AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Navodnjavanje

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by JOSIP FERGUSON 8/4/2008, 21:24

a mi kukamo da nam se ne isplati sijat kukuruz...

koje oni tek imaju troskove...

ljepo ljepo...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by branko 8/4/2008, 21:34

JOSIP FERGUSON je napisao/la:a mi kukamo da nam se ne isplati sijat kukuruz...

koje oni tek imaju troskove...

ljepo ljepo...

covjek sije oko 100 ha kukuruza godisnje i isto toliko krumpira, na ostalom ima rizu i pamuk (ima 700 akri zemlje tj. oko 280 ha ) , ali kaj je najbitnije sav kukuruz beru RUCNO , tek je za ovu godinu krenul u nabavku beraca i to se odlucil za dva vucena, (ja sam ga nagovaral na bourgoina ali mu je preskup). i veli da su prinosi preko 10 tona po hektaru.
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by JOSIP FERGUSON 8/4/2008, 21:43

280 ha i nemoze si bourgoina priustit....
rucno beru???
brrr......

al doc ce on sad na svoje kad je cijena dobra, a vagon po ha nije malo, to je 100 vagona x 1,22 je 1.200.000 kn... minimalno...

kupit ce on i novog...

sta jos kaze sta ima u pakistanu??
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by mladen 8/4/2008, 21:51

kako se ovo navodnjava jel se pusta voda u ove kanale da sama tece il imajuneke cjevi nije mi jasno njivi nigdje kraja
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 40
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by branko 8/4/2008, 21:56

pa nist posebno, zanimljivi im je plodored, u desetom mjesecu sade krumpir kojeg onda beru u sijecnju i veljaci i odmah sije gore kukuruz kojeg pak bere u lipnju i srbpnu pa opet ispocetka.
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Picek 9/4/2008, 08:25

Bećarina pusta je napisao/la:Sustav za navodnjavanje na PIK-u Vinkovci, radna jedinica Sopot. Mislim da je Valmont, a dužine je oko 800 m. Koriste ga za navodnjavanje povrća, a vodu vuku putem kanalske mreže iz Bosuta. Slikano je izdaleka pa je zato slika takva kakva je, i još sam ja smanjio rezoluciju na fotoaparatu Evil or Very Mad .
815 m da budeš točniji, :P
i da Valmont je clown

paor je napisao/la:Ja sam očito tudum što se tiče navodnjavanja.
Radio sam danas u polju i vidim vlage ima do volje, nikakvo navodnjavanje ne dolazi u obzir. Ali na prijašnjim Zvoninim slikama i ovim sad, vidim da oni koji imaju te sustave praše naveliko.
Ja bi im u šali poručio da čuvaju snagu za ljetno sunašce, ali s ovim nema šale...
to je zato jer 90% ljudi (a to je možda i premali postotak što sam rekao) koji navodnjava nema pojma o navodnjavanju..
a 95% struke isto tako nema pojma o tome i što to ustvari je..
i onda se dogodi kao u Belju, nestane im vode u ljetnim mjesecima..
a utuku 500 000 € za nabavu uređaja Shocked
nemaš pojma kojih ja problema imam objasniti ljudima da je 25 mm po kvadratu u jednom turnusu previše za naše uvjete i da će to napraviti više štete nego koristi.. Rolling Eyes
ali opametiti će se ljudi kada će morati početi plaćati za vodu i kada isperu površinski sloj zemlje pa kad im zemlja postane slana.. Smile

mladen je napisao/la:kako se ovo navodnjava jel se pusta voda u ove kanale da sama tece il imajuneke cjevi nije mi jasno njivi nigdje kraja
to se zove površinsko navodnjavanje putem brazde..
najprimitivniji način navodnjavanja kakav su još davno koristili Egipćani u dolini Nila..
ali i tog primitivnog oblika navodnjavanja mislim da u Hrvatskoj nema nigdje, eventualno u dolini Neretve na jugu..
pumpe puštaju vodu u brazdu i to otiče cijelom dužinom brazde do kraja njive ili dokle je već postavljeno da voda otiče..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Smiljan 28/4/2008, 15:44

JOSIP FERGUSON je napisao/la:280 ha i nemoze si bourgoina priustit....
rucno beru???
brrr......

al doc ce on sad na svoje kad je cijena dobra, a vagon po ha nije malo, to je 100 vagona x 1,22 je 1.200.000 kn... minimalno...

kupit ce on i novog...

sta jos kaze sta ima u pakistanu??

