AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Što se iza brda valja?(2)

Stranica 16 / 37. Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 26 ... 37  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 21/3/2013, 10:21

Bilo bi glupo tvrditi da poljoprivreda treba biti radno intezivna. To bi značilo da nam je standard nizak jer nemamo slobodnih ljudi da rade druge djelatnosti.

Samo sam utvrdio da država seljake gura u biznis koji njoj nije isplativ.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 21/3/2013, 10:52

Nostradurus je napisao/la:Bilo bi glupo tvrditi da poljoprivreda treba biti radno intezivna. To bi značilo da nam je standard nizak jer nemamo slobodnih ljudi da rade druge djelatnosti.

Samo sam utvrdio da država seljake gura u biznis koji njoj nije isplativ.

Funkcija dražve ne može biti proizvodnja - država je dužna napraviti i održavati zakonodavni okvir i kao takva mora biti nepristrana, jer zakonodavni okvir povremeno podrazumjeva arbitražu, a ne možeš biti nepristran kada si jedna od materijalno zainteresiranih strana. Dobro su u državi zaključili da bi rentanjem dražvnog zemljišta dobili više nego organiziranjem proizvodnje, a od svega mi je najjači tvoj zaključak na kraju:

Jer najamnina se može sa vremenom i promjeniti. Kao i kredit sa promjenjivom kamatnom stopom. Tko kaže da će najamnina biti ista?

To je ono gdje se krije prava klopka za nas poljoprivrednike ako i kada rentamo zemljište. Ako se kojim slučajem situacija u poljoprivredi materijalno poboljša, možemo očekivati povećanje iznosa najamnina, jer državi nikada dosta novaca, sa ovom ili nekom drugom partijom na čelu. Na ovaj način cijedi se i posljednja kuna iz poljoprivrednika i nema se većih sredstava ze neko bitnije tehnološko unaprijeđenje proizvodnje.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Đuro Japarić 21/3/2013, 19:56

Ne čudim se što sela izumiru jer ja poznajem proces rađanja i izumiranja sela , poznajem tehnološke promjene u poljoprivredi , poznajem promašene odluke i zakone vlasti od ; Beča , Beograda i Zagreba .

Sada je jasno sa ekonomske , demografske , demografske , strateške , ekološke strane , koje odluke i zakone moraju donijeti zastupnici , ako hoćemo iskoristiti poljoprivredno zemljište , ako hoćemo biti proizvođači hrane za vlastite potrebe i za izvoz .

Stavio sam na Poljoprivredni forum prijedloge 5 zakona , poslao to političarima , predstavnicima Poljoprivredne komore i seljačkim udrugama .

Danas je i Zelena akcija PROTIV , bio sam sa više njihovih predstavnika na različitim skupovima , poslati ću im dio materijala , jer u njima seljaci mogu imati saveznike na različite načine , uključujući da se uključe i u sakupljanje 10 % potpisa birača za Drugi zakon o poljoprivrednom zemljištu !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Lukašenko - lider koji nam treba!

Postaj by Nostradurus 22/3/2013, 15:53

Intervju sa Luakšenkom - http://www.advance.hr/vijesti/posljednji-europski-diktator-aleksandar-lukasenko-u-velikom-intervjuu-za-rt-samo-zelimo-pronaci-svoje-mjesto-u-ovom-svijetu-i-zivjeti-kao-normalna-zemlja/ . Treba obavezno pročitati.

Lukašenko je tu jako mudar političar. I meni najviše zapinje u oko to što je on prekinuo pregovore sa Rusijom kada su mu htjeli uvaliti zajedničku valutu. Kada ovo usporedimo sa našim političarima, ovi naši su ko djeca iz vrtića, koju možeš lizalicom kupiti.
Druga stvar je što je pričao o ujednačavanju trgovine, samodostatnosti proizvodnje hrane i drugoga. Čovjek zbilja zna znanje. Filozofija koju tu iznosi Lukašenko u stvari počiva na zaštiti vlastite države od ekonomske kolonizacije te uprezanje državne politike u maksimalnu dobrobit naroda - radnika.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 22/3/2013, 17:54

Uh, Lukašenko.... zna znanje, ali ne ekonomsko. Čovijek je nadaleko poznat po tome da ne podnosi baš najbolje političku oporbu u svojoj državi (zvuči poznato, zar ne?). A i zašto bi kada baš i ne mora.... Radilo se nešto na uniji sa Rusijom, ali Lukašenko je odustao odmah kada je shvatio da on nikada neće sjediti u Kremlju.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 22/3/2013, 18:02

Fidelito je napisao/la:Uh, Lukašenko.... zna znanje, ali ne ekonomsko. Čovijek je nadaleko poznat po tome da ne podnosi baš najbolje političku oporbu u svojoj državi (zvuči poznato, zar ne?). A i zašto bi kada baš i ne mora.... Radilo se nešto na uniji sa Rusijom, ali Lukašenko je odustao odmah kada je shvatio da on nikada neće sjediti u Kremlju.

Onda niste čitali intervju. Čovjek doslovce kao da radi prema tezama koja vam iznosim. Tko ne zna bitno od nebitnog, ne može shvatiti.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 22/3/2013, 20:18

Lukašenko je dikatator i kao takvom mu je bitno ostati na vlasti, jer ako 'sjaši' - završiti će kao Nicolae Ceaușescu. Za njega vlast doslovno znači život i način preživljavanja. Stvari u Bjelorusiji su otišle malo predaleko da bi to moglo završiti mirnim putem.
Što se tiče ekonomije - za Bjelorusiju je ova politička situacija - izolacija - (kolikogod ona bila nepogoda u demokratskom smislu) sada donjela sa sobom i jednu dobru stvar : ne mogu se zaduživati izvan svoje države. (Svako zlo za neko dobro). Barem slijedeću demokratsku vlast neće dočekati veliki vanjski dugovi, ako budu bili pametni i to znali iskoristiti (mislim da se ne zadužuju za robu široke potrošnje i luksuz) moglo bi to i dobro ispasti. I mi smo u jednom trenutku bili u sličnoj situaciji, dug baš i nije narastao preko noći, ali kada se jednom navikneš na uzimanje kredita - teško je ostaviti se te ovisnosti. Mislim, može se ali potrebna je volja i disciplina, a da je toga bilo u prvom redu - ne bi se zaduživali.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 22/3/2013, 22:21

Fidelito je napisao/la:Lukašenko je dikatator i kao takvom mu je bitno ostati na vlasti, jer ako 'sjaši' - završiti će kao Nicolae Ceaușescu. Za njega vlast doslovno znači život i način preživljavanja. Stvari u Bjelorusiji su otišle malo predaleko da bi to moglo završiti mirnim putem.
Što se tiče ekonomije - za Bjelorusiju je ova politička situacija - izolacija - (kolikogod ona bila nepogoda u demokratskom smislu) sada donjela sa sobom i jednu dobru stvar : ne mogu se zaduživati izvan svoje države. (Svako zlo za neko dobro). Barem slijedeću demokratsku vlast neće dočekati veliki vanjski dugovi, ako budu bili pametni i to znali iskoristiti (mislim da se ne zadužuju za robu široke potrošnje i luksuz) moglo bi to i dobro ispasti. I mi smo u jednom trenutku bili u sličnoj situaciji, dug baš i nije narastao preko noći, ali kada se jednom navikneš na uzimanje kredita - teško je ostaviti se te ovisnosti. Mislim, može se ali potrebna je volja i disciplina, a da je toga bilo u prvom redu - ne bi se zaduživali.

Za Ceausecu-a nije Rumunija imala toliko dugova. Svatko zna živjeti na kredit. Pričate o Lukašenku, kao da je on Pinoche. Ako je on dobar za svoj narod, a "demokracija" ala zapad bi bila loša, onda treba redefinirati pojam dobra i zla. To što bi u zapadnoj demokraciji manjina imala sva prava, a većina ne, nije nikakav plus za tu demokraciju. To uopće nije demokracija, nego elitokracija. Pa stoga stanovišta "elite" ovo izgleda diktatura, slično kao što oni ne vole ni diktaturu proleterijata. http://hr.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Luka%C5%A1enko


Zadnja promjena: Nostradurus; 22/3/2013, 22:44; ukupno mijenjano 2 put/a.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Financijski sustav prije, danas i rješenje - kako razbistriti misli?

