AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Osnivanje udruge

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Osnivanje udruge Empty Osnivanje udruge

Postaj by marecone 24/7/2008, 10:35

Nas par većih ratara odlučili smo osnovati udrugu. Ponajviše radi zajedničkog nastupa kod kupovine sjemena, zaštite i sl., ali i zbog boljih pregovaračkih pozicija kod prodaje.
E sad... Dali je netko od vas član slične udruge i dali ima šanse da mi pošalje statut svoje udruge? Moramo nekaj napisat, a bit će mi lakše ako ću samo prepravljat word Wink

Hvala

P.S. sve informacije koje imate o udrugama su dobrodošle

marecone

Broj postova : 90
God : 45
Lokacija : Čazma
Zanimanje : Ratarstvo, konjogojstvo
Registriran : 05.06.2008
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by paor 25/7/2008, 15:04

Google je prepun raznih statuta, npr. evo ti jedan:
Statut udruge proizvođača šećerne repe
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by marecone 25/7/2008, 16:43

paor je napisao/la:Google je prepun raznih statuta, npr. evo ti jedan:
Statut udruge proizvođača šećerne repe

Puno hvala merci . Često čovjek od šume ne vidi drveta pa mi to uopće nije palo na pamet Neutral

marecone

Broj postova : 90
God : 45
Lokacija : Čazma
Zanimanje : Ratarstvo, konjogojstvo
Registriran : 05.06.2008
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by BOZIDAR 5/4/2010, 13:12

Da ne otvarm novu temu pisat ću ovdje.
Hrvatski poljoprivrednici imaju na stotine udruga 99,9% tih udruga ne radi NIŠTA na boljitku seljaka.
Volio bi da se jave neki predstavmici seljačkih udruga i da ma demantiraju!
Ako nam udruge služe samo za organiziranje prosvjeda i rušenja vlade ( čitaj manipulaciju seljacima) onda tih udruga ne treba.
Čelnici udruga služe samo da se pojavljuju na nekim feštama eventualno koja ekskurzija...
Nadam se da ču ovim potaknuti barem neku raspravu
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by JOSIP FERGUSON 5/4/2010, 14:06

celnici udruga najcesce nisu placeni za ono sto rade, i cesto iz svog djepa izdvajaju novce boreci de manje ili vise za opcu dobrobit...

nama treba sindikat koji ce platit 1 covjeka iz fonda u koji clanovi uplacuju, on neka bude visokoobrazovan, i neka ne radi niti jutra zemlje, ali neka obavlj posao za koji je placen i demokratski izabran...

clanstvo takvih udruga bi uzivalo razne beneficije u svom poslovanju, prvenstveno kod nabave inputa te plasmana proizvoda, a naravno bi imalo i snagu u pregovorima s drzavom...

to je nekakva moja vizija...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by paor 5/4/2010, 14:58

Josipe na dobrom si tragu, samo treba odijeliti smisao sindikata i udruga. Treba nam i jedno i drugo.
U udruge su udružuju zainteresirani te kao takvi se moraju i poduzeti da udruga zaživi i opravda svoju svrhu. nije dovoljno se učlaniti i onda sa strane zvoncati kako udruga ništa ne radi. Modaliteti, svrha i ekipiranost udruga mogu biti vrlo različiti tako da je teško generalizirati, ali jedno mora biti jasno - svaka udruga ima potencijalnu snagu samo onoliko za koliko se članovi izbore. Zato sam mišljenja da se ne treba učlanjivati samo reda radi, niti primati kojekakve članove radi brojnosti i drugih razloga jer je to kontraproduktivno i ničemu ne vodi. Kažu da su udruge jedan od modaliteta opstanka i sklon sam prihvatiti takvo mišljenje samo mi moramo još neke stvari u glavi posložiti i bude to...
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by majs 5/4/2010, 15:19

Konačno slična razmišljanja kao i ja...ne treba nama poljoprivrednicima toliko udruga a pogotovo ne neka ispolitizirana komora da nam kroje sudbinu.
Nama treba jedno tijelo koje će nas predstavljati a da nije pristrano niti jednoj vlasti i u sastavu tog tijela bi trebalo biti svega nekoliko zaposlenih za stalno npr. jedan do dva dobra ekonomista te po jedan pravnik i jedan odvijetnik koji će u naše ime govoriti onim notama koje mi napišemo.
Samo će oni to uglazbiti (sročiti) tako da ima svoju težinu i kvalitetu i onda njih treba medijski eksponirati - da govore na tv-u (npr. sučeljavanje u otvorenom s ministrima, u polj. emisiji, dnevnik plusu i šta ja znam gdje još).
Takve ljude bi trebalo i masno platiti naravno kako nebi imali interesa da ih vlest potkupi...ali bolje i njima svakome dati npr. 1 % od državnih poticaja i potpora za koje se izbore u naše ime(što je puno) nego ostati bez 20 % (što je daleko više)...

