AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








25 godina kasnije

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by opg biotrava 23/1/2017, 21:50

Fidelito;volio bih podijeliti tvoj optimizam,ali se bojim da u našem slučaju nema realnog pokrića.Jednostavno smo prejadni,zaostajemo 50g i pojest će nas za predjelo.Naravno da će pojedinci i preživjeti,oni će biti alibi i pokriće vladajućim elitama i krupnom kapitalu. Zanimljivi smo strancima kao tržište za njihovu škart robu i naravno naši prirodni resursi su im najprivlačniji.Možda smo i imali priliku ali je prokockana,što nesposobnošću vladajućih,a najviše pogodovanju pojedincima u državi preko leđa malih seljaka..Ne proizvodimo niti 50% za vlastite potrebe,a ipak su cijene naših proizvoda katastrofa,iako bi trebali imati barem tu prednost da za domaću robu nema troškova prijevoza,pa zašto nije tako.Zbog dampinških cijena,zbog nepoštene trgovačke prakse,a najviše zato što im je to dopušteno našim zakonima.Nevidim ja tu zdravu konkurenciju koju vi priželjkivate,nego surovi kapitalizam "ala divlji zapad".Stranac se na vlastitom tržištu ponaša sasvim drukčije,nego na našem,ali ne zato što je kod kuće velikodušan,već je primoran tako poslovati.Nekada je bio kolonijalizam,a sada je izmišljen globalizam i u tom svijetu su i naši tajkuni sitne ribe.Imaju svoju ulogu,regionalno se što više okrupniti,što uz pomoć države ili posuđenim stranim kapitalom,tako da će onaj tko ih preuzme imati što veći kolač na tržištu.Ispravite me ako griješim,ali nisam čuo da je neka zapadna zemlja nekom poklonila na tisuće ha kao kod nas i da istovremeno prima poticaje od iste.Kažeš da je država nesposobna naplatiti svoje poreze,ali ja to nisam osjetio na svojoj koži,a ti?Nije nesposobna,nego je tako uređeno za pojedince kojima se gledalo kroz prste na obostranu korist i tko je na gubitku?Onaj tko nije platio,onaj tko je zažmirio ili država tj. mi porezni obveznici?To nije nesposobnost,nego smišljena pljačka.Sličan primjer ti je slučaj predstečajne nagodbe.Priželjkuješ strance kao vlasnike,pa onda dovedi kući jednog da ti upravlja sa tvojim OPG-om,da vidimo taj primjer procvata.Stranac je tu da zaradi i zaradu izvuče u matičnu zemlju.Obično posluju dok im država daje povlastice, a poslije sele za novim povlasticama.Za to vrijeme su se naši radnici uredno obogatili na minimalnim plaćama uz uvjete logorskog rada.Ali eto svi se mi nadamo da ćemo opstati,a ako ne odoše nam djeca trbuhom za kruhom.Eto to je cijena krupnog kapitala,a o diktaturi proleterijata neću trošiti riječi,ne ponovilo se....Da li je moglo biti drukčije,možda i je,ali smo bili prepametni ili blentavi,kako se uzme,pa se nismo znali izboriti za sebe.Jedni su prosvjedovali,a drugi su podmetali klipove.Moja savjest je čista,barem sam pokušao.Sada smo u istom loncu,znate ono kad žabu polako živu kuhaju a ona nije niti svjesna...

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by stjepan 23/1/2017, 22:00

Stočarima ne treba zemlja, već realne cijene i otkup njihovih sirovina, da budu na policama trgovačkih centara, ratari će proizvesti hranu za njihovu stoku, onda bih to bio neki zatvoreni krug, svima bih bilo dobro.
Jednostavno nas tuši trgovački i uvoznički lobi, dokle god je tako hrvatska poljoprivreda je u velikom problemu.
Može se njima dijeliti zemlja šakom i kapom ako oni posluju s gubitkom biti će u gubitku s zemljom i bez nje, samo se još dodatno uništava i ratara jer ostaje bez zemlje.

stjepan

Broj postova : 789
Lokacija : SL.BROD
Registriran : 06.07.2009
19


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by iwanho 24/1/2017, 09:33

Šiba se savija dok je mlada, a dug treba naplaćivati dok je mali. I to bez milosti, kak veli kolega Fidelito.

Velikim dužnicima treba svake godine prisilno naplatiti nešto više poreza nego su obaveze za tekuću godinu. To ih ne može uništiti, a dug bi svake godine bil sve manji.

Država je veliki potrošač koja troši, ne koliko može u odnosu na stanje gospodarstva, nego koliko političari smatraju da treba. Čim nekoga poštede plaćanja, svi ostali moramo to nadoknaditi.
Sinkroniziranim smanjenjem potrošnje i naplatom poreza od svih, brzo bi došli na zelenu granu.
No, s obzirom na moć i nezasitnost pojedinih (čit. većine) političara i moje godine, nemam šanse to doživjeti. Sad
iwanho
iwanho

Broj postova : 450
Lokacija : Pećina
Registriran : 14.12.2008
12


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 24/1/2017, 12:45

Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Đuro Japarić 24/1/2017, 19:21

Danas sam bio u Ministarstvu financija , poreznoj upravi .

Ugovore o kupnji , zamjeni , darovni , mora se podnijeti u roku 30 dana od dana sklapanja .

U gruntovnici su mi rekli da se zahtjev za upis vlasništva mora podnijeti isto u roku 30 dana od dana sklapanja ugovora .

Sređujem stanje za 1 parcelu darovnim ugovorom , u katastru ja a u gruntovnici krivo prenijeli na drugu osobu temeljem Zakona o nasljeđivanju .

Dali popis imovine moje prabake Japarić MANDE , Japariću kojemu se majka isto zove Manda !

U gruntovnici nisu upisali na kompjuteru ;

- Japarić Manda rođena Prešić ,

- Japarić Manda rođena Balešić

Inače nisam znao da su 2 parcele na PRABAKI !

ONA JE TO DAROVALA OCU , A OTAC MENI PO katastru !

Zato BEČKO zakonodavstvo raus iz HRVATSKE !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 24/1/2017, 19:50

opg biotrava je napisao/la:Fidelito;volio bih podijeliti tvoj optimizam,ali se bojim da u našem slučaju nema realnog pokrića.Jednostavno smo prejadni,zaostajemo 50g i pojest će nas za predjelo.Naravno da će pojedinci i preživjeti,oni će biti alibi i pokriće vladajućim elitama i krupnom kapitalu. Zanimljivi smo strancima kao tržište za njihovu škart robu i naravno naši prirodni resursi su im najprivlačniji.Možda smo i imali priliku ali je prokockana,što nesposobnošću vladajućih,a najviše pogodovanju pojedincima u državi preko leđa malih seljaka..Ne proizvodimo niti 50% za vlastite potrebe,a ipak su cijene naših proizvoda katastrofa,iako bi trebali imati barem tu prednost da za domaću robu nema troškova prijevoza,pa zašto nije tako.Zbog dampinških cijena,zbog nepoštene trgovačke prakse,a najviše zato što im je to dopušteno našim zakonima.Nevidim ja tu zdravu konkurenciju koju vi priželjkivate,nego surovi kapitalizam "ala divlji zapad".Stranac se na vlastitom tržištu ponaša sasvim drukčije,nego na našem,ali ne zato što je kod kuće velikodušan,već je primoran tako poslovati.Nekada je bio kolonijalizam,a sada je izmišljen globalizam i u tom svijetu su i naši tajkuni sitne ribe.Imaju svoju ulogu,regionalno se što više okrupniti,što uz pomoć države ili posuđenim stranim kapitalom,tako da će onaj tko ih preuzme imati što veći kolač na tržištu.Ispravite me ako griješim,ali nisam čuo da je neka zapadna zemlja nekom poklonila na tisuće ha kao kod nas i da istovremeno prima poticaje od iste.Kažeš da je država nesposobna naplatiti svoje poreze,ali ja to nisam osjetio na svojoj koži,a ti?Nije nesposobna,nego je tako uređeno za pojedince kojima se gledalo kroz prste na obostranu korist i tko je na gubitku?Onaj tko nije platio,onaj tko je zažmirio ili država tj. mi porezni obveznici?To nije nesposobnost,nego smišljena pljačka.Sličan primjer ti je slučaj predstečajne nagodbe.Priželjkuješ strance kao vlasnike,pa onda dovedi kući jednog da ti upravlja sa tvojim OPG-om,da vidimo taj primjer procvata.Stranac je tu da zaradi i zaradu izvuče u matičnu zemlju.Obično posluju dok im država daje povlastice, a poslije sele za novim povlasticama.Za to vrijeme su se naši radnici uredno obogatili na minimalnim plaćama uz uvjete logorskog rada.Ali eto svi se mi nadamo da ćemo opstati,a ako ne odoše nam djeca trbuhom za kruhom.Eto to je cijena krupnog kapitala,a o diktaturi proleterijata neću trošiti riječi,ne ponovilo se....Da li je moglo biti drukčije,možda i je,ali smo bili prepametni ili blentavi,kako se uzme,pa se nismo znali izboriti za sebe.Jedni su prosvjedovali,a drugi su podmetali klipove.Moja savjest je čista,barem sam pokušao.Sada smo u istom loncu,znate ono kad žabu polako živu kuhaju a ona nije niti svjesna...

Ja sam uvjeren da uvijek postoji realna šansa da se situacija poboljša. Zato treba krenuti od jesdnostavnih stvari kao što je ta naplata poreza. Nije bit u tome kome je nenaplata poreza išla u korist (makar se i o tome može raspravljati) ili da li je to bilo osmišljeno ili 'slučajno' (isto za posebnu raspravu) - bit je u tome da ako u državi nemaš jedinstveno načelo da se porez mora naplatiti od svih prema postojećim zakonima - cijeli sustav je praktički protuzakonit i nepravedan (netko je izuzet od zakona). To je tek ona najjednostavnija elementarana razina, dok se to ne savlada - nema daljnjeg napretka. Zato sam napisao porez se mora naplatiti od svih koji porezu podliježu bez obzira na brojh gladnih usta ili braniteljski status (ili neku treću okolnost). Neplaćanje poreza jednako je dezerterstvu u ratu. A o visini poreza isto tako treba razgovarati, ali to je neka druga diskusija i ako se dogovorimo drugačije - budemo plaćali drugačije, ali opet svi prema zakonima.

Jednostavno nama je potrebna rigorozna disciplina. Isto tako svaki građanin ne mora držati desnicu na srcu kada svira himna, ali svakako mora platiti porez. Na tome se polako i radi, ali kako to uvijek biva - riba smrdi od glave, a čisti se od repa. Sa druge strane kada imaš na snazi tisuće nerazumljivih zakona koji se stalno mijenjaju teško je održati nekakvu disciplinu - jer su, strogo gledano, svi uvijek u nekakvom prekršaju. To je problem za sve moderne države, jer se zakoni i regulative štampaju i mijenjau kao na pokretnoj traci centralna država želi sve držati pod kontrolom, a što se više trude - sve im sve više izmiče. To je glupost ovog modernog vremena.

Kapitalizam u svojoj biti nije loš sistem. Problem je da je sve manje kapitalizma a sve više centralnog upravljanja (bilo preko zakona, bilo preko kontrole financija ili resursa iz jednog centra) a to znači znatno sužavanje slobode izbora za pojedinca. No, i to je već neka druga priča.


Ovaj dio ću posebno izdvojiti i komentirati;

Priželjkuješ strance kao vlasnike,pa onda dovedi kući jednog da ti upravlja sa tvojim OPG-om,da vidimo taj primjer procvata.

