AKTIVNE TEME
» Što se iza brda valja?(2)
by Nostradurus 22/2/2024, 00:31

» Korisni savjeti
by NecaPereca 14/11/2023, 10:27

» Izlagači Međunarodnog sajma poljop. u Novom Sadu
by NecaPereca 13/11/2023, 11:08

» jačanje imuniteta
by NecaPereca 9/11/2023, 09:15

» Lješnjaci
by NecaPereca 7/11/2023, 11:04

» Pozdrav svima
by NecaPereca 7/11/2023, 11:00

» 2021/2022
by slaven22 3/7/2023, 22:01

» fendt 310 lsa
by STIPO123 10/12/2022, 13:54

» TORPEDO RX 170
by slaven22 3/6/2022, 15:12

» Kamilica
by slaven22 3/6/2022, 14:59

» 27.04.2022
by slaven22 27/4/2022, 17:57

» Škare za rezidbu voća.
by deadfall 19/3/2021, 14:36

» Japanska jabuka kaki (Diospyros kaki)
by misoo83 14/11/2020, 21:05

» Ulje ina super MAX u imt 533
by markach 2/11/2020, 10:58

» TRAKTORSKE PRIKOLICE
by poljomarkets 6/10/2020, 15:02

» Slobodan Suvereni Čovjek Obavještava
by zvrk 28/8/2020, 14:31

» Balansiranje
by HrvojeS 24/5/2020, 05:19

» Šuma
by fontanikus 20/2/2020, 17:37

» Pozdrav svima,
by fontanikus 20/2/2020, 17:20

» New Holland
by max931 27/1/2020, 23:07

» Rakovica
by bajki 23/12/2019, 11:54

» Repica 2018
by opg biotrava 23/11/2019, 21:08

» Pšenica 2017/2018
by dado47 19/11/2019, 08:10

» Sjetva/Žetva ječma 2014/2015g
by dado47 17/11/2019, 21:08

» ORANJE 3
by dado47 17/11/2019, 20:53

» MTZ - Belarus
by Đuka VT 1/11/2019, 12:50

» Poticaji u poljoprivredi (4)
by opg biotrava 1/11/2019, 12:02

» Duhan
by drazen 28/10/2019, 08:18

» Sjetva/Žetva suncokreta 2016g
by Đuka VT 24/10/2019, 20:00

» Soja 2016-2017.
by Đuka VT 24/10/2019, 19:51








Arkod,koridnate?

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Arkod,koridnate? Empty Arkod,koridnate?

Postaj by politicar 1/12/2009, 13:43

Jel moguce nekako doci do kordinata zemljista?
Npr pa pomocu arkoda odredim tocke i onda sa gps uredajem odem tocno na to mjesto i tu je meda.??
Ako me razumijete.........
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 1/12/2009, 14:42

Mislim da ce stvar biti obrnuta. Dakle, oni ce snimiti njivu i prema obradjenom definirati koliko si stvarno obradio.

U svakom slucaju, meni bas nije jasno kako ce oni postojece katastre (a negdje, kao kod mene su iz Austro-ugarske, i to doslovno) "spojiti" sa Arrkod sustavom ...
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by politicar 1/12/2009, 14:54

Ok to.Nego imam neke povrsine gdje neznam tocnu medu pa sam mislio iz arkoda to iscitat i onda to convertirat ako se mora u koordinate pa gps preko moba i na tocne lokacije.
politicar
politicar

Broj postova : 4268
God : 90
Lokacija : Đakovo
Registriran : 23.04.2009
44

→→→ : Facebook poljoprivredni forum!!!



http://www.poljoprivredni-forum.biz/t1027-politicar

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 2/12/2009, 09:21

Mozda u katastru mozes dobiti podatke o koordinatama tocaka pa preko GoogleEartha utvrditi medju?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 2/12/2009, 09:59

Ne kužim možda šta pokušavate ali točno određivanje kamena međaša pomoću mobitela nije moguće . Greške su po nekoliko metara i u plus i u minus tako da se zapravo možeš naći desetak metara od međe ako me kužite . Nekako mislim da bi ju prije pronašao od oka što se kaