AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by politicar 18/10/2015, 22:49

Ima kod nas poslovna.hr na tu foru, samo je cijena visoka.
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by falkon 2 18/10/2015, 23:00

Fidelito nije to nikakav probelm ako mi sami hoćemo to napraviti.
Znači ovdje na forumu ima nas preko 1000 članova, svi imamo loša iskustva sa nekim, znači otvoriti temu toga tipa i postaviti podatke od dotičnih, svi mi čitamo a pogotovo ako nas nešta zanima i potrudit ćemo se potražiti tu temu ...

Ja sma mislio na to
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by politicar 18/10/2015, 23:14

Možemo i podjelit članarinu na poslovna.hr .. Very Happy
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by Fidelito 19/10/2015, 07:57

politicar je napisao/la:Ima kod nas poslovna.hr na tu foru, samo je cijena visoka.

U trenutku kada takvi sustavi postaju komercijala - onda gube na svojoj težini. To su trebale odraditi komore i država zajedno uz možda neki minimalni trošak (komore ionako postoje čini se samo radi ukrasa i još nekih stvari....).
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by Fidelito 19/10/2015, 08:08

falkon 2 je napisao/la:Fidelito nije to nikakav probelm ako mi sami hoćemo to napraviti.
Znači ovdje na forumu ima nas preko 1000 članova, svi imamo loša iskustva sa nekim, znači otvoriti temu toga tipa i postaviti podatke od dotičnih, svi mi čitamo a pogotovo ako nas nešta zanima i potrudit ćemo se potražiti tu temu ...

Ja sma mislio na to

Problem sa 'crnom listom' je u tome da kada 'ocrniš' nekoga onda te taj može tužiti i onda ti moraš dokazivati da si u pravu. A najčešće te tuže upravo oni kojima smeta širenje takvih informacija. Jer za one koji, sa namjerom, ne rade pošteno najbitnije je da ljudi nemaju informaciju o tome (to jest da se informacija što sporije širi). Onima koji žele raditi pošteno informacija o tome je jako dobrodošla. Sa druge strane može tu biti i raznih podmetanja od konkurencije. A može biti i rekla-kazala. I sve u 'najboljoj namjeri', a to te odvede u smjeru u koji ne želiš ići.

Recimo ja znam za jedan primjer nepoštenog obračuna (matematički nepošten) prijema zrna. Ali neću javno napisati o kome se radi jer sam osobno nemam tih iskustava a sve znam jer sam vidio takav obračun. Ja nisam oštećen, ali znam da je nepošteno. Jedno je znati nešto, drugo je dokazivati na sudu a treće je pitanje što uopće piše u zakonu (taj obračun bi čak mogao biti i zakonit, makar je nepošten).
Ali privatno, ako se poznajemo, sigurno ću ti reći o kome se radi i što je nepošteno, pa sam biraj hoćeš li voziti tamo svoju robu pod takvim uvijetima.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by ludvig_II 19/10/2015, 09:01

za mene su te crne liste čisto zadiranje u privatnost i nikako mi se nesviđa šta kog boli k... što sam ja npr dužan poreznoj ili nekom drugom to je čist moja osobna stvar ...za dokazivanja i naplačivanja postoje sudovi i peri deri a ne ovako tu nekog virtualno nabijati na kolac zato što je čovjek u problemima ...to je za mene čisto izrugivanje i dovođenje ljude u neugodnu situaciju ..eto baš je neko sretan što je dužan moš mislit ...e sada drugo je ono kad se neko namjerno to radi takve treba oma nabiti ali na pravi kolac što se mene tiče jer ti neprežu pred ničim i oni su operirani od stida tima se hebe živo ali velim takvih je manjina ..tako da ne treba sve trpati u isti koš ili?
ludvig_II
ludvig_II

Broj postova : 685
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 14.10.2015
36


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by falkon 2 19/10/2015, 10:13

Fidelito zato sam i napisoa upravo da SVATKO sam odgovara za napisano. A meni osobno niej problem dokazati da dotični nije platio robu.

@ludvig_II te priče o sudovima objesi mačku o rep, jer su naši sudovi politički u većini slučajeva te se vode po sistemu tko da deblju koverticu taj dobiva sud. Imam pravomoćnu ovrhu, predmet je na sudu ali u donjoj ladici a subjekt posluje i dalje samo pod drugim imenom firme.

