AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by AGRO 17/3/2012, 14:30

prošlih godina sam sijao sjeme kukuruza (pionir) iz čardaka tj. sjeme druge generacije za svoje potrebe i pokazalo se dobro prinos manji 10 do 20 posto. napominjem za svoje potrebe svejedno se nezna kakva će biti godina

AGRO

Broj postova : 23
Lokacija : KOPRIVNICA
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by bhorv 17/3/2012, 17:51

slažem se s tobom nisam sijao ali sam vidio jednu manju parcelu zasijanu iz čardaka, prošle godine (sušne) čak bolji priinos od orignal sjemena, ja zadnjih godina sijem oko 100 čhv starinski kukuruz( dugačak klip i zrno čisti tvrdunac oklasak bijele boje) za svoje kokice i mislim da nema kvalitetnijeg hibrida od te starinske kako je mi zovemo
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by falkon 2 17/3/2012, 18:29

Imate negdje kod mene video takvih kukuruza, ali ja ih sijem isključivo postrnoi to za silažu...
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by fric1993 17/3/2012, 18:47

Lani rođak sijal čovjeku sjemensku,i domaču,domača bila puno bolja...
fric1993
fric1993

Broj postova : 480
Lokacija : Brcko-Dugo Selo
Registriran : 12.11.2010
5


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by bhorv 18/3/2012, 07:09

falkon 2 je napisao/la:Imate negdje kod mene video takvih kukuruza, ali ja ih sijem isključivo postrnoi to za silažu...
našao sam video na dailymotionu, ali ja sam mislio da si sijao onaj što sam ja spominjo starinski tvrdunac, ima li tog sjemena uopće kod vas. kod mene jako rijetko i bojim se da će izumrti a bilo bi šteta zbog kvalitete, a i zbog sijanja iz generacije u generaciju.
evo klipova spremnih za sjetvu:[img]SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) 18032012068 [/img]
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by falkon 2 18/3/2012, 08:32

nažalost nije mi poznato da toga sjemena ima još kod nas,
ovo što sam ja sijao je "tavanuša A24 (pioner) i vidi se na videu da izgleda dobro, a tako bude skoro svake godine
falkon 2
falkon 2

Broj postova : 6958
Lokacija : B.Greda
Registriran : 06.02.2010
117

→→→ : VIŠE

http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1614-falkon-2

[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty sjetva kukuruza

Postaj by AGRO 19/3/2012, 16:10

falkon 2 je napisao/la:nažalost nije mi poznato da toga sjemena ima još kod nas,
ovo što sam ja sijao je "tavanuša A24 (pioner) i vidi se na videu da izgleda dobro, a tako bude skoro svake godine
PAŽNJA može se sijati (saditi) samo prva reprodukcija na primjer ove gadine kupiš original (pionir) posadiš ubereš spremiš i to je sjeme dobro za drugu godinu .treču godinu više ne sijati to jer se izgubi rodnost i bujnost nego opet novo sjeme ili najjednostavije od nekoga nabaviš pionir iz čardaka (tavana) koji je bio sijan iz prve generacije tj. bio kupljen original . ja sam isprobao pionir marku za druge marke ne znam urod je bio dobar

AGRO

Broj postova : 23
Lokacija : KOPRIVNICA
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by AntunB 19/3/2012, 22:45

Dok sam išal uslužno brat s beračom bilo je kukuruza posijanih s tavana madato "gazde " ne žele priznat i u takvom kukuruzu ima puno jalovih stabljika naraste ali nema klip.