Postaj by Nostradurus 22/3/2013, 22:25

Sustav ekspanzije novca u bivšoj SFRJ, a koji smo preuzeli do kraja 1994. je imao dva načina kreacije. Jedan je bio primarna emisija koja se dobivala iz narodne banke, a drugi je bio primjena bankarstva djelomične rezerve te stvaranje multiplikacije depozita. Međutim, oni koji pamte i znaju do tada su firme i obrti mogli imati sredstva kod HNB-a, a ZAP je radio transfer. Time je donekle bio smanjen efekt multiplikacije novca, a privreda je bila sigurna za svoju lovu. Da ne duljim, to je sve ukinuto i nakon toga su banke mogle multiplicirati i depozite poduzeća. I premda je to sve postojalo za vrijeme Ante Markovića, ipak je dobar dio novčane mase bio u bankama i mogao se multiplicirati. Multiplikacija novca u bankama je u stvari i multiplikacija istog u još veći dug. Taj dug je izvor troškova koji vrši pritisak na rast cijena. Visoku inflaciju je teško izbjeći. I premda su banke bile u vlasništvu firmi, problem nastaje što banke generiraju nepokrivene depozite svojom kreditnom aktivnošću. Tj. izlaz je ili u dizanju cijena - inflaciji ili u sanaciji banaka - šteti vlasniku. Ne bi bilo dobro uočene probleme ponavljati, već ih treba riješiti. Kao najvažnije, zašto bi uopće komercijalne banke bile kreatori ekspanzije novca? Poduzećima kao vlasnicima to može donijeti profit, ali i ogromne probleme koji nadilaze temeljni kapital. Zbog stabilnosti privrede, žiro računi poduzeća i građana ne mogu biti izvor novca za daljnju posudbu. Obavezna rezerva za njih treba biti 100%. Novac koji se želi ulagati mora imati minimalnu obaveznu rezervu od 50%. time je ulagačima garantirano 50% od uloga da će biti sačuvano. Tako visoka obavezna rezerva ima za posljedicu da je teoretski moguće imati dvostruko više depozita od stvarnog novca. Ali kako je pola u obaveznoj rezervi, tako je druga polovica moguća samo kao kredit. Točnije kredit ne može biti veći od stvarnih rezervi. Pola od depozita je blokirano u o.r. te time se u procesu emisije kredita ne dolazi do multiplikacije novčane mase u opticaju. Bolje rečeno, ne može se zadužiti više nego što ima realnog novca. A ako je maksimalni dug do količine realnog novca, jasno je da iznos kamata na taj dug ne smije biti veća od emisije novca bez duga. Tj. mora biti oko polovice. To znači da kamata ne može biti nikakva tržišna kategorija (zakon ponude i potražnje), kao i što emisija novca ne može biti tržišna kategorija (teorija kamatnjaka - Keynes). Na žalost, tu se dosadašnje ekonomske teorije moraju prekrižiti.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 22/3/2013, 22:47

Nostradurus je napisao/la:
Fidelito je napisao/la:Lukašenko je dikatator i kao takvom mu je bitno ostati na vlasti, jer ako 'sjaši' - završiti će kao Nicolae Ceaușescu. Za njega vlast doslovno znači život i način preživljavanja. Stvari u Bjelorusiji su otišle malo predaleko da bi to moglo završiti mirnim putem.
Što se tiče ekonomije - za Bjelorusiju je ova politička situacija - izolacija - (kolikogod ona bila nepogoda u demokratskom smislu) sada donjela sa sobom i jednu dobru stvar : ne mogu se zaduživati izvan svoje države. (Svako zlo za neko dobro). Barem slijedeću demokratsku vlast neće dočekati veliki vanjski dugovi, ako budu bili pametni i to znali iskoristiti (mislim da se ne zadužuju za robu široke potrošnje i luksuz) moglo bi to i dobro ispasti. I mi smo u jednom trenutku bili u sličnoj situaciji, dug baš i nije narastao preko noći, ali kada se jednom navikneš na uzimanje kredita - teško je ostaviti se te ovisnosti. Mislim, može se ali potrebna je volja i disciplina, a da je toga bilo u prvom redu - ne bi se zaduživali.

Za Ceausecu-a nije Rumunija imala toliko dugova. Svatko zna živjeti na kredit. pričate o Luakšenku, kao da je on Pinoche. Ako je on dobar za svoj narod, a "demokracija" ala zapad bi bila loša, onda treba redefinirati pojam dobra i zla. To što bi u zapadnoj demokraciji manjina imala sva prava, a većina ne, nije nikakav plus za tu demokraciju. To uopće nije demokracija, nego elitokracija. Pa stog stanovišta "elite" ovo izgleda diktatura, slično kao što oni ne vole ni diktaturu proleterijata.

Vlast koja ubija svoje građane - nije dobra (pardon, u Bjelorusiji ne ubijaju ljude - tamo nepoćudni građani jednostvano nestaju). Diktatura proletarijata je samo naziv iza kojeg se sakriva diktatura nekog politbiroa. Ta diktatura nema veze sa proletarijatom, to jest ima jer se ugnjetava tom diktaturom taj proletarijat, tako da bi se mogla i zvati diktatura nad proletarijatom. I svi znamo kako je to završilo (svaka čast izuzetcima, ali ne vjerujem u takve režime). U zapadnoj vrsti demokracije barem postoji nekakav koliko-toliko slobodni protok informacija i demokratski izbori svakih toliko vremena. Možeš osnovati partiju i pokušati natjecati se. Nije nešto, ali je bolje od 'diktature proletarijata'.
Evo na primjer mi smo sada svi svjesni da ova nova vlast nema nikakve ideje za riješavanje krize. Ja čak mislim da su se izgubili na putu da dođu na put izlaska iz krize. I vjerujem da će se to pokazati na EU i lokalnim izborima koji slijede. Ovi sada samo čekaju da pristupe EU i da se hvale kako su u njihovom mandatu pristupilo EU (kao što se svojevremeno premijerka hvalila da je ona potpisala pretpristupni ugovor). To je kao da imaš super lijepi okvir za sliku, ali unutar njega nema ništa - nema čak ni praznog platna.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 22/3/2013, 23:09

