AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Cijepljenje (kalemljenje)

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by Gost 26/2/2009, 19:07

Za marelicu ili ti kajsiju jel tako uzimi podlogu bijelu šljivu,pogledaj onaj moj post na prvoj stranici

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by branko 26/2/2009, 19:36

paor je napisao/la:konkretno za tepku ne znam...na google vidim da je poznata sorta, ali pri meni nić...po mojem iskustvu, gotovo sve stare surte su kompatibilne sa dunjom, a ako želiš visokostablašicu, onda bez premišljanja na divlju krušku

ma fora je u tome da bih htio dobiti niskostablasicu, jer sve ove koje su kod mene su visokostablasice, a kako se radi o kruski koja kad je zrela izgleda kao trula pa kad padne dole sva se razleti. ovo nisam znao da je kod vas nema, jer kod mene se tesko nadje stariji vrt a da nije barem jedna na njemu , dobra je za jelo zapravo odlicna jer je jako slatka, ali je treba odmah jesti jer vec nakon par dana fermentira, a najvise se koristi za rakiju , plod je velicine malo veceg kokosjeg jajeta i kak sam gore vec napisal kad je zrela izgleda kao trula, meso joj je kasasto i tamnosmedje boje i samo ga kozica drzi na hrpi. a legenda kaze da je ime dobila zbog batina, naime carica terezija je izdala naredbu po kojoj je svako domacinstvo moralo posaditi barem jednu, tko se oglusio na tu naredbu bio je kaznjen batinama,pa su ga zandari tukli (po starokajkavskom tepli )

tnx zvona budem probal ima tu kod par zapustenih vrtova gdje ima sljivovih divljaka.
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by Gost 26/2/2009, 19:58

Brana ovo za nisko stabališicu,bilo bi dobro između podloge i plemke ubaciti neku međupodlogu koja ima takva svojstva.Uglavnom takvih sadnica ima u večini rasadnika

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Tepke

Postaj by Barba 18/6/2009, 14:36

Branko je napisao za tepku:, plod je velicine malo veceg kokosjeg jajeta i kak sam gore vec napisal kad je zrela izgleda kao trula, meso joj je

Kod mene se još ponegdje može pronaći tepka (rakija je zbilja vrhunska - iz iskustva - to kažu i 'rakijaši i nerakijaši'), međutim sve tepke koje sam ja vidio imaju plod veličine malo većeg oraha - plod veličine većeg kokošjeg jajeta nikad nisam vidio - da li se mogu nabaviti plemke?

Moj susjed je imao jednu krušku koju smo mi nazivali repica - riječ je o kruški okruglastog oblika s dugom peteljkom. Plod je veličine većeg oraha, prekriven je zelenom, žutom i crvenom bojom - ovisno o zrelosti i izloženosti suncu. Uglavnom kruška je ljetna (ne sječam se točno u kojem je mjesecu zorila) i nije za čuvanje. Najvrijednije je kod nje jako sočno ali čvrsto meso i vrlo specifičan okus - sladunjav, ... baš osvježavajući.

Nakon sušenja tog stabla više nikad nisam susreo takvu krušku - da li je nekome poznato takvo nešto - zna li netko o čemu bi se to radilo?

Hvala!

Barba

Broj postova : 1
Lokacija : Hrvatsko zagorje
Registriran : 18.06.2009
0


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by Marine 25/3/2010, 21:10

Pozdrav svima na forumu,
o voćkama ne znam gotovo ništa i trebala bi mi pomoć oko izbora voćke za dar. Htio bih darovati sadnicu marelice, neke koja dobro uspijeva u umjerenoj kontinentalnoj klimi tj. u Zagrebu. Osoba kojoj bih darovao marelicu mi je pričala kako jako dobro uspijeva marelica kalemljena (navrnjena) na šljivu, barem je tako čula. Moje pitanje je: gdje u Zagrebu mogu kupiti sadnicu marelice kalemljene na šljivu, ili ako postoji nešto što je bolje od toga, gdje se može kupiti i objašnjenje zašto je vjerojatnije da će bolje uspijevati i davati bolje plodove. Nije mi toliko važno koliko košta, važnije mi je da jednog dana voćka uspije i daje dobar rod. Nadam se da nisam pogriješio i da je sada dobro doba godine za sadnju biljaka.
Unaprijed hvala na svakoj pomoći!

