AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








OPG - što se može prodavati

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by mario 13/10/2009, 12:07

kao za piće (ljude)
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 21/10/2009, 10:17

i nema REAe..
baš me zanima što je obavila.
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Zvona 21/10/2009, 20:35

imam jednu poznanicu koja se bavi sa poljoprivredom među kulturama ima i veču površinu lavande,koju prerađuje trenutno u mirisne vrečice i prodaje na tržnici.Išla je tražiti sto da stavi a deklaraciju,jer zakon nalaže.Od nadležih nitko nema pojma.Ali što ako nemam deklaraciju upita.Nato inspektor pa napisat čemo vam kaznu.A zbog čega kazna upita.Inspektor pa zato što nema deklaracije na proizvodu. I tako u krug
Zvona
Zvona

Broj postova : 909
Lokacija : privremena lokacija Bilje - Baranja
Registriran : 03.04.2009
14


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 22/10/2009, 07:25

poznata priča..doživljavam je svako toliko.
da nadležni ne znaju kako što dobro napraviti, ako ih pitaš, ali ako je za kaznu pisati, onda znaju..
o jadna naša državica... Crying or Very sad
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 22/10/2009, 08:34

E nebih se bas slozio. Gacane, mislim da je poznanica ipak malo karikirala stvar. U zakon o zastiti potrosaca lijepo pise, clanak 17

1) Obavijest o proizvodu podrazumijeva sve pisane oznake, trgovačku oznaku, zaštitni znak, naziv marke, slikovni prikaz ili simbol koji se odnosi na proizvod, a stavlja se na ambalažu, naljepnicu ili privjesnicu, na dokumente te obavijesti koji prate ili se odnose na taj proizvod.
(2) Obavijest o proizvodu obvezna je za svaki proizvod i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:
– proizvođački naziv proizvoda, ime pod kojim se proizvod prodaje,
– tip i model proizvoda te oznaku mjere proizvoda, ako je to bitno obilježje proizvoda,
– datum proizvodnje i rok uporabe, ako je to propisano,
– za domaće proizvode naziv i sjedište proizvođača te zemlju podrijetla,
– za uvozne proizvode naziv i sjedište uvoznika, naziv proizvođača te zemlju podrijetla.

Kao sto se moze vidjeti, nikakavi ne znam kakvi svemirski podaci.

Do nesporazuma najcesce, nazalost dolazi najcesce tada kada nisu jasne nadleznosti i kad vise drzavnih institucija trebaju suradjivati. Onda je dobiti pravu informaciju nocna mora.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 23/10/2009, 14:39

smiljane...nemoj biti toliko isključiv. ne možeš ni sve uspoređivati sa sobom.
je li ti ikad palo na pamet da poljoprivrednica koja se bavi uzgojem lavande, izmedju ostalog, nema spoznaja čak ni o tome gdje doći do potrebne informacije, a kamoli da čita i proučava zakone, pogotovo koje sve zakone treba poštivati pri obavljanju određene djelatnosti. i molim te, a zašto joj u uredu za gospodarstvo ne bi dali tu sasvim jednostavnu informaciju? kad žena hoće raditi što je moguće ispravnije.
zašto i rei nisu rekli je li sok od voća poljoprivredni proizvod prvog stupnja?
deklaracija je fakat primjer za karikiranje, dakle, ako i jest, vjerujem da je uzeta iz razloga jednostavnijeg opisivanja problema.
a ne bih se baš kladila ni da je karikiranje.
usput..u djelatnosti kojom se bavi firma u kojoj radim, nužno je organizacijom posla poštivati 12 (dvanaest) Zakona..
misliš li da ih mi znamo pročitati i protumačiti sve?
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 23/10/2009, 15:04

Sorry, na pocetku svog posta sam se krivo izrazio. Definitivno nije rijec o tome da ja tu zenu kritiziram.

A i napisao sam "Do nesporazuma najcesce, nazalost dolazi najcesce tada kada nisu jasne nadleznosti i kad vise drzavnih institucija trebaju suradjivati. Onda je dobiti pravu informaciju nocna mora."

Dakle, moj negativan ton ide prema ljudima u drzavnoj i lokalnoj upravi koji da su se imalo potrudili problem deklaracije bi vrlo lako rijesili.

A najcesce i nije problem u ljudima koji iz uprave koji provode zakone nego u onima koji zbog ne znam kojeg politickog interese donose sakate zakone i druge propise.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by mario 27/10/2009, 11:06

Smiljan je napisao/la:E nebih se bas slozio. Gacane, mislim da je poznanica ipak malo karikirala stvar. U zakon o zastiti potrosaca lijepo pise, clanak 17

1) Obavijest o proizvodu podrazumijeva sve pisane oznake, trgovačku oznaku, zaštitni znak, naziv marke, slikovni prikaz ili simbol koji se odnosi na proizvod, a stavlja se na ambalažu, naljepnicu ili privjesnicu, na dokumente te obavijesti koji prate ili se odnose na taj proizvod.
(2) Obavijest o proizvodu obvezna je za svaki proizvod i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:
– proizvođački naziv proizvoda, ime pod kojim se proizvod prodaje,
– tip i model proizvoda te oznaku mjere proizvoda, ako je to bitno obilježje proizvoda,
– datum proizvodnje i rok uporabe, ako je to propisano,
– za domaće proizvode naziv i sjedište proizvođača te zemlju podrijetla,
– za uvozne proizvode naziv i sjedište uvoznika, naziv proizvođača te zemlju podrijetla.

Kao sto se moze vidjeti, nikakavi ne znam kakvi svemirski podaci.

Do nesporazuma najcesce, nazalost dolazi najcesce tada kada nisu jasne nadleznosti i kad vise drzavnih institucija trebaju suradjivati. Onda je dobiti pravu informaciju nocna mora.


Moja preporuka za deklaraciju da traži savjet u ovlaštenim laboratorijima. Oni znaju kako treba izgledati deklaracija. Kažeš im otprilike koja je funkcija proizvoda i oni ti sve naprave. Ovih dana je izašao novi pravilnik za takve proizvode (a to mislim da spada u "osvježivače prostorija").
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by ReaD 5/11/2009, 23:08

Dragi moji - evo mene napokon! Znam da bi sada bio red da vam kažem kako sam sve riješila, no - vjerovali ili ne - nisam riješila baš ništa! No, krenimo od početka: inspektor mi nije znao baš ništa reći što da napravim, ali mi je zato taksativno nabrojao zbog čega će me sve kazniti, ako svoj sok plasiram na tržište. Nakon toga, obratila sam se u Ministarstvo poljoprivrede. Lijepo su me primili, rekli da bez problema mogu prodavati svoj sok, samo da moram imati adekvatnu deklaraciju (koju imam). Međutim, takvo sam tumačenje dobila usmeno, a napismeno mi nitko ništa ne želi dati. Obzirom da ni dalje nisam imala nikakav papirić kojim bi potkrijepila legitimnost svoga proizvoda, uspijevam se probiti i do Državnog inspektorata. Tamo dobivam informaciju da se može svakako tumačiti što mogu, a što ne mogu prodavati, kao i to da će "na terenu" svaki inspektor različito tumačiti je li sok od kupina proizvod prvog stupnja prerade ili ne. Naposlijetku se vraćam na početak - na svoju lokalnu razinu - gdje mi u Poreznoj upravi savjetuju da prelazim s OPG-a na obrt (zapisnikom kompletno poslovanje i imovinu OPG-a prenosim na obrt). Međutim, postavlja se pitanje gubim li time pravo na poticaje i model kapitalnih ulaganja, na što opet ne dobivam odgovor niti u Savjetodavnoj, niti u službi koja vodi Upisnike OPG-a, a niti u uredu za otvaranje obrta (odnosno u mom slučaju, izdavanje obrtnice). Stoga, kako je konačan, ali ne službeni rezultat čitavog istraživanja da preko OPG-a NE MOGU prodavati sok od kupina, molim forumaše za savjet po ovom drugom pitanju - ako prelazim na obrt - zadržavam li pravo na poticaje i model kapitalnih ulaganja ili ne?
Mislim da ne moram posebno isticati da mi niti jedna ustanova, služba i osoba koju sam obišla (a što je gore navedeno) nije htjela niti jednu informaciju dati napismeno?!?
Unaprijed zahvaljujem na svakoj pomoći...
ReaD
ReaD

Broj postova : 5
Lokacija : Virovitica
Registriran : 11.10.2009
0


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 6/11/2009, 05:46

Mislim da ulaskom u obrt ne gubis nikakvo pravo sto se tice poticaja, ali mozd jos malo razmisliti ....

A sad da naglas razmisljam i pokusam i sam sebi razjasniti pa mozda nesto i iskopamo .....

Ajmo vidjeti koga sve imamo u prici .....

- Ministastvo poljoprivrede koje ima evidenciju polj. gospodarstava, poljoprivrednu inspekciju i poticaje
- Ministarstvo obrta koje vodi evidenciju obrta
- Ministarstvo financija oliti poreznjake
- Drzavni inspektorat

E sad tko sto radi i sto ga interesira i gdje moze biti frka?
Drzavni inspektorat zanima samo registracija i deklaracija. Deklaraciju imas, a fali samo registracija. Prema nacionalnoj klasifikaciji djlatnosti postoji djelatnost
01.25 Uzgoj bobičastog, orašastog i ostalog voća i to se u Min. polj. dodjeljuje OPG-u (upis u OPG je do sada radila Zupanijska ispostava odjela za poljoprivredu, a po novom prijedlogu zakona to ce raditi Agencija za placanje, dio nastao izvajanjem jednog sektora iz Min.poljoprivrede).
Dakle, da bi se zadovoljio gospodarski inspektor moras imati papir na kojemu pise djelatnost (dodatno na ovu gore spomenutu 01.25)
10.32 Proizvodnja sokova od voća i povrća
Po meni, najjednostavnije bi bilo u OPG dodati tu djelatnost i sve su forme zadovoljene i bez otvaranja obrta.
Jedino sto ne znam dali se na OPG-u mogu imati dvije djelatnosti. Ja osobno ne vidim nikakvog razloga zasto to nebi moglo biti jer npr. nitko nebi radio nikakav problem da uz bobicasto voce zasadis i neko drugo voce pa onda moras imati i
01.24 Uzgoj jezgričavog i koštuničavog voća
Mislim da su i poreznjaci mislili na takav nacin pa su ti zato sugerirali obrt jer se kod obrta to moze, medjutim ja bih malo bolje proucio pricu jer onda ulazis pod ingerenciju Zakona o obrtu koji vjerojatno donosi hrpu drugih stvari koje moras ispuniti. Po meni, poreznjacima je potpuno svjedno jesi li u obrtu ili OPG-u. Njima je to u sustini isto jer je jedno i drugo fizicka osoba (a ne pravna, d.o.o. ili d.d.) i vodis se po JMBG-u (odnosno vjerojatno u buducnosti OIB-u sto je u sustini isto).Inace, moje je iskustvo sa poreznjacima upravo takvo. Njih zanimas ti sa svojim JMBG-om, racuni dobavljaca, tvoji racuni i to je to. Oni se bave samo brojkama odnosno kunama Wink . Imam samo OPG, nemam obrt, i poreznjake je samo zanimao broj klasifikacije djelatnosti, ziro racun i nista vise (sto je i logicno).
Sto se tice poticaja koje ide preko Min. polj. njih opet zanima samo upisnik gdje je upisana zemlja i kulture na njoj, sto mozes uciniti kao OPG ili d.o.o. (a vjerojatno i kao obrt) tako da ce oni samo po tome isplacivati poticaje i kapitalna. (A u porez na dohodak moras uci tako i tako)
Savjetodavna u cijeloj prici je, po meni, nebitna. Oni samo savjetuju i boli ih uho za sve ove probleme i problemcice koje imamo. Za sada jos eventualno rade nadzor, a po svim pijedlozima zakona kako ih ja mogu iscitati i to ce izgubiti jer ce taj posao raditi poljoprivredni isnpektori pri Ministarstvu. S druge strane, polj. inspektore nece interesirati kako ti svoj sok prodajes jer je za to nadlezan Inspektorat (gospodarski inspektor), a Ministarstvo financija (poreznjaci, porezni inspektor) interesira samo evidencija ulaza/izlaza novaca, nebitno po kojoj osnovi (dali poticaji ili placanje kupaca).

