AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Raditi zemlju bez papira

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Raditi zemlju bez papira

Postaj by Picek 12/4/2012, 15:07

Trebao bih savjet.
Parcela od cca 17 ha je podijeljena i cca pola je dano u povrat a druga polovina je u državnom vlasništvu.
2/3 dijela koje je dano u povrat je vraćeno mojim precima (živim i pokojnim).
Ovaj dio koji je ostao (cca 8 ha) graniči sa dijelom kojeg ja radim ili barem pokušavam se na istome igrati sa obradom tla (trenutno je moja pšenica gore).
Osoba koja je prošle godine prije parcelizacije/povrata radila zemlju je istu radila bez papira, bila je soja gore.
I sojište je na tom državnom dijelu i ostalo neobrađeno cijelu zimu pa i naravno sada u proljeće.
E sada, u općini mi ne mogu dati nikakav papir.
Ja bih im uredno i platio zakup koji bi bio potreban, čak mi nije potreban papir da bih prijavljivao poticaj ili nešto jer mi to ne treba dok je nepoznat status te parcele, samo ne želim da raste korov na toj parceli a htio bih ipak papir jer ne želim riskirati da me netko prijavi i da imam problema zbog toga kasnije.
Naravno, kako je novi ministar ukinuo stari zakon o raspolaganju zemljištem općina tu ne može ništa.
Provjerio sam sa državnim odvjetništvom koje radi na povratu i taj preostali dio nije predviđen za povrat, dakle prije ili kasnije će ići ili u zakup ili u prodaju.
A izgleda da će do tada na 8 ha rasti ambrozija i ostale pizdarije.
Najtužnije od svega, u selu koje nema puno kvalitetne zemlje i uopće nema puno obradive zemlje taj dio slovi kao jedan od onih s kvalitetnijim tlom.
i što sada raditi?
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by deere power 12/4/2012, 15:36

cek znaci moras platit zakup opcini al nece dat nikakv papir za poticaj?

kao prvo to ne smiju ako je zemlja u vlasnistvu drzave jer nebi smjela ostat neobrdjena i opcina bi mogla dobit kaznu

a to vjerovatno niej skup zakup pa vjerujem da imas racuna radit i bez papira, a bi radio
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Fidelito 12/4/2012, 15:40

Nitko (trenutno) ne može dobiti papir na jednu godinu (što je jedino moguće logičko riješenje u ovom trenutku) 'jer u ministarstvu rade na dokumentu potvrde' i još nemaju gotov obrazac potvrde. (Logičko pitanje sada je da ako nemaju gotov obrazac potvrde sada, u ovo doba godine, možda je bolje da ga i ne rade uopće). Zli jezici bi rekli da se namjerno odugovlači sa izdavanjem potvrda o jednogodišnjem korištenju zemljišta, tako da se što više ljudi odbije od poljoprivrede kao posla (ili da se smanje izdaci za poticaj iduće godine, i to onog dijela proizvođača koji žele raditi legalno), ali poznavajući 'organiziranost' i politiku to zasigurno nije slučaj - jer tamo se sve radi i odvija stihijski. Na ovu situaciju mnogi su upozoravali već prije (u trenutku kada je ukinuto raspolaganje poljop. zemljištem općinama, a i prije).
Uglavnom trebaš procijeniti situaciju. Ako su u općini skloni idi i pitaj ih - i radi i eventualno plati tu zakupninu za jednu godinu, ali moraš biti svjestan da ti to ne daje prednost prilikom natječaja (barem bilo tako do sada - a od sada tko zna). Uglavnom nađi kvalitetne svjedoke koji će biti prisutni prilikom tog neformalnog razgovora, a dobro bi bilo pitati i poljoprivrednu inspekciju što misli o tome. Imam sličan problem, u pitanju je malo veći komad zemlje, ali to će ostati ove godine neobrađeno jer sam procijenio da mi se ne isplati rizik (na temelju dosadašnjeg iskustva). Jednostavno nemam pravog partnera sa druge strane kojem bi se vjerovalo ('nije psu za vjerovati'), da će sve biti korektno. Moja je situacija više tip navlakuše. A šteta, mogli su komotno pobrati jednogodišnju zakupninu za to zemljište. A nisu - i neće.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Picek 12/4/2012, 15:43

deere power je napisao/la:cek znaci moras platit zakup opcini al nece dat nikakv papir za poticaj?

kao prvo to ne smiju ako je zemlja u vlasnistvu drzave jer nebi smjela ostat neobrdjena i opcina bi mogla dobit kaznu

a to vjerovatno niej skup zakup pa vjerujem da imas racuna radit i bez papira, a bi radio
Ne, oni ne mogu dati nikakav papir.
Ja sam normalno nudio da platim zakup za godinu dana samo da dobijem papir pa da to uredim ali nisu prihvatili jer ne smiju ništa raditi po tom pitanju.
Zakup 1 ha privatne zemlje na tom dijelu je 700 - 1000 kuna.
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Picek 12/4/2012, 15:49