Marine

Broj postova : 2
Lokacija : Zagreb
Registriran : 25.03.2010
0


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 25/3/2010, 22:47

vrijeme sadnje si pogodila i uradi to što prije...

vjerovatno svaka polj. apoteka sad ima u ponudi sadnice, ali ako želiš konkretnije podatke o voćki, odi direktno u rasadnik gdje ti mogu dati bolje preporuke

ako već imaš mogućnost izbora, traži sadnicu sa podlogom bijele šljive kalemljene nešto višlje - 50-70 cm

nitko ti ne može garantirati da će stablo uspjeti (porasti, roditi, biti dugotrajno...) jer sadnica je tek jedan od preduvjeta, pogotovo ako je u pitanju kajsija...u slučaju uspjeha tvoj poklon će biti višestruko nagrađen vrlo vijednim voćem
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by Marine 25/3/2010, 22:54

Gdje mogu pronaći adrese/br. telefona rasadnika (po mogućnosti u blizini Zagreba)?

Marine

Broj postova : 2
Lokacija : Zagreb
Registriran : 25.03.2010
0


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 25/3/2010, 23:20

OVDJE- u ključne riječi upiši rasadnik i mjesto zagreb
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by corsa 26/3/2010, 20:34

kako se dobije divljak od koštice jabuke ,da se kasnije može cijepiti nekom od sorti jabuka ili krušaka ?

corsa

Broj postova : 12
Lokacija : ck
Registriran : 25.03.2010
0


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 26/3/2010, 21:34

jednostavno, posiješ ga sad (mada ga je trebalo stratificirati) i do ljeta naraste mladica na koju možeš okulirati
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by branko 26/3/2010, 21:36

sjeme koje mislis posijati mora neko vrijeme "mirovati" u zemlji , za jabuku ili krusku je to 8 do 10 tjedana, pod "mirovanjem" se podrazumjeva lezanje u zemlji ali kad nema uvjeta za njegovo nicanje (zimi) pa se na proljece posiju na zeljenom mjestu. ili sto je najjednostavnije prepustiti sve majci prirodi pa bacati ostatke ili trule plodove na odredjeno mjesto pa onda sami niknu. inace mozes pronaci "divljake" na smetlistima iznikle od odbacenih plodova, a moze cijepiti i na "korjenjak" tj. izniknuli divljak iz korijena starijeg stabla ali je on slabije kvalitete od sjemenjaka.
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by branko 26/3/2010, 21:44

evo ti i copy/paste iz mog salabahtera o vockama, skinuto davno sa nekog foruma nn autor

"Evo primjer,kostice oprati jer ste ih pojeli i nebi bilo dobro da ih samo tako posusite,znaci dobro oprati osusiti,sjemenka mora biti totalno osusena i nebi bilo dobro da je sadite vec nakon nekoliko dana vec nakon 2-3 mjeseca,nesmije biti na vlaznom mjestu, a onda uzmete jednu staklenku i stavite jako toplu vodu ne prevrucu te sjemenke drzite 24-48 sati, za to vrijeme kupite kokoshumus, kad su sjemenke odstajale u vodi do 48sati stavite kokoshumus u vrucu vodu i drzite ga 5-10 min. kad nabuja vadite sjemenke iz vode i upikujete ih u nabujali kokoshumus sve to stavite u jednu prozirnu plasticnu visoku posudu zatvorite prozirnim plasticnim poklopcem i svaki drugi dan prozracite tj,skinete poklopac i proluftate po 2-3 sata,obratiti paznju da ako je kokoshumus vlazan ne zalijevati ako je osusio mlakom vodom ga malo zaliti i kad flanci izadu do visine 7cm sa komletnim kokoshumusom presadite u posudu za cvijece koje imaju na dnu rupe zbog izlaza vode,kupite zemlju za Kaktuse i gnojivo u vecem centru to su sitne smede perlice koje daju zrak i stite korijen,hrane korijen,ocvrscuju ga,Pomijesajte zemlju i gnojivo i na to stavite kokoshumus sa flancima i bez pritiska nadopuniti zemlju u posudicu,ne previse zalijevati da ne dode do trulezi zemlje a niti ostaviti presuho,tek kad su stabljike ojacale i korijen znaci 15-20cm moze se razdvajati u posebne posude sa pjeskovitom zemljom i substraktima koje mozete nabaviti vec i kod nas,ili kokoshumusom pomijesanim sa pjeskovitom zemljom,plod bi se trebo cijepiti ili vec u sjemenu ili ga cijepiti drvetom istog ploda u prvoj ili drugoj godini.Jer moze se desiti da dobijete biljku divljeg ploda pa mu treba i do 15 god ako ga ispravnim procesom tretirate,lijep pozdrav i uspjesna sadnja"
skinuto davno sa
branko
branko
Admin
Admin