majs

Broj postova : 683
Lokacija : D.Selo
Registriran : 28.08.2008
11


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by Fidelito 5/4/2010, 16:31

Udrugu profesionalnih poljopirvernika treba postaviti isključivo kao interesnu udrugu koja će lobirati kod političara i u javnosti da se provedu interesi tih učlanjenih poljopirvrednika - članova te udruge a možda i ostalih. Puno produktivnije je lobirati kod političara i u javnosti unaprijed, prije nego se donesu zakonski propisi, nego poslije. Treba razumno izložiti problematiku i ponuditi realna riješenja i to će se prihvatiti. Prečesto smo svjedoci velikog lutanja zakonodavaca, pa povlaćenja ili popravljanja zakona koji su u praksi neprovedivi. Ekonomski se udružiti da se nabavi repromaterijal ili mehanizacija je dobra ideja, ali to treba odvojiti od lobiranja za svoje legitimne interese. U Hrvatskoj još se relativno puno ljudi bavi poljoprivredom i živi od rada na zemlji, u odnosu na ukupan broj stanovnika, ali nisu jednaki interesi ljudi koji preživljavaju na zemlji sa 1-5 ha ili recimo komercijalnih proizvođača sa 100 i više Ha zemlje. Svi se vidimo u budućnosti, ali ne vidimo svi tu budućnost jednako. Tako da ako se ide na masovnost neke udruge, ona zapravo i ne može ni približno ocrtati interese svojih članova. Ako se ide na formiranje profesionalne udruge jednog ciljanog interesnog sloja (skupine) poljoprivrednika (na primjer - proizvođača sa 50 i vše ha zemlje, ili 50 i više grla stoke, itd.) tu bi se mogli i postaviti neki ciljevi, ali takva udruga ne bi bila ni približno masovna, ali bi mogla dobiti na kvaliteti (nadam se). Može se udruga formirati i na regionalnoj osnovi, ali Hrvatska je premala za usitnjavanja po regijama.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by AntunB 5/4/2010, 17:23

poljoprivredna komora bi trebala biti nešto na tragu ovoga što ste napisali .ali je po meni krenula s krive strane od vrha prema dolje što mi se ne čini u redu .da su seljaci predlagali kandidate vjerojatno bi malo ovih što su bili na listi došlo do toga.a i odaziv na izbore je bio mizeran po meni je upropaštena jedna dobra idea o jakom seljačkom predstavniku pošto to ne paše ni vlasti ni otkupljivačima.

AntunB

Broj postova : 99
Lokacija : Mrežnički varoš.Duga resa
Registriran : 23.10.2009
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by Fidelito 5/4/2010, 17:57

Poljoprivredna komora obuhvaća sve poljoprivredna proizvođače, što praktički znači da nema mogućnosti praktičnog, usmjerenog djelovanja. Kao takva komora je podložna političkoj manipulaciji, a i postaje paradržavni namet, a ne izraz interesa skupine koju (navodno) predstavlja.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by majs 5/4/2010, 18:12

Fidelito je napisao/la:Poljoprivredna komora obuhvaća sve poljoprivredna proizvođače, što praktički znači da nema mogućnosti praktičnog, usmjerenog djelovanja. Kao takva komora je podložna političkoj manipulaciji, a i postaje paradržavni namet, a ne izraz interesa skupine koju (navodno) predstavlja.