AntunB

Broj postova : 99
Lokacija : Mrežnički varoš.Duga resa
Registriran : 23.10.2009
0


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by AGRO 20/3/2012, 16:04

AntunB je napisao/la:Dok sam išal uslužno brat s beračom bilo je kukuruza posijanih s tavana madato "gazde " ne žele priznat i u takvom kukuruzu ima puno jalovih stabljika naraste ali nema klip.
provjereno više godina samo kukuruz marka pionir prva reprodukcija tj. sjeme f2 generacije

AGRO

Broj postova : 23
Lokacija : KOPRIVNICA
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by bhorv 24/8/2012, 19:18

evo mog kukuruza domaće starinske sorte, s generacije na generaciju isto sjeme samo se okruni i posadi, normalno nije prinos kao kod renomiranih hibrida ali što se kvalitete zrna tiće tu se rijetko koji može usporediti.
SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Slika002hc

bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by andrlje 12/10/2012, 16:06

bhorv je napisao/la:ali što se kvalitete zrna tiće tu se rijetko koji može usporediti.
SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Slika002hc


Kako znaš?
andrlje
andrlje

Broj postova : 263
God : 42
Lokacija : cetingrad
Registriran : 13.03.2009
1


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by bhorv 12/10/2012, 19:15



Kako znaš?[/quote]
zato jer je taj kukuruz čisti tvrdunac, znači da ima znatno više caklavog djela od brašnastog, a time više ulja, proteina, čvršče(manje lomljivo) zrno, te veću hektolitarsku masu i težinu zrna.
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by andrlje 13/10/2012, 11:00

Ne mislim ništa loše sa svojim pitanjem,ali više nečega neznači nužno i bolje.
Različite vrste stoke imaju i različite potrbe za hranjivom-tako za krave muzare netreba ista vrsta kukuruza kao za svinje
Znam da je takav kukuruz nenadmašan za naprimjer domaču palentu,ali za nešto drugo je možda bolji zuban

back to topic kako gnojite takav kukuruz-klasično ili idete sa minimalno gnoja obzirom da vjerojatno nisu mogući max. prinosi
i sam razmišljam da bih pokusno posijao takvog kukuruza, ali na ove cijene goriva herbicida bojim se riskirati iole veće količine
andrlje
andrlje

Broj postova : 263
God : 42
Lokacija : cetingrad
Registriran : 13.03.2009
1


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by bhorv 13/10/2012, 14:57

andrlje je napisao/la:Ne mislim ništa loše sa svojim pitanjem,ali više nečega neznači nužno i bolje.
Različite vrste stoke imaju i različite potrbe za hranjivom-tako za krave muzare netreba ista vrsta kukuruza kao za svinje
Znam da je takav kukuruz nenadmašan za naprimjer domaču palentu,ali za nešto drugo je možda bolji zuban

back to topic kako gnojite takav kukuruz-klasično ili idete sa minimalno gnoja obzirom da vjerojatno nisu mogući max. prinosi
i sam razmišljam da bih pokusno posijao takvog kukuruza, ali na ove cijene goriva herbicida bojim se riskirati iole veće količine
u pravu si stoka brže probavlja zubana radi veće brašnaste strukture škroba.
ja ga sijem samo da održim sortu, a gnojivo naravno minimum a probat ću nagodinu eksperimentirat da vidim kakva količina i vrsta gnojiva mu najbolje odgovara.
bhorv
bhorv

Broj postova : 373
Lokacija : ludbreg
Zanimanje : poljodjelac
Registriran : 29.05.2011
9


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by insight 2/2/2013, 19:24

andrlje je napisao/la:Ne mislim ništa loše sa svojim pitanjem,ali više nečega neznači nužno i bolje.
Različite vrste stoke imaju i različite potrbe za hranjivom-tako za krave muzare netreba ista vrsta kukuruza kao za svinje
Znam da je takav kukuruz nenadmašan za naprimjer domaču palentu,ali za nešto drugo je možda bolji zuban