Sve u svemu, moje je misljenje da bi trebalo probati kod ovih sto rade upise u upisnik ishodovati da ti na OPG dodaju jos djelatnost 10.32 Proizvodnja sokova od voća i povrća i taj papir sigurno zadovoljava gopodarskog inspektora kada te na npr. trznici pita otkuda ti sok kojega prodajes u maloprodaji. Ako sok prodajes samo u veleprodaji gospodarski inspektor ti moze doci i na imanje i moze te pitati za minimalne tehnicke uvjete (bez obzira jesi li OPG, obrt ili d.o.o.). Te uvjete izdaje lokalna jedinica za gospodarstvo. (Usput, u svakom slucaju gospodarski, poljoprivredni i porezni inspektor moze doci na imanje)
Posto bi sok radila iz usluge za pretpostaviti je da ne moras imati uvjete za proizvodnju, vec samo za skladistenje. Minimalne tehnicke uvjete moras imati i kad prodajes na trznici, ali za to je dovoljan ugovor sa trznicom jer se podrazumjeva da je te uvjete ishodila trznica.

Eto, toliko.... Tema i mene interesira posto planiram jednog dana radit npr. ulje od ljesnjaka. Usput, kako to rade maslinari (ili oni prodaju ulje samo furestima bez racuna)?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by mario 8/11/2009, 11:09

Super. Kak je sve jasno. Baš se pitam zakaj ima toliko crne/sive ekonomije?
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 9/11/2009, 07:57

smiljane, svaka čast klanjanje
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 9/11/2009, 10:27

Ma vrag u nuzdi i muhe zdere.
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 9/11/2009, 11:51

eto..kako to nešto loše tko zna zašto može biti dobro Very Happy
kad na mojoj livadici počnem ubirati plodove i od njih zarađivati, zvat ću te za stručnog savjetnika.
nije šala.
osim onoga da ću tim plodovima zarađivati Very Happy
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 9/11/2009, 13:06

pa cuj, ako me zoves za konzultanta (to je modernija rijec od savjetnika, molim lijepo) i ako naplatim kao sto konzultanti naplacuju, bojim se da ces slabo zaradjivati Wink
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by mario 9/11/2009, 13:58

Malo bi ti zaradio. Konzultant ti je u stanju mlijet 3 dana a da ti ne da nikakvih informacija , a ti na pola A4 rješenje. Nejde to tak. Very Happy Very Happy
mario
mario

Broj postova : 300
Lokacija : Nedelišće
Zanimanje : kemičar
Registriran : 18.07.2009
0

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Smiljan 9/11/2009, 15:46

To je samo navlakusa Smile Iza svake recenice rjesenja stoji jedno sedamnaest zakona i sluzbi koje treba preskociti Wink
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 10/11/2009, 09:40

Smiljan je napisao/la:pa cuj, ako me zoves za konzultanta (to je modernija rijec od savjetnika, molim lijepo) i ako naplatim kao sto konzultanti naplacuju, bojim se da ces slabo zaradjivati Wink


ma računam, ako svoja (sa)znanja ovoliko voliš podijeliti s drugima, da širiš čisti altruizam, čineći dobra djela, pomažući ljudima, te također hedonistički uživaš u tome, a ne da konsultiraš, savjetuješ, i pametuješ za zaradu Very Happy
sad si me razočarao Mad
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by elsale 28/4/2010, 11:11

Smiljan je napisao/la:Mislim da ulaskom u obrt ne gubis nikakvo pravo sto se tice poticaja, ali mozd jos malo razmisliti ....

