AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Adaptacija za repicu???

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Adaptacija za repicu???

Postaj by drazen 23/5/2009, 23:14

Dragi forumaši!

Ove godine imam priliku prvi put kombajnirati repicu i to malo veću površinu pa me zanimaju slijedeće stvari;

-Da li je moguće to kombajnirati sa običnim žitnim hederom?

-Kako naštelati korpu ispod bubnja, razmak u mm ulaz i izlaz?

-Na koliko okretaja naštelati bubanj i na koju rupu stavit vjetar (imam 35-80)?

-I još nešto na što eventualno treba pripaziti?!

Unaprijed hvala na odgovorima!

Pozz! Wink
drazen
drazen

Broj postova : 1267
God : 53
Lokacija : Dubrava
Registriran : 23.07.2008
35


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 23/5/2009, 23:49

drazen je napisao/la:Dragi forumaši!

Ove godine imam priliku prvi put kombajnirati repicu i to malo veću površinu pa me zanimaju slijedeće stvari;

-Da li je moguće to kombajnirati sa običnim žitnim hederom?
Naravno da je ali sigurno imaš desetak posto gubitaka na taj način . Ovisi i o samoj repici koliki će biti gubitci jer nije isto ako je repica mala ili bujna odnosno ako joj je dovoljan i dašak vjetra da se ospe ili ako je čak ozelena dok ideš u nju . Stol je definitivno must-have , osobito jer imaš veću površinu za skidanje .

-Kako naštelati korpu ispod bubnja, razmak u mm ulaz i izlaz?
Ulaz stavi na 29 a izlaz na 21 ... recimo . U biti popusti slobodno korpu jer repica se dobrim dijelom vrši na pužu i u grlu tako da kod bubnja imaš poprilično oprosta pri podešavanju .

-Na koliko okretaja naštelati bubanj i na koju rupu stavit vjetar (imam 35-80)?
Stavi na 700 pa kreni ... radio sam i na 900 ... opet kažem da dobra i zrela repica oprašta puno .
Zrak smanji do kraja pa probaj ali vršio sam i na 1/4 zraka i opet je bilo dobro .

-I još nešto na što eventualno treba pripaziti?!
Pripazi na otvorenost sita i na štopavanje donjeg sita . Pregledaj si tunele od povratne mase jer se zaštopaju u iole zelenijoj repici koju pokupiš već na uvratinama ili u prvom krugu . Remen koji pogoni ventilatore od povratne mase podesi na tvrdo da ne kliže . Stavi ravne a ne rebraste pločice u tunel od povrata mase , ubrzaj ga na remenu kao i TS ako ga imaš . Ne kosi nisko jer stabljike znaju pri dnu biti pozelene i sadržavaju vlagu koja se sa uljem iz repice polijepi po sitima i eto problema . Motovilo treba ići ne brže od brzine kojom se kreće kombajn i treba biti podignuto da samo igle idu u repicu a ne i poprečne cijevi . Pregledaj optički bunker , sabirnu ravan , transportere , kolijevku sita i počepi sve i najmanje rupe pa makar ljepljivom trakom ako se ne može bolje . Ne ostavljaj repicu u bunkeru preko noći ... ma ima toga još ali mozak mi je na rezervi Neutral

Unaprijed hvala na odgovorima!

Pozz! Wink
Nemoj hvalit , zato smo tu Smile
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by vedran_kc 24/5/2009, 09:07

Ove godine će se repica moći vršiti i bez stola jer nije toliko jaka i isprepletena.
A predlani dok sam imao stol samo na velikom TL-u 5.4 zahvat, pa mi se nije dalo vući sa kolicima zbog jedne male parcele, išlo je ok i sa običnom 4.2 kosom, osim tamo gdje je repica jaka, tamo se nabijalo na desni cilindar od vitla.
I da... na vitlo mi se jako namatala repica, dok se na novi tip hederu sa plastičnim prstima neće namotati.

Pogledaj kako je naš član Josip riješio problem stola za repicu, ako već nisi vidio... https://poljoprivreda.forumcroatian.com/kombajni-f5/adapteri-za-kombajne-t473-15.htm
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 35
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 10:42

Ukoliko se prsti na motovilu što više povuku prema kombajnu ( govorim o vrhovima prstiju ) manje će sa na njih namotavati repica nego ako su prsti položeni prema naprijed . Dakle sa lijeve strane hedera ima ručica na kojoj se podešava napadni kut prstiju .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by vedran_kc 24/5/2009, 11:02

pingo je napisao/la:Ukoliko se prsti na motovilu što više povuku prema kombajnu ( govorim o vrhovima prstiju ) manje će sa na njih namotavati repica nego ako su prsti položeni prema naprijed . Dakle sa lijeve strane hedera ima ručica na kojoj se podešava napadni kut prstiju .

