AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Centralno grijanje

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 4/1/2015, 11:54

Nije nezgoda ali je problem,samo ne znam gdje da postavim pitanje pa sam odlucio ovdje,ako smeta nek moderatori prebace u odgovarajucu temu ili bar u temu kojoj dolici ovo pitanje.Evo vec nekoliko dana imam problema sa centralnim grijanjem,naime raste mi pritisak u kotlu.Znaci uvijek mi je kolicina vode kad je pec-kotao hladan na 1,7-1,8(tako je bilo sve do sad i bilo je uredu), na onom regulatoru na kotlu najveca temperatura do koje se grije je 70 stepeni,(kad dostigne 70 stepeni onaj otvor na vratima se zatvara smanjuje dotok vazduha i samim tim temperatura opada-nadam se da ste shvatili na sta mislim)e sad ja kad nalozim-nabacam drva  uglja svega i ona super grije,popne se pritisak na 2 do 2,2 i to je uredu,ali nakon 2-3 h kada se temperatura smanji(kad pec pocne da se hladi) pocne da se penje pritisak i ode i do 2,8-2,9,sigurnosni ventil je postavljen na 3 bara a ja da bih sprijecio da mi izbije na taj ventil i poplavi kotlovnicu ispustim vodu iz peci ponovo na 1,7 .I ja kad Ponovo nalozim,ne punim ponovo sistem,znaci ispustio sam sa 2.8 na 1.8,ponovo nalozio i opet mi se isto desava,znaci griej super i kad pocne da se hladi opet raste pritisak.
Sto se tice kotla on je 50 kw ima na sebi bojler 150 l.Zna li neko slucajno sta bi moglo biti.Evo i slika od ovog hepeka sto pokazuje te vrijednosti
EDIT: Ekspanzina boca je 50 l a povrsina koja se grije je 150 m2
Centralno grijanje 246j1g1

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by tomi93 4/1/2015, 13:37

Da nemaš zraka negdje u sistemu?
tomi93
tomi93

Broj postova : 1529
God : 31
Lokacija : Vrbovec
Zanimanje : bacc. ing. agr.
Registriran : 28.02.2011
19

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 4/1/2015, 17:16

Nema,ozracio na kotlu,na radijatorima,zraka nema,sutra mijenjam ovaj manometar,mozda je do njeg,ako ne bude kako treba onda prelazimo na ekspanzionu bocu

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by mladjo 4/1/2015, 18:48

probaj provjeriti i pumpu kad se ugrije dali radi

mladjo

Broj postova : 51
Registriran : 31.01.2013
0


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Fidelito 4/1/2015, 20:40

kada se počne hladiti - pritisak počinje rasti....

1. pitanje: da li je sustav grijanja spojen nekako na vodovod? Ono za nadoljevanje vode u sistem, ako ustreba?

2. Da li se radi o otvorenom (ekspanzija negdje visoko, otvorena posuda) ili zatvorenom sustavu grijanja (ekspanzija sa membranom)? Da li je moguće da se smrzla ekspanziona posuda, pa da zato diže tlak?

3. Kada ispustiš vodu iz sistema, da ne propusti sigurnosni ventil, kada počinje padati tlak u sistemu? Odmah, kada se sustav skroz ohladi ili nešto treće? Da li možda tlak i dalje raste?

Onako napamet, mislim da nekako dolazi sanitarna voda u sistem grijanja (koliko je uopće tlak sanitarne vode, imaš hidrofor ili si spojen na mrežu?). Nema što drugo dizati tlak kada se sistem počinje hladiti. Zašto ne ulazi prije - nemam pojma. Možda ti i propušta taj bojler koji imaš na kotlu. Ako možeš izoliraj taj bojler za toplu vodu od kotla (zatvori ventile ako su ugrađeni između bojlera i kotla na toplovodnom dijelu) i onda promatraj kako će se ponašati. Ili probaj zatovriti dovod hladne (sanitarne) vode u bojler i malo pusti tople vode na pipu van, tako isto možeš probati da li je problem u bojleru.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Fidelito 4/1/2015, 20:44

angel_fire je napisao/la:Nema,ozracio na kotlu,na radijatorima,zraka nema,sutra mijenjam ovaj manometar,mozda je do njeg,ako ne bude kako treba onda prelazimo na ekspanzionu bocu

ako ti propušta sigurnosni ventil - vrlo vjerovatno nije do manometra.... Sa time se nije za igrati, jer su ti sustavi napravljeni za male tlakove (do 2 bara) i visoki tlak dosta uništava sustav.

S obzirom da ispustiš neku količinu vode i to sa previsokim tlakom se ponavlja - sigurno ti nekako sanitarna voda ulazi u sistem. Samo treba pronaći gdje. Ili je na punjenju kotla (ako je kotao stalno spojen sa crijevom na vodovodnu mrežu), ili je na bojleru za toplu vodu ili može biti na sigurnosnom sustavu za hlađenje kotla sa vodom iz mreže (ako je to uopće ugrađeno) - ako je taj sustav ugrađen bez izmjenjivača ili je izmjenjivač propustio. Ti sigurnosni ventili znaju propuštati nakon nekog vremena, a povezani su sa termoelementom na peć. Ali to je rijetko kome ugrađeno.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 4/1/2015, 21:37

@mladjo pumpa radi,na njoj ima terpostat koji je pali odnosno gasi kada temperatura dostigne 40 stepeni,odnosno kada padne ispod 40 stepeni on je ugasi,ona raid super
@fidelito
1.Imam spojenu gradsku mrezu na spremnik-bojler i onda imam stalno toplu vodu,na dnu peci imam otvor na koji kad hocu da dopunim sistem(ovo na 1.8 pa sto mi raste)spojim crijevo na cesmu posebnu i na pec i onda dopunim,po zavrsetku cesmu zatvorim a crijevo skinem-mislim da si me pitao za ovo,znaci  sistem nije direktno spojen na mrezu i ja po potrebi punim
2.Imam zatvorenu ekspanzionu bocu 50 l,orginalna nikakvo kemijanje,ne vjerujem da se smrzla jer je ona odmah pored kotla-peci i tu je prilicno toplo
3.Ja vodu ispustim na mjestu gdje i punim sistem(na dnu kotla ima ventil i na njega nataknem crijevo i punim-praznim).Čim krenem sa ispustanjem vode pocne opadati pritisak,i pored toga sot sam spustio pritisak sa 2.8 na 1.8 nisam dodavao vise vode u sistem,kad ponovo nalozim i kotao pocne da se hladi pritisak opet raste.
-Spojen sam na mrezu

Edit:Fidelito i svi ostali hvala vam puno na vasem trudu da mi pomognete,da odem do komsija 5 od njih 10 bi reklo nemam ja vremena da mislim o tome,momci kapa do poda,svaka cast super ste

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by jd4755 4/1/2015, 22:01

Zatvori dovod hladne na bojleru jer je moguće da tuda dolazi višak vode kroz izmjenjivač ako je negdje protrunulo i onda ćeš vidjeti da li dolazi do rasta tlaka.
jd4755
jd4755

Broj postova : 1819
God : 59
Lokacija : Nova Gradiška
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
39


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 4/1/2015, 22:33

iso sam bas sad zatvorio dovod vode sa mreze na bojler,pustio toplu vodu na cesmu i izaslo je samo ono sto je bilo u cesmi-cijevima.Ono sto meni nije jasno ako zatvorimo dovod vode u bojler-ne dolazi nova voda i trosima vodu dokle ima vode u njemu,meni nije jasno dal tu vodu iz bojlera tjera hladna voda do cesme-ona koja po pritiskom ulazi u bojler,ekspanziona boca,pumpa ili nesto cetvrto,i kad sam zatvorio dotok vode u bojler i otvorio cesmu na manometru nije bilo nikakvih promjena,tlak je ostao isti

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by slaven22 4/1/2015, 23:03

Pa po pravilu kolko ja znam hladna voda ulazi u bojler znaci bio to hidrofor ili mreza nebitno, i on ti je pod pritiskom kolko je i u mrezi ili u hidroforu, znaci mjesa se sa toplom vodom i pod tim pritiskom izlazi na trosilo,Cjev od hladne vode je dole od tople gore,kolko sam shvatio tebi je problem u tlaku sistema,znaci tu vodu tjera pumpa i kako je sistem zatvoren volumen vode raste zagrijavanjem pa se samim time u exspanzionoj posudi siri membrana i kako nebi doslo do exsplozije peci itd. Mozda ti je ona previse napumpana zrakom pa neda kada se sistem ugrije da se siri unju nego uvijek vrsi pritisak na sistem kada se hladi! Na nekim posudama ima regulacije pritiska a na nekima ne mozda je to problem moje misljenje!
slaven22
slaven22

Broj postova : 912
God : 35
Lokacija : Josipovo
Zanimanje : automehaničar
Registriran : 20.10.2010
22

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Centralno grijanje

Postaj by anteli4 5/1/2015, 08:56

Kolega koliko se ja razumim kod tebe je problem previsok tlak u hladnom sistemu. Kada je voda hladna tlak u sistemu bi trebao biti od 1,0 do 1,2 bara. Nista vise od toga. Kad se voda ohladi smanjiti ti tlak na 1,1 bar, pa onda probaj.

anteli4

Broj postova : 352
Lokacija : livno, bih
Registriran : 14.12.2012
13


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by iwanho 5/1/2015, 10:24

@angel-fire

Pokušajmo suziti broj elemenata koji utječu na porast tlaka:

1. priključno mjesto za dopunjavanje ne utjeće jer je priključeno samo za punjenje i pražnjenje.

2. ekspanziona posuda po meni isto nije jer ako bi otišla membrana pritisak bi rastao kod grijanja vode, a smanjivao se kod hlađenja.

3. izmjenjivač topline za sanitarnu vodu bi bilo dobro malo detaljnije testirati. Ako ima sitnu rupicu koja se kroz koju propušta hladnu vodu u sanitarnu toplu potrebno je neko vrijeme za porast tlaka. Možda je rupica na takvom mjestu da se pod utjecajem topline proširi, a kad je voda hladna opet stisne. Moguće da pišem gluposti, ali često puta su problemi tamo gdje ih po nikakvoj logici ne očekuješ.

Prije svega zatvori sve ventile koji povezuju sustav na mjesni vodovod.
Pokušaj prije nego uključiš peč smanjiti pritisak na najmanji na kojem pumpa još radi (grundfosice rade već od 0,8 bara).
Peći mi nisu poznate, ali ako ima regulaciju smanji na minimum i isključi automatiku (pretpostavljam da ju peć ima), kao kad bi po ljetu htio zagrijati samo sanitarnu vodu.
Sad se malo igraj termostatom za uključivanje pumpe. Počni od najviše temp uključivanja (75°C).
Prati pritisak i bilježi na papir temperature i pritiske.
Kad se dosegne temperatura vode koja pokrene pumpu, s obzirom na veću razliku u temperaturi vode u kotlu i u radijatorima, temperatura u kotlu bi trebala bitno pasti, a pritisak tek malo.
Ako je ekspanzijska posuda ipravna kao što sam pretpostavio na početku, pritisak za vrijeme dosizanja temperature od 75°C ne bi smio porasti više od 0,2 do 0,4 bara.
Dakle ako kod temperature 75°C imaš pritisak od 1,2 do 1,5 bara, probaj na neki način ugasiti peć i pustiti da se sistem hladi. Ako pritisak počne rasti, čekaj tak dugo dok ne postane kritičan, jer ga možeš trenutno smanjiti ispuštanjem vode iz sistema.

