AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








PDV

Stranica 1 / 13. 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

PDV Empty PDV

Postaj by Smiljan 7/4/2008, 11:15

Kopirano sa https://poljoprivreda.forumcroatian.com/prikljueci-f9/prskalice-t184-30.htm

JOSIP FERGUSON je napisao/la:tako nekako....

mane su te sto nikad nemas novaca....

prednosti su to sto imas uvijek nove strojeve, ali da nebi bili zabune sve se to mora otplatit, samo je stvar odluke gdje ces plasirat taj pdv sto bi morao platit...

ili ces ga vratit drzavi ili ces ga plasirat u otplatu stroja.... ali si natovaris kredit na ledja...

olakotna je okolnost sto imaju kapitalna pa time racunica postaje povoljnija...

cisto je stvar odluke jer pdv moras platit ovak ili onak...

drugacija je situacija kod nas ratara nego kod stocara, mi fakturiramo svu svoju proizvodnju, odnosno sve novce sto ti dolaze osim poticaja, tako da jaaaako tesko da se moze bez neke vece investicije pokrit racunima cijeli iznos, naravno, ono sto ne pokrijes moras vratit drzavi nazat...

proizvodjaci mlijeka nemaju izlazni pdv na mlijeko i oni uz kupovinu ponekog stroja ili tako nesto mogu od mogu bit jos u situaciji da im drzava vraca povrate pdv-a jer su im ulazni pdv-i veci od izlaznih...

koje je bolje, tesko reci, ja mislim da je bolje ratarima sto sve fakturiraju ipak i ako taj pdv moras vratit, s njime radis neko vrijeme...teoretski... tu ga ukamatis....

evo ja opet totalno off, nisam rijec prskalica ni jednom spomenuo, zato sad: prskalica prskalica prskalica prskalica.....

eto, nadam se da ti je sad jasnije, uvijek dodje do one situacije da ti je nekad tesko vratit one novce koje dobijes... a pdv je u biti drzavni novac...

mladen je napisao/la:izvini jos jedno pitanje = kada je ulazni PDV veci na kraju obracuna jel drzava te pare vrati fakticki u kesu obvezniku il ta svota ostaje pri drzavi pa ce je vremenom prelamati kada je izlazni veci.

Zvonimi® je napisao/la:Znam da je izvan teme, no nema Alena, pa...
Dečki, a kaj se dogodi ako uđeš u sustav PDV-a, kupiš mehanizaciju, gradiš zgrade (novcem koji recimo imaš), tražiš povrat PDV-a, (valjda ga i dobiješ), a onda ga svojim izlazom ne pokriješ, recimo 5-6 godina? Jel' to funkcionira i kak?

pingo je napisao/la:Svaki mjesec ili ga dajem ili dobivam .
Ako ga "dobijem" onda ga niti ne primjetim ali ako ga dajem svaka kuna mi je puno Laughing Evo jučer sam uplatio PDV državi jer je tako moralo. Budući da o tome ne vodim brigu me mogu u detalje jer meni knjigovođa pošalje depešu na kojoj piše da sam dužan toliko i toliko PDV-a i tu nema odgađanja 5-6 godina nego se plaća odmah .

Pitanje se svodi kad se npr. kupi stroj za 122.000kn sa PDV-om, zatrazi 22.000 kn povrata, dobije se i slijedecih pet godina nema novog ulaza vec samo izlaz. Sto ako nem ni izlaza (ili PDV=0 kao kod mlijeka)? Molim komentare.

(Nadam se da sam dobro interpretirao pitanja Mladena i Zvonimira)
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 7/4/2008, 11:42

ne mora se pdv bas tako strogo mjesecno placati ili dizati...

odnosno kod manjih poljoprivrednika je to tromjesecno....

ja se drzim cijelo vrijeme tjekom proljeca u pretplati, znaci drzava je meni duzna jer u proljece puno trosim a malo fakturiram,, ne dizem iz jednog razloga a to je kad mi krene naplata od zetve onda dijelom to prebijem i eventualno moram nesta platit, a kad bi dizao jos i povrate, onda bi stalno morao i placat....

ugl, ako je manja svota da si duzan drzavi, do 50000kn moze se u poreznoj dogovorit da ces za mj ili dva ili tri uzet npr neki stroj pa prebit, ili da ces platit npr poslije zetve....

fleksibilni su oni dosta i nema tu problema, imaju oni uvid, naravno ako si uredan platisa...

men su cak iz porezne dosli provjerit zasto nisam digao pdv povrat od 6480 jer mi je u tom trenutku bila debela preplata, medjutim to je bilo u jesen kad mi je dolazila repa na naplatu, koja mi je sve to prebila, a onda imam cistu racunicu...

takodjer u tom trenutku da mi je zaskripilo i da mi je trebalo novaca mogao sam taj pdv dignut i potrosit pa kad mi sjedne repa onda ga platit nazat...

ima tu puno matematike koju praksom naucite... Smile
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by mladen 7/4/2008, 18:48

e pa to je onda dobro ako se novac moze i dic a ne samo prelamat. demi recite dal moze se izvest da godinu dvije ulazni PDV bude veci pirat to jest da tebi drzava bude duzna, morel se tako poslovat.
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 40
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 7/4/2008, 22:31

to ovisi koliki ti je obujam proizvodnje naspram ulaganja, ja nisam povrat vidio vec gooodinama, a sretan sam ako ne moram puno platit...

ne mozes prika vise kupiz nego sto imas novaca (osim ako se debelo prezaduzis) znaci tesko da ces bas stalno dobivat nekakve povrate..
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by mladen 7/4/2008, 22:58

mozel se koja kila omanut
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 40
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 7/4/2008, 23:14

nemoze se nista omanit jer svaku transakciju moras imat pokrivenu papirnato, stroge kontrole se vode tu...

puno vrijedi dobar knjigovodja....

kak se kaze, mora se jedino umrijet i platit porez....
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by mladen 7/4/2008, 23:20

ok Wink
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 40
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 8/4/2008, 06:08

To je Jospipov slucaj kada su mu izlazne fakture sa PDV-om, ali kod proizvodnje npr. mlijeka gdje je PDV=0 (ondosno nema ga) stalno si u pretplati PDV-a. Isto je slucaj kod uspostavljanja visegodisnjih nasada prvih godina gdje imas samo ulaganja bez izlaznih racuna ili kod malih proizvodjaca koji puno investiraju, a proizvodnja im je, relativno, mala. PDV je u sustini neutralan. Placa se samo na razliku prihoda i rashoda (sto se vidi iz samog naziva: porez na dodanu vrijednost). Efekt je isti kao i prije PDV-a kad smo imali (mozda se neki i sjecaju) samo porez na promet koji se sa izjavom da se nesto kupuje kao osnovno sredstvo (traktor) ili za daljnju prodaju (repromaterijal) nije placao. Jedina sustinska razlika izmedju poreza na promet koji se izjavom nije placao i PDV-a je jednostavnost obracuna i kontrole. Kontrola se svodi na princip da porezna uprava ima racune i kupca i dobavljaca i vrlo lako radi kontrolu. Ono sto kupcu vrati vec je naplatila od dobavljaca tako da drzava nije na gubitku.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 8/4/2008, 11:20

tako je....

vec sam to o mlijeku bio negdje napisao, jedino nebi mogao reci jeli bolje nama ratarima koji pdv naplatimo pa ga moramo (djelomicno) vratit ili stocarima koji ga ni ne naplate pa dobivaju povrate...

makar se nesta suska i o pdv-u na mlijeko, vjerovatno ne u stopi 22 ali mogli bi nesta stavit, tu se proizvodj nece nista promjenit a krajnji kupac ce platit malo drzavi koja bi trebala te novce vratit nazat stocarima kroz kojekakve subvencije...

ne cini mi se to lose zamisljeno....
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 8/4/2008, 12:14

JOSIP FERGUSON je napisao/la:
makar se nesta suska i o pdv-u na mlijeko, vjerovatno ne u stopi 22 ali mogli bi nesta stavit, tu se proizvodj nece nista promjenit a krajnji kupac ce platit malo drzavi koja bi trebala te novce vratit nazat stocarima kroz kojekakve subvencije...

ne cini mi se to lose zamisljeno....

Ima jako puno prostora izmedju proizvodjacke cijene i one u maloprodaji tako da se neki PDV na mlijeku nebi trebao osjetiti u ducanu, a poznajuci nas sustav, ne kazem da se nece osjetiti :twisted: Obrat, naravno Evil or Very Mad ne vrijedi. Primjer kruha: ukinut PDV ali nismo u pekarama primjetili jeftiniji kruh. Dapace, samo se kruh za istu cijenu smanjio Smile

Inace, PDV kao sustav nije los, tako da se slazem sa Josipom.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 8/4/2008, 13:13

neka samo metnu pdv gore...

i treba poskupit i kruh i mlijeko jer je prejeftino...

drzava drzi neku nerealnu cijenu jer drzi raju na miru, a sto se tice raje, jedan kruh i litra mlijeka kosta 12 kn, za to se nasnjofaju dvije osobe... nije to ni najmanje skupo...

ja uvijek volim usporedit s troskovima telefoniranja, to je kao 4 minute razgovora mobitelom prema konkurentskoj ili fiksnoj liniji, i to nikome nije skupo, znaci pol kruha i pol litre mlijeka usporedit s 2 min razgovora po osobi????????

mislim da ni mlijekarske industrije ne mogu ici nize od ovoga danas, i oni imaju visoke troskove ma sta mi mislili o tome...

uf, kako sam osjetljiv na to, sam se sebi cudim...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 8/4/2008, 13:17

Cuj, dalo bi se polemizirati Smile ali nema smisla da zachatamo temu PDV-a Wink
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Zvonimir 8/4/2008, 17:09

Dobro dečki, nagovorili ste me Wink

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 9/4/2008, 09:07

Zvonimi® je napisao/la:Dobro dečki, nagovorili ste me Wink
Nikog mi ninasta ne nagovaramao. Wink Samo iznosimo osobna razmisljanja. Smile Inace, istina jest, da ja osobno nisam cuo neki razlog protiv ulaska u PDV (od onih sa manje od 85.000kn prometa, jer oni veci i tako moraju uci). A trudio sam se, trudio, isprovocirati razloge protiv u mnogim razgovorima (i na forumu i u zivo) i nisam ih nasao.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by bajki 23/5/2008, 09:05

Ja planiram ući u sustav PDV-a. Većina proizvodnje mi je grožđe koje predajem vinariji, a ostalo je pšenica, kukuruz koje predjem u silos.
Sad me zanima npr. kod pšenice sam dosad dobivao cca 1kn/kg, dali bi u sustavu pdv-a ta cijena bila 1kn + PDV ili 1 kn sa PDV-om. Isto tako i za grožđe, dosad sam dobivao 3,2 kn/kg, a u sustavu PDV-a bi ta cijena bila 3,2 + PDV ili 3,2 s PDV-om?

Šta treba napraviti da bi se ušlo u sustav PDV-a (mislim na ono treba otići tamo i tamo i podnijeti taj i taj zahtjev)?

Dali netko ima otvoren poljoprivredni obrt i koje je prednost toga u odnosu na POG u sustavu PDV-a?

bajki

Broj postova : 116
Lokacija : Osijek
Registriran : 09.05.2008
0


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by JOSIP FERGUSON 23/5/2008, 09:27

sve cijene idu +pdv...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by swizach 23/5/2008, 09:29

bajki je napisao/la:Ja planiram ući u sustav PDV-a. Većina proizvodnje mi je grožđe koje predajem vinariji, a ostalo je pšenica, kukuruz koje predjem u silos.
Sad me zanima npr. kod pšenice sam dosad dobivao cca 1kn/kg, dali bi u sustavu pdv-a ta cijena bila 1kn + PDV ili 1 kn sa PDV-om. Isto tako i za grožđe, dosad sam dobivao 3,2 kn/kg, a u sustavu PDV-a bi ta cijena bila 3,2 + PDV ili 3,2 s PDV-om?

Šta treba napraviti da bi se ušlo u sustav PDV-a (mislim na ono treba otići tamo i tamo i podnijeti taj i taj zahtjev)?