Tako je...prvo je krivo započela od osnivanja tj. osnovana je političkom odlukom a ne odlukom interesne strane koju predstavlja, zatim su kandidati za vodstvo komore bili gledani kroz političku sferu djelovanja a treće i ne poslijednje je to što ti fidel navodiš a to je da konačno treba napraviti rez od komercijalnih (većih) proizvođača s 30, 50, 100 ili više ha od onih s 2 ili 4,3 ha i slično. Njih treba zbrinuti kroz neke druge modele potpora...npr. dohodovnih potpora, očuvanje sela i kulturne baštine, tradicionalne proizvodnje i sl...ako se ne varam to će kad uđemo u europu i biti financirano od onih sredstava za ruralni razvoj...
Žao mi je što su ove god promijenili onu prvotnu odluku da ako hoćeš poticaje ili dohodovni sustav u poljoprivredi i PDV ili nema izravnih poticaja nego neki dr. model koji europa neće gledati kao izravno poticanje polj. proizvodnje...

majs

Broj postova : 683
Lokacija : D.Selo
Registriran : 28.08.2008
11


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by AntunB 5/4/2010, 22:01

iako spadam u ovu grupu malih hobi poljoprivrednika slažem se s svama da treba poticanje odijelit za neču reč velike nego profesionalne proizvođače a meni osobno bi največi poticaj bio siguran otkup mojih proizvoda .

AntunB

Broj postova : 99
Lokacija : Mrežnički varoš.Duga resa
Registriran : 23.10.2009
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by BOZIDAR 6/4/2010, 14:43

Udruge bi trebale biti financijski jake i otvoriti hladnjače za ćuvaje proizvoda i silose za skladištenje tako da možemo malo jaći nastupit na tržištu ist o tako udruge bi se trebalo pitati za dozvolu uvoza hrane koje manjka
BOZIDAR
BOZIDAR

Broj postova : 1480
God : 51
Lokacija : ŠIROKO SELO
Registriran : 17.08.2008
10

→→→ : VIŠE

http://picasaweb.google.hr/boidarduda/POLJOPRIVREDAISLINO?feat=d

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by malo_puno 7/4/2010, 14:05

Pa slažem se s većinom koji ovdje pišu.

moje mišljenje je da nam treba više kvalitetnih visoko obrazovanih ljudi
koji će voditi udruženje poljoprivrednika na dobrobit članova tog udruženja.
Ali to komora definitivno nije niti će biti to su politikanti.
Udruga, udruženje ili kako je god nazvali treba biti usmjerena da osigura skladišta za proizvode svojih članova kako bi onda bili u mogućnosti čekati najpovoljniju cijenu za svoj proizvod. Naravno s vremenom ta udruga bi se trebala širiti, ovisno o svojoj financijskoj moći, na preradu proizvoda dobivenih od svojih proizvođača prateći tržište i potrebe te time usmjeravati svoje članove na profitabilniju vrstu proizvodnje, napominjem prateći tržište, usmjeravanje vršiti ne samo prezentacijom potreba tržišta već i što temeljitijom edukacijom. No nakon nekoliko godina upustiti se i u osnivanje lanca za plasman proizvoda ili što je jednostavnije preuzimanjem određenog trgovačkog lanca. Udruga bi mogla biti i na tragu osnivanja štedno kreditne zadruge kako bi zarada od kredita ostajala samim članovima udruge a ne stranim bankama kao što je sada slučaj a i krediti bi bili dostupniji.
Udruga bi trebala biti krug koji će pomagati svojim članovima od početka do kraja svih ciklusa od proizvodnje do prodaje.

Znam da sam nabroji svašta u ovome ali dobio sam dojam da dosta ljudi tako razmišlja.

I zadnje udruga sa kvalitetnim obrazovanim ljudima neće sama nastati
takvoj udruzi trebaju sami poljoprivrednici koji se neće bojati nečega što neznaju već aktivno sudjelovati u radu takve udruge i njenom vođenju ka uspjehu na dobrobit svih članova.

za takvu udrugu spreman sam odmah davati mjesečno i do 30 kuna a za komoru nemislim dati ni 5 lipa Laughing Laughing Laughing Laughing

malo_puno

Broj postova : 5
Lokacija : Berek
Registriran : 26.03.2010
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by O.P.G.KOVAČ 10/4/2010, 21:10

Razgovaram ti ja jedne prilike sa direktorom poslovnice Raiffeisen banke u jednom malom gradiću u Austriji ,o problematici u poljoprivredi u nas ,jelte ,i tako između ostalog smo se dotakli pojma" Udruge "Čovijek mene ljepo kulturno sluša i kaže ,da je pomenuta banka nastala neke tamo davne udruživanjem njihovih seljaka .molim ljepo .........neide ništa preko noći ...Udruge da, ali otrgnute od političkog zagrljaja i sa ljudima koji stvaraju rezultate ,samo moć takve udruge će osjetiti generacije ispred .ja osobno pokušavam registrirati udrugu" proizvođača mljeka "gdije će na čelu te udruge biti stručna osoba,bilo pravnik bilo ekonomist ,itd a on će raditi za plaću i po statutu udruge ......ali se pitam dali smo mi dovoljno zrelo društvo za takve vidove udruživanja ,neovisne od političke garniture .......