Broj postova : 3626
God : 55
Lokacija : Z druge strane bare
Registriran : 09.03.2008
44


http://www.farmphoto.com/fpv2/AuthorHistory.aspx?auth=frabrne

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by corsa 27/3/2010, 14:57

branko je napisao/la:plod bi se trebo cijepiti ili vec u sjemenu ili ga cijepiti drvetom istog ploda u prvoj ili drugoj godini.Jer moze se desiti da dobijete biljku divljeg ploda pa mu treba i do 15 god ako ga ispravnim procesom tretirate,lijep pozdrav i uspjesna sadnja"
skinuto davno sa
Znaći treba cijepiti nakon god ,dvije, da ne ostane divljak(što je sasvim jasno),ali malo piše zbunjujuče za početnika ,ak sam dobro razumio ?
Hvala Branko !

corsa

Broj postova : 12
Lokacija : ck
Registriran : 25.03.2010
0


[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 21/5/2010, 19:19

Abeceda Vegetativnog Razmnožavanja
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by politicar 3/6/2010, 10:51

Koliko traje kada cijepis u početku vegetacije na pup?Kada pup izade?Odmah ili?

I koliko sam skuzio sada se isto moze cijepiti na pup koji se nalazi ispod lista,jel to tocno? I ako ga cijepim sada za koliko dana mora izaci?
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 3/6/2010, 13:44

kad cijepiš na početku vegetacije, pup kreće za oko mjesec dana

cijepljenje upo vegetacije (sad) nisam pokušavao
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by politicar 1/9/2010, 22:29

branko je napisao/la:evo ti i copy/paste iz mog salabahtera o vockama, skinuto davno sa nekog foruma nn autor

"Evo primjer,kostice oprati jer ste ih pojeli i nebi bilo dobro da ih samo tako posusite,znaci dobro oprati osusiti,sjemenka mora biti totalno osusena i nebi bilo dobro da je sadite vec nakon nekoliko dana vec nakon 2-3 mjeseca,nesmije biti na vlaznom mjestu, a onda uzmete jednu staklenku i stavite jako toplu vodu ne prevrucu te sjemenke drzite 24-48 sati, za to vrijeme kupite kokoshumus, kad su sjemenke odstajale u vodi do 48sati stavite kokoshumus u vrucu vodu i drzite ga 5-10 min. kad nabuja vadite sjemenke iz vode i upikujete ih u nabujali kokoshumus sve to stavite u jednu prozirnu plasticnu visoku posudu zatvorite prozirnim plasticnim poklopcem i svaki drugi dan prozracite tj,skinete poklopac i proluftate po 2-3 sata,obratiti paznju da ako je kokoshumus vlazan ne zalijevati ako je osusio mlakom vodom ga malo zaliti i kad flanci izadu do visine 7cm sa komletnim kokoshumusom presadite u posudu za cvijece koje imaju na dnu rupe zbog izlaza vode,kupite zemlju za Kaktuse i gnojivo u vecem centru to su sitne smede perlice koje daju zrak i stite korijen,hrane korijen,ocvrscuju ga,Pomijesajte zemlju i gnojivo i na to stavite kokoshumus sa flancima i bez pritiska nadopuniti zemlju u posudicu,ne previse zalijevati da ne dode do trulezi zemlje a niti ostaviti presuho,tek kad su stabljike ojacale i korijen znaci 15-20cm moze se razdvajati u posebne posude sa pjeskovitom zemljom i substraktima koje mozete nabaviti vec i kod nas,ili kokoshumusom pomijesanim sa pjeskovitom zemljom,plod bi se trebo cijepiti ili vec u sjemenu ili ga cijepiti drvetom istog ploda u prvoj ili drugoj godini.Jer moze se desiti da dobijete biljku divljeg ploda pa mu treba i do 15 god ako ga ispravnim procesom tretirate,lijep pozdrav i uspjesna sadnja"
skinuto davno sa


Moze li to jednostavnije?
Izvadis sada sjemenke (suhe i ciste),spremis ih negdje na suho temperature recimo (5-10c),i posadis u proljece ?
I ako nikne 70% zadovoljan.
Moze li to tako?
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

Cijepljenje (kalemljenje) - Page 2 Empty Re: Cijepljenje (kalemljenje)

Postaj by paor 20/12/2010, 18:01

kalemljenje šljiva na vrbu!?