Zasto bi kupio neki stroj kad mu je dnevnica radnika 2 eura. Mora mu proci trideset godina eksploatacije stroja da mu se isplati. Gledao sam filmic branja ljesnjaka u Turskoj. Kao intezivna proizvodnja, a berba je takva da ide jedan sa usisavacem, a desetero zena i djece oko njega grabljama gora ljesnjake prema cijevi usisavaca. Smile Nije mu palo napamet da cijev usisavaca malo mrda lijevoo desno. A zasto i bi kad je tako lakse Smile
Poslije sam, pogledavsi drugi filmic, shvatio zasto je to intezivna proizvodnja. Na drugom ljesnjaci rastu po brdima i zene i djeca doslovno cetveronoske ide po grmlju i skupljaju u vrece koja onda gurnu niz brdo. A dolje, u podnozju brda, baja lovi te vrece i stavlja ih na prikolicu traktora. A ta prikolica je posebna prica. Prastari gumenjak koji se nadam kupiti, a kakvi se jos znaju voziti po nasim selima, je tehnolosko cudo, space shuttle, u odnosu na to sto sam ja sada nazvao "prikolica" .
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by antonio 14/5/2008, 21:44

Evo malo navodnjavanja iz mog kraja i to luka. U glavnoj ulozi hurliman xa 86 vuce vodu iz bunara dubine 15ak metara.Navodnjavanje - Page 2 Picture088mz9
Navodnjavanje - Page 2 Picture088mz9.59f33f07d6 samo da kazem da nije preporuceno navonjavat istu parcelu svake godine za redom post se zemlja previs ispire!

antonio

Broj postova : 137
God : 45
Lokacija : donji miholjac
Registriran : 22.04.2008
2


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by antonio 14/5/2008, 21:48

Navodnjavanje - Page 2 Picture090bx3
Navodnjavanje - Page 2 Picture090bx3.437aced5dato vam je isto kao i plodored jednostavno ubijat zemju s time

antonio

Broj postova : 137
God : 45
Lokacija : donji miholjac
Registriran : 22.04.2008
2


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 15/5/2008, 15:56

antonio je napisao/la: nije preporuceno navonjavat istu parcelu svake godine za redom post se zemlja previs ispire!
Ne kužim sad- dal ti to kažeš ili netko drugi??
No svejedno tko god debelo je u krivu!
Bez vode nema života pa tako ni uroda ni zarade, a što se ispiranja i narušavanja strukture tla tiče opet izjave ne stoje ako je navodnjavanje obavljeno po preporukama struk, tj kavlitetno!
Ako navodnjavaš napamet pa npr. baciš u obroku 60mm/m2 umjesto preporučenih 15 onda sigurno ima ,dugoročno gledajući, štetnih učinaka!
Obično se griješi u sljedećem-preporuka je da se neka kultura navodnjava u turnusu od 4 dana sa po 15mm7m2-onda si ljudi misle, kaj bum ja zalijeval svakih 4 dana, bum ja natopil pošteno njivu sa nekih 60-70mm/m2 p sam fraj 2 tjedna!!! Sleep

Nego ANTONIO koji rolomat koristiš?
Koja pumpa,top, dizne, na koliko bara ti radi rolomat, s koje dubine vučeš vodu, koliko ti Hurli troši na7h kod navodnjavanj ,na koliko okretaja Question
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 15/5/2008, 16:08

Ne mogu vjerovati svojim očima-ako ja to dobro vidim na slici- ovaj koji je rastegnuo top umjesto da razvuče kolica tako da svaki kotač i cijev idu po zasebnom traku kotača traktora, on jednostavno to razvuče i uništava si sredinu jedne gredice luka!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Jel to u pitanju lijenost ili glupost? Cool
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Picek 15/5/2008, 19:09

pajdo je napisao/la:
antonio je napisao/la: nije preporuceno navonjavat istu parcelu svake godine za redom post se zemlja previs ispire!
Ne kužim sad- dal ti to kažeš ili netko drugi??
No svejedno tko god debelo je u krivu!
Bez vode nema života pa tako ni uroda ni zarade, a što se ispiranja i narušavanja strukture tla tiče opet izjave ne stoje ako je navodnjavanje obavljeno po preporukama struk, tj kavlitetno!
Ako navodnjavaš napamet pa npr. baciš u obroku 60mm/m2 umjesto preporučenih 15 onda sigurno ima ,dugoročno gledajući, štetnih učinaka!
Obično se griješi u sljedećem-preporuka je da se neka kultura navodnjava u turnusu od 4 dana sa po 15mm7m2-onda si ljudi misle, kaj bum ja zalijeval svakih 4 dana, bum ja natopil pošteno njivu sa nekih 60-70mm/m2 p sam fraj 2 tjedna!!! Sleep

u principu obojica ste u pravu, navodnjavanjem se u zemlju ubacuje previše soli i ona gubi svoja svojstva..
naravno sve ovisi o tome kako se navodnjava, ako se navodnjava sa velikim obrocima navodnjavanja kao što je Pajdo napisao onda se tlo brzo uništava..
ali ako se navodnjava pametno i shodno svim savjetima struke onda se to sve može kvalitetno riješiti iako in the long run i sa pravilnim navodnjavanjem tlo će polako gubiti svoja svojstva i to će onda trebati riješavati na određeni način..
problem je što kod nas i nema previše struke na tu temu..
a recimo prvo pitanje koje meni kupac postavi je uglavnom uvijek koliko brzo se taj i taj sustav kreće sa obrokom od 20-25 mm..
a niti jedna biljka u Hrvatskoj ne zahtijeva takvu količinu vode u samo jednom prolasku i takvo navodnjavanje napravi više štete nego koristi..
ma ja sam to već puno puta pisao da će biti strašnih problema s navodnjavanjem kod nas..
izgraditi kanale će na kraju ispasti i najlakši dio posla.. Neutral
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by bajki 15/5/2008, 19:25

Nemam pojma o navodnjavanju, pa me zanima kada se kaže 15mm/m2, to je onda 1.5 dl/m2?

bajki

Broj postova : 116
Lokacija : Osijek
Registriran : 09.05.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 15/5/2008, 20:25

15mm/m2 ti je 15l po kvadratu!
PICEK-već sam nekoliko puta primjetio da se "mučiš" sa lošom kvalitetom agronomske struke po pitanju navodnjavanja i pogotovo da te muči tih 25l/m2!
Evo još malo pa ću diplomirati na agr. fakultetu, a na svom gospodarstvu kvalitetno navodnjavanje vršim 10god pa me već počelo to malo iritirati!(nhf)
Kao prvo-kvalitetnih stručnjaka ima dovoljno, npr. na Agronomskom fakultetu, a koliko je Hrvatska velika bilo bi dosta da su dvojica ili čak i jedan, ali da ga se sluša, a to se ne radi već se obično nakon nekog predavanja o navodnjavanju mahne rukom i veli: Kaj on zna, ili: Kaj bu on mene učil!

A što se 25l/m2 tiče-Koliko bi ti preporučio da budu obrok i turnus kod npr.krumpira za područje Zagreba?

