AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Ako može malo pomoći

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Ako može malo pomoći Empty Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 12/7/2012, 13:07

Pozdrav svima,

Nisam znao od ovolikih tema gdje bih postavio pitanje pa sam otvorio novu temu.
Nasljeđujem 15 jutara zemlje u komadu i nikad se nisam bavio poljoprivredom, nemam ništa od strojeva.
Zemlju bi zadržao ne bih prodavao, sad mi je samo nedoumica dati je u zakup ili obrađivati.
Ako bi obrađivao i sve platio nekom trećem tko ima strojeve možete li mi navesti okvirne cijene po hektaru za:
1. oranje
2. obrada zemlje (tanjuranje, drljanje i ostalo)
3. sjetva
4. špricanje
5. skidanje žetve - kombajnisanje

Područje Slavinije - okolica Županje

Hvala i srdačan pozdrav!

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Leon321 12/7/2012, 17:10

Kod nas je vrešnje 500 kn sad nisam siguran dal po jutru ili po hektaru :/

Leon321

Broj postova : 146
Lokacija : slavonija
Registriran : 12.07.2012
1


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Đuro Japarić 12/7/2012, 18:01

xman11 je napisao/la:Pozdrav svima,

Nisam znao od ovolikih tema gdje bih postavio pitanje pa sam otvorio novu temu.
Nasljeđujem 15 jutara zemlje u komadu i nikad se nisam bavio poljoprivredom, nemam ništa od strojeva.
Zemlju bi zadržao ne bih prodavao, sad mi je samo nedoumica dati je u zakup ili obrađivati.
Ako bi obrađivao i sve platio nekom trećem tko ima strojeve možete li mi navesti okvirne cijene po hektaru

1. 15 jutara zemlje se ne isplati plaćati da drugi radi ! To puno košta a još postoji rizik od elementarne nepogode !
2. Zemlja oko Županje ( prešao sam od Save do Vinkovaca pješice taj dio i vozilima po polju ) je za ratarske kulture i industrijske ! Ako imate i kuću onda trebate kupiti ; traktor , prikolicu i osnovnu mehanizaciju za obradu zemlje ( plug , tanjurače ) ! Na tih 15 jutara možete ići svake godine pola na žito ili pivarski ječam , a pola na uljanu repicu ! U ovakvoj kombinaciji platili bi kombajn i sijanje ! Rasipač za gnojivo i prskalicu za prskanje korova možete posuditi ili sa nekim zajedno kupiti !

3. vidite u Zakonu o potporama koliko je po hektaru potpora , izračunajte očekivani prinos žita i uljane repice ,
pa ćete imati neke pokazatelje ! Opisano pod 2 znači da ta mehanizacija može služiti i preko 20 godina i na duži rok je isplativa , niste ovisni da za sve radove nekoga tražite !

4. opcija davanja u zakup je dobra jer možete nešto zaraditi putem zakupa i čekati ako iskrsne povoljna prilika za prodaju !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Leon321 12/7/2012, 18:34

ili vam se također isplati dat u "arendu" tak se kod nas kaže onaj tko radi tvoju zemlju plaća svaki mjesec kolkiko se dogovorite Smile

Leon321

Broj postova : 146
Lokacija : slavonija
Registriran : 12.07.2012
1


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Đuro Japarić 12/7/2012, 18:45

Leon321 je napisao/la:ili vam se također isplati dat u "arendu" tak se kod nas kaže onaj tko radi tvoju zemlju plaća svaki mjesec kolkiko se dogovorite Smile

Bolje je dogovoriti godišnje plaćanje - to može i u stoci - tovljenoj svinji - tako je moja supruga dala zemlju dok ju nije prodala ! Ja u drugom dijelu Slavonije plaćam privatnu zemlju u zakupu - početkom godine !

Budući da se ovdje radi o 15 jutara , to je stvar dogovora !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by bhorv 12/7/2012, 20:34

xman11 je napisao/la:Pozdrav svima,

Nisam znao od ovolikih tema gdje bih postavio pitanje pa sam otvorio novu temu.
Nasljeđujem 15 jutara zemlje u komadu i nikad se nisam bavio poljoprivredom, nemam ništa od strojeva.
Zemlju bi zadržao ne bih prodavao, sad mi je samo nedoumica dati je u zakup ili obrađivati.
Ako bi obrađivao i sve platio nekom trećem tko ima strojeve možete li mi navesti okvirne cijene po hektaru za:
1. oranje
2. obrada zemlje (tanjuranje, drljanje i ostalo)
3. sjetva
4. špricanje
5. skidanje žetve - kombajnisanje

Područje Slavinije - okolica Županje

Hvala i srdačan pozdrav!
kod mene za zakup bi dobio max.7500 kn, da drugi obrađuje: po jutru oranje 400,tanjuranje, drljanje 300,sjetva 200, špricanje 100, berba 500, računaj da ti je potreban i prijevoz te robe s njive do skladišta. npr. po jutru dobiješ 3,5 tone pšenice. prethodni savjet da sam kupiš traktor i strojeve to ni u kom slučaju, probaj sam napravit računicu. moj ti je savjet da platiš nekom obradu i prodaš proizvod, ali najbolje sve opcije stavi na papir i odluči, jer možda su u tvom kraju cjene obrade drukčije a zakup je sigurno veći nego kod mene. pozdrav.
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 13/7/2012, 08:00

Hvala kolege forumaši na odgovorima, a evo što sam i ja uspio saznati u međuvremenu:
1. oranje---700kn/ha
2. obrada zemlje (tanjuranje, drljanje i ostalo)---300Kn/ha
3. sjetva---200Kn/ha
4. špricanje---200Kn/ha
5. skidanje žetve - kombajnisanje---700Kn/ha

...prosječni prinos cca 6,5 t/ha...
...sjeme pšenice 1000 Kn/ha
...zaštita i gnojivo 2000Kn/ha

.....iz ovoga proizlazi slijedeće:
- ukupni troškovi da sve platim po ha 5100Kn/ha
- ukupni prihod 6500kg x 1,35Kn=8775Kn
- poticaji 1500 Kn/ha
8775+1500-5100=5175Kn/ha dobit
...jesam li sakupio drastično krive podatke ili su koliko toliko realni
...uz napomenu da za 15 jutara u komadu možda mogu dobiti i povoljnije cijene usluga


Lp


xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by paor 13/7/2012, 08:32

6. ostalo (transport, osiguranje)

i možda je realnije da neto prinos računaš 5-6 t/ha
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 13/7/2012, 08:52

...koliko može koštati prijevoz do cca 20km
...ok, prihvaćam korekciju prinosa, ovaj prinos za koji sam dobio informaciju od 6,5 t/ha je s područja Đeletovci-Donje novo selo-Ilača

Lp

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Fidelito 13/7/2012, 09:12

Ako se ne baviš poljoprivredom profesionalno (to jest imaš svoje strojeve i opremu) ne isplati se raditi na način da plaćaš uslugu. Tu se i postavlja pitanje pravovremenog odrađivaja posla (normalno je da će vlasnik strojeva prvo odraditi posao sebi pravovremeno), jer ima situacija gdje je bitno neke poslove odraditi hitno, skoro sati su bitni. Zatim je bitna i kvaliteta rada.... Osim toga svega navedenog kada sebi radim ja 'usput' i pregledam malo usjev (na primjer prilikom kultivacije ili zaštite), to zapravo radim automatski (nesvjesno). Da ne pričam o tome da je (po meni) skoro nemoguće nekome dati prikolicu gnojiva (ili nekog drugog repromaterijala) da si sam natovari u trgovini i da ti to razbaca bez nadzora... (kod nas se tako radilo kada su bili kombinati, a navodno je bilo vreća sa gnojivom po živicama i kanalima). Naivno je misliti da su svi pošteni. A osim vlastitog prisustva nemoguće je utvrditi koliko je gnojiva razbcano po parceli (a i kako je to odrađeno). Ista stvar je sa sjetvom (dobro, tu se vidi 'kvaliteta' obavljenog posla u jednom trenutku) i zaštitom. Uglavnom ako nisi osobno prisutan - nemojte to raditi.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 13/7/2012, 09:14

...hvala Vam, hvale vrijedan post zaista, između ostalog i takve informacije trebam

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by mačor 13/7/2012, 09:17

Zašto ne probati, ako nebude išlo uvijek se može dati u zakup!
ovako nemaš problema s amortizacijom i popravcima/održavanjima strojeva to je isto značajna stavka kod rabljene mehanizacije koja ljudima popapa dohodak

i još ovo što je kolega iznad naveo, a jako je bitno: stalno moraš biti prisutan na njivi, ako se nekome plati izvođenje usluge to ne znači da je plaćena i briga za usjev!
mačor
mačor

Broj postova : 796
Lokacija : ajme
Registriran : 28.07.2011
12


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 13/7/2012, 12:24

...svakako da, razumijem...

...ako bi na kraju možda ipak išao u prodaju zemlje, koliko je očekivana cijena po jutru u tom kraju, zna li netko?

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Picek 13/7/2012, 12:36

zanimljivo pitanje i mogu dati odgovor iz prve ruke jer sam u sličnoj (ne i istoj situaciji).
dakle, također na području okolice Županje radim 10-ak hektara,8 ha djedovine + 2 ha zakup, iako i na tu djedovinu tetki dok je živa plaćam zakupninu jer joj tako barem malo jačam kućni budžet.
kalkulacija nakon upravo završene žetve kaže ovako:
najam zemlje - 9.800,00 kn
gnojivo npk 7-20-30 - 13.716,00 kn
urea - 1.488,00 kn
sjeme - 7.820,00 kn
gnojivo kan - 8.733,80 kn
zaštita od bolesti - 3.992,00 kn
folijarno gnojivo - 720,00 kn
usluga sjetve - 2.460,00 kn
usluga žetve (2 ha) - 1.540,00 kn
usluga žetve (8ha - samo gorivo na demo kombajnu) - 1.100,00 kn
gorivo za pripremu (demo traktor + demo stroj firme u kojoj radim) - 1.240,00 kn
usluga prskanja, gnojidbe, prihrane, kemija za korove, regulator rasta, urea za folijarnu prihranu - 15.320,00 kn
ukupno trošak - 67.930,22 kn

ukupno proizvedeno pšenice 59.456,00 kg (dakle 5,94 t/ha) i prodano po 1,25 kn/kg (tel-kel) = 74.320,00 kn

ukupno RUC 6.389,78 kn (+9,40%) + poticaj kad bude ako ga bude računam da bi bio 12-14 000 kn (za 10 ha). to dvoje zbrojeno daju gotovo trećinu moje godišnje plaće sa 9-12 satnim radnim vremenom svaki dan.
stvarni RUC je ipak podosta veći jer je tu bilo i vraćanja usluga i raznoraznih kompenzacija, familijarnih i prijateljskih veza itd.

mog efektivnog rada u svemu tome?
20 sati ( u pripremi) i to je to.
ne računam obilaske njiva jednom tjedno ili jednom u dva tjedna ili svaki treći dan ovisno o vegetacijskoj fazi jer to je bilo zato što me je zanimalo pratiti sve to i naravno učiti kroz sve to pa sam imao i mentore.

razlog zašto sam ja to išao raditi a nisam dao nekom drugom jest što mi bilo žao da djedovinu radi netko drugi kao do sada ali još bitniji razlog jest provođenje reducirane obrade gdje bih iz prve ruke mogao još više naučiti o utjecaju iste prije svega na tlo a onda naravno i o povratu kroz ulaganje. također na jednom dijelu su bili i pokusi tri sorte pšenice za firmu u kojoj radim.
u ovom jedino bitno mi je bilo da se pokriju troškovi ulaganja, nekakva zarada je bila sekundarna.
a tko zna, možda jednog dana se pojavi prilika za zakupiti/kupiti još zemlje pa su planovi već drugačiji za 20-30 ha.. no o tom potom.
s obzirom da mi je primarni posao prodaja poljoprivredne mehanizacije onda u krugu prijatelja imam naravno i poljoprivrednike sa i bez završenog fakulteta pa sam prema njihovim savjetima (prepoznat će se i ovdje na forumu) i radio..