E da, tako je to Fidelito, nama ništa nije dobro jer ne znamo koje su naše realne mogućnosti. Vi vidite da je zapadna elitokracija prevara. Međutim i ona zatvara ljude (I. Pernar je bio 17 puta hapšen i čeka ga velika novčana kazna), radi cenzuru preko dirigiranih medija. A eto vam i primjer našeg HRT-a. On ispada kao partijska TV vladajuće elite. Ni Lukašenko se ne bi toga postidio. Ali gledajte vi drugu situaciju, Bjelorusija ima veće perspektive nego mi. A to što to manjina želi srušiti jer bi oni htjeli da zajaše na vlast (po našem modelu), to je druga stvar. Oporba u Bjelorusiji prema wikipediji nije dobila relevantan broj glasova na izborima. A Lukašenovo hakiranje ustava da može biti predsjednik više mandata, izgleda kao mačji kašalj prema uratku Vlade Šeksa i "ustavnih tvoraca". Prema riječima jednog od tih ustavnih tvoraca ja sam "zavjerenik" jer sam zatražio pomoć da se preko ustavne tužbe sruši ekonomsko ropstvo novcu kao dugu u državi. Eto vam "zapadne demokracije" i demokratske procedure te kuda ona vodi.

Ima naravno još puno stvari, ali ne smijem sve kazati. Ionako je stane u teškoj krizi. Ne treba je još potencirati.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 22/3/2013, 23:49

Nostradurus je napisao/la:E da, tako je to Fidelito, nama ništa nije dobro jer ne znamo koje su naše realne mogućnosti. Vi vidite da je zapadna elitokracija prevara. Međutim i ona zatvara ljude (I. Pernar je bio 17 puta hapšen i čeka ga velika novčana kazna), radi cenzuru preko dirigiranih medija. A eto vam i primjer našeg HRT-a. On ispada kao partijska TV vladajuće elite. Ni Lukašenko se ne bi toga postidio. Ali gledajte vi drugu situaciju, Bjelorusija ima veće perspektive nego mi. A to što to manjina želi srušiti jer bi oni htjeli da zajaše na vlast (po našem modelu), to je druga stvar. Oporba u Bjelorusiji prema wikipediji nije dobila relevantan broj glasova na izborima. A Lukašenovo hakiranje ustava da može biti predsjednik više mandata, izgleda kao mačji kašalj prema uratku Vlade Šeksa i "ustavnih tvoraca". Prema riječima jednog od tih ustavnih tvoraca ja sam "zavjerenik" jer sam zatražio pomoć da se preko ustavne tužbe sruši ekonomsko ropstvo novcu kao dugu u državi. Eto vam "zapadne demokracije" i demokratske procedure te kuda ona vodi.

Ima naravno još puno stvari, ali ne smijem sve kazati. Ionako je stane u teškoj krizi. Ne treba je još potencirati.

Evo razlika između Bjelorusije i Hrvatske na primjeru Pernara: U Hrvatskoj ga možda nakon presude i eventualne žalbe čeka novčana kazna, a u Bjelorusiji bi nestao. Samo tako. Ne bi ga bilo. A nestajali su ljudi i kod nas. A to ne znači da smo tada bili bolja dražva nego danas.
Glavni problem ove dražve nije vlast - jer ona je uvijek odraz želja naroda u demokraciji. Tužno, ali istinito. I zato se uvijek kaže da svaki narod zaslužuje vlast koju ima. A želje najširih masa su kod nas jasne: ajmo uživati iznad svojih mogućnosti danas, bez obzira na cijenu sutra. Jer ima toliko lijepih stvari na svijetu koje bi si svi željeli imati. I možda ići u mirovinu sa nepunih 40 godina starosti, ali da bude 'dobra' mirovina jer si sa 40 još mlad i želiš uživati u životu. A tko će sve to zaraditi? Nema veze, ajmo zadužiti državu pa kako bude. A vlasti koje vladaju samo su odraz želja većine građana. I zato vlasti znaju da sve treba raditi samo mirovine i plaće ne dirati, jer to je svetinja. Isto kao što je nemoguć perpetum-mobile, tako ne postoji sustav u kojem će se više trošiti nego što se stvara, (možeš raditi jedino redistribuciju i privremeno sakrivati činjenicu da trošiš više nego što imaš). Ali tu postoji jedna mala fatamorgana zvana kredit. On omogućuje da trošiš danas ono što ćeš zaraditi u budućnosti, to je ta redistribucija obaveze u budućnost, uz kamatu - naravno.
To trošenje nezarađenog je u prošlosti 'palilo', jer si imao valutu koju si devalvirao prema potrebi - nisi se morao svađati sa sindikatima oko visine plaće (ili nemogućnosti da se stalno ide u proračunski deficit)- naštampali u topčideru i evo vam! Jedino što se na taj način 'krade', oporezuje svaki korisnik i posjednik tog novca. To opet vodi u zatvaranje privrede u samu sebe i nemogućnost kupovanja strane robe (u velikoj mjeri). Možda je i to jedan način samoregualcije i samozaštite države od uvoza. Ali opet se radi o suštinski istom problemu: želi se trošiti više nego što se zarađuje (kod države se ne zarađuje, nego se uprihodi kroz poreze i namete). Kada nam želje postanu sukladne realnim mogućnostima i jedan i drugi sustav mogu biti dobri.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Kapitalizam, socijalizam ili nešto treće?

