AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by O.P.G.KOVAČ 6/7/2013, 21:46

Ovako ! S obzirom da se u mome kraju u zadnje vrijeme javljaju iznenenadna uginuća grla goveda ,a što se i meni desilo prije dva dana .

Naime u mome slučaju se radilo o junici prvotelki koja se uredno otelila bez ikakvih komplikacija ,ušla u laktaciju relativno dobre kondicije, i nije pokazivala nikakve znakove narušenosti zdrastvenog stanja,

nakon večernje mužnje nisam primjetio nikakve promjene niti u konzumaciji hrane niti količini mlijeka koje je pomuženo ,da bi u jutro ulaskom u štali zatekao uginulu junicu.(A prije desetak dana susjed je u štali zatekao uginulu kravu koja se trebala teliti za desetak dana ).

S obzirom da smo mi područje distrikta (Antraks)a dan prije je ovlaštena privatna veterinarska stanica je vršila redovito godišnje procjepljenje protiv antraksa ,moje sumnje su bile u pravcu da je uginuće izazvala reakcija na cijepljenje ,ili sama zaraza jer sam večer prije dao kravama sijeno iz polja .

Odmah sam nazvao veterinarsku stanicu i obavijestio veterinara o slučaju ,veterinar je došao i konstatirao da se ne radi o antraksu jer nema nikakvih njemu znanih vidljivih simptoma i da ja kravu zakopam na svojoj njivi .

Problemi nastaju onog trenutka kad ja i dalje inzistiram da se izvadi krv i pošalje na analizu i kad konstatiram da veterinar koji je dan prije cjepio krave uradio par po meni pogrešnih radnji ,a to su :Sa jedno te istom iglom i špricom je cijepio sva grla ,znači navukao je punu špricu cijepiva i onako po svome je ubrizgavao dozu cjepiva i nije mijenjao igle ,i druga stvar, cijepio je u vrat,a moja saznanja govore da se takvo cijepljenje vrši obavezno u butinu .

Na teren je izišla i veterinarska inspektorica ,i bila je jako mučna situacija .Ne znači da sam ja u pravu ali eto imam potrebu da podijelim sa vama svoja razmišljanja .

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by stanar 6/7/2013, 22:42

nego da šta nego si u pravu samo neznam hoćeš li to moći dokazati žao mi je zbog junice
stanar
stanar

Broj postova : 345
God : 54
Lokacija : babinagreda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 17.03.2011
11


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by O.P.G.KOVAČ 6/7/2013, 22:59

stanar je napisao/la:nego da šta nego si u pravu samo neznam hoćeš li to moći dokazati žao mi je zbog junice
Hvala kolega na suosjećanju .A da stvar bude gora ,.Prije dva mjeseca preko mljekare stigle četiri junice koje su zaračunate 3,500 KM ,a još ih nisam niti krenuo otplaćivati a već jedna otišla .Evil or Very Mad .

Žalosno je to ,što se nije dovoljno ekonomski moćno pa da se financira obdukcija, da se ustanovi točan uzrok iznenadnog ugibanja ,jer smo kontaktirali i jednog profesora u Sarajevu koji radi na institutu ,ali cifra za obdukciju je za mene prevelika . Ono što mene u ovoj situaciji najviše brine da se iznenadno ugibanje prihvaća od strane mjerodavnih institucija kao normalna pojava .Dali je to ispravno ?Ne znam .Ništa mi nije jasno

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by imt533 6/7/2013, 23:14

Kolega stvarno mi je žao, znam kak je to manjim proizvođačima i nama su par puta ugibale krmače i to se osjeti na naših par komada.
Nego kolko grla ti imaš sad, vidio sam da si i nešto rasprodavao prije.
imt533
imt533

Broj postova : 470
Lokacija : Hrv.zagorje
Registriran : 28.07.2011
1


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by O.P.G.KOVAČ 6/7/2013, 23:40

imt533 je napisao/la:Kolega stvarno mi je žao, znam kak je to manjim proizvođačima i nama su par puta ugibale krmače i to se osjeti na naših par komada.
Nego kolko grla ti imaš sad, vidio sam da si i nešto rasprodavao prije.
Imam 15 muznih krava Da rasprodavao sam ,kad sam prošle godine bio u crnjaku zbog suše ,a sad opet izgleda radim pogrešku i guram naprijed ,do sljedećeg kraha .

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by angel_fire 7/7/2013, 08:53

zemljače žao mi je zbog tvog gubitka ali tako ti je kod nas ovi današnji veterinari su k'o mu*a marijanova,ja sam baš juče klao june/bika 15 mjeseci star i nisam bio zadovoljan njegovom masom,svi prijašnji bikovi koje sam tovio su imali 700/800 kg žive vage a on 450 kg međutim kad je mesar odradio svoj posao i rasjekao ga na pola da bi izvadio ona crijeva i ostalo vidio je da su mu napukla 2 rebra i bila su zabodena u pluća te samim tim to mu je stvaralo velike probleme i nije mogao debljati se,nikada nije pao ili udari ose da bi mogao slomiti ta rebra,stalno je bio u staji ali priliko teljenja naši stručni veterinari su ga vukli u stranu i tom prilikom njegova mekana rebra su populcala.Toliko o stručnosti naših veterinara Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  413475 Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  413475 

angel_fire

Broj postova : 353
Lokacija : BiH
Registriran : 20.09.2012
16


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by mačor 7/7/2013, 10:30

ja sam prije dosta god isto imao raspravu oko igala i sve skupa nije mi se sviđalo i nisam se složio da rade tako! Zamolio sam ih da se najave  barem  ranije ili da me nazovu i dogovorimo se za termin da ja znam i sve ostavim na vezu  i umirim stoku i pripremim dezinfekciju
Nisu baš bili veseli, ali došli su ujutro i donijeli čistu  opremu i mantile, čizme  i presvukli se prije štale i rekli da to tako u stvari i treba bit, ali da i oni imaju puno posla pa misle to sve što prije stignit. Ali eto sve smo super odradili i pazili su na igle i od onda to tako kod mene ide i više ni ne razmišljam o tome. U stvari ja mislim da je to kod nas u Hr sad sve na visokoj razini i da se to sve jako promijenilo kako je bilo prije kad sam počeo radit, svi su sad privatnici i konkurencija i svako je prihvatio svoj dio odgovornosti i toga se drži i sve je jako strogo.
 
Mislim da  si ti gazda u svojoj štali i ti si odgovoran za svoju stoku i bolje je sprečit nego liječit i zato pazi na svoje kravice i nikome ne daj tek tako u svoju štalu
Imam poznanika na jednoj modernoj, velikoj farmi i tamo je to jako strogo, ulazak u štalu skoro nemoguć, mora se proć presvlačenje i dezinfekcija, upisivanje na listu, radnik kod kuće nema držanja istih životinja i svašta nešta i kad sam to čuo onda sam odlučio i sam tako nešto poduzet koliko mogu pa uvijek ispred štale imam  mantile, rukavice i rezervne čizme i barem litru dez.sredstva za razredit. I baš me briga nek misle da sam prolupo to me uopće ne zanima.


ovo sad za obdukciju, nikad to nisam imao pa ne znam, ali odvagni si malo troškove i šta u stvari očekuješ i koliko ti to vredi novaca i živaca
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by O.P.G.KOVAČ 7/7/2013, 10:54

Prva stvar koju ja želim riješiti u ovakvim slučajevima je to da sa 100%-tnom sigurnošću otklonim sumnju na opaku zaraznu bolest (antraks)da mogu mirno spavati, a ne da strahujem, ne za sebe ,nego za svoju djecu.
Boli me činjenica da se mjerodavne institucije ponašaju ignorantski kad ih se pozove na  odgovornost koju je propisao zakon.

A kad ja trebam odgovarati po istom tom zakonu ,onda se raspištolje i seciraju zakon do te mjere i traže moju odgovornost tamo gdje možda i nebih trebalo .Gadi mi se ovaj sustav .

Jako dobro je osmišljena operacija provedbe ekonomskog genocida ovo malo seljaka ,fuj,,
Lako je biti faca kad ti je ćaća Bog.Pa tako i privatnik koji je dobio od državnih institucija da cijepi krave ,(sigurna lova) ,lako je tako poslovati pozitivno kad ti država namješta posao ,a kad ga se pozove na odgovornost ,lik kaže ,doslovno TUŽI ME .

Zašto krave ne cijepi veterinar koji radi u državnoj vet,stanici ,s kojom ja radim od samog početka ,i razvio se jedan određeni stupanj povjerenja i poštovanja .

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by gjurox 1/9/2013, 18:08

Odgovornost u ovom slučaju leži na veterinarskom inspektoru ili u ovom slučaju inspektorici, koja je po zakonu dužna isključiti prisustvo zarazne bolesti i uzeti potrebne uzorke da se isključi najmanje zarazna bolest BSE i antraks. Neuređenost raspodjele terena između veterinarskih organizacija odnosno odgovornosti za provedbu mjera zdravstvene zaštite životinja je dodatni problem u tvojoj županiji, a odgovornost za rješavanje tog pitanja leži na županijskom ministarstvu poljoprivrede. Ukratko rečeno u neuređenom sustavu nemoj očekivati minimalne standarde, jer nadležno tijelo nije osiguralo sredstva za inspektora da uzme potreban uzorak i plati troškove laboratorijske analize, pa i razudbe ako je to potrebno. Puno je lakše reći zakopaj i zaboravi, samo na taj način se neće moći uvjeriti EU inspekciju da sistem radi, Livanjski sir neće dobiti zeleno svjetlo za izvoz u EU, a krajnje posljedice će opet osjetiti farmeri, ni krivi ni dužni, barem oni koji žele ispravno raditi, ali im sistem to ne omogućava.

gjurox

Broj postova : 1
Lokacija : Livno
Registriran : 01.09.2013
0


[Vrh] Go down

Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .  Empty Re: Pojava iznenadnog uginuća zdravih grla .

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.