Mi kad idemo u repicu mi prste podesimo kontra nego što ti kažeš, jer ako su previše prema iza zna podići repicu preko pužnice, začas se stvori hrpa repice pred kabinom, govorim o plastičnim prstima.
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 35
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by drazen 24/5/2009, 11:30

Dečki, hvala svima na odgovorima, mislim da ću probat bez stola jer ga je i prilično teško naći, pojavio se jedan u oglasniku ali čovjek traži 4000 € i još ga moram suziti na 4.20 jer je širi!
Najradije bih izbjegao taj posao, ali mušterija mi ima i cca 40 rali pšenice plus na jesen cca 70 rali kukuruze tak da bi bilo nepošteno od mene da ga otkantam na ovom što je komplicirano za radit! No

Ljudi pričaju da je ustvari najveći problem ako se nema ona okomita kosa na hederu jer se tu jako štopa? Question
E da, i kako otprilike naštelati sita?
drazen
drazen

Broj postova : 1267
God : 53
Lokacija : Dubrava
Registriran : 23.07.2008
35


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 13:09

@drazen
Čuj kombajneru je najveći problem što mu zaglavljuje repica na desnoj bočnoj strani hedera i na vitlu dok je gazdi njive veći problem to što se otrese i do jedan dužni metar repice od idućeg otkosa ... iako bi im to obojici trebao biti problem . Repica dok raste se grana i isprepliće jedna sa drugom i ako ju kombajn prvo ne prosječe onda je zlo . Čak i sa stolom i bočnim kosama su vidljivi gubitci na hederu a da se ne priča kada nema stola ... ma svakome bi bilo jasno da napravi jedan krug sa kombajnom koji ima repičin stol pa da vidi koliko se zapravo otrese iz mahuna i to sve prije nego li repica uopće dođe do puža . Na svu sreću to se ne izgubi nego klizne preko stola te sa ostalom masom uđe u kombajn . Moj savjet bi bio da ga odkantaš kako ti kažeš jer i da mu radiš besplatno više bi zaradio da zove neki drugi kombajn koji je opremljen za repicu .

Donje sito rupičasto a gornje podesivo . Donje 4 mm a gornje 5-6 mm i onda probaš pa vidiš .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by JOSIP FERGUSON 24/5/2009, 13:37

pingo je napisao/la:
drazen je napisao/la:Dragi forumaši!

Ove godine imam priliku prvi put kombajnirati repicu i to malo veću površinu pa me zanimaju slijedeće stvari;

-Da li je moguće to kombajnirati sa običnim žitnim hederom?
Naravno da je ali sigurno imaš desetak posto gubitaka na taj način . Ovisi i o samoj repici koliki će biti gubitci jer nije isto ako je repica mala ili bujna odnosno ako joj je dovoljan i dašak vjetra da se ospe ili ako je čak ozelena dok ideš u nju . Stol je definitivno must-have , osobito jer imaš veću površinu za skidanje .

-Kako naštelati korpu ispod bubnja, razmak u mm ulaz i izlaz?
Ulaz stavi na 29 a izlaz na 21 ... recimo . U biti popusti slobodno korpu jer repica se dobrim dijelom vrši na pužu i u grlu tako da kod bubnja imaš poprilično oprosta pri podešavanju .

-Na koliko okretaja naštelati bubanj i na koju rupu stavit vjetar (imam 35-80)?
Stavi na 700 pa kreni ... radio sam i na 900 ... opet kažem da dobra i zrela repica oprašta puno .
Zrak smanji do kraja pa probaj ali vršio sam i na 1/4 zraka i opet je bilo dobro .

-I još nešto na što eventualno treba pripaziti?!
Pripazi na otvorenost sita i na štopavanje donjeg sita . Pregledaj si tunele od povratne mase jer se zaštopaju u iole zelenijoj repici koju pokupiš već na uvratinama ili u prvom krugu . Remen koji pogoni ventilatore od povratne mase podesi na tvrdo da ne kliže . Stavi ravne a ne rebraste pločice u tunel od povrata mase , ubrzaj ga na remenu kao i TS ako ga imaš . Ne kosi nisko jer stabljike znaju pri dnu biti pozelene i sadržavaju vlagu koja se sa uljem iz repice polijepi po sitima i eto problema . Motovilo treba ići ne brže od brzine kojom se kreće kombajn i treba biti podignuto da samo igle idu u repicu a ne i poprečne cijevi . Pregledaj optički bunker , sabirnu ravan , transportere , kolijevku sita i počepi sve i najmanje rupe pa makar ljepljivom trakom ako se ne može bolje . Ne ostavljaj repicu u bunkeru preko noći ... ma ima toga još ali mozak mi je na rezervi Neutral

Unaprijed hvala na odgovorima!