Znači imenom i prezimenom navesti o kome se radi pa i OIB postaviti pa neka me tuži slobodno.
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by Fidelito 19/10/2015, 15:59

falkon 2 je napisao/la:Fidelito zato sam i napisoa upravo da SVATKO sam odgovara za napisano. A meni osobno niej problem dokazati da dotični nije platio robu.

@ludvig_II te priče o sudovima objesi mačku o rep, jer su naši sudovi politički u većini slučajeva te se vode po sistemu tko da deblju koverticu taj dobiva sud. Imam pravomoćnu ovrhu, predmet je na sudu ali u donjoj ladici a subjekt posluje i dalje samo pod drugim imenom firme.

Znači imenom i prezimenom navesti o kome se radi pa i OIB postaviti pa neka me tuži slobodno.

Upravo radi toga što Ludwig piše stvar bi teško pravilno funkcionirala. Oni koji ne rade po pravilima skrivaju pravo stanje stvari i nisu baš transparentni. Kada imaš dobrovoljni sustav, onda je već u startu jasno da transparentno posluješ. Zatim sustav treba stalno update-irati sa novim stanjem (jer stvari se brzo mijenjaju), to je velik posao i netko ga treba obavljati profesionalno. I taj tvoj kojemu duguješ isto tako imao je nekada dobre reference - kod tebe - prije nego je nastupio dug, i ti bi ga tada možda preporučio kao dobrog, a zavaljao je i tebe a onda bi zavaljao i tog kojega si ti preporučio i onda bi ti možda ispao nepošten (radi preporuke u najboljoj namjeri), a nemaš veze sa njegovom muljažom, dapače onda imaš od toga dvostruku štetu.

I ako posluje pod drugim imenom onda je to druga firma, drugi poslovni subjekt. Država to (nažalost) ne prepoznaje kao štetno djelovanje u poslovanju (što često je slučaj) i to je problem. Ako se odgvorna osoba u pravnoj osobi prije ponašala neodgvorono treba mu zabraniti daljnje bavljenje djelatnošću barem sve dok ne rasčisti svoje odnose (repove) iz prijašnjeg poslovanja (nemamo razloga vjerovati mu da to neće opet ponoviti, neodgovorno ponašanje). To je minimum koji bi trebao biti zadovoljen. Ako se radi o skupini od više osoba onda je to organizirana skupina. Možda čak i zločinačka. Onda imamo i pojam proboja pravne osobnosti, ali za naše zakonodavstvo to je već SF.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by ludvig_II 19/10/2015, 17:47

Evo neš zanimljivo  Smile

Naplatiti potraživanja pomoću faktoringa



A tema je kako pomoći poljoprivrednicima da prebrode dane valuta koje se često od strane kupaca i produžuju za po nekoliko mjeseci.

U pravilu je poljoprivrednik nezaštićen i to je bila tema našeg razgovora s gospodinom Matom Marićem, vlasnikom firme Adriatic Zagreb Factoring d.o.o. iz Zagreba.

Naime moja želja kao autora ovog članka bila je približiti jedan od modela naplate svojih potraživanja odmah i sada bez iščekivanja 60, 90 ili 120 i više dana.
Model o kojemu ovdje govorimo je faktoring i dobro je poznat svima koji vode svoje tvrtke, ali i OPG-e u zemljama zapadne Europe.

Najveći problem je naplata potraživanja

Kako je najveći problem poljoprivrede naplata potraživanja i taj period povrata investicije koju smo kroz godinu uložili u svoj proizvod, potrebno je osmisliti model i način kako pomoći poljoprivrednicima da brže i lakše dođu do sredstava, ali i sigurnije prodaju svoje proizvode.

I tu se model faktoringa savršeno uklopio. Za potrebe domaće poljoprivredne proizvodnje predlaže se nekoliko modela faktoringa.

Kratkoročno financiranje i ostvarivanje naplate

Kako ne bismo ulazili preduboko, dovoljno je objasniti što je faktoring te objasniti procedure njegova funkcioniranja.

Faktoring je oblik kratkoročnog financiranja temeljenog na prodaji trgovinskih dugova jedne strane drugoj, uz sniženu cijenu, odnosno faktoring je model koji omogućuje da poljoprivrednik po isporučenom računu ostvari naplatu svojih potraživanja u iznosu od 90 do 100% u roku tri do pet dana uz određenu naknadu te preostalih 0 do 10% nakon što kupac uplati traženo potraživanje faktoring kući uz unaprijed određene uvjete predviđene ugovorom.
Pišući ovaj članak, usmjerili smo svoja razmišljanja te osmislili modele kojima bi obuhvatili i poslovanje poljoprivrednih gospodarstava.