Ako/kada moj obrt propadne - dobro bi bilo da dobije novog vlasnika koji će biti usopješniji od prošlog (to jest mene, ako propadnem ili jednostavno prestanem sa proizvodnjom). Ako i bude stranac - za mene to će biti OK, samo neka (još bolje) uspije u onome gdje ja nisam mogao. Novi gazda neka unese u posao sve najbolje od sebe, a prihvati sve najbolje od okoline i prošlih vremena. Samo neka plaća poreze i poštuje lokalne zakone i običaje. Rađanje, razvoj, rast, život, starost i smrt prirodni su tok života. Kako kod živih organizama - tako i kod poduzetnika. Nema smisla dovoditi novog vlasnika dok postojeći još opstaje, ali ako postojeći ne može opstati (razlozi mogu biti različiti, starost, smrt, loše poslovanje, nesreća ili neka nenadana okolnost) - onda se treba razmišljati o promjeni vlasništva. Sve je to prirodno i nije nikakav kraj svijeta - nego sasvim normalan tijek događaja. Na kraju dana meni uopće nije toliko bitno tko bi bio novi potencijalni upravljač, ali bilo bi mi jako drago da se pokaže kao uspješan. Naravno, već sada imam nekih vrlo izglednih kandidata za to mjesto. Wink
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 24/1/2017, 20:05

iwanho je napisao/la:Šiba se savija dok je mlada, a dug treba naplaćivati dok je mali. I to bez milosti, kak veli kolega Fidelito.

Velikim dužnicima treba svake godine prisilno naplatiti nešto više poreza nego su obaveze za tekuću godinu. To ih ne može uništiti, a dug bi svake godine bil sve manji.

Država je veliki potrošač koja troši, ne koliko može u odnosu na stanje gospodarstva, nego koliko političari smatraju da treba. Čim nekoga poštede plaćanja, svi ostali moramo to nadoknaditi.
Sinkroniziranim smanjenjem potrošnje i naplatom poreza od svih, brzo bi došli na zelenu granu.
No, s obzirom na moć i nezasitnost pojedinih (čit. većine) političara i moje godine, nemam šanse to doživjeti. Sad

Poreze treba naplaćivati od svih. Nema tu 'velikih i malih', to je pojam koji ne postoji. Postoje samo dvije kategorije: Jesi ili nisi platio. Naravno sistem mora biti rigorozan, ali logičan. Poznati su mnogi primjeri obrtnika koji u jednom trenutku nisu više mogli plaćati, i došli su sa zahtjevom prema poreznoj da zatvore obrte i da će sakupiti naknadno novac i da će platiti (sa kamatom). Poreznici uredno kažu nema zatvaranja obrta - dok se porez u cijelosti ne podmiri. Pa se poreza sa protekom vremena još više nagomila (dok se drugoj ekipi gleda kroz prste sve u 16). To je onaj dio o kojem treba razgovarati.

Svaka država uvijek troši. To je (donekle) normalno. Nenormalno je kada se političari počinju igrati preraspodjeljivača i tako izazovu pojavu cijele vojske socijalnih korisnika. Do nekakve promjene moglo bi eventualno doći jedino da se postojeći sustav preraspodjele financijski uruši. Znači da nema za socijalu ali da ima za plaće političara. Možda bi tek onda korisnici socijale shvatili da su oni samo sredstvo, a ne razlog postojanja takvog sistema. Možda da, a možda i ne.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 24/1/2017, 20:08

kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 24/1/2017, 21:19

Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.  

Ma moš se ti rođo truditi do mile volje ali neš ostati trudan hump ...nažalost ne mogu svi biti bolji a razlog .. ne daju ti 25 godina kasnije - Page 3 49242
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Đuro Japarić 24/1/2017, 21:24

Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.  

Dobre su ti zadnje 2 rečenice !
Ja sam imao priliku da vidim poljoprivredu u puno država i znam kojim putem se mora ići i da nam Ustav RH to omogućava !

Isto znam da u Hrvatskoj neki ne mogu riješiti 1 + 1 = ?

Isto znam da neki ljudi nisu imali SREĆU da nauče pisati , pa mi je jedna stara žena prstom ovjerila ugovor o zakupu zemlje !

Neki dan sam njezinoj kćeri dao novac da joj da , plaćam početkom godine !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 24/1/2017, 23:22

kulak25 je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.  

Ma moš se ti rođo truditi do mile volje ali neš ostati trudan hump ...nažalost ne mogu svi  biti bolji a razlog .. ne daju ti 25 godina kasnije - Page 3 49242

Najviše treba raditi na samome sebi da bi postao bolji. Ne vjerujem da bi ti to netko branio. No, ima svakavih situacija.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 25/1/2017, 06:59

Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.  

Ma moš se ti rođo truditi do mile volje ali neš ostati trudan hump ...nažalost ne mogu svi  biti bolji a razlog .. ne daju ti 25 godina kasnije - Page 3 49242

Najviše treba raditi na samome sebi da bi postao bolji. Ne vjerujem da bi ti to netko branio. No, ima svakavih situacija.

Ma što se mene osobno tiče ja sam dostigao svoj maksimum (sad kaki je taki je moj je) stvar je rođo baš u tome što ti ovo društvo i politika neda da pošteno napreduješ te da pošteno živiš od svog rada.
Šta ti rođo vrijedi što si ti pojedinac najbolji kad je sve oko tebe kontaminirano mitom i korupcijom .
Sad će neko reći ko vas hebe kad niste prilagodljivi .
Pa jebi ga nismo svi pokvareni i korumpirani
E onda ko vas  opet hebe
I tako u krug ...kako se ono u narodu kaže nemoš biti i jeben i pošten hump
Zašto rođo nema društva gdje se cijeni poštenje te gdje nema korupcije i lopovluka zašto 25 godina kasnije - Page 3 684261
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Đuro Japarić 25/1/2017, 07:04

Članak 46 Ustava RH ; Svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe , davati prijedloge državnim i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor .

Članak 102
Predsjednik RH može predložiti Vladi da održi sjednicu ui razmotri određena pitanja .
Predsjednik Republike može biti nazočan sjednici Vlade i sudjelovati u raspravi .

Slijedom članka 46 za oko 2 sata sa moje strane ide predstavka Predsjednici !

Isto ide i dopis Hrvatskoj poljoprivrednoj komori i udruzi OPG Hrvatske - Život u smislu da se iskoristi mogućnost članka 46 i od Ustavnih predlagatelja TRAŽI ; da se imenuje POVJERENSTVO za pisanje NACRTA ZAKONA ZA STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE RH , te da se o prijedlozima zakona

RASPIŠE REFERENDUM !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by opg biotrava 25/1/2017, 17:52

Porezna davanja i raznorazni nameti su jednostavno preveliki i tu nemamo nikakvog prostora za veći iskorak,već je to jedno obično preživljavanje,čast izuzecima(većinom sretnici koji su uspjeli zagrabiti iz nekog fonda).Kada se još uzme u obzir cijena koštanja novca sa kojim poslujemo,oni koji opstaju su pravi umjetnici,jer se vani poljoprivrednici zadužuju sa kamatom1-2%.Kada se država pobrine za uređenije i realnije uvjete poslovanja i poraste ukupna prozvodnja onda će i naplata poreza donosit poželjne rezultate,a ovako pile granu na kojoj sjede.Uređene države se itekako brinu za bilo koju proizvodnju koju ostvaruju njeni stanovnici,bilo kao pojedinci ili velike kompanije.Znači bez obzira da li ti kao mali OPG stvarao novu vrijednost ili bio velika kompanija pa proizvodio npr. avione bez upletanja i blagoslova politike nema tržišta i napretka.Priče o slobodnom tržištu su za malu djecu,jer npr. jedan lokalni otkupljivač kaže kako nesmije dati cijenu za pšenicu veću nego što mu je određeno inače će ga "pojesti",a to je samo jedan primjer kako kod nas stvari funkcioniraju.Drugi pirmjer;lokalni šerif koji obrađuje oko 600ha nedavno na  natječaju ima pravo prvozakupa zbog prijašnjeg ugovora .Sve bi bilo ok da isti nije prije toga preuzeo farmu krava(cca 200kom),lokalnu mljekaru i ribnjak.Naravno sve su to bila doo poduzeća,sva su propala i zavaljo je svakog koga je mogao.Ostao državi dužan preko 5 000 000kn samo na ime poreza i ima prednost na zakup jer nije dužan prema općini...Sada je prešao na eko proizvodnju,proizvodi korove i podsmijava se sa nama koji se patimo,kupujemo zemlju i uredno plaćamo poreze.Da li bi u uređenoj državi takav uopće poslovao ili bi negdje gulio krumpire?Hoću reći da su naši zakoni skrojeni za takve mutne igrače,a oni kontaminiraju i povlače u dubioze i ostale oko sebe.Zato pitam da li će stranac poslovati kod nas po principu pravednog gospodara ili će obilato koristiti naše fleksibilne zakone?Našima vrlima političarima je puna usta ruralnog razvoja i opstanka života na selu,ali samo kada pričaju pred širokim masama. Prava istina je da nam svako malo putem medija prezentiraju kako moramo povećavati OPG-ove,pa je prosječna dostatnost bila 30ha,pa 50ha, sada je ljestvica dignuta na najmanje 75ha.Pojednostavljeno,moramo raditi sve više da bi nam jednako ostalo,pa se pitam dokle tako i gdje završava ta zarada od povećavanja proizvodnje?Neka kažu kolika je veličina OPG-ova u Austriji???Neka mi objasne kako njihov seljak,koji obrađuje 50ha(oranica i pašnjaka),ima 25 simentalki i nešto malo svinja,ima u dvorištu novi auto i traktor(fendt 150ks).Mislim da smo mi ovce koje šiša tko stigne...i tješimo jedni druge;dobro je,samo da nebude gore.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 25/1/2017, 18:13

Jebo ti sve to ...nego rođo biotravni kad će poticaj to ti meni reci .. nema se ni za kruh ni za kupus jebemu sitno žito Embarassed
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 25/1/2017, 18:54

kulak25 je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:
kulak25 je napisao/la:Sve u svemu kad čovjek podvuče crtu mogli smo i gore proći 25 godina kasnije - Page 3 49242

Uvijek možeš i gore proći. Nije stvar u tome kako možeš proći gore, nego je stvar u tome kako bolje proći. Ja se uvijek ugledam na one koji su bolji od mene. Tako znam da i ja možda mogu biti bolji.  

Ma moš se ti rođo truditi do mile volje ali neš ostati trudan hump ...nažalost ne mogu svi  biti bolji a razlog .. ne daju ti 25 godina kasnije - Page 3 49242

Najviše treba raditi na samome sebi da bi postao bolji. Ne vjerujem da bi ti to netko branio. No, ima svakavih situacija.

Ma što se mene osobno tiče ja sam dostigao svoj maksimum (sad kaki je taki je moj je) stvar je rođo baš u tome što ti ovo društvo i politika neda da pošteno napreduješ te da pošteno živiš od svog rada.
Šta ti rođo vrijedi što si ti pojedinac najbolji kad je sve oko tebe kontaminirano mitom i korupcijom .
Sad će neko reći ko vas hebe kad niste prilagodljivi .
Pa jebi ga nismo svi pokvareni i korumpirani
E onda ko vas  opet hebe
I tako u krug ...kako se ono u narodu kaže nemoš biti i jeben i pošten hump
Zašto rođo nema društva gdje se cijeni poštenje te gdje nema korupcije i lopovluka zašto 25 godina kasnije - Page 3 684261