Mora ti biti jasno da nedostataka i problema zbog navodnjavanja NEMA ako se ono izvodi pravilno, a sve ovo loše što si naveo, uzročno-posljedično vezano uz navodnjavanje posljedica je nekvalitetnog planiranja, projektiranja i izvođenja istog!
I nema po tom pitanju neke velike filozofije! To i sam znaš valjda!
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Picek 15/5/2008, 23:50

pajdo je napisao/la:15mm/m2 ti je 15l po kvadratu!
PICEK-već sam nekoliko puta primjetio da se "mučiš" sa lošom kvalitetom agronomske struke po pitanju navodnjavanja i pogotovo da te muči tih 25l/m2!
Evo još malo pa ću diplomirati na agr. fakultetu, a na svom gospodarstvu kvalitetno navodnjavanje vršim 10god pa me već počelo to malo iritirati!(nhf)
Kao prvo-kvalitetnih stručnjaka ima dovoljno, npr. na Agronomskom fakultetu, a koliko je Hrvatska velika bilo bi dosta da su dvojica ili čak i jedan, ali da ga se sluša, a to se ne radi već se obično nakon nekog predavanja o navodnjavanju mahne rukom i veli: Kaj on zna, ili: Kaj bu on mene učil!

A što se 25l/m2 tiče-Koliko bi ti preporučio da budu obrok i turnus kod npr.krumpira za područje Zagreba?
nemam se što ljutiti zaboga..
ali praksa mi govori drugačije..
HZPSS kao krovna savjetodavna udruga na raspolaganju poljoprivrednicima u Hrvatskoj tek kreće u obuku svoji savjetnika vezano za navodnjavanje..
ovih dana su imali dva dana predavanje na temelju toga (a iz iskustva znam da se kompleksna tema kao navodnjavanje ne može naučiti u dva dana)
a ti ljudi su na terenu, ne profesori/stručnjaci..
a isti ti savjetnici su mahom svi ili manje više svi diplomirani agronomi različitih smjerova..
nhf ali oni su struka a ne par profesorčića na faksevima koji misle da sve znaju i koji se drže knjige a ne prakse..
praksa i teorija na fakultetima u Hrvatskoj su dvije dijametralno suprotne stvari.. znam iz vlastitog iskustva.

što se tiče obroka navodnjavanja za krumpir u Zagrebu. da bih ja to izračunao trebalo bi mi malo više podataka i puno više vremena i skupljena literatura koju trenutno nemam kod sebe (na putu sam) a s obzirom da sam ja ekonomist a ne agronom onda u većini slučajeva prikupljene podatke prije izrade ponude šaljem u tvornicu inženjerima i agronomima i oni daju svoju preporuku na temelju toga..
meni će trebati godine da ja to koliko toliko svladam..


pajdo je napisao/la:Mora ti biti jasno da nedostataka i problema zbog navodnjavanja NEMA ako se ono izvodi pravilno, a sve ovo loše što si naveo, uzročno-posljedično vezano uz navodnjavanje posljedica je nekvalitetnog planiranja, projektiranja i izvođenja istog!
I nema po tom pitanju neke velike filozofije! To i sam znaš valjda!
pohodio sam predavanja u veljači na temu navodnjavanja u poljoprivredi.
predavanja je organizirala EIA. european irrigation association i predavanja su vodila dva profesora, profesor sa agronomskog fakulteta iz Belgije i profesor sa fakulteta iz SAD-a i vanjski suradnik američke savezne vlade i još xy titula..
ovaj potonji je govorio i prikazivao fotografije o gubitku svojstava zemlje navodnjavanjem tzv. draining..
i ne bilo kakvim navodnjavanjem nego pravilnim navodnjavanjem, pravilnim po njihovoj struci..
fotografije su bile fascinantne jer se radilo o pretvaranju plodnih tala praktički u pustinju u periodu od 60-70 ili više godina..
a to nije neki dugački period..
i onda se cijela priča razvezala na tu temu.. pa i literatura koju nam je ostavio također dosta piše o tome..
a ipak njemu više vjerujem na temu toga nego bilo kojem profesoru u Hrvatskoj čisto iz razloga što čovjek radi i kao inženjer i dosta vremena provodi dizajnirajući sustave..
ali možda je i u krivu..
sve u svemu bilo bi interesantno da se nas dva ulovimo negdje i malo popričamo i eventualno razmijenimo literaturu.. na gudovcu ako ne prije..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 16/5/2008, 07:44

