AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








uzgoj ljekovitog bilja

Stranica 1 / 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by roko 14/3/2008, 19:33

ako netko ima iskustava o ljekovitom bilju..od uzgoja, branja, prerade i naravno plasman na tržište...kao sirovina ili gotov proizvod....savjeti,preporuke...komentari flower flower sunny
koju mehanizaciju koristite za obradu i preradu....
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Gost 14/3/2008, 20:41

Da Roko ja surađujem sa Jan Spiderom iz Pitomaće za njih uzgajam Crni sljez,odnosno suhi cvijet crnoga sljeza.cijena suhoga cvijeta je 55kn/kg.Ako si nabavim traktor i potrebnu mehanizaciju.Planiram malo više iči u proizvodnju ljekovitoga bilja.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by roko 15/3/2008, 08:02

meni je to želja...samo je sad malo teže naći kupca za određenu vrstu bilja...što ti od mehanizacije treba,naravno osim traktora...dali misliš samo crni sljez ili i drugo bilje...tipa kamilice, koprive, matičnjak..itd...
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by roko 25/5/2008, 15:05

evo nabavio sam sadnicu SMILJA...i uspio sam upelcati čak 10 sadnica cheers koje su se primile i polako rastu.....
smilje...
uzgoj ljekovitog bilja Hpim3405jy8
uzgoj ljekovitog bilja Hpim3406gt9
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by aiona 24/6/2008, 15:04

Pozdrav ekipa Very Happy

Pišem diplomski rad na ekonomiji a tema mi je otprilike "perspektiva proizvodnje ljekovitog bilja u RH" - točnije Sisačko Moslavačkoj županiji. Kako vidim da ste ovdje prilično informirani molim Vas da mi pomognete u traženju literature koja se bavi uzgojem ljekovitog bilja (vrste, uvijeti za proizvodnju), te još kakvo je stanje sa prodajom odnosno plasmanom ljekovitog bilja u nas.. izvozi li se štogod..gdje bi mogla saznati te inf.

Unaprijed hvala!! merci

aiona

Broj postova : 2
Lokacija : Petrinja
Registriran : 24.06.2008
0


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by roko 24/6/2008, 17:22

od kud si??? zašto baš SMŽ...
uzgoj ljekovitog bilja.....dosta široka tema...ja imam nekakve dvije male knjigice.... MOĆ LJEKOVITOG BILJA -Miroslav Zdravković i ČAJVEI, NAPITCI, MELEMI OD LJEKOVITOG BILJA - D.Žunić....
dala bi se nabaviti knjiga o Uzgoju bazge....jesi gledala u knjižnicama...
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by aiona 24/6/2008, 17:45

Iz Petrinje sam, znam da je široka tema, ali je zanimljivo i korisno znati Wink Moram napraviti neki pregled ili stanje na tržištu ljekovitog bilja u svijetu, u europi i rh, pa i u svojoj županiji. Dakle perspektiva smž u proizvodnji ljek. bilja s obzirom na geografski položaj, mnogo neobrađenih polj. površina i tako.. u našim knjižnicama nema baš nešto što bi mi koristilo pa se spremam u sveučilišnu u zg..tamo ću valjda nešto naći, mislila sam ak mi možete nešto preporučit..svakako ću pogledati za ove dvije gore

a kakvo je stanje sa tržištem u nas, otkup, poticaji i tako..vidjela sam da ima nekih podataka na hgk.hr - može li se do njih u sisku osobno, jesu li susretljivi?

aiona

Broj postova : 2
Lokacija : Petrinja
Registriran : 24.06.2008
0


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by roko 25/6/2008, 07:05

zašto ne...slobodno odi kod jnih...pa to će biti i njima plus da se napravi jedna takva analiz stanja zemlje i mogućnosti uzgoja ljekovitog bilja na našoj županiji... ja svoj kraj vidim kako potencijalnog proizvođača ljekovitog bilja.....lavanda-jako dobro uspijeva,,,,kupina-također,,,,bazga raste kao luda i ima je gdje god dapogledaš,,,,kamilice ima na mjestima samoniklo,,,,,,,,,,

što se tiče otkupa....mislim da je u 70% slučajeva zagarantiran...ali i sam uzgajivač se mora potruditi kako bi imao kvalitetnu robu a i prije svega dostatnu količinu određenog proizvoda....

mogu ti posuditi ove dvije knjige ako hoćeš...tj.ako misliš da ti mogu pomoći
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 10:47

zanima me ima li tko iskustva s uzgojem crnog sljeza.
od..pripreme tla ..do eventualne prodaje.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 11:57

evo Smile za pocetak
[You must be registered and logged in to see this link.]

Nemoj me krivo shvatiti, ali ajde probaj sa nekim konkretnim pitanjima pa ce ti ljudi odgovoriti. Ovako opcenito je jako tesko dobiti info, a na konkretna pitanja se uvjek dobije nesto, ako nista drugo razvije se diskusija. Eto moje dvije lipice Smile
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 12:52

Smiljan je napisao/la:evo Smile za pocetak
[You must be registered and logged in to see this link.]

Nemoj me krivo shvatiti, ali ajde probaj sa nekim konkretnim pitanjima pa ce ti ljudi odgovoriti. Ovako opcenito je jako tesko dobiti info, a na konkretna pitanja se uvjek dobije nesto, ako nista drugo razvije se diskusija. Eto moje dvije lipice Smile

hvala na savjetu,eto vidiš, definitivno te ne shvaćam krivo Laughing
i..pitala bih ja da znam što! Laughing
ajmo spočetka..(mislim bar da je tu početak:)) ..priprema tla. što raditi još ovu jesen ako želim na proljeće posijati probna zrnca sjemena crnog sljeza?
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 12:55

Uzorati (prestihati), ostaviti preko zime da izmrzne i onda na proljece potanjurati (prekopati), zaravnati (drljaca, sjetvospremac, grablje) i posijati ....
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 13:09

Smiljan je napisao/la:Uzorati (prestihati), ostaviti preko zime da izmrzne i onda na proljece potanjurati (prekopati), zaravnati (drljaca, sjetvospremac, grablje) i posijati ....

pa to te pitam, srećo! Laughing
ajmo opet: to oranje (dogovorila sam oranje traktorom) treba li biti neko duboko oranje ili?
to me pitao čovjek koji će mi orati, a ja, tele, čak ni to ne znam.
i dogovorila sam na proljeće tanjuranje. no, dalje opet problem..je li tanjuranje sve ili treba još nešto..usitnjavati..što ti znači zaravnati? kako? čime?
aha..a što s gnojenjem?
kad se to radi i čime?
nemam ispitano tlo, koliko to košta? i ne znam čime zagnojiti, ako je nužno, gledat ću odraditi i to.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 13:22

Duboko oranje: to treba vidjeti sa onim sto biljka trazi. Detalje ne znam Smile nisam ja neki strucnjak, ali vjerujem da ce netko vec nesto napisati

Tanjuranje usitni zemlju, ali vjerojatno ne dovoljno da bi mogla sijati te se zato ide Smile kao sto napisah Wink sa drljacom ili sjetvospremacem ili grabljama da se zemlja potpuno usitni. Ali za slijez sam cini mi se nasao da ga se sije u klijaliste, a tek poslije presadjuje.
Gnojenje: ovisno o biljci, ali stajski gnoj je najbolji jer osim sto daje hranjiva, poboljsava strukturu tla. Stajski gnoj treba uorati, dakle nebi smi stajati na njivi vec ga odmah treba zaorati, isto tako i umjetni. A razbacuje se ili posebnom prikolicom koja ima "valjke" odozada ili rucno rogljama, zavisno od povrsine Smile i jacine i broja ruku. Stajnjak ne iskljucuje umjetno gnojivo.
Analiza tla: jedna analiza na Agronomskom faksu kosta 350kn, i onda oni daju preporuku gnojenja, a temljem kulture koja ce rasti. Ja sam za lijesku uzimao dva uzorka (jedan 30cm, drugi 60cm) pa me to kostalo 700kn. Vjerujem da za sljez bi i jedna mogla biti dovoljna. Mozda Zagreb sufinancira analizu, ali to ne znam.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 13:28

Smiljan je napisao/la:Duboko oranje: to treba vidjeti sa onim sto biljka trazi. Detalje ne znam Smile nisam ja neki strucnjak, ali vjerujem da ce netko vec nesto napisati

Tanjuranje usitni zemlju, ali vjerojatno ne dovoljno da bi mogla sijati te se zato ide Smile kao sto napisah Wink sa drljacom ili sjetvospremacem ili grabljama da se zemlja potpuno usitni. Ali za slijez sam cini mi se nasao da ga se sije u klijaliste, a tek poslije presadjuje.
Gnojenje: ovisno o biljci, ali stajski gnoj je najbolji jer osim sto daje hranjiva, poboljsava strukturu tla. Stajski gnoj treba uorati, dakle nebi smi stajati na njivi vec ga odmah treba zaorati, isto tako i umjetni. A razbacuje se ili posebnom prikolicom koja ima "valjke" odozada ili rucno rogljama, zavisno od povrsine Smile i jacine i broja ruku. Stajnjak ne iskljucuje umjetno gnojivo.
Analiza tla: jedna analiza na Agronomskom faksu kosta 350kn, i onda oni daju preporuku gnojenja, a temljem kulture koja ce rasti. Ja sam za lijesku uzimao dva uzorka (jedan 30cm, drugi 60cm) pa me to kostalo 700kn. Vjerujem da za sljez bi i jedna mogla biti dovoljna. Mozda Zagreb sufinancira analizu, ali to ne znam.

eto..to je to što sam htjela..detalje!!! Laughing
hvala, hvala. sad bar znam gdje mi je početi.
ajmo tražiti sufinanciranje analize tla! doduše..možda i sama riskiram 350 kn..
nego..to s klijalištima..hm..razumiješ li ti mene kad kažem da sam totalni diletant? Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 13:31