Zašto nam društvo izgleda ovako ili onako potpuno je drugo pitanje od snalaženja u datim okolnostima. S obzirom da ne mogu utjecati na okolnosti u kojima se nalazim (zapravo mogu utjecati, ali taj utjecaj pojedinca je toliko mali, beznačajan, da se uzima u praksi kao nepostojeći) onda se mi moramo prilagoditi situaciji i ponašati se u skladu sa njom. Ionako te nitko u stvari ne pita za mišljenje i osobni filozofski pristup životu - nego se isključivo gleda da li si pozitivan u poslovanju - ili si u 'minusu'. Naravno pri tome treba paziti da te zakon (to je onaj dogovoreni skup pravila ponašanja koji uopće ne morta biti logičan) negdje ne očepi.
Naravno ima pojedinaca u društvu koji su se borbom za bolje sutra uspjeli izboriti nekakav napredak za sve nas. Pri tome, mnogi su 'izgorjeli' do kraja, financijski propali ili morali pobjeći od vlasti (E. Sonwden) da si koliko-toliko spase goli život.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 25/1/2017, 19:11

opg biotrava je napisao/la:Porezna davanja i raznorazni nameti su jednostavno preveliki i tu nemamo nikakvog prostora za veći iskorak,već je to jedno obično preživljavanje,čast izuzecima(većinom sretnici koji su uspjeli zagrabiti iz nekog fonda).Kada se još uzme u obzir cijena koštanja novca sa kojim poslujemo,oni koji opstaju su pravi umjetnici,jer se vani poljoprivrednici zadužuju sa kamatom1-2%.Kada se država pobrine za uređenije i realnije uvjete poslovanja i poraste ukupna prozvodnja onda će i naplata poreza donosit poželjne rezultate,a ovako pile granu na kojoj sjede.Uređene države se itekako brinu za bilo koju proizvodnju koju ostvaruju njeni stanovnici,bilo kao pojedinci ili velike kompanije.Znači bez obzira da li ti kao mali OPG stvarao novu vrijednost ili bio velika kompanija pa proizvodio npr. avione bez upletanja i blagoslova politike nema tržišta i napretka.Priče o slobodnom tržištu su za malu djecu,jer npr. jedan lokalni otkupljivač kaže kako nesmije dati cijenu za pšenicu veću nego što mu je određeno inače će ga "pojesti",a to je samo jedan primjer kako kod nas stvari funkcioniraju.Drugi pirmjer;lokalni šerif koji obrađuje oko 600ha nedavno na  natječaju ima pravo prvozakupa zbog prijašnjeg ugovora .Sve bi bilo ok da isti nije prije toga preuzeo farmu krava(cca 200kom),lokalnu mljekaru i ribnjak.Naravno sve su to bila doo poduzeća,sva su propala i zavaljo je svakog koga je mogao.Ostao državi dužan preko 5 000 000kn samo na ime poreza i ima prednost na zakup jer nije dužan prema općini...Sada je prešao na eko proizvodnju,proizvodi korove i podsmijava se sa nama koji se patimo,kupujemo zemlju i uredno plaćamo poreze.Da li bi u uređenoj državi takav uopće poslovao ili bi negdje gulio krumpire?Hoću reći da su naši zakoni skrojeni za takve mutne igrače,a oni kontaminiraju i povlače u dubioze i ostale oko sebe.Zato pitam da li će stranac poslovati kod nas po principu pravednog gospodara ili će obilato koristiti naše fleksibilne zakone?Našima vrlima političarima je puna usta ruralnog razvoja i opstanka života na selu,ali samo kada pričaju pred širokim masama. Prava istina je da nam svako malo putem medija prezentiraju kako moramo povećavati OPG-ove,pa je prosječna dostatnost bila 30ha,pa 50ha, sada je ljestvica dignuta na najmanje 75ha.Pojednostavljeno,moramo raditi sve više da bi nam jednako ostalo,pa se pitam dokle tako i gdje završava ta zarada od povećavanja proizvodnje?Neka kažu kolika je veličina OPG-ova u Austriji???Neka mi objasne kako njihov seljak,koji obrađuje 50ha(oranica i pašnjaka),ima 25 simentalki i nešto malo svinja,ima u dvorištu novi auto i traktor(fendt 150ks).Mislim da smo mi ovce koje šiša tko stigne...i tješimo jedni druge;dobro je,samo da nebude gore.

Ako se baviš poljoprivredom i moraš za redovitu proizvodnju posuđivati lovu - propao si. Nema te kamate (osim možda one negativne) koja bi mogla biti toliko niska da se pokriješ i da pokriješ rizik proizvodnje. Komercijalna kamata je još dalje od toga, ako si prisiljen ići u banku po lovu za sjetvu, mani to brate. Alternativa ti je da se ugledaš na tog gospodina poduzetnika, lokalnog šerifa, koji uzgaja korov za ekološku proizvodnju. Koliko će to trajati nemam pojma, ali dok traje to je najisplativija 'proizvodnja'. Barem nećeš imati muke sa otkupom i plaćanjem. Ovdje kod mene ekipa masovno ide na proizvodnju oraha, ekološku. Navodno 7500 kn poticaja, na godinu. Sadnice moraju biti 'ekološke' cca 10 kn/kom. 100 sadnica po ha. Nešto malo administriranja i 'ekoloških inspekcija' (to je onaj dio na koji država uzima svoj tal od 25% ili sada 13 %).... Malčerom dvaput godišnje i to je to. Nema te ratarske kulture ovdje koja bi realno donijela 1/3 od iznosa tog poticaja (bio sam jako optimističan što se tiče zarade u ratarstvu). I to je država 'koja se brine'. Nikada niti jedan orah neće biti ubran sa tih 'plantaža', (proizvodnja zapravo i nije cilj). Cilj je pokupi lovu i bježi (sada, ovdje jer će se pravila igre nečijim ukazom već sutra promijeniti i te love više neće biti). Kada se država počinje brinuti - onda nema više potrebe za radom i inovacijom, onda je snalaženje u birokratskom aparatu - glavna odlika koja se materijalno nagrađuje. Sistem države 'koja se brine' - stvorila je i tog tvog lokalnog šerifa (kao i mnoge druge).

Koje tržište i tržišni odnos bi nagradio takav nerad? Jer ovo očito nema veze sa tržištem, to se vidi iz aviona. Samo, ako to želiš vidjeti.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 25/1/2017, 20:09

Pazi ovaj bum s eko se morao desiti ili svi odošmo u 3 pm ... jednostavno roba je previše na tržištu cijene istih preniske (preniske da budu profitabilne za proizvođaća ) i ovo je najbolji način da se spasi stvar...daj ljudima dobre poticaje da niš nerade tim se dobije to da će se malo robne zalihe smanjiti pa se na daju i oporavku cijena
... to s eko će biti kratkog vijeka cca još 5 godina i kad svi odu u eko onda će smanjivati poticaje pa će se ljudi vračati opet na staro ...  jebiga ovo više ne isplati ... ulažeš ko budala dobiješ veliki urod onda se desi višak roba i eto ti malih cijena ...bolje da se manje ulaže onda imamo manje robe na tržištu ,manje amortizacije ,manje rizika ali imamo siguran otkup ,veče cijene i usudio bi se reći i veču zaradu na kraju što bi trbao i biti cilj.
Tako dok se sve ovo skupa ne stabilizira udri po orasima ... Cool

Rođo fidel šta je ovo 7500kn/ha svake godine  ako je tako evo i kulaka kao uzgajivača oraha Laughing
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 25/1/2017, 20:45

kulak25 je napisao/la:Pazi ovaj bum s eko se morao desiti ili svi odošmo u 3 pm ... jednostavno roba je previše na tržištu i ovo je najbolji način da se spasi stvar...daj ljudima dobre poticaje da niš nerade tim se dobije to da će se malo robne zalihe smanjiti pa se na daju i oporavku cijena
... to s eko će biti kratkog vijeka cca još 5 godina i kad svi odu u eko onda će smanjivati poticaje pa će se ljudi vračati opet na staro ...  jebiga ovo više ne isplati ... ulažeš ko budala dobiješ veliki urod onda se desi višak roba i eto ti malih cijena ...bolje da se manje ulaže onda imamo manje robe na tržištu ,manje amortizacije ,manje rizika ali imamo siguran otkup ,veče cijene i usudio bi se reći i veču zaradu na kraju što bi trbao i biti cilj.
Tako dok se sve ovo skupa ne stabilizira udri po orasima ...

Rođo fidel šta je ovo 7500kn/ha svake godine  ako je tako evo i kulaka kao uzgajivača oraha Laughing

Svake godine. Vrijedi i za druge kulture (ljeska i dr.) Garantirano, sve dok se ne odluči drugačije. Bilo je toga i za ekološke pašnjake i ekološke sjenokoše, ali to ukinuše jer je odjednom nastalo previše ekoloških pašnjaka i sjenokoša,  sa premalo ekološkog stočarstva na njima. Ako se ovo raširi (čitaj dok se ti i ja odlučimo) - budu i ovo ukinuli. Ali ovi koji su već krenuli - imati će koristi. Kako sam napisao danas su najbolje nagrađeni oni koji proučavaju zakone, a ne oni koji rano ustaju. Rad i inovativnost nisu više u modi. Više vrijedi pravi rođo u ministarstvu koji ti u pravom trenutku lagano savjetuje pravi tip, nego fakultet.    

Nazovimo stvari pravim imenom, a ovo nije nikakav eko-bum - to se zove plaćanje nerada. Već sada je potpuno jasno da sa tih plantaža nikakvog roda neće biti, a kamoli ekološki prihvatljive proizvodnje. Osim ako se pod 'ekološki-prihvatljivo' ne smatra (uzaludno) trošenje (zajedničkog) kapitala, energije i truda, samo da se izvuku poticaji u privatni đep. Ja tu ne vidim ekologiju i odgovorno ponašanje prema prirodi i resursima. Inače u ekonomskom svijetu to se zove misalokacija resursa (kapitala). Ubaciš u posao kunu - a van dobiješ ukupni financijski efekt od 10 lipa. Onih ostalih 90 lipa izgubi se u bespućima povijesne zbiljnosti. Može se tako do besvjesti - kada taj gubitak ne ide iz vlastitog đepa. Sasvim druga priča bila bi da moraš sam financirati takvu 'proizvodnju'. Zanima me koliko bi takvih 'plantaža' bilo podignuto da nema poticaja. Društvo koje to financira nema nikakve koristi od tako postavljenih odnosa. Ako se dopuštaju takve 'proizvodnje', zašto se onda čudimo kada netko misli da je socijalno davanje koje prima njegovo stečeno pravo (koje se mora uživati do smrti)? Ili kada netko dođe na ideju da se isplaćuju garantirana osobna primanja - radili oni ili ne. Mislim da se društvo korijenito mijenja, ali ne nabolje.

Mali primjer kako na kraju izgleda kada se lako i uludo troši tuđa lova:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2170886/Spains-ghost-airport-The-1BILLION-transport-hub-closed-just-years-thats-falling-rack-ruin.html
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by opg biotrava 25/1/2017, 21:28

