna gospodarstva, dakle ona koja ostvaruju kvantitetu, znači komercijalne poticaje, dio je u kategoriji potpora dohotka, a dio ne ostvaruje minimalne površine, broj grla i litre mlijeka potrebne za poticaje.
To znači da se priča o 450 tisuća poljoprivrednih gospodarstava svodi na 80 tisuća gospodarstava kojima je poljoprivreda glavno zanimanje, a prosjek veličine posjeda je oko 11 hektara.
izvor
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Mr. Nustemburg 2/4/2008, 21:58

Do sada je bilo 25%.... prije tjedan-dva sam predao jedan zahtjev za povrat kapitalnih, ako budem sreće možda dobijem kapitalna po novom
Mr. Nustemburg
Mr. Nustemburg

Broj postova : 943
Registriran : 09.03.2008
15


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by roko 2/4/2008, 22:01

ooopaaaa pa to nisam znao...dali postoji određena površina koja se mora kupiti da bi se ostvarila kapitalna ili neki uvijet scratch
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 42
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Mr. Nustemburg 2/4/2008, 22:04

roko je napisao/la:ooopaaaa pa to nisam znao...dali postoji određena površina koja se mora kupiti da bi se ostvarila kapitalna ili neki uvijet scratch

uvjet je isti kao i kod strojeva, znaći kredit od minimalno 80 000kn... površina nije uvjetovana

U jednom zahtjevu za povrat kapitalnih ulaganja možeš i kombinirati strojeve sa zemljom...
Mr. Nustemburg
Mr. Nustemburg

Broj postova : 943
Registriran : 09.03.2008
15


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by roko 2/4/2008, 22:08

ovo je skoro pa savršeno cheers lets party bolje informacije nisam dobio već jaaaakoooo duuuuuuuuugooooo....ajme ufff,,,,mam mi osmjeh na lice skočio
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 42
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 23:00

netko me je bio prozvao otkud mi tolika sigurnost i optimizam, da odgovorim, iz jedne stvari, drzava je tu da poljoprivrednicma osigura dohodak (stabilan dohodak) i osigura da svaka kultura bude profitabilna...

konkretno repa je sad pala na jako niske grane i ako se nesta ne promjeni ode nasa priizvodnja secera blago receno u kur.., sta ce se dogodit, pretocit ce poticaje od kukuruza sigurno, vjerovatno i djelom od psenice na repu...

cak bi mogao poticaj na repu ic na 5000 kn. i to je u redu...

ne moze drzava dozvolit da neka kultura podbaci, ako ja riknem (hipotetski) na psenici riknit ce prije mene 300.000 opg-a a to je puno socijalnih slucajeva i neplacenih kredita i to drzava nece dopustit, normalno uz uvjet da ne riknem svojom krivnjom vec zbog nekakve vise sile...

znaci moje (nase) je samo da najbolje sto mozemo obavimo svoj dio posla i nema nikakve brige...

tako je to u cijeloj europi jer nemoze poljoprivreda zbog svoje prirode bit 100 % prepustena trzistu...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by JOSIP FERGUSON 2/4/2008, 23:33

Krx je napisao/la:Dobio sam dopis na kućnu adresu da mi je odobreno kapitalno ulaganje u tom i tom iznosu i da će biti isplaćeno na taji taj račun.....e sad, pošto je to bilo prije nekih mjesec dana zanima me dali je itko(pingo,josip su kupili traktor u tom vremenskom periodu)dobili takav dopis pa čekaju lovu ili vi to još čekate i jel itko zna šta o tome???
Traktor je kupljen(plaćen)u 4.mjesecu 2007...a kapitalna su zatražena ako se nevaram krajem petog jer je isporučen tek tada a sa njim je stigla i potrebna papirologija sa kojom se uopće moglo zatražiti kapitalno sa tim da su me još dva puta tražili nekakve gluposti poslije toga u vidu nedovoljne dokumentacije Rolling Eyes....što nije toliko bitno čisto rado orijentacije vas drugih...

nisam vidio prije ovaj post pa da sad odgovorim, kad dobijes taj dopis onda ti sjeda lova ubrzo, inace je praksa da ti od vremena podnosenja zahtjeva u proceduru ulazi za 9 mjeseci pa ako su svi papiri u redu ubrzo biva i odobreno, ako nisu onda traze jos koji papir pa odgode jos 3 mj (kad nemaju love za isplatu onda to rade da dobiju na vremenu, makar ako se dobro pazi mogu se od prve poslat ispavni papiri)

ja inace razmisljam kad dodju dobro dodju jer kod drzave nikad neznas koliko ce kasnit, trebali bi oni nama nekakve kamate...

ugl lova ce ti uskoro, ja cekam kapitalna od 7495 ali nece jos skoro, krajem godine...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Zvonimir 3/4/2008, 10:40

Dečki, kak treba biti registriran da bi se imalo pravo na povrat kapitalnih ulaganja? Koji su sve uvjeti?
Jasno mi je da uvoznik mora bit HR firma, račun na ime nositelja gospodarstva, kredit na minimalno 24 mjeseca ...
Dajte mi to malo pojasnite kakvo treba biti gospodarstvo (jer nisam nikad nikaj od države dobil), pa da nekaj iskoristim.
Ja sam zaposlen, a bil bi nositelj gospodarstva (koje i nače je u Upisniku).

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Mr. Nustemburg 3/4/2008, 10:48

Bitno je da budeš u sustavu PDVa, dali će to biti OPG u sustavu PDVa ili nekakav obrt, d.d.... to nije bitno
Mr. Nustemburg
Mr. Nustemburg

Broj postova : 943
Registriran : 09.03.2008
15


[Vrh] Go down

Kapitalna ulaganja - Page 2 Empty Re: Kapitalna ulaganja

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 23. Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.