Pozz! Wink
Nemoj hvalit , zato smo tu Smile

hvala na ovim odgovorima, istu temu sam namjeravao i sam postaviti jer prvi put cemo u zetvu repice....

sve sto me zanima je receno...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by vedran_kc 24/5/2009, 13:44

I ako nemate štelajuća donja sita, morate nabaviti sito sa 4mm rupama.
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 35
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 15:02

Vi koji po prvi puta krećete sa repicom možda se pitate kojom brzinom ići odnosno koliko repica pravi opterećenje za kombajn . Odgovor bi bio peglaj koliko možeš . Bitan je samo rasip koji se povećava sa brzinom tako da treba naći neku sredinu . Kombajn ju na bubnju uopće ne osjeti . Ono gdje ima veće sile je na hederu osobito pužu i na sječki . Sve druge osovine su u manjem opterećenju nego obično jer repice ima relativno malo po jedinici površine tako da su njen izvršaj ili recimo transporteri ispod normalne razine opterećenja . Trebalo bi obratiti pažnju na ona dva prekidača koji se nalaze iznad i iza slamotresa a služe radi dojave začepljenosti slamotresa . Njih svakako treba dovesti u funkciju ako nisu jer osobito onaj zadnji zna biti od pomoći zbog toga što prvi dojavi zastoj . Nekoliko puta mi se dogodilo da se repica ( soja također ) ispreplete na samom ulazu u sječku i na taj način dođe do zastoja u radu . Tu pomaže samo ispravan prekidač na slamotresima a u suprotnom dođe do savijanja slamotresa što sam vidio nekoliko puta . Obratiti pažnju na poklopce od bočnog transportera koji nosi hranu u bunker , donja dva poklopca od puževa i bočne poklopce od vjetra jer ih repičina strn zna otvoriti ako nisu pravilno osigurani - što manje voziti u nazad Smile .

Za kraj jedan staroškolski savjet ... obična mast pomazana po okviru stranica na prikolici zna činiti čuda da vaša repica dođe u što većem broju do silosa Smile
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by JOSIP FERGUSON 24/5/2009, 18:08

pingo je napisao/la:Vi koji po prvi puta krećete sa repicom možda se pitate kojom brzinom ići odnosno koliko repica pravi opterećenje za kombajn . Odgovor bi bio peglaj koliko možeš . Bitan je samo rasip koji se povećava sa brzinom tako da treba naći neku sredinu . Kombajn ju na bubnju uopće ne osjeti . Ono gdje ima veće sile je na hederu osobito pužu i na sječki . Sve druge osovine su u manjem opterećenju nego obično jer repice ima relativno malo po jedinici površine tako da su njen izvršaj ili recimo transporteri ispod normalne razine opterećenja . Trebalo bi obratiti pažnju na ona dva prekidača koji se nalaze iznad i iza slamotresa a služe radi dojave začepljenosti slamotresa . Njih svakako treba dovesti u funkciju ako nisu jer osobito onaj zadnji zna biti od pomoći zbog toga što prvi dojavi zastoj . Nekoliko puta mi se dogodilo da se repica ( soja također ) ispreplete na samom ulazu u sječku i na taj način dođe do zastoja u radu . Tu pomaže samo ispravan prekidač na slamotresima a u suprotnom dođe do savijanja slamotresa što sam vidio nekoliko puta . Obratiti pažnju na poklopce od bočnog transportera koji nosi hranu u bunker , donja dva poklopca od puževa i bočne poklopce od vjetra jer ih repičina strn zna otvoriti ako nisu pravilno osigurani - što manje voziti u nazad Smile .

Za kraj jedan staroškolski savjet ... obična mast pomazana po okviru stranica na prikolici zna činiti čuda da vaša repica dođe u što većem broju do silosa Smile

to se menio u psenici cesto zna zastopati, i kad sirena dojavi na vrijeme ne nabalira bas tako jako....

kakva mast???
upravo planiramo prikolice na remont bas radi toga sto repica curi koliko ja znam na svaku rupicu...
JOSIP FERGUSON
JOSIP FERGUSON

Broj postova : 1238
God : 42
Lokacija : virovitica
Registriran : 10.03.2008
17

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by vedran_kc 24/5/2009, 18:57

Upravo je i moja prikolica na remontu, pingo hvala za savjet, ovog se stvarno treba sjetiti.