A sad da naglas razmisljam i pokusam i sam sebi razjasniti pa mozda nesto i iskopamo .....

Ajmo vidjeti koga sve imamo u prici .....

- Ministastvo poljoprivrede koje ima evidenciju polj. gospodarstava, poljoprivrednu inspekciju i poticaje
- Ministarstvo obrta koje vodi evidenciju obrta
- Ministarstvo financija oliti poreznjake
- Drzavni inspektorat

E sad tko sto radi i sto ga interesira i gdje moze biti frka?
Drzavni inspektorat zanima samo registracija i deklaracija. Deklaraciju imas, a fali samo registracija. Prema nacionalnoj klasifikaciji djlatnosti postoji djelatnost
01.25 Uzgoj bobičastog, orašastog i ostalog voća i to se u Min. polj. dodjeljuje OPG-u (upis u OPG je do sada radila Zupanijska ispostava odjela za poljoprivredu, a po novom prijedlogu zakona to ce raditi Agencija za placanje, dio nastao izvajanjem jednog sektora iz Min.poljoprivrede).
Dakle, da bi se zadovoljio gospodarski inspektor moras imati papir na kojemu pise djelatnost (dodatno na ovu gore spomenutu 01.25)
10.32 Proizvodnja sokova od voća i povrća
Po meni, najjednostavnije bi bilo u OPG dodati tu djelatnost i sve su forme zadovoljene i bez otvaranja obrta.
Jedino sto ne znam dali se na OPG-u mogu imati dvije djelatnosti. Ja osobno ne vidim nikakvog razloga zasto to nebi moglo biti jer npr. nitko nebi radio nikakav problem da uz bobicasto voce zasadis i neko drugo voce pa onda moras imati i
01.24 Uzgoj jezgričavog i koštuničavog voća
Mislim da su i poreznjaci mislili na takav nacin pa su ti zato sugerirali obrt jer se kod obrta to moze, medjutim ja bih malo bolje proucio pricu jer onda ulazis pod ingerenciju Zakona o obrtu koji vjerojatno donosi hrpu drugih stvari koje moras ispuniti. Po meni, poreznjacima je potpuno svjedno jesi li u obrtu ili OPG-u. Njima je to u sustini isto jer je jedno i drugo fizicka osoba (a ne pravna, d.o.o. ili d.d.) i vodis se po JMBG-u (odnosno vjerojatno u buducnosti OIB-u sto je u sustini isto).Inace, moje je iskustvo sa poreznjacima upravo takvo. Njih zanimas ti sa svojim JMBG-om, racuni dobavljaca, tvoji racuni i to je to. Oni se bave samo brojkama odnosno kunama Wink . Imam samo OPG, nemam obrt, i poreznjake je samo zanimao broj klasifikacije djelatnosti, ziro racun i nista vise (sto je i logicno).
Sto se tice poticaja koje ide preko Min. polj. njih opet zanima samo upisnik gdje je upisana zemlja i kulture na njoj, sto mozes uciniti kao OPG ili d.o.o. (a vjerojatno i kao obrt) tako da ce oni samo po tome isplacivati poticaje i kapitalna. (A u porez na dohodak moras uci tako i tako)
Savjetodavna u cijeloj prici je, po meni, nebitna. Oni samo savjetuju i boli ih uho za sve ove probleme i problemcice koje imamo. Za sada jos eventualno rade nadzor, a po svim pijedlozima zakona kako ih ja mogu iscitati i to ce izgubiti jer ce taj posao raditi poljoprivredni isnpektori pri Ministarstvu. S druge strane, polj. inspektore nece interesirati kako ti svoj sok prodajes jer je za to nadlezan Inspektorat (gospodarski inspektor), a Ministarstvo financija (poreznjaci, porezni inspektor) interesira samo evidencija ulaza/izlaza novaca, nebitno po kojoj osnovi (dali poticaji ili placanje kupaca).

Sve u svemu, moje je misljenje da bi trebalo probati kod ovih sto rade upise u upisnik ishodovati da ti na OPG dodaju jos djelatnost 10.32 Proizvodnja sokova od voća i povrća i taj papir sigurno zadovoljava gopodarskog inspektora kada te na npr. trznici pita otkuda ti sok kojega prodajes u maloprodaji. Ako sok prodajes samo u veleprodaji gospodarski inspektor ti moze doci i na imanje i moze te pitati za minimalne tehnicke uvjete (bez obzira jesi li OPG, obrt ili d.o.o.). Te uvjete izdaje lokalna jedinica za gospodarstvo. (Usput, u svakom slucaju gospodarski, poljoprivredni i porezni inspektor moze doci na imanje)
Posto bi sok radila iz usluge za pretpostaviti je da ne moras imati uvjete za proizvodnju, vec samo za skladistenje. Minimalne tehnicke uvjete moras imati i kad prodajes na trznici, ali za to je dovoljan ugovor sa trznicom jer se podrazumjeva da je te uvjete ishodila trznica.

Eto, toliko.... Tema i mene interesira posto planiram jednog dana radit npr. ulje od ljesnjaka. Usput, kako to rade maslinari (ili oni prodaju ulje samo furestima bez racuna)?

da se ukljucim u raspravu iako je malo zastarila.

Smiljan je vecinu stvari objasnio i tocno ih je naveo.

Opg zaista moze prodavati i proizvoditi sto ga je volja, znaci ne treba otvarati nikakve obrte.
Takodjer je tocno da se mora registrirati djelatnost koja se obavlja, odnosno upisati klasifikacija djelatnosti....npr. prozvodnja zitarica, prozvodnja sokova od voca i povrca, uzgoj voca itd... i tu nema ogranicenja. znaci opg moze uzgajati i povrce i voce i drzati stoku i praviti sok i sir i med odjednom, sto ga volja.

Jedio sto je krivo navedeno i jako je vazno je to da SE NE SMIJE PRODAVATI SOK ILI BILO KAKVA PRERADJEVINA BEZ OSNOVNIH UVJETA I ODOBRENJA SANITARNE TJ. VETERINARSKE INSPEKCIJE.

To znaci da primarni proizvod OPG moze prodavati bez ikakvih odobrenja i ogranicenja (znaci svjeze voze i povrce, zitarice, samoniklo sakupljeno voce, bilje i gljive itd)

ali ako voce preradimo u sok ili pekmez ili ako od mlijeka napravimo sir ili zakoljemo tele to vise nije primarni proizvod i kao takav podlijeze zakonu o hrani.

znaci cijela proizvodnja mora bit kontrolirana i odobrena od nadleznog ministarstva tj. inspekcije.

znaci za proizvodnju soka mora bit uredjeno skladiste, mora bit mjesto za preradu prikladno uredjeno, odvojeno od mjesta gdje se sprema finalni proizvod, rjesena odvodnja i dovodnja, rjesen sanitarni cvor, voda koja se koristi mora biti zdravstveno ispravna itd itd.

i naravno kada se objekt za preradu uredi onda se isti mora registrirati i upisati u upisnik objekata za proizvodnju hrane.

tek tada se moze legalno prodavati preradjeni proizvod sa gospodarstva

malo zakona:

PRAVILNIK O HIGIJENI HRANE
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/329197.html

ZAKON O POLJOPRIVREDI (66/01)
http://narodne-novine.nn.hr/

PRIRUCNIK o HIGIJENI HRANE
http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/13995.pdf

elsale

Broj postova : 199
Lokacija : hrvatska
Registriran : 16.04.2009
5


http://www.aronija.com.hr https://www.youtube.com/watch?v=YvCbdBZak1o

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 29/4/2010, 09:57

što ti bi?? da si se toliko raspisao Very Happy
inače govoriš u kraticama..
nego..(nije tema, al valjda me neće pobrisati ovi strogi administratori)..
ona "tvoja" aronija..preplavljena je cjetovima..prekrasno..predivno..prepuno..
istarska kaska nekoliko dana za njom.
nego..misliš li da je dobro ostaviti joj sav taj plod? neće li to biti previše za tako mladu biljku? skidaš li ti uopće višak ploda? ako on kod aronije uopće postoji..
nisam stigla slikati da ti pokažem..puno je tog cvijeta..
ako to sve rodi, imat ću ploda.. ihaaaaj..cheers
a onda ćeš mi najesen dovesti još..
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by elsale 29/4/2010, 14:27

ne, zasto bi skidao plodove.

samo nahrani svinje i nista ne diraj Very Happy

salim se.

nema tu nista viska. one bi za koju godinu trebale davat preko deset kila po grmu.

nemoj nista skidat, u jesen ih malo pognoji, sa necime sto ti se nadje pri ruci i javi se za nove sadnice Cool

elsale

Broj postova : 199
Lokacija : hrvatska
Registriran : 16.04.2009
5


http://www.aronija.com.hr https://www.youtube.com/watch?v=YvCbdBZak1o

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by sunčana 29/4/2010, 15:06

a što ja znam..neki ljudi mladim voćkama skidaju plodove, ako ih je previše, da ih ne opterete.
ok, poslušam tvoj savjet i na jesen se čujemo..
sunčana
sunčana

Broj postova : 1026
God : 58
Lokacija : zagrebačka županija
Zanimanje : knjigovodstvo
Registriran : 06.10.2008
2


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by mountain_spring 28/9/2010, 17:05

Kad čitam sve ovo zaboli me glava.
Ja sam, jadan, još u riješavanju vlasničkog i posjedovnog lista za imanje veličine 3ha koje sam kupio i na kojem planiram živjeti s obitelji i baviti se proizvodnjom džemova, ajvara, sokova, meda i sl. proizvoda iz vlastitog uzgoja (nasadi jabuka, šljiva, povrtnjak, pčelinjak itd.) u kombinaciji s agroturizmom.

Kad smo kod toga, što je s agroturizmom - iznajmljivanjem stare seoske kuće gostima?
Može li to preko OPG-a ili mora biti obrt?

I koliko mjesečno/godišnje košta imati OPG ako nisi u sustavu PDV-a?

Dakle, platiš registraciju 500-tinjak kuna i što dalje?

mountain_spring

Broj postova : 1
Lokacija : Zg
Registriran : 28.09.2010
0


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Fidelito 28/9/2010, 17:44

Ne znam kako je kod tvog lokalnog šerifa, ali pouzdano znam da za rentanje apartmana se plaća nekakva godišnja naknada i možeš iznajmljivati apartmane cijelu godinu. Naknada ide po ležaju i mislim da to vrijedi za cijelu državu. Ne treba ti OPG, niti obrt, ali nisi u sustavu pdv-a i nemoraš voditi poslovne knjige ali nemaš pravo na povrat PDVa. Tako to rade ovi što rentaju na moru. Ovo bi trebalo biti isto. Ako postoju turistička zajednica u tvojoj općini/županiji onda se raspitaj kod njih, možda lokalni šerifi imaju svoja pravila igre.
Fidelito
Fidelito

Broj postova : 4471
Lokacija : Moslavina
Zanimanje : Poljoprivrednik - ministar
Registriran : 17.05.2008
117


[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by paor 28/9/2010, 18:41

PRAVILNIK O PRUŽANJU UGOSTITELJSKIH USLUGA U SELJAČKOM DOMAĆINSTVU
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

OPG - što se može prodavati - Page 2 Empty Re: OPG - što se može prodavati

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.