Dali netko ima otvoren poljoprivredni obrt i koje je prednost toga u odnosu na POG u sustavu PDV-a?

sada ja ode u off,,ali pajdo koje to imas grožđe???nekak mi je cjena ispod svih razmjera
swizach
swizach

Broj postova : 624
God : 37
Lokacija : Požega
Zanimanje : Umirovljenik
Registriran : 09.03.2008
0


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 26/5/2008, 09:44

bajki je napisao/la:Ja planiram ući u sustav PDV-a. Većina proizvodnje mi je grožđe koje predajem vinariji, a ostalo je pšenica, kukuruz koje predjem u silos.
Sad me zanima npr. kod pšenice sam dosad dobivao cca 1kn/kg, dali bi u sustavu pdv-a ta cijena bila 1kn + PDV ili 1 kn sa PDV-om. Isto tako i za grožđe, dosad sam dobivao 3,2 kn/kg, a u sustavu PDV-a bi ta cijena bila 3,2 + PDV ili 3,2 s PDV-om?
Dakle, kao sto Josip rece, skuplji si za 22%. Ako prodajes pravnim osobama koje su u sustavu PDV-a njima je to svejedno jer oni taj PDV sto tebi plate i tako odbijaju od PDV-a koji oni naplate od svojih kupaca. Jedino ako prodajes fizickim osobama (i pravnim koje nisu u PDV-u) onda je ta razlika vidljiva za kupca.


Šta treba napraviti da bi se ušlo u sustav PDV-a (mislim na ono treba otići tamo i tamo i podnijeti taj i taj zahtjev)?
Otici u poreznu upravu sa potvrdom o otvorenom OPG-u, ispuniti obrazac koji tamo dobijes te ga predati. Oni lupe pecat na taj obrazac te s tim obrascem zatraziti potvrdu (40 kn biljega) s kojom ides u banku otvoriti ziro racun. U banci obicno traze potvrdu o razvrstavanju djelatnosti po nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti koja se nazalost ne dobije samim otvaranjem OPG-a nego je u uredu za poljoprivredu moras posebno zatraziti. I to je to.

Dali netko ima otvoren poljoprivredni obrt i koje je prednost toga u odnosu na POG u sustavu PDV-a?

To bi i mene zanimalo jer nikako da shvatim razliku izmedju upisnika OPG-a i obrtnog upisnika. Nekako mi se cini da je stvar ista. Cijenio bih nekoga da malo pojasni.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by bajki 3/6/2008, 08:20

Hvala na odgovoru! To je ono što me zanimalo. Po meni je razlika između obrta i POG u tome što na obrt možeš imati nekog zaposlenog, dok u POG nemožeš nekog imati zaposlenog (ako se nevaram).

bajki

Broj postova : 116
Lokacija : Osijek
Registriran : 09.05.2008
0


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by sunčana 6/10/2008, 15:42

Smiljan je napisao/la:
Zvonimi® je napisao/la:Dobro dečki, nagovorili ste me Wink
Nikog mi ninasta ne nagovaramao. Wink Samo iznosimo osobna razmisljanja. Smile Inace, istina jest, da ja osobno nisam cuo neki razlog protiv ulaska u PDV (od onih sa manje od 85.000kn prometa, jer oni veci i tako moraju uci). A trudio sam se, trudio, isprovocirati razloge protiv u mnogim razgovorima (i na forumu i u zivo) i nisam ih nasao.


to mi ti dođeš nešto kao kolega? Smile))
vidim, PDV ti je poprilično jasan Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Smiljan 7/10/2008, 10:44

Svacim sam se u zivotu bavio Smile pa izmedju ostalih i proucavanjima (i prvog) Zakona i Pravilnika o pedeveju, tamo negde 96-97 ako me sjecanje dobro sluzi Smile
A posto si ti "in" te price tu cu ja tebe zagnjaviti ako zapne Smile Jel' moze?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by sunčana 7/10/2008, 10:59

Smiljan je napisao/la:Svacim sam se u zivotu bavio Smile pa izmedju ostalih i proucavanjima (i prvog) Zakona i Pravilnika o pedeveju, tamo negde 96-97 ako me sjecanje dobro sluzi Smile
A posto si ti "in" te price tu cu ja tebe zagnjaviti ako zapne Smile Jel' moze?


može Very Happy

jesam sad dobro citirala? Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Zvonimir 7/10/2008, 11:07

Vrlo dobro...

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by sunčana 7/10/2008, 11:19

Zvonimi® je napisao/la:Vrlo dobro...

a kaj..ti hodaš po forumu za menom i tražiš mi greške ili kaj? Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Gost 7/10/2008, 11:23

suncana je napisao/la:
Zvonimi® je napisao/la:Vrlo dobro...

a kaj..ti hodaš po forumu za menom i tražiš mi greške ili kaj? Very Happy

lollol

Gost
Gost


[Vrh] Go down

PDV Empty Re: PDV

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 13. 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]


DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.