Fidelito je napisao/la: ali to će ostati ove godine neobrađeno jer sam procijenio da mi se ne isplati rizik (na temelju dosadašnjeg iskustva). Jednostavno nemam pravog partnera sa druge strane kojem bi se vjerovalo ('nije psu za vjerovati'), da će sve biti korektno. Moja je situacija više tip navlakuše. A šteta, mogli su komotno pobrati jednogodišnju zakupninu za to zemljište. A nisu - i neće.
ista stvar...
mislim, ja od toga ne živim i neću propasti ali to mi je jednostavno ne shvatljivo i nepojmljivo da će tu zemlju ostaviti da raste korov.
poziciju općine tu i shvaćam, ruke su im manje više vezane.. posebno jer su druga politička opcija u odnosu na trenutnu vlast u RH..
ali ako ovaj glavonja u ministarstvu već ne zna ništa o ciklusu proizvodnje zar ga nije mogao netko od silnih činovnika savjetovati da se napravi barem neko ad hoc rješenje dok on ne uvede svoj novi zakon kakav god on bio..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by deere power 12/4/2012, 15:49

a to je vec dosta, pa nek daju bez naknade i gotovo zemlja ce se obradit i svima ce stimat, ili im zaprijeti da ces ih prijavit da je zemlja ostala neobradjena
deere power
deere power

Broj postova : 5206
God : 39
Lokacija : -
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 30.12.2008
78


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/deere-power-t686.htm?highlight=deere+power

[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by matija 12/4/2012, 15:58

deere power je napisao/la:a to je vec dosta, pa nek daju bez naknade i gotovo zemlja ce se obradit i svima ce stimat, ili im zaprijeti da ces ih prijavit da je zemlja ostala neobradjena
kome da ih prijavi?

matija

Broj postova : 489
Lokacija : abc
Registriran : 09.03.2008
0


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Fidelito 12/4/2012, 16:44

Picek je napisao/la:
Fidelito je napisao/la: ali to će ostati ove godine neobrađeno jer sam procijenio da mi se ne isplati rizik (na temelju dosadašnjeg iskustva). Jednostavno nemam pravog partnera sa druge strane kojem bi se vjerovalo ('nije psu za vjerovati'), da će sve biti korektno. Moja je situacija više tip navlakuše. A šteta, mogli su komotno pobrati jednogodišnju zakupninu za to zemljište. A nisu - i neće.
ista stvar...
mislim, ja od toga ne živim i neću propasti ali to mi je jednostavno ne shvatljivo i nepojmljivo da će tu zemlju ostaviti da raste korov.
poziciju općine tu i shvaćam, ruke su im manje više vezane.. posebno jer su druga politička opcija u odnosu na trenutnu vlast u RH..
ali ako ovaj glavonja u ministarstvu već ne zna ništa o ciklusu proizvodnje zar ga nije mogao netko od silnih činovnika savjetovati da se napravi barem neko ad hoc rješenje dok on ne uvede svoj novi zakon kakav god on bio..

pa jednogodišnja potvrda je ad-hoc riješenje (koje se i previše primjenjivalo do sada), ali s obzirom na sporost (i nezainteresiranost) administracije počesto i jedino moguće riješenje. To je zapravo gašenje požara, a ne preventiva i trebala bi biti iznimka a ne pravilo. Po nekim procjenama oko 1/4 zemljišta u državnom vlasništvu radi se pomoću jednogodišnjih potvrda a to najbolje govori o stanju stvari u praksi. Sada kada je nekako napokon zaživio ovaj 'stari' zakon o poljop. zemljištu, kada su se konačno počeli provoditi priogrami raspolaganja donešeni u općinama (ne kažem da je to idealno, ali ipak se nešto negdje počelo odvijati) politika je promijenila smjer odvijanja stvari i zaustavila sve procese na neodređeno vrijeme (jedva da su se sjetili dopustiti da se započeti natječaji dovrše) i čeka se novi zakon i da počne rad 'agencija' (za poljoprivredno zemljište). Dok agencija proradi proći će i mandat ova vlade, a onda možda opet promjena smjera ili politike, a možda i ne.... Puno više štete nanose stalne promjene, nego zakon koji je bio na snazi (niti on nije bio idealan, ali moglo se manjim promjenama taj zakon poboljšavati). Vrijeme prolazi, a malo toga konkretnog se dešava. I zato stalno zapadamo u situacije da se ne zna tko pije, ali znam da svi to plaćamo.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by paor 12/4/2012, 19:52

najbolje bi bilo da dotični lokalni načelnik postupi kao u slučaju buduće industrijske zone u mojem selu...prošle godine je na toj parceli (15ha) bio dvometarski korov, a ove godine je to načelnik prelomio preko koljena davši tablu na riječ zainteresiranom, bez papira

zle glasine su krenile, ali bolje i to nego kako je bilo

moram biti pošten pa spomenuti da je čak i mene ponudio, ali nisam htio...

paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Đuro Japarić 16/4/2012, 18:39

Picek je napisao/la:Trebao bih savjet.


Sjedite u traktor , pozovite medije i poorite državnu zemlju ! Država Vas može tužiti u roku 30 dana za ometanje posjeda !Tada na sudu ismijavajte Republiku Hrvatsku , odnosno one koji ju zastupaju kad je riječ o zemlji ! Kad je riječ o privatnom dijelu možete otići kod javnog bilježnika da Vam da zemlju u Zakup na 1 g , još možete to upisati ! Ako i privatni dio poorete isto Vas može tužiti za ometanje posjeda !

Đuro Japarić

Broj postova : 1758
Lokacija : Slavonski brod
Registriran : 17.02.2012
55


[Vrh] Go down

Raditi zemlju bez papira Empty Re: Raditi zemlju bez papira

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.