sada, nakon bitke odmah znam par stvari koje ću u sljedećoj proizvodnji pšenice ispraviti:
- sjetva u optimalnom roku a ne 7.11. (bez obzira što ima godina kada se i sa kasnijom sjetvom može proći vrlo dobro pa i odlično optimalni rok je kroz ipak nekakav prosjek višegodišnji prosjek upravo to, optimalan). dobro, nije se ni moglo puno prije jer je zemlja u povrat došla dosta kasno pa onda i dok sam odlučio uopće ući u sve to ali o.k.
- izbor sortimenta, sorta koju sam sijao je sorta izuzetno dobra za stočare koji nemaju dovoljno površina pa im treba slame. sa prinosnijom sortom, posebno kada je otkup tel-kel sa ulaganjima koja su bila uvjeren sam da bi prinos bio barem 750 - 1000 kg veći s obzirom na potencijal tla. i to u prvoj godini "bavljenja" poljoprivredom uz sve druge greške.
- osiguranje usjeva. dan prije žetve (petak 06.07.) kada je popodne počelo stvaranje nevremena već sam vidio kako će žetva biti dan prije od planirane pa se onda probudio u jedan ujutro sa želucom k'o orahom. za tih par sto kuna po hektaru svakako se ne isplati. no to je ujedno i jedini stres u cijeloj proizvodnji dok nažalost u mom standardnom poslu takvi stresovi su gotovo na tjednoj bazi da ne kažem i dnevnoj u nekim situacijama.

ima ih još ali da ne nabrajam dalje.
također, dobar dio zemlje se prije radilo svakako i za prvu godinu se to nije moglo ispraviti posebno s obzirom na kasni rok odluke o bavljenju sa time pa se onda desilo da jedno prskanje protiv korova i nije bilo sasvim dovoljno pa sada u pauzi između kultura ima više vremena dovesti tlo u još bolju situaciju nego što je bilo.
uglavnom s obzirom da me to zanima "igram" se i dalje, ako vremenski uvjeti dozvole naredni usjev je uljana repica (najviše zbog toga jer je mogu rano skinuti zbog zelene gnojidbe koja je u planu za iduću godinu)
eto toliko.
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 13/7/2012, 13:14

...možda pitanje i jest zanimljivo, ali odgovor je zaista sistematičan

hvala

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Fidelito 13/7/2012, 20:46

Picek, nekako mi je prvo palo u oči ono kombajniranje 8 ha za 1100 Kn (samo gorivo na demo kombajnu). Dobro za tebe da si u ovom slučaju povoljno prošao, ali treba računati komercijalne cijene posla, da bi se dobila prava slika zarade/gubitka. Zatim treba računati kamatu na uložena sredstva kao realan trošak. Ako ti je zarada (računica) manja od novaca koje bi realno mogao dobiti od eventualnog zakupa onda ekonomija kaže da se više isplati rentati. Rizik je priča za sebe, ali iz iskustva znam da kada treba sve operacije platiti - to se obično dugoročno ne isplati. Jednostano nemamo tehnologiju proizvodnje na takvom nivou da bi se moglo racionalno raditi na takav način.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Đuro Japarić 13/7/2012, 21:07

bhorv je napisao/la:[quote="xman11" prethodni savjet da sam kupiš traktor i strojeve to ni u kom slučaju, probaj sam napravit računicu. moj ti je savjet da platiš nekom obradu i prodaš proizvod, ali najbolje sve opcije stavi na papir i odluči, jer možda su u tvom kraju cjene obrade drukčije a zakup je sigurno veći nego kod mene. pozdrav.

Za 15 jutara ne treba novi i skupi traktor ! Traktor , prikolica i osnovni strojevi za obradu zemlje ! Tada nije ovisan čeka na svaku fazu obrade zemlje , transporta repromaterijala itd !


Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by bhorv 14/7/2012, 13:12

Đuro Japarić je napisao/la:
bhorv je napisao/la:[quote="xman11" prethodni savjet da sam kupiš traktor i strojeve to ni u kom slučaju, probaj sam napravit računicu. moj ti je savjet da platiš nekom obradu i prodaš proizvod, ali najbolje sve opcije stavi na papir i odluči, jer možda su u tvom kraju cjene obrade drukčije a zakup je sigurno veći nego kod mene. pozdrav.