Tuđa iskustva i primjeri uvijek su dobrodošla pa makar i bila oprečna mojima! Čuj ako su sve radili kak spada, zašto je onda došlo do degradacije tla? Negdje su jednostavno fulali!
Možda se struka ozbiljnije uključila tek kad su uočili štetna djelovanja!? Na kraju krajeva ne može se sad nba temelju njihova primjera generalizirati!
Evo kod nas su problem nitrati-u Njemačkoj su rađeni pokusi sa navodnjavanjem i utvrđeno je da na područjima koja su navodnjavanja koncentacija nitrata duplo manja-navodnjavanjem je omogučeno da biljka troši nitrate(dušik) te ne dolazi kasnije do nj. ispiranja u dublje slojeve!!! Dakle navodnjavanje je korisno ne samo s ekonomske strane već i strane zaštite okoliša i opčenito zdravlja!
Što se tiče Zagreba i krumpira, namjerno sam te to pitao jer ako se uzme u obzir evapotranspiracija, bilanca vode,temperatura, vjetar, insolacija, itd. te stadij razvoja kulture, upravo je potrebno tih 25mm/m2 u razvojnom i kasnom stadiju i to u turnusima od cca. 8 dana!!
Biljka ti potroši u vručim danima 85% dodane vode, pa možda i više, samo na ETo + računaj da je preko 50%korjena na dubini od 25cm i taj sloj treba vlagu, a laički rečeno-25 litara po kvadratu vlaži sloj dubine 25cm!

Ništa, budemo se mi sreli i popričali malo! Smile
Ako treba i u tri oka! Cool Laughing Laughing
Pa mi ti daš neki veći popust na novi rolomat i kišno krilo! Laughing
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Smiljan 16/5/2008, 08:33

Sto je sa navodnjavanjem vocnjaka? Koliko mlada vockica, okvirno jasno, treba vode, a koliko odrasla vocka, npr jabuka (makar me ne zanima konkretno jabuka, ali pretpostavljam da postoje nakakvi podaci)
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 16/5/2008, 09:51

Evo nešto o jabuci!
http://hrcak.srce.hr/file/31049
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Picek 16/5/2008, 10:18

pajdo je napisao/la:
Što se tiče Zagreba i krumpira, namjerno sam te to pitao jer ako se uzme u obzir evapotranspiracija, bilanca vode,temperatura, vjetar, insolacija, itd. te stadij razvoja kulture, upravo je potrebno tih 25mm/m2 u razvojnom i kasnom stadiju i to u turnusima od cca. 8 dana!!
Biljka ti potroši u vručim danima 85% dodane vode, pa možda i više, samo na ETo + računaj da je preko 50%korjena na dubini od 25cm i taj sloj treba vlagu, a laički rečeno-25 litara po kvadratu vlaži sloj dubine 25cm!

Ništa, budemo se mi sreli i popričali malo! Smile
Ako treba i u tri oka! Cool Laughing Laughing
Pa mi ti daš neki veći popust na novi rolomat i kišno krilo! Laughing
za sve te pizdarije sam i rekao da mi treba literatura.. ti to moraš pamtiti, ja ne moram :P Smile
a 25 mm u ciklusu od 8 dana je jedno a 25 mm u jednom prohodu je nešto sasvim drugo..
a ovo drugo mene traže u principu gotovo svi Shocked
ako me naučiš nešto novo onda dobiješ i popust..
što me više naučiš to veći popust Wink :P
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 16/5/2008, 11:02

Picek je napisao/la:
a 25 mm u ciklusu od 8 dana je jedno a 25 mm u jednom prohodu je nešto sasvim drugo..

Da, to stoji, ali opet tu postoji ALI-nije svejedno ako baciš tih 25l brzinom od 70m/h ili pak 20m/h! itd...!
Treba uzeti u obzir infiltraciju, vrstu tla i dr. parametre i dade se to lijepo složit da štetne utjecaje lako eliminiramo, ali opet-to je moguče samo kod većih površina-evo npr. onaj sustav u Bosutu može svoj posao vrhunski obaviti, dok ja recimo na parceli dužine 300m i širine 12m mogu osigurati optimalnu vlažnost za rast i razvoj biljke, ali ne mogu osigurat idealne uvjete u smislu očuvanja tla-zamisli da navodnjavam nekih 15m/h, to je 20 h/0,36ha affraid znači cca. 60h/ha!!!!!! Mad Mad
To je s tehničkog, ekonomskog i naposve psihološkog aspekta neizvedivo!
Treba prvo proči neko vrijeme da se površine okrupne ,a onda neče biti problema oko kvalitetnog navodnjavanja-govorim za krajeve Hrvatske ko imaju probleme sa usitnjenim parcelama!
Krajevi koji nemaju taj problem, mogu već danas izvesti navodnjavanje vrhunski!
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by 539 262 16/5/2008, 11:36

Zanimljivo je da se sa slicnim problemima susretje i poljoprivreda u regionima koji su u tropskom podrucju, gde do spiranja i erozije tla dolazi od obilnih monsunskih kisha, sto je i nalik nasem prekomernom navodnjavanju.
Ako ste culi za "Terra Preta", visokoplodno zemljiste u brazilskoj Amazoniji, stvoreno upravo ljudskom rukom pre cirka 2000 godina, koje upravo u tim uslovima opstaje do danas, kao izuzetno plodno zemljiste otporno na eroziju ispiranjem.
Kako ne bih dalje Off-Topicovao, evo linka: http://poljoprivreda.info/?oid=8&id=744
@ Antonio
Traktorski agregat trosi dosta nafte za takve poslove, zasto si ne pribavis neku jednoklipnu dizel punpu, trosi ko upaljac, a ucinak je isti, ima ih i visokotlacnih kao i niskotlacnih (kakvu sam ja koristio "DMB-ov Lombardin") sa 7-8 velikih rasprskivaca na svakoj drugoj cevi, podignutih sa 3/4 cevima do 60cm visine, kako bih radio i u poodraslom kukuruzu ?
BTW koji je to model pumpe, dosta me podseca na moju "Moravu" ?

539 262

Broj postova : 53
Lokacija : Beograd
Registriran : 07.05.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Gost 16/5/2008, 14:56

Smiljan je napisao/la:Sto je sa navodnjavanjem vocnjaka? Koliko mlada vockica, okvirno jasno, treba vode, a koliko odrasla vocka, npr jabuka (makar me ne zanima konkretno jabuka, ali pretpostavljam da postoje nakakvi podaci)

Mi smo danas krenuli u navodnjavanje jabuke sustavom kap po kap. Normu ću ti reći iz nedjelje jer ćemo onda cijeli sustav postiti u pogon. Plan nam je oko 20-25 l po sadnici i tako svakih 6-7 dana.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by paor 22/5/2008, 08:14

paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by pajdo 22/5/2008, 09:18

Ništa novo, što već rečeno nije! study Cool
pajdo
pajdo

Broj postova : 115
Lokacija : Varaždinska županija
Registriran : 13.03.2008
0


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Picek 28/7/2008, 13:24

https://smg.photobucket.com/albums/v495/Picek/?action=view&current=MOV03201.flv

jedan Bauer sustav za navodnjavanje postavljen i pušten u pogon u Cerni..
Picek
Picek

Broj postova : 1225
Registriran : 13.03.2008
22


[Vrh] Go down

Navodnjavanje - Page 2 Empty Re: Navodnjavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.