Model A: model koji obuhvaća nove kupce OPG-a

U prvoj fazi Novi kupac OPG-a, faktoring kući ustupa potraživanje koje ima prema svom kupcu i za isto faktoring kući dostavlja kopiju fakture i ostale dokumente kojima također dokazuje postojanje potraživanja prema dužniku.
Nakon toga, faktoring kuća i novi kupac OPG-a sklapaju Ugovor o otkupu potraživanja te dodatno sa kupcem Ugovore o cesiji. OPG, novi kupac OPG-a i faktoring kuća potpisuju Ugovor o Asignaciji te se faktoring kuća obvezuje u roku od 3 radna dana od ustupanja potraživanja temeljem potpisane ugovorne dokumentacije isplatiti na račun OPG-a 90-100% vrijednosti fakture.

Sve troškove faktoringa snosi Novi kupac.

Nakon naplate fakture, faktoring kuća isplaćuje razliku sredstava OPG-u u visini 0 do 10%. U drugoj Fazi OPG, a nakon uplate od strane kuće, isporučuje robu Novom kupcu OPG-a

Model B: model koji obuhvaća postojeće kupce OPG-a

OPG proda i isporuči robu svom postojećem kupcu i ispostavi mu fakturu, zatim ustupa potraživanje faktoring kući uz kopiju fakture i ostale dokumente kojima dokazuje postojanje potraživanja.

Faktoring kuća izvještava kupca (dužnika OPG-a) o ustupljenom potraživanju i kupac potpisuje Ugovor o cesiji. Faktoring kuća u roku od 3 radna dana od ustupanja potraživanja temeljem potpisane ugovorne dokumentacije isplaćuje na račun OPG-a 90-100% vrijednosti fakture, opet sve troškove faktoringa snosi postojeći kupac OPG-a. Po dospijeću potraživanja kupac plaća fakturu na račun kuće, a nakon naplate fakture kuća isplaćuje razliku sredstava OPG-u u visini 0 do 10%

Model C: Dobavljački faktoring, Obrnuti faktoring ili financiranje proizvodnje

Dobavljač proda i isporuči robu OPG-u i ispostavi mu fakturu. OPG podnosi faktoring kući Zahtjev za obrnutim faktoringom i dostavlja mu fakturu kao osnovu potraživanja. Faktoring kuća šalje Dobavljaču radi utvrđivanja postojanosti potraživanja Autorizaciju kojom se utvrđuje ustupljeni iznos, nakon čega dobavljač utvrđuje postojanost potraživanja sukladno dostavljenoj autorizaciji, dostavlja kući ovjerenu autorizaciju te na temelju ovjerene autorizacije kuća izrađuje ugovornu dokumentaciju. U roku od 3 radna dana od potpisane ugovorne dokumentacije, kuća u Obrnutom faktoringu isplaćuje na račun Dobavljača 100% vrijednosti ugovora, a OPG-u ispostavlja račun za trošak faktoringa. OPG po dospijeću plaća u korist računa kuće.
Bitno je znati da faktoring kuće na ovaj način pomažu financirati proizvodnju te pomažu proizvođačima provjeriti pouzdanost novih kupaca te uputiti proizvođača da se eventualno ne upušta u odnose sa stranama koje niti nemaju namjeru u budućnosti platiti isporučene proizvode.
ludvig_II
ludvig_II

Broj postova : 685
God : 50
Lokacija : Valpovo
Zanimanje : Jebator radoznalih
Registriran : 14.10.2015
36


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by Fidelito 19/10/2015, 18:06

Ludoviče.... lijepo je to ali 'faktoring' (kapital) košta. Ja sam izračunao da u prosjeku zaradim cca možda nekih 10 % od vrijednosti robe koju proizvedem (otpimistički izračun). Ako mi neto za 'factoring' ili za financiranje proizvodnje uzme tih 10 % zarade (a čini mi se da razni 'organizatori proizvodnje' uzimaju i više) onda su mi odnijeli cijelu zaradu (i ostaje mi sami rizik). Bolje je ne raditi ako nemaš, svoj, vlastiti kapital. Ili radiš koliko imaš svojeg kapitala. Zato često oni koji rade manje hektara mogu pronaći znanto bolju računicu nego neki 'veliki' proizvođači koji rade sa tuđim kapitalom i polako tope svoju supstancu (sada sam se sjetio onih tvojih čvaraka u tavi....)
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj? - Page 2 Empty Re: I obiteljska gospodarstva mogu u predstečaj?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.