Pozdrav svima...iako citam godinama vec forum nisam se pridruzio..no zbog pristupa nekim linkovima sam se registrirao,ali nisam sudjelovao..pa zasto ne krenuti,zar ne? Very Happy
"domaci" kukuruz..dakle ne hibridi sa tavana,nego "starinska" kukuruza je nesto sto se teze nabavlja i malo sadi.Inace nisam poljoprivrednik u pravom smislu rijeci,ali imam nesto zemlje u nasljedstvu i par godina se bavim time..dakle pocetnik koji voli prirodu i kojeg zanimaju svi savjeti iskusnih poljoprivrednika. Smile
Starinksu kukuruzu sam trazio prvenstveno iz razloga za koje je vezano tvoje pitanje..dakle kvaliteta i izbjegavanje gmo-a i sl.Ima jos vaznijih razloga,no o tome cu u buducim temama.
..."starinsku" kukuruzu imam...i to ne samo u zutoj boji,vec i crvenoj ,kombinacijama i sl..sve iz hr. iako pokusavam nabaviti jos neke vrste.Sijati se moze vise generacija(isprobao sam 3god.staru..ove god.cu i 4.god.zaredom na malom komadu zbog probe..inace ide od prosle godine..iako mislim da je nepotrebno starije osim ako nedostaje sjemena).Kukuruz je po sastavu kvalitetnih sastojaka iznad svih hibrida u hr koji se mogu svrstavati u polutvrdunce.Napravio sam mali znanstveni eksperiment..(nesto kao forumas bogec sa zelenim krmivom u usporedbi sa sojom i dodacima prehrani)..i priblizno jednak hibrid starinskom kukuruzu jest bc 462 ili ga stariji ljudi zovu "varazdincem".Dakle izvrsena je analiza zrna i usporedba sa nekim hibridima.Bavim se znanstvenim radom u drugom podrucju pa znam sto znaci takav rad.Analiza je napravljena privatno jer je zanimala svega nekoliko ljudi.Meni dovoljno da dokazem ono sto vec znam u vezi hrane.
Drugo podrucje su , naravno zivotinje, vrlo je zanimljivo da odredeni glodavci izaberu prvo starinsko zrno,pa tek onda hibrid ako nema drugog izbora...tocnije "pionire" i sl.(da ipak u prvom postu ne reklamiram strucnjake za gmo)..o tome ne svjedoci samo moje istrazivanje,vec ima filmica po jubito-u koliko zelite. Dakle,zivotinje starinski kukuruz zele jesti i vidljivi su rezultati-konkretno na peradi i malim prezivacima.Kukuruz ima puno "caklavog" dijela sto velikim dijelom i odreduje njegovu kvalitetu...ili bi ljudi rekli nije "pljeva".
Druga vrsta kukuruza je ono sto se najcesce naziva zuban...isto postoji,ali ne toliko u hr. Sa tom vrstom su nekada hranili konje.Dakle,postoje u svijetu i domace razlicite vrste kukuruza za svu stoku.U xyz filmova sam se nagledao komentara poljoprivrednika kako komentiraju da odredeni hibridi vise ne zadovoljavaju kvalitetu nego samo kolicinu...a gmo podbacuje cca 30%.U cijelom svijetu kod svih biljaka koje se siju ista prica.Slicno kao prica ove vlade da se istodobno stedi i investira Rolling Eyes
Nazalost,ekonomija nam odreduje da ne mozemo biti lokalni patrioti..isto tako i zakon,pa je i to jedan od nacina da izumre "starinski" kukuruz i sjeme opcenito kako bi se provodili odredeni ciljevi-to je druga tema,pa necu offtopic.
Dijelom sam uspio i ono sto je bogec sa zelenim krmivom..da nisam ovisan o svim dodacima prehrani jer poprilicno znam kako se proizvode i definitivno nemaju 50% nutritivne vrijednosti kao ono sto se gradi zakonima prirode.Naravno,ja sam amater,ali ako je netko uspio tako poboljsati svoju proizvodnju da ulaze manje,a dobije isto tada to moze imati i ekonomsku reputaciju.
Prinos moram isprobati na renomiranoj povrsini i uz vrhunski odradenu agrotehniku.Tada cu moci reci da li prinos proporcionalno prati kvalitetu...sto se tice jednakih omjera starinska kukuruza je bez konkurencije.
Uglavnom..zanimaju me sva iskustva sa bilo kojom sijanom kukuruzom koja nije direktno implementirana od odredene korporacije...dakle sve ono "sa tavana".
Inace forum je odlican..zaista ima kvalitetu i pristupacnost temama.

insight

Broj postova : 3
Lokacija : somewhere in time
Registriran : 22.01.2013
1


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by jlukaci7 2/2/2013, 20:03

andrlje je napisao/la:
bhorv je napisao/la:ali što se kvalitete zrna tiće tu se rijetko koji može usporediti.
SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Slika002hc


Kako znaš?
Pozdrav,jel ima tko od forumaša ili da zna tko bi imao stainske kukuruze ali u boji crna crena šarena plava ili sličnih boja kako je več ispala od križanja (prirodnog)može ina PP

jlukaci7

Broj postova : 143
Lokacija : križevci
Registriran : 03.02.2011
3


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by paor 2/2/2013, 23:17

možda OVDJE
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by AGRO 27/2/2013, 13:35

insight je napisao/la:
andrlje je napisao/la:Ne mislim ništa loše sa svojim pitanjem,ali više nečega neznači nužno i bolje.
Različite vrste stoke imaju i različite potrbe za hranjivom-tako za krave muzare netreba ista vrsta kukuruza kao za svinje
Znam da je takav kukuruz nenadmašan za naprimjer domaču palentu,ali za nešto drugo je možda bolji zuban


Pozdrav svima...iako citam godinama vec forum nisam se pridruzio..no zbog pristupa nekim linkovima sam se registrirao,ali nisam sudjelovao..pa zasto ne krenuti,zar ne? Very Happy
"domaci" kukuruz..dakle ne hibridi sa tavana,nego "starinska" kukuruza je nesto sto se teze nabavlja i malo sadi.Inace nisam poljoprivrednik u pravom smislu rijeci,ali imam nesto zemlje u nasljedstvu i par godina se bavim time..dakle pocetnik koji voli prirodu i kojeg zanimaju svi savjeti iskusnih poljoprivrednika. Smile
Starinksu kukuruzu sam trazio prvenstveno iz razloga za koje je vezano tvoje pitanje..dakle kvaliteta i izbjegavanje gmo-a i sl.Ima jos vaznijih razloga,no o tome cu u buducim temama.
..."starinsku" kukuruzu imam...i to ne samo u zutoj boji,vec i crvenoj ,kombinacijama i sl..sve iz hr. iako pokusavam nabaviti jos neke vrste.Sijati se moze vise generacija(isprobao sam 3god.staru..ove god.cu i 4.god.zaredom na malom komadu zbog probe..inace ide od prosle godine..iako mislim da je nepotrebno starije osim ako nedostaje sjemena).Kukuruz je po sastavu kvalitetnih sastojaka iznad svih hibrida u hr koji se mogu svrstavati u polutvrdunce.Napravio sam mali znanstveni eksperiment..(nesto kao forumas bogec sa zelenim krmivom u usporedbi sa sojom i dodacima prehrani)..i priblizno jednak hibrid starinskom kukuruzu jest bc 462 ili ga stariji ljudi zovu "varazdincem".Dakle izvrsena je analiza zrna i usporedba sa nekim hibridima.Bavim se znanstvenim radom u drugom podrucju pa znam sto znaci takav rad.Analiza je napravljena privatno jer je zanimala svega nekoliko ljudi.Meni dovoljno da dokazem ono sto vec znam u vezi hrane.
Drugo podrucje su , naravno zivotinje, vrlo je zanimljivo da odredeni glodavci izaberu prvo starinsko zrno,pa tek onda hibrid ako nema drugog izbora...tocnije "pionire" i sl.(da ipak u prvom postu ne reklamiram strucnjake za gmo)..o tome ne svjedoci samo moje istrazivanje,vec ima filmica po jubito-u koliko zelite. Dakle,zivotinje starinski kukuruz zele jesti i vidljivi su rezultati-konkretno na peradi i malim prezivacima.Kukuruz ima puno "caklavog" dijela sto velikim dijelom i odreduje njegovu kvalitetu...ili bi ljudi rekli nije "pljeva".
Druga vrsta kukuruza je ono sto se najcesce naziva zuban...isto postoji,ali ne toliko u hr. Sa tom vrstom su nekada hranili konje.Dakle,postoje u svijetu i domace razlicite vrste kukuruza za svu stoku.U xyz filmova sam se nagledao komentara poljoprivrednika kako komentiraju da odredeni hibridi vise ne zadovoljavaju kvalitetu nego samo kolicinu...a gmo podbacuje cca 30%.U cijelom svijetu kod svih biljaka koje se siju ista prica.Slicno kao prica ove vlade da se istodobno stedi i investira Rolling Eyes
Nazalost,ekonomija nam odreduje da ne mozemo biti lokalni patrioti..isto tako i zakon,pa je i to jedan od nacina da izumre "starinski" kukuruz i sjeme opcenito kako bi se provodili odredeni ciljevi-to je druga tema,pa necu offtopic.
Dijelom sam uspio i ono sto je bogec sa zelenim krmivom..da nisam ovisan o svim dodacima prehrani jer poprilicno znam kako se proizvode i definitivno nemaju 50% nutritivne vrijednosti kao ono sto se gradi zakonima prirode.Naravno,ja sam amater,ali ako je netko uspio tako poboljsati svoju proizvodnju da ulaze manje,a dobije isto tada to moze imati i ekonomsku reputaciju.
Prinos moram isprobati na renomiranoj povrsini i uz vrhunski odradenu agrotehniku.Tada cu moci reci da li prinos proporcionalno prati kvalitetu...sto se tice jednakih omjera starinska kukuruza je bez konkurencije.
Uglavnom..zanimaju me sva iskustva sa bilo kojom sijanom kukuruzom koja nije direktno implementirana od odredene korporacije...dakle sve ono "sa tavana".
Inace forum je odlican..zaista ima kvalitetu i pristupacnost temama.
ODGOVOR ! starinski kukuruz je več teško naći , za eksperiment ti može poslužiti sjeme zrno nekog merkantilnog kukuruza jedne vrste sijanjem u stogoj izolaciji od drugih kukuruza , i tako dobiveno novo zrno sijati iduče godine tako zaredom dobiva se nova sorta,ali prinosi su jako mali zbog samooplodnje

AGRO

Broj postova : 23
Lokacija : KOPRIVNICA
Registriran : 06.09.2010
0


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by insight 1/4/2013, 11:36

AGRO je napisao/la: ODGOVOR ! starinski kukuruz je več teško naći , za eksperiment ti može poslužiti sjeme zrno nekog merkantilnog kukuruza jedne vrste sijanjem u stogoj izolaciji od drugih kukuruza , i tako dobiveno novo zrno sijati iduče godine tako zaredom dobiva se nova sorta,ali prinosi su jako mali zbog samooplodnje

"starinski" kukuruz postoji svuda u svijetu. Tesko ga je naci,ali ima jos entuzijasata koji to rade. Vecinu eksperimenata sam vec obavio i provjerio ono sto sam vidio u praksi...a to da je kvaliteta "starinskog" kukuruza proporcionalna kvantiteti hibrida u visokom postotku. To ide u sklad sa odredenim fizikalnim zakonima koje bismo mogli sve nazvati "izjednacavanjem" da ne idem u strucnu terminologiju.
Gmo nema sto tu traziti..to je marketing i ini interesi.
Dakle, prinos je poprilicno irelevantan ukoliko netko hrani zivotinje. Veca kolicina-manje hranjivih sastojaka. Oplemenjeni hibridi su ok..ali odstupanja nisu tolika koliko se markentiski prikazuje.
Samooplodnja i "kontrolirana"(ne znam strucni termin) jest slijedeci projekat. Mislim da je netko vec objasnjavao sistem rada..no naci cu sistem Very Happy Zanimaju me odstupanja.
Cjelokupni taj rad naravno ne moze proci danas u kapitalistickom i korporativnom sistemu zbog "velikih". Za zaokruzenu proizvodnju ima opravdanja. Uglavnom..vidjeti cemo sto kazu brojke..