Fidelito;svaka čast na optimizmu,čovjek bi pomislio da radiš (barem honorarno )u ministarstvu poljoprivrede. Very Happy Financiranje redovne proizvodnje je samo jedan dio ulaganja u OPG-u,ali da skratimo filozofiranje i probamo sa činjenicama.Vjerovatno znaš,čisto za usporedbu;koliko ukupno raznih poticaja dobije seljak npr. u Njemačkoj,koliko isti ima kamatu prilikom ulaganja npr.kupovine mehanizacije,koliko je bila cijena pšenice na EU burzama i pošto se naša pšenica izvozila,koliki su troškovi otkupa kod njih,koliki je zajamčeni udio njihovih proizvoda u trgovačkim lancima,koliko ih država(prikriveno) subvencionira prilikom izvoza njihovih viškova itd...itd..Kada se njihov seljak nađe u problemima i razmišlja da zatvori OPG,dolazi savjetodavna da vidi kako može pomoći....reprogram dugovanja,sufinanciranje plaća zaposlenika,sufinanciranje mirovinskog i zdravstvenog itd. Kada se povežu razne stavke dobijemo odgovor na njihovu uspješnost,a to je briga za seljaka kao uvaženog poslovnog subjekta i nositelja ruralnog razvoja.Kod nas je seljak ,u očima države i plasiran široj javnosti putem plaćenih medija,"parazit društva" .Zato mi nije logično tvoje pravdanje maćehinskog onosa države i prikazivanje seljaka kao primjer nesposobnosti.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 25/1/2017, 22:29

opg biotrava je napisao/la:Fidelito;svaka čast na optimizmu,čovjek bi pomislio da radiš (barem honorarno )u ministarstvu poljoprivrede. Very Happy Financiranje redovne proizvodnje je samo jedan dio ulaganja u OPG-u,ali da skratimo filozofiranje i probamo sa činjenicama.Vjerovatno znaš,čisto za usporedbu;koliko ukupno raznih poticaja dobije seljak npr. u Njemačkoj,koliko isti ima kamatu prilikom ulaganja npr.kupovine mehanizacije,koliko je bila cijena pšenice na EU burzama i pošto se naša pšenica izvozila,koliki su troškovi otkupa kod njih,koliki je zajamčeni udio njihovih proizvoda u trgovačkim lancima,koliko ih država(prikriveno) subvencionira prilikom izvoza njihovih viškova itd...itd..Kada se njihov seljak nađe u problemima i razmišlja da zatvori OPG,dolazi savjetodavna da vidi kako može pomoći....reprogram dugovanja,sufinanciranje plaća zaposlenika,sufinanciranje mirovinskog i zdravstvenog itd. Kada se povežu razne stavke dobijemo odgovor na njihovu uspješnost,a to je briga za seljaka kao uvaženog poslovnog subjekta i nositelja ruralnog razvoja.Kod nas je seljak ,u očima države i plasiran široj javnosti putem plaćenih medija,"parazit društva" .Zato mi nije logično tvoje pravdanje maćehinskog onosa države i prikazivanje seljaka kao primjer nesposobnosti.

Ne vidim gdje sam toliko hvalio ministarstvo. Molim da mi ukažete na to, jer je to ili veliki promašaj u pisanju teksta ili promašaj u razumjevanju napisanog.
Zaista nemam pojma koliko poticaja dobije poljoprivrednik u Njemačkoj, što nama ovdje uopće nije bitno. Osim možda za plačkanja po forumima kako smo zakinuti. I tamo i kod nas ima poljoprivrednika koji rade bolje od prosjeka, a ima i onih koji su po uspjehu ispod prosjeka a svi imaju podjednake uvijete okruženja u kojemu rade. Neki koji su bili uspješni nekada propali su, dok će se neki drugi uzdići kao gazde u budućnosti. To je veliko kolo sreće koje se stalno okreće.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by opg biotrava 25/1/2017, 23:05

Znam da svi ovdje poslujemo po istim uvjetima,ali sam htio naglasiti kakve uvjete i tretman imaju zapadni poljoprivrednici.Trenuto imamo oko tri puta manji poticaj i nebi rekao da to nije bitno,ako smo kako uvijek naglašavaš na istoj tržišnoj utakmici a poticaj ulazi u prihode.Kamata na ulaganja im iznose 0,5% i imaju državnu garanciju za sufinanciranje razlike ako im pređe 1,5%.Troškovi otkupa su im 50% manji,kamion se penje gore po Alpama,jer se sve mlijeko mora otkupit itd...Ne vidim da sam rekao da si hvalio,ali ispada da si pun razumijevanja prema državi,a za sve probleme sa kojima se susrećemo ispada da smo si sami krivi.Krivi smo zato što živimo u takvoj državi i što se nismo znali izboriti za sebe.

opg biotrava

Broj postova : 584
Lokacija : BRODSKA POSAVINA
Zanimanje : poljoprivredni tehničar-elektrotehničar
Registriran : 23.05.2013
38


http://zovem se Đuka,živim u oklici Sl. Broda.Obrađujem 50 k.j. zemlje,a bavim se i svinjogojstvom.

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 25/1/2017, 23:47

opg biotrava je napisao/la:Znam da svi ovdje poslujemo po istim uvjetima,ali sam htio naglasiti kakve uvjete i tretman imaju zapadni poljoprivrednici.Trenuto imamo oko tri puta manji poticaj i nebi rekao da to nije bitno,ako smo kako uvijek naglašavaš na istoj tržišnoj utakmici a poticaj ulazi u prihode.Kamata na ulaganja im iznose 0,5% i imaju državnu garanciju za sufinanciranje razlike ako im pređe 1,5%.Troškovi otkupa su im 50% manji,kamion se penje gore po Alpama,jer se sve mlijeko mora otkupit itd...Ne vidim da sam rekao da si hvalio,ali ispada da si pun razumijevanja prema državi,a za sve probleme sa kojima se susrećemo ispada da smo si sami krivi.Krivi smo zato što živimo u takvoj državi i što se nismo znali izboriti za sebe.

'Takva država' isključivo je proizvod (ili možda rezultat) onih koji žive u njoj - to jest nas samih. Jednostavno rečeno još nismo dorasli da budemo samokritični (i da shvatimo da je prvenstveni problem u nama). Misliš da je nijemcima netko drugi složio takav sistem, da im je to netko poklonio gotovo, na tanjuru? Ja mislim da nije. A ako želimo bolje - morati ćemo se sami izboriti za to bolje. Nitko drugi to neće (i ne može) učiniti za nas. Pri tome možemo pogledati kako su to drugi uredili, ali onaj pravi recept za naš slučaj moramo pronaći i implementirati sami.