O.P.G.KOVAČ

Broj postova : 1629
God : 51
Lokacija : Livno
Registriran : 04.10.2008
54


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by venzemaljac 17/9/2010, 21:33

O.P.G.KOVAČ je napisao/la:Razgovaram ti ja jedne prilike sa direktorom poslovnice Raiffeisen banke u jednom malom gradiću u Austriji ,o problematici u poljoprivredi u nas ,jelte ,i tako između ostalog smo se dotakli pojma" Udruge "Čovijek mene ljepo kulturno sluša i kaže ,da je pomenuta banka nastala neke tamo davne udruživanjem njihovih seljaka .molim ljepo .........neide ništa preko noći ...Udruge da, ali otrgnute od političkog zagrljaja i sa ljudima koji stvaraju rezultate ,samo moć takve udruge će osjetiti generacije ispred .ja osobno pokušavam registrirati udrugu" proizvođača mljeka "gdije će na čelu te udruge biti stručna osoba,bilo pravnik bilo ekonomist ,itd a on će raditi za plaću i po statutu udruge ......ali se pitam dali smo mi dovoljno zrelo društvo za takve vidove udruživanja ,neovisne od političke garniture .......

nije samo Raiffeisen banka tako nastala; u Italiji funkcioniraju tzv. cooperative, case di risparmio i sl., i u Njemačkoj ima puno sličnih kreditnih institucija zadružnog karaktera, nastale su kao i sve zadruge okrupnjavanjem malih, lokalnih financijskih institucija...u RH se to pokušalo sa štedno-kreditnim zadrugama; no to baš i nije uspjelo
kao što je većina ovdje napisala i ja pozdravljam intenciju da se potakne neki organizirani oblik inicijative fokusirane na osvještavanje s jedne strane politike o stanju u poljoprivredi, mogućnostima, ali i problemima s kojim se poljoprivrednici dnevno susreću, a s druge strane bi bio dobar i neki marketinski osmišljen i organiziran nastup prema javnosti, krajnjim potrošačima, recimo s temom uvoza strane (prošlogodišnje) jabuke jer većina krajnjih potrošača niti ne zna što to kupuje i što jede; za razmisliti je svakako i o zajedničkom, odnosno organiziranom nastupu prema bankama...pa bila to udruga (ako se dobro sjećam, udruge mogu biti samo neprofitne organizacije?) zadruga ili što god
EU je razvila model lobista i lobiranja - visoko obrazovan čovjek koji ima know-who i koji je upućen u problematiku za novčanu naknadu se bavi branjenjem stavova i prezentiranjem ideja, amandmana i mišljenja poljoprivrednika ili pojedinih sektora (mlijeko, ratarstvo...) političarima - radi se o potpuno legalnom modelu, u kojem su u konačnici svi zadovoljni


venzemaljac

Broj postova : 35
Lokacija : RH
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by paor 24/11/2010, 22:51

inače imam običaj pogledati zaglavlje meni interesantnih stranica i mogu reći da nisam skoro vidio ovakvu ažurnost kao na webu Hrvatskog zadružnog saveza. zadnji update 2. travnja 2000.

neki naši forumaši možda tad nisu bili ni u jajetu. Very Happy
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by Đuro Japarić 6/3/2012, 09:16

Zakon o udrugama omogućava da 3 fizičke ili pravne osobe mogu osnovati udrugu ! Bio sam poslao oko 300 pisama na adrese osnovanih poljoprivrednih udruga ! Održan je sastanak u Zagrebu , pripremljen Statut za Središnji savez udruga Hrvatske po granama proizvodnje ! Nakon toga na scenu su stupili razbijači kojim to nije odgovaralo iz političkih razloga !Današnje poljoprivredne udruge , bez definiranog cilja ne mogu ništa napraviti ! Ako će se ići u organiziranje prosvjeda ; mora se osnovati Organizacijski odbor ! Soliranjem nekih vođa nema efekta ! Zamoljavam predstavnike udruga da iznesu svoje mišljenje u temi ZA ili PROTIV , u djelu ; Poljoprivredna politika i ruralne teme !
Tu možete napisati ime udruge !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Osnivanje udruge Empty Re: Osnivanje udruge

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.