Postaj by Nostradurus 25/3/2013, 19:44

Evo teksta koji će uzburkati mnoge duhove. Tu sam usporedio monetarnu reformu u kapitalizmu i socijalizmu. To je sažetih 12 stranica teksta.
http://www.scribd.com/doc/132285316/Kapitalizam-socijalizam-ili-nešto-treće
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Simulacija financijskog sustava

Postaj by Nostradurus 3/4/2013, 23:08

Napravio sam malo veću xls tablicu: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Simulacijafinancijskogsustava.xls?attredirects=0&d=1

Premda ovo nije ni blizu prava simulacija, može se vidjeti zanimljivih stvari. Kao prvo, zanimljivo je tu vidjeti kada će rasti porezni prihodi. Tj. kada će se povećavati promet. U tablici gdje višak love u biti završava u štednji (profitu), a gdje proizvodnja može i rasti uz sličan obujam prometa (pad cijena) vidi se da nešto fali.

To što fali je vjerojatno, daljnje trošenje profita! Rast poreznih prihoda nastaje isključivo iz povećanja cijena (ili obujma trgovanja). Početnu tablicu sam proširio sa uključivanjem nekreditne emisije.

Tablica je idealna da pokaže kako se prelijeva profit između subjekata, banke i države. Vidi se i uloga poreza u državnoj potrošnji. Zbilja, sa ovime čovjek može malo razbistriti misli i biti realan u razmišljanju.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Zvonimir 5/4/2013, 15:39

Eto, i to je isplivalo:
http://danas.net.hr/novac/vladar-eura-iz-sjene-sluzbeno-ne-postoji-ali-je-njezina-moc-velika

A i euro je prevara:
http://danas.net.hr/novac/u-njemackoj-osnovali-novu-stranku-koja-se-zalaze-za-ukidanje-eura

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Đuro Japarić 5/4/2013, 17:58

Zvonimir je napisao/la:Eto, i to je isplivalo:
http://danas.net.hr/novac/vladar-eura-iz-sjene-sluzbeno-ne-postoji-ali-je-njezina-moc-velika

A i euro je prevara:
http://danas.net.hr/novac/u-njemackoj-osnovali-novu-stranku-koja-se-zalaze-za-ukidanje-eura

U III Reichu NDH je imala kunu ! U IV Reich vjerovatno će RH ući sa kunom !

Ulazimo i sa prodanim tekeomunikacijama koje su sagradili građani i poduzeća , a za šaku dolara nesposobna vlast prodala Deutsche telekomu , koji nas sada pljačka ko Tuđmanovu stoku sitnog zuba .

Budući da nije bilo Jelačića , SDP i HDZ prodali su INU Mađarima !

Za vrijeme Tuđmana > sanirali > smo banke , a onda ih prodali ispod cijene saniranja -strancima !

I sada neki novi firer u Njemačkoj je protiv eur ? Kada bude protiv novog Reicha imati će potporu u cijelom Reichu .

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Mađari su krenuli sa kreditnom ekspanzijom!

Postaj by Nostradurus 6/4/2013, 18:50

http://www.business.hr/ekonomija/novi-paket-mjera-za-rast-madjarskog-gospodarstva

Središnja banka odobrit će tako beskamatne kredite u iznosu do 250 milijardi forinti (830 milijuna eura) komercijalnim bankama koje će ih potom moći preusmjeriti u kredite srednjim i malim tvrtkama, uz maksimalnu kamatnu stopu od dva posto.
Zanimljiva je ova ideja o beskamatnom kreditu bankama? Nadam se da su banke u vlasništvu Mađarske države. Jer, ako nisu, ovo će biti direktno pogodovanje jer će banke zaraditi 2% od kredita. Druga stvar je kako će povećanje ponude novca možda uzrokovati inflaciju. To u biti i ne mora biti loše, ali je jasno da ako banke zarade 2% godišnje na kamati da će za vraćanje kredita trebati ili više kredita ili suficit u vanjskotrgovinskoj bilanci. Osim toga, povećanje zaposlenosti i BDP-a može povećati mađarske apetite za uvoznom robom. A to može značiti i veliki problem sa deviznim rezervama.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Trla baba lan, da joj prođe dan

Postaj by Nostradurus 12/4/2013, 08:57

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/83731-ovako-je-sdp-govorio-u-oporbi-preko-300-tisuca-ljudi-je-bez-posla-vlada-tone-sve-dublje-jedini-izlaz-su-prijevremeni-izbori.html