Za 15 jutara ne treba novi i skupi traktor ! Traktor , prikolica i osnovni strojevi za obradu zemlje ! Tada nije ovisan čeka na svaku fazu obrade zemlje , transporta repromaterijala itd !

slažem se stobom. tako sam i ja počeo.. stari traktor, prikolica....ali svake godine sve više toga treba... i tome nema kraja...a sad bi dobro došao i kombajn...ali sad već imam dovoljan broj godina da razmišljam i o svom zdravlju..a najbitnije je što će ti svi moji strojevi uskoro naći nove vlasnike jer u mojoj familiji nema zainteresiranih da me netko nasljedi u tom poslu.
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Fidelito 14/7/2012, 14:16

Đuro Japarić je napisao/la:
bhorv je napisao/la:[quote="xman11" prethodni savjet da sam kupiš traktor i strojeve to ni u kom slučaju, probaj sam napravit računicu. moj ti je savjet da platiš nekom obradu i prodaš proizvod, ali najbolje sve opcije stavi na papir i odluči, jer možda su u tvom kraju cjene obrade drukčije a zakup je sigurno veći nego kod mene. pozdrav.

Za 15 jutara ne treba novi i skupi traktor ! Traktor , prikolica i osnovni strojevi za obradu zemlje ! Tada nije ovisan čeka na svaku fazu obrade zemlje , transporta repromaterijala itd !


Zaista nema smisla kupovati novi traktor za toliku površinu, ali postavlja se pitanje da li uopće ima smisla kupovati traktor (i priključke) za toliku proizvodnju. Po meni toliku površinu jedino se isplati raditi ako već imaš traktor i većinu potrebnih strojeva u posjedu (koji su većim dijelom amortizirani i nisu opterećeni otpaltama). Kada moraš investirati u strojeve, čak i rabljene, onda je to trošak kojem se mora računati amortizacija, a to ovaj obujam proizvodnje ne može izdržati. A kako sam već piaso teško se može dobiti kvalitetna i jeftina usluga, tako da je to kritična točka ako želiš u proizvodnju. Druga je stvar ako postoje neki dugoročni planovi o skorom proširenju proizvodnje, onda se mora u jednom trenutku početi sa investicijama (bolje ranije nego kasnije). Ali to se sa vremenom svodi na drugo pitanje - a to je da li je u budućnosti spreman profesionalno posvetiti se proizvodnji i širiti se. A bolje je sa tim pitanjem rasčistiti odmah i onda znaš na čemu si i kako dalje.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by xman11 14/7/2012, 17:26

...hvala svim kolegama forumašima na iscrpnim odgovorima, puno ste mi pomogli i sve sam sigurniji da će zemlja u zakup na par godina, a nakon toga tko zna možda postanem i poljoprivrednik

@Picek
...poslao sam ti dvije privatne poruke, nisam siguran jesam li ih dobro poslao obzirom da ne odgovaraš, možda sam nešto krivo kliknuo, molim te provjeri sandučić


Lp

xman11

Broj postova : 8
Lokacija : Slavonija
Registriran : 29.06.2012
0


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Đuro Japarić 15/7/2012, 09:26

xman11 je napisao/la:...hvala svim kolegama forumašima na iscrpnim odgovorima, puno ste mi pomogli i sve sam sigurniji da će zemlja u zakup na par godina, a nakon toga tko zna možda postanem i poljoprivrednik

@Picek
...poslao sam ti dvije privatne poruke, nisam siguran jesam li ih dobro poslao obzirom da ne odgovaraš, možda sam nešto krivo kliknuo, molim te provjeri sandučić


Lp

Imate još jednu drugu mogućnost , da postanete proizvođač božićnih drvaca , ako do Vaše zemlje postoji kamena cesta ili pokraj prolazi asfalt ! Tada možete sadnice saditi postupno ,a dio zemlje ( do 5 godina dati u zakup ) ! Tada trebate imati manji traktor za izvažanje drvaca , prikolici - ovo dvoje možete kupiti za 6 godina , trimer , manju samohodnu kosilicu , motornu - leđnu prskalicu - ovo morate imati kao osnovni alat iduće godine ako bi dio sadnica posadili ove godine , motornu pilu - 2018 g. kada bi prva drvca bila za sječu ili vađenje sa korijenom !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Ako može malo pomoći Empty Re: Ako može malo pomoći

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics
» Malo

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.