Možda se pokaže nešto na kaj nitko do sad nije obračal pažnju.



iwanho
iwanho

Broj postova : 450
Lokacija : Pećina
Registriran : 14.12.2008
12


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 5/1/2015, 11:16

@anteli-ne bas u hladnom sistemu,znaci sad je tlak na 1,6 i ja odem nalozim vatru,temperatura kotla raste a pritisak miruje,kad temperatura kotla dostigne temperaturu od 70 stepeni u kuci bude veoma toplo i ja nemam potrebui da vise lozim,e onda kad temperatura pocne padati sa 70 stepeni na 50 i nize onda pocinje tlak da raste.Znaci nakon sot zagrijem radijatore,sa opadanjem temperature pocne rasti pritisak
@iwanho
1.Da,kad je potrebno ja sam crijevom spojim i dopunim ili ispraznim.
Ne znam stvarno vise,ne mogu biti pametan nikako,zatvaro sam sinoc glavni dotok vode u kucu,otvorim toplu vodu nikakvih promjena nema,tlak ne opada,sto znaci nije to.
Evo sad sam isao kupiti manometar i da zamjenim,nije neki trosak a mozda je on otisao,jer ja osim na njemu nisam prijmetio nista drugo
E da zaboravio sam ovo napisati,prije par dana u jednoj prostoriji radijator je puko,izbilo gornji dio gdje je ventil i popolovilo ga,radijator je bio zavrnut-da ne grije jer tu drzim salate i dr kvarljivu robu,imal kakve veze to pucanje,tu sam kupio novi radijator postavio,ozracio sistem i pustio pec u pogon.

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Fidelito 5/1/2015, 21:18

Moraš nekako zatvoriti dotok hladne vode u bojler prije loženja, pregledati da ti je tlak vode na početku loženja u redu i onda sa zatvorenim bojlerom prema sanitarnom dijelu probati ložiti i vidjeti što će se dešavati. Nisam baš shvatio, ali ako si zatvorio vodu u cijeloj kući kako to da ti je curila van iz pipe topla voda? Tlaka u sanitarnom dijelu sustava ne bi trebalo biti (ako si zatvorio glavni vod), možda malo iscuri van, ali ne bi trebalo curiti pod pritiskom/stalno.
Ako ti je radijator puko usljed smrzavanja i ako si to riješio - to ne bi trebalo biti problem. Da li se ovo sa povećanjem tlaka počelo dešavati poslije pucanja tog radijatora i popravka? Možda je u tom kvaru na neki način došlo do povećanja pritiska u sustavu, pa je sustav propustio gdje je najslabiji (a to znači u bojleru). Da li si siguran da ti nije ugrađen sigurnosni sustav za hlađenje kotla ako nestane struje (i stanu pumpe)?
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 6/1/2015, 15:24


Evo rijesio sam problem.Naime kao sto je vecina vas pretpostavila problem je bio u sanitarnoj vodi i kotlu.Popucale su one cijevi u bojleru koje griju vodu i kroz njih mi je ulazila voda u sistem i nabijala pritisak.Juce bio majstor,blindirao bojler,evo danas sve ok,samo cu se u narednih nekoliko dana olaksati za nekih 150-200€ jer sad moram kupiti onaj kombinovani-zidni bojler i spojiti ga na kotao jer sad nemam toplu vodu u kuci.
Evo jos jednom da se zahvalim svima koju su se potrudili i pokusali da rijese moj problem cheers  merci  hvala ti

-Ipak da odgovorim fidelitu na pitanje:Niej curila pod pritiskom iz cesme-slavine,samo je iscurilo ono sto je bilo u cijevima znaci nekih 0,5l max je izaslo iz cesme

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Fidelito 6/1/2015, 17:48

Glavno da si to nekako riješio. Ako uzimaš novi bojler, uzmi u obzir da postoje i bojleri koji imaju dodatno ugrađeni električni grijač, tako da ljeti ne moraš paliti centralno grijanje kada želiš ugrijati vodu. Još dodaš timer da koji ga pali samo kada je jeftinija struja i to je onda 'dobitna kombinacija'.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by frenkigoran1 6/1/2015, 17:50

to je kombinovani bojler (grijač+spirala za centralno)
frenkigoran1
frenkigoran1

Broj postova : 366
God : 33
Lokacija : slavonija
Zanimanje : automehaničar, vozač motornih vozila
Registriran : 21.08.2013
6


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by jsvetak1 6/1/2015, 18:04

Ja imam peč centralno za prodat 4mjeseca stara ostalo p.p
jsvetak1
jsvetak1

Broj postova : 97
Lokacija : varaždinska županija
Registriran : 02.06.2011
0


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by iwanho 6/1/2015, 20:56

Imam ovakvog samo 80 lit.