Predstavu slušamo već 20 godina i glumci su se odlično uigrali. Svako malo zamjene uloge da im ne bude dosadno. :-))
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Ne nasjedajte na generalizaciju

Postaj by Nostradurus 14/4/2013, 20:08

http://www.business.hr/business-class/evo-zasto-ste-u-dugovima

Članak aludira da bi sa manjom potrošnjom izbjegli zaduživanje. Kako onda objasniti da ne mogu svi štedjeti jer to znači da se novac mora uvijek dodavati? Samo kako, ne mogu sve države imati suficit platne bilance.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Izmjene zakona o HNB-u

Postaj by Nostradurus 18/4/2013, 11:57

Možete reći da ste prisustvovali posljednjem činu koji će zapečatiti financijsku sudbinu RH za duže vremena. Ako već nije izglasano, sve parlamentarne stranke su se složile oko predloženih izmjena. Prema ovim novim izmjenama, HNB će postati dio ESCB-a i morati će svojim zakonom biti suglasan sa statutom ECB-a tj. ESCB. Sve izmjene zakona o HNB-u će se morati prije donošenja i ECB-u na mišljenje.

Ovime će izdavanje novca kao kredita postati nepromjenjiva konstanta koju hrvatska strana više neće moći promjeniti bez ozbiljnih i sasvim legalnih reakcija EU da nas u tome spriječe i kazne.
Ovo znači da je financijska sudbina države zapečaćena. Relativni uspjeh je jedino moguć preko vanjskotrgovinskog suficita, koji naravno nismo imali od kada je države, a iz doba SFRJ je to bilo samo u nekoliko godina. Uz znatno više kamate i nagomilani dug, možemo zaboraviti "Bolji život".

Osim toga, HNB će moći slobodnije koristiti dio deviznih rezervi i plasirati ih dalje.
Dvostruko korištenje deviza spada u isti rang kao da prvo izdate (iz zraka) novac kada primite zlato, a zatim to zlato prodate za novac i taj novac dalje koristite.

Mi u Hrvatskoj imamo slučaj da je sve što država ima u posjedu, a nastalo je radom ljudi mora da je stvoreno ili u socijalizmu emisijom novca ili u zadnjih 20 godine kreditima. U kapitalizmu sa centralnim bankarstvom, ono što je država stvorila preko kredita može sve prodati, ali i dalje ne može stvoriti više novca nego je potrošlila da bi vratila kredite. Dakle, to je prevara. Ako je nešto u socijalizmu stvoreno emisijom novca (iz zraka), tada ne možete to još jednom prodavati i koristiti novac. To je operacija kojom multiplicirate količinu novca u odnosu na robe. Taj novac bi se trebao uništiti. Država ne smije koristiti prodaju imovine, koja je stvorena emisijom novca iz zraka, za svoj prihod.

Novac je kupovna moć za robe i usluge države koja ga koristi (i izdaje). Ne može biti konvertibilan u novac drugih država jer novac dugih država ima kupovnu moć za njihove proizvode i usluge
Zbog toga kao prvo imamo problem u koncepciji. Ako mi trebamo devize da bi izdali svoj novac, a do tih deviza dolazimo posudbom, onda su sve naše novostvorene robe i usluge u biti pod hipotekom duga koji je veći od posuđenog novca. Druga stvar je što devize koje su tu polog za naš novac ne mogu biti predmetom daljnjih financijskih operacija osim za promjenu kuna u devize. Kako novi zakon o HNB-u koji će sutra biti izglasan ne samo da dopušta korištenje tih deviza, nego je i bitno liberalniji, mislim da bi trebali znati da je to jedna velika prevara sa novcem. Mi nešto vodimo kao devizne rezerve, a to nisu uopće devizne rezerve, nego recimo obveznice Grčke (možda preko posrednika). A grčka narodna banka opet može kupiti obveznice Slovenije (opet preko posrednika). Pa tako sa istim eurima možemo stvoriti višestruko više dugova u raznim državama. Vjerojatnost da se uz takvu multiplikaciju eura dugovi mogu vratiti je skoro nula.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Kako se kalio Agrokor

Postaj by Nostradurus 20/4/2013, 13:09

Zanimljiv članak o Ivici Todoriću otkriva zanimljivu povijest Agrokora i mnogih pomagača:

http://www.forum.tm/clanak/ivica-todoric-drzavni-prijatelj-br-1-876

Dio iz članka koji treba pročitati:

Krunski dokaz o državnoj pomoći stiže u rujnu 2008., kad je odnekud isplivao dokument iz rujna 1999. s potpisom ministra financija Borislava Škegre. Bilo je to državno jamstvo za 31 milijun eura vrijedno inozemno izdanje korporativnih obveznica čiji je agent bila jedna luksemburška banka, a kojim je financirana gradnja Agrokorovog distributivnog centra u Zagrebu. “Poznavatelji prilika iz tog vremena kažu da je upravo Agrokorov izlazak na međunarodno tržište kapitala te 1999. godine, kada je za zaduženje jamčila država, bio glavni impuls kojim je krenulo njegovo širenje. Koncern je tada imao ukupne prihode od 3,2 milijarde kuna, otprilike deset puta manje nego danas”, navodi se u tekstu objavljenom uz otkriće tog dokumenta. Autorica je nazvala potpisnika jamstva Borislava Škegru, koji joj je rekao da se “ne sjeća tog slučaja”, odnosno davanja jamstva teškog 31 milijun eura. Komentar je tada dao jedino SDP-ovac Slavko Linić. “Davanje jamstava, nažalost, nikada nije odijeljeno od politike. U Agrokovorom slučaju dano jamstvo ispunilo je svrhu. To što je kasnije taj koncern narastao i postao monopolist koji zloupotrebljava svoju poziciju, neko je drugo pitanje“. Nekoliko godina nakon što je tadašnji ministar financija potpisao jamstvo, koncern Ivice Todorića postao je jedan od ulagača upravo u Quaestus, fond Borislava Škegre, “ključnog arhitekta privatizacije u kojoj je sudjelovao i Agrokor”. Navodno je Škegrin potpis ubrzala prijetnja iz Agrokora da će 500 zaposlenika zagrebačke Zvijezde dobiti otkaz. Todorića je nastavio hvaliti i Škegrin kasniji nasljednik, ministar financija Ivan Šuker, a na sjednicama Vlade javno ga je hvalio i premijer Ivo Sanader nakon što je smanjio cijene nekoliko proizvoda.

U sadašnjoj vladi RH nemilice ga hvali njen prvi potpredsjednik Radimir Čačić, svjestan Todorićeve važnosti. Od 2000., dakle godinu dana nakon dobivanja Škregrina jamstva, započinje širenje Konzuma po Hrvatskoj i pretvara ga u najveći domaći trgovački lanac, u koji plasira znatan dio robe koja dolazi iz Agrokorove proizvodne sekcije. Vlasnik Agrokora, koji se pokazao korektnijim poslodavcem od prosječnog hrvatskog tajkuna, stvorio je i čvrste veze sa sindikatima, poklanja im hranu za sindikalne kongrese, njegove tvrtke se oglašavaju u glasilu Sindikalna akcija. Zatreba li mu, lako može pobuniti radnike, kao što je to bio slučaj 1999. kad je vlada najavila da će pomoći izgradnju uljare u osječkom Čepinu, posve blizu mjesta gdje je on namjeravao sagraditi svoju uljaru. Zašto je baš Ivica Todorić uspio? Početkom 90-ih bilo je i drugih koji su uzletjeli, no danas ih više nema na domaćoj poslovnoj sceni. Osim Todorića, preostala trojica iz pokera najpoznatijih tajkuna, Miroslav Kutle, Josip Gucić i Luka Rajić, danas su u inozemstvu, a pritom je samo Rajić, prodavši Dukat kupljen na nikada rasvijetljeni način, otišao preko granice dobrovoljno, dok su ostala dvojica pobjegla pred hrvatskim pravosuđem. Iako je u nekoliko navrata zaprijetio da će prodati strancima sve što ima, Todorić to nikada nije učinio. Ostao je ovdje, nastavio jačati Agrokor i postao najbogatiji građanin Hrvatske. Većinu hrvatskih tajkuna nije zgodno pitati za prvi milijun, jer su svega koji mjesec prije zgrtanja ogromne imovine bili šoferi ili vlasnici kvartovskog kafića.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Ivo Josipović: Nužan nam je zakon kojim se jača investicijska klima

Postaj by Nostradurus 20/4/2013, 18:08

Na ove mudre riječi našeg Ive (a koje kao da Škegro diktira) napravio sam mali financijski plan. Pa da vidimo kuda vodi:

Dakle, ja sam investitor i ima 30 milijardi eura za ulaganje. Kakao to ide? Sagradim elektranu na ugljen te potrošim dobar dio investicije na opremanje elektrane uvoznim komponentama. Sad da vidimo, 33% investicije je završilo u Hrvatskoj (10 milijardi eura). Idemo u ekspolataciju. Svake godine uvezem ugljenja za milijardu eura i napravim struju koju prodam za 15 milijardi kuna. Dakle, HNB mora naći devize za uvoz ugljenja, a profit u iznosu od milijardu eura se opet mora naći u HNB-u jer ja želim iznositi taj profit u devizama. Očegledno je da će ovih 10 milijardi eura u roku 5 godina biti potrošeno na uvoz ugljena i moj profit. Nakon toga ja moram još 25 godina raditi isti biznis samo da povratim ulog. Pri tome će država morati da stvori dodatnih 50 milijardi eura. Ma sve pet. Ako u međuvremenu Hrvatska nađe novog investitora koji će opet uložiti silne pare da iz tih deviza ide profit meni. I tako svake godine to treba uvećavati. Jel to ta fora sa investicijama, ili sam nešto propustio?
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/256556/Nuzan-nam-je-zakon-kojim-se-jaca-investicijska-klima.html
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Fidelito 20/4/2013, 21:41