Crni sljez sije se u direktnoj sjetvi pocetkom mjeseca travnja ili krajem travnja presadjuje iz presadnica.


to sam pročitala uz prvu fotkicu na linku koji si mi dao.
možda to znači da klijalište mogu preskočiti?
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 13:33

joj...nekad sam negdje pročitala, ali tada me još nije zanimalo..kako se uzima uzorak tla za analizu. možeš mi, molim te, to još samo reći..hm, napisati Shocked
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 13:55

trebas jedno kilu zemlje. uzima se sa vise mjesta na njivi sa odredjene dubine, sve zajedno izmjesa i uzme jedno kilogram. Ako je mislis odmah nositi na analizu moze i u najlon vrecicu, ali ne smije duze stajati u najlonu jer se moze Ph promjeniti.
Uzimati mozes stihacom ili se moze posuditi sonda (ja sam posudio u lokalnoj polj. savjetodavnoj sluzbi). Stihacom iskopas rupu i onda ono sto se za nju zalijepi, debljine 1-2 cm skines sa dubine sa koj trebas uzorak, i tako par puta na vise djelova njive. veca njiva, vise rupa. Tebi za 1000m2 je dovoljno sa 4-5 mjesta uzeti, ako je kvaliteta zemlje priblizna, a ako nije moras uzeti vise uzoraka.
Valjda je jasno?

EDIT

npr. [You must be registered and logged in to see this link.]
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 14:05

Valjda je jasno?



joj jeeee Very Happy jasno je...
nemoj gubiti živce sa mnom.. Embarassed
ja samo ništa ne znam, ali želim učiti..
sve jasno! učinit ću tako! već sutra.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 14:09

a što misliš, jel da im odmah kažem da želim sijati crni sljez pa mi daju preporuke vezano za gnojivo, ili na osnovu analize odlučujem sama kako ću gnojiti. jer..zapravo..crni sljez je prvi izbor..možda se još i predomislim..kad saznam koliko posla ima s njim Laughing
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 14:11

Previse sam debele koze da bih izgubio zivce:) ja idem logikom da nema bedastih pitanja vec samo takvih odgovora. Ima tu znalaca samo lijepo je vrijeme pa ljudi rade, a ne sjede pred kompom ko ja Smile

a u postu prije sam smajlice zaboravi pa si mozda stekla dojam da gubim zivce Smile Wink
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 14:13

Smiljan je napisao/la:Previse sam debele koze da bih izgubio zivce:) ja idem logikom da nema bedastih pitanja vec samo takvih odgovora. Ima tu znalaca samo lijepo je vrijeme pa ljudi rade, a ne sjede pred kompom ko ja Smile

a u postu prije sam smajlice zaboravi pa si mozda stekla dojam da gubim zivce Smile Wink

ja i radim..usput..ne znam kako ti.
znači..kad kiša pada, onda se dolazi na ovaj forum? e, i to je dobra informacija Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 14:15

suncana je napisao/la:a što misliš, jel da im odmah kažem da želim sijati crni sljez pa mi daju preporuke vezano za gnojivo, ili na osnovu analize odlučujem sama kako ću gnojiti. jer..zapravo..crni sljez je prvi izbor..možda se još i predomislim..kad saznam koliko posla ima s njim Laughing
dobro im je reci sto zelis za zemljom pa onda daju misljenje za konkretnu kulturu. Da, ti moras razmisljati o necemu kao sljez jer 1000m2 je velika zemlja za ljude koji su navikli zivjeti u stanu Wink ali za nekakvo komericjalno nadopunjavanje budzeta je premalo. A sto se posla tice, oko svega ima rada Smile i oko jedne vocke ako zelis da bude onako kako zelis
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by sunčana 6/10/2008, 14:29

dobro im je reci sto zelis za zemljom pa onda daju misljenje za konkretnu kulturu. Da, ti moras razmisljati o necemu kao sljez jer 1000m2 je velika zemlja za ljude koji su navikli zivjeti u stanu Wink ali za nekakvo komericjalno nadopunjavanje budzeta je premalo. A sto se posla tice, oko svega ima rada Smile i oko jedne vocke ako zelis da bude onako kako zelis[/quote]

hoćeš reći da sljez ne traži jako puno rada (1000m2 =rad za ljude iz stanova?)
i da..moja livadica je meni...upravo oooogrooomna Very Happy
i daj, pa neću sijati nešto ako mi se baš niš ne isplati..onda mogu i dalje pustiti mozak na pašu i tjerati svoju kosilicu, uz brijeg niz brijeg! Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Smiljan 6/10/2008, 14:34

ne, upravo obrnuto. Cuo sam da se od slijeza i na maloj povrsini (netko je spominjao 100m2 ako se dobro sjecam) moze fino zaraditi, a i da trazi puno rada jer se svakodnevno rucno bere
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

uzgoj ljekovitog bilja Empty Re: uzgoj ljekovitog bilja

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.