http://www.njuskalo.hr/bojleri/liko-100l-kombinirani-bojler-oglas-13403936

Osim strujom i centralnim, voda se može grijati i solarno. Ima 4 priljučka na izmjenjivač.
iwanho
iwanho

Broj postova : 450
Lokacija : Pećina
Registriran : 14.12.2008
12


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by jsvetak1 6/1/2015, 21:03

I moj je oglas na njuškalo pod brojem:13891663 ako koga zanima
jsvetak1
jsvetak1

Broj postova : 97
Lokacija : varaždinska županija
Registriran : 02.06.2011
0


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Kile 6/1/2015, 23:06

Jel to znači da i dalje budeš grijao vodu sa kotlom ili?
Kile
Kile

Broj postova : 1436
God : 31
Lokacija : đakovačka satnica
Zanimanje : OFR
Registriran : 13.02.2009
41

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 6/1/2015, 23:37

@fidelito tako i planiram,to je ovaj kombinovani bojler(tako se kod nas zove),sad za taj tajmer nisam cuo,ali raspitat cu se ima li da se prodaje kod nas.Hvala jos jednom na pomoci
@Kile,zimi ce se grijati voda kotlom,a ljeti ce biti kao i normalan bojler spojen na struju tj struja(grijac) ce grijati vodu

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by angel_fire 9/1/2015, 20:45

evo mene opet sa pitanjima,sa obzirom da mi je otisao bojler na kotlu(one cijevi popucale pa na njih ulazi voda i nabija pritisak) morao sam ga blindirati i sad nemam toplu vodu u kuci,s obzirom da sam imao nekih troskova ovih dana pa nisam bas sa parama a za kupovinu novog bojlera-kombinovanog i ugradnju treba mi min 150€.Zna li neko mogu li se ove cijevi zamjeniti popraviti,zavariti bilo sta samo da drzi par mjeseci,tj dok obavim proljecnje radove na zemlji,mogao bih ja sad naci tih 150€u dzepu ali doveo bih sebe u situaciju da ne bih mogao zasijati onu povrsinu koju sam zamislio,a to mi se nikako ne uklapa u godisnji plan

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Haso 9/1/2015, 21:33

A probaj napravit spiralu od bakrene cijevi iste colaže koja je bila u bojleru i zalotati na postoječe izlaze ako su ispravni, mislim da bi bakar najlakše oblikovo pomoču nekog autogena ili brenera....

Haso

Broj postova : 2178
God : 27
Lokacija : Virje
Zanimanje : Tehničar za mehatroniku
Registriran : 23.11.2010
40


http://www.poljoprivredni-forum.biz/t2581-haso

[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Fidelito 9/1/2015, 22:41

Sve se da popraviti, samo je pitanje da li se isplati. Znači radi se o najobičnijem izmjenjivaču topline, tu ti je najbitnije da ako mijenjaš taj izmjenjivač (cijevi koje su svijene u spiralu) dobiti jednaku površinu novog izmjenjivača sa podjednakim promjerom cijevi, da bi imao jednak prelaz topline. Pitanje je kako je kotao izveden, da li ima nekakav poklopac na sebi kroz koji se može napraviti zamjena tog izmjenjivača. Haso ti je dobro napisao, ako postoji mjesto na kojem bi se mogao promijeniti cijeli izmjenjivač uzmi bakrene cijevi za grijanje ili vodu, promjera podjednakog kao što je bila stara cijev izmjenjivača, smotaj to u spiralu (i pazi da se ne napravi negdje 'figa' to jest da se ne presavine cijev da nema protoka kroz nju) i ugradi umjesto starog izmjenjivača, zalotaj krajeve da zadihtaš kotao i to je to. Ako imaš majstora koji bi ti to mogao napraviti vjerovatno i nije neki problem. Sa druge strane moglo bi te koštati i puno više od novog bojlera, sve ovisi o majstoru i načinu izvedbe.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Centralno grijanje Empty Re: Centralno grijanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.