Nostradurus je napisao/la:Na ove mudre riječi našeg Ive (a koje kao da Škegro diktira) napravio sam mali financijski plan. Pa da vidimo kuda vodi:

Dakle, ja sam investitor i ima 30 milijardi eura za ulaganje. Kakao to ide? Sagradim elektranu na ugljen te potrošim dobar dio investicije na opremanje elektrane uvoznim komponentama. Sad da vidimo, 33% investicije je završilo u Hrvatskoj (10 milijardi eura). Idemo u ekspolataciju. Svake godine uvezem ugljenja za milijardu eura i napravim struju koju prodam za 15 milijardi kuna. Dakle, HNB mora naći devize za uvoz ugljenja, a profit u iznosu od milijardu eura se opet mora naći u HNB-u jer ja želim iznositi taj profit u devizama. Očegledno je da će ovih 10 milijardi eura u roku 5 godina biti potrošeno na uvoz ugljena i moj profit. Nakon toga ja moram još 25 godina raditi isti biznis samo da povratim ulog. Pri tome će država morati da stvori dodatnih 50 milijardi eura. Ma sve pet. Ako u međuvremenu Hrvatska nađe novog investitora koji će opet uložiti silne pare da iz tih deviza ide profit meni. I tako svake godine to treba uvećavati. Jel to ta fora sa investicijama, ili sam nešto propustio?
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/256556/Nuzan-nam-je-zakon-kojim-se-jaca-investicijska-klima.html

Nešto mi ne štima u ovoj računici: ako godišnje uvozim ugljena za milijardu eura - onda u 5 godina na ugljen ću potoršiti 5 milijardi eura, a ne 10 milijardi (ili sam nešto propustio?).
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 21/4/2013, 12:43

Fidelito je napisao/la:
Nostradurus je napisao/la:Na ove mudre riječi našeg Ive (a koje kao da Škegro diktira) napravio sam mali financijski plan. Pa da vidimo kuda vodi:

Dakle, ja sam investitor i ima 30 milijardi eura za ulaganje. Kakao to ide? Sagradim elektranu na ugljen te potrošim dobar dio investicije na opremanje elektrane uvoznim komponentama. Sad da vidimo, 33% investicije je završilo u Hrvatskoj (10 milijardi eura). Idemo u ekspolataciju. Svake godine uvezem ugljenja za milijardu eura i napravim struju koju prodam za 15 milijardi kuna. Dakle, HNB mora naći devize za uvoz ugljenja, a profit u iznosu od milijardu eura se opet mora naći u HNB-u jer ja želim iznositi taj profit u devizama. Očegledno je da će ovih 10 milijardi eura u roku 5 godina biti potrošeno na uvoz ugljena i moj profit. Nakon toga ja moram još 25 godina raditi isti biznis samo da povratim ulog. Pri tome će država morati da stvori dodatnih 50 milijardi eura. Ma sve pet. Ako u međuvremenu Hrvatska nađe novog investitora koji će opet uložiti silne pare da iz tih deviza ide profit meni. I tako svake godine to treba uvećavati. Jel to ta fora sa investicijama, ili sam nešto propustio?
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/256556/Nuzan-nam-je-zakon-kojim-se-jaca-investicijska-klima.html

Nešto mi ne štima u ovoj računici: ako godišnje uvozim ugljena za milijardu eura - onda u 5 godina na ugljen ću potoršiti 5 milijardi eura, a ne 10 milijardi (ili sam nešto propustio?).

Pa investicija se mora otplatiti. Milijardu eura iznosim kao profit iz države. To je dotnih 5 milijardi eura deviza u 5 godina koje treba stvoriti, zar ne. Pa ipak sam ja investitor koji je investirao silne pare (devize) i to se mora povratiti. Ako se to ne dogodi, imati ću velike gubitke i možda propasti.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Nostradurus 21/4/2013, 20:56

Kako kapitalizam funkcionira: "Uzmimo lovu": HTV4 21.12: http://mojtv.hr/kanal/tv-program/341/htv4/2013-04-21/emisija/45349978/uzmimo-lovu.aspx . Tko nije gledao, neka pogleda. Preporučam.
Nostradurus
Nostradurus

Broj postova : 1192
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : dipl. ing. elektrotehnike
Registriran : 11.01.2012
13


http://sites.google.com/site/financijskisustav/

[Vrh] Go down

Što se iza brda valja?(2) - Page 16 Empty Re: Što se iza brda valja?(2)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 16 / 37. Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 26 ... 37  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.