insight

Broj postova : 3
Lokacija : somewhere in time
Registriran : 22.01.2013
1


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by Torpedo6206 2/4/2013, 18:30

AntunB je napisao/la:Dok sam išal uslužno brat s beračom bilo je kukuruza posijanih s tavana madato "gazde " ne žele priznat i u takvom kukuruzu ima puno jalovih stabljika naraste ali nema klip.

I ja sam brao beračem takav kukuruz, bilo je ok klipova, al se teže brao, i bilo je jalovih Smile
Ja osobno sijem svake godine sjemenski kukuruz, i ne bih isprobavao sjeme s čardaka...
ako bude manji prinos, a ne platiš sjeme ne vidim tu račun kad oko 200 kg zrna pokrije trošak sjemenskog kukuruza.
Torpedo6206
Torpedo6206

Broj postova : 78
God : 40
Lokacija : Čepin
Registriran : 30.12.2010
5


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by insight 7/4/2013, 06:30

Torpedo6206 je napisao/la:
AntunB je napisao/la:Dok sam išal uslužno brat s beračom bilo je kukuruza posijanih s tavana madato "gazde " ne žele priznat i u takvom kukuruzu ima puno jalovih stabljika naraste ali nema klip.

I ja sam brao beračem takav kukuruz, bilo je ok klipova, al se teže brao, i bilo je jalovih Smile
Ja osobno sijem svake godine sjemenski kukuruz, i ne bih isprobavao sjeme s čardaka...
ako bude manji prinos, a ne platiš sjeme ne vidim tu račun kad oko 200 kg zrna pokrije trošak sjemenskog kukuruza.

Jedna digresija ako dopustas...
Sjeme sa "cardaka" mislim da ipak nije ono sto pokusavam implementirati..no moze biti da je zargon :-)

Smisao mojeg posta nije bio iskljucivo komercijalne prirode..no kada bi se radilo o specificnom radu tada bi se vidio "racun" u tome i implementiralo bi se i komercijalnim racunom. Kg perja i zlata nema istu vrijednost niti fizikalna svojstva. Tako niti svaki kukuruz nema istu kvalitetu. I ne mjeri se sve prinosom.
..u buducnosti ces racun vidjeti u "patentu" koji vec sada imaju velike koorporacije na odredeno sjeme..ukljucujuci i kukuruz..tada ces zaboraviti 200kg zrna za trosak sjemenskog kukuruza..a i ovako si nategnuo jer je ovo usporedba bez jedinice povrsine..no to je tema za sebe.
Nacin kako je prikazano projektiranje poljodjelstva u hr danas zahtjeva sjemenski kukuruz...no to nosi i posljedice.Ono sto se prividno dobije u kg zitarica se placa u farmaceutskih cirkusima..tako da je pitanje sto je jalovo a sto ne. Nazalost to je prica koja se percipira kao normalna.
Koliko ce biti prinos pokusati cu ove godine preciznije izracunati..iako je tesko ovu godinu uzeti kao referentnu..biti ce srece ako uopce sijemo u ovom blatu :-)

insight

Broj postova : 3
Lokacija : somewhere in time
Registriran : 22.01.2013
1


[Vrh] Go down

SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana) Empty Re: SJETVA KUKURUZA SJEME II GENERACIJA ( sa tavana)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.