Možda će vas ova spoznaja iznenaditi, ali nije kamata u banci jednaka za sve klijente (niti kod nas, a niti u Njemačkoj). Kolega mi kaže da njemu nude ispod 3 %, dok je jedan drugi uzeo novi traktor i kaže da plaća preko 8%. Možda obojica ne govore istinu, ali ja vjerujem da je to otprilike točno u oba slučaja. A ima ih i koji ne mogu dobiti kredit pod nikakvim uvijetima.
Kamata u njemačoj je manja jer tamo državi ne pada na pamet odobravati zaduživanje građana u stranoj valuti (sa svim posljedicama koje to može proizvesti), a ako se tako nešto i dogodi - onda se država ne miješa naknadno u ugovorne odnose između strana retroaktivno propisujući nova pravila igre. Ako banke to ne vide kao rizik onda mogu spustiti kamatu. (Banke i ekonomija su priča za sebe i o njima bi se mogao posvetiti cijeli jedan forum.) Kada banke vidie rizike kamate rastu. A na nama je da odlučimo želimo li to plaćati ili ne. Preskup je kredit kod nas (ja prvi mislim da je tako)? Nemoj ga onda uzimati. Dobro je kada postoji razina svijesta da je nešto preskupo i da se možda ne isplati. Kada bi ljudi tako razmišljali - cijena kredita bi padala. Ako/kada ljudi masovno razmišljaju: 'daj mi kredit, pa što košta da košta, lako će mo to već nekako vraćati' onda je potražnja veća i cijena zaduživanja raste. Njemačka je sve to odavno prošla, a mi tek sada polako dolazimo u fazu te spoznaje. Budućnost je neizvjesna, i preuzimati rizike danas, kao obavezu koju ćeš morati ispuniti nekada u toj neizvjesnoj budućnosti - jako je velika hrabrost i tu kod nas, ali i drugdje (makar su uvijeti možda povoljniji).
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by kulak25 26/1/2017, 07:16

Fidel borilo se za bolje prije 25 godina i za šta se izborilo ? ..jel nam bolje ?
Dobro nekima je a i zna se i kome (njih 200) ...je a šta je s ostalima ?
O kakvom ti fidel rođo mi mili pričaš on našoj borbi za boljitak koga da izabeš u ovoj državi da te vodi pa sve to ološ i lopovi pa čim se baviš politikom to je znak da si tu zbog sebe i svojih a ne zbog naroda pa to i ptice na granam več znaju .
Šta da tu ubogi narod napravi da mu bude bolje da opet ratuju i ginu za tuđe guzice šta da ruše jedne s političke vlasti pa da dovedu druge lopove jednostavno te tu ne kužim
...a kad bolje sagledaš nama je stalno neko drugi kriv što nam je loše , kad dobiješ jednom u 4 godine da to promjeniš nejdeš na izbore jer znaš več unaprijed da su to sve ista govna samo drugačije zapakovana ma kratko i jasno nama nikad neče biti bolje i točka mi smo ukleti ili?
kulak25
kulak25

Broj postova : 517
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 27.01.2016
90


http://agro.forumcroatian.com/

[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Fidelito 26/1/2017, 08:08

kulak25 je napisao/la:Fidel borilo se za bolje prije 25 godina i za šta se izborilo ? ..jel nam bolje ?
Dobro nekima je a i zna se i kome (njih 200) ...je a šta je s ostalima ?
O kakvom ti fidel rođo mi mili pričaš on našoj borbi za boljitak koga da izabeš u ovoj državi da te vodi pa sve to ološ i lopovi pa čim se baviš politikom to je znak da si tu zbog sebe i svojih  a ne zbog naroda pa to i ptice na granam več znaju .
Šta da tu ubogi narod napravi da mu bude bolje da opet ratuju i ginu za tuđe guzice šta  da ruše jedne s političke vlasti pa da dovedu druge lopove jednostavno te tu ne kužim
...a kad bolje sagledaš nama je stalno neko drugi kriv što nam je loše , kad dobiješ jednom u 4 godine da to promjeniš nejdeš na izbore jer znaš več unaprijed da su to sve ista govna samo drugačije zapakovana  ma kratko i jasno nama nikad neče biti bolje i točka mi smo ukleti ili?

Ovaj sistem/država znatno je bolja od one prije (kao što je ona prije bila bolja od one koja je toj državi prethodila, napredak ipak postoji, ali je jako polagan). Drugi je par rukava što mi ni približno ne koristimo potencijal ovog sistema. Ideja nije u tome da se svima osigura miran i ugodan život, ideja je u tome da se najsposobniji, najinovativniji prosperiraju. Najsposobniji su oni koji najefikasnije proizvode (uz najmanji trošak), a nažalost radi našeg mentaliteta kod nas najsposobniji ispadaju oni koji izbjegnu plaćanju poreza, dok svi ostali na to mirno gledaju. Možda se tu i tamo netko pobuni, ali većina raje ne poduzima ništa (ne žele 'talasati' jer se boje za svoju jadnu poziciju, bila ona poticaj, socijalno davanje ili uboga mirovinica...). Svi se uglavnom bave traženjem i prebacivanjem krivnje na 'one druge' bez imalo samokritičnosti. Lakše je uvjeravati sebe i druge da je netko drugi kriv za situaciju 'onaj drugi' nego samokritički razmatrati sebe i mijenjati sebe, posebno kada to moraš činiti argumentirano. Ljudi ovdje očekuju da će netko drugi razmišljati za njih i da će netko drugi donositi najpovoljnije odluke za njih i tako sami sebe isključuju iz procesa odlučivanja. U raspravavama nema argumenata, čest se to svodi na rekla-kazala argumente. 

Upravo radi mentaliteta koji vlada najširim masama (čim se baviš politikom - znači da si nepošten) mnogi izbjegavaju političko djelovanje. Namjere mogu biti različite, metode isto tako - ali na kraju dana bitni su rezultati. Mi, za sada, imamo loš rezultat.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

25 godina kasnije - Page 3 Empty Re: 25 godina kasnije

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.