A još jedan savjet u vezi kombajniranja repice, kod mene je lani elevator povratne mase na poklopcu bacao repicu i repica mi zamastila remene, pa sam imao problema sa proklizavanjem remena.
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 35
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 19:58

Joza bilo koja mast za podmazivanje strojeva je dobra ... sa njom blago namažeš okvire stranica i repica se zalijepi pa ne curi . To je za te male rupice ili pukotine koje tako i tako ne možeš nikada dovesti u red ... velike rupe ipak moraš popraviti na neki način .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by mladen 24/5/2009, 22:24

Mi kad idemo u repicu mi prste podesimo kontra nego što ti kažeš, jer ako su previše prema iza zna podići repicu preko pužnice, začas se stvori hrpa repice pred kabinom, govorim o plastičnim prstima.


DF i ja isto tako radim sa svojim prstima jer u suprotnom mi pocne namotavat jer prve godine kad sam vrsio to me je zezalo dok nisam zakljucio da treba prste pomjerit prema naprjed.
pingo hvala na savjetu za prikolice prava ideja za male rupice
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 39
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 22:39

Sada ste me bacili u razmišljanje i više nisam siguran da li sam dobro napisao . Vaše tumačenje se čini logički ali kada sam to podešavao prije 9 godina znam da je bilo naopako od logike ... više ne znam ali nije niti bitno . Bitno je da je napisano da se tu stvar može podešavati tako da se petljanje na motovilu smanji a onaj tko se nađe u problemu neka proba ili ovako ili onako Smile

Evo slike kako se problematika potpuno obilazi ako se već nemaju plastični prsti na motovilu ... vodovodna plastična cijev PVC .

Adaptacija za repicu??? Dsc009717458440
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by mladen 24/5/2009, 22:47

pingo koji je to precnik cjevi i kako si je navuko ,malo nam objasni svidja mi se ta ideja
mladen
mladen

Broj postova : 573
God : 39
Lokacija : Brcko Distrikt
Registriran : 19.03.2008
1


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by pingo 24/5/2009, 22:58

Mislim da je 75 mm a samo ju uzdužno posjećeš i navučeš na motovilo . Malo izolir trake i spreman si za rad . Pola sata posla ili malo više .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by drazen 24/5/2009, 23:22

Pingo, majstore, svaka ti dala! hvala ti
drazen
drazen

Broj postova : 1267
God : 53
Lokacija : Dubrava
Registriran : 23.07.2008
35


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by vedran_kc 25/5/2009, 12:12

To i moj kolega radi kad ide u repicu.
vedran_kc
vedran_kc

Broj postova : 2181
God : 35
Lokacija : Podravina
Zanimanje : poljoprivreda
Registriran : 10.03.2008
29


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by drazen 1/6/2009, 22:33

Ja sam kupil Fi 50 i taman je legla gore!

Stavio bih slike al imam osjećaj da je jaako kokplicirano stavljat slike ovdje... ili nije?
drazen
drazen

Broj postova : 1267
God : 53
Lokacija : Dubrava
Registriran : 23.07.2008
35


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by Pavinjak 2/6/2009, 12:00

Kako kome, tko zna nije a tko nezna komplicirano je.
Pavinjak
Pavinjak
Moderator
Moderator

Broj postova : 4801
God : 28
Lokacija : Gradište (Vukovarsko-Srijemska)
Zanimanje : Računalni tehničar za strojarstvo
Registriran : 25.06.2008
59


http://www.poljoprivredni-forum.biz/predstavite-se-f10/pavinjak-t370.htm https://www.facebook.com/traktoristinajboljiljudi https://www.youtube.com/channel/UCq7AG5bTYbvUg1kB0Qhv9Gw

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by drazen 26/6/2009, 00:04

https://2img.net/r/ihimizer/img413/6018/slika006m.jpg

Evo slikeee! Very Happy
drazen
drazen

Broj postova : 1267
God : 53
Lokacija : Dubrava
Registriran : 23.07.2008
35


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by PROFI10 5/1/2013, 18:42

koja je varijanta bolja na stolu za uljanu repica da bočne kose imaju pogon preko hideomotora ili preko struje..??? Adaptacija za repicu??? 684261

PROFI10

Broj postova : 238
Lokacija : svugdje po malo
Registriran : 16.08.2012
1

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by fric1993 5/1/2013, 19:52

Mi imamo preko struje i nema problema...
fric1993
fric1993

Broj postova : 480
Lokacija : Brcko-Dugo Selo
Registriran : 12.11.2010
5


[Vrh] Go down

Adaptacija za repicu??? Empty Re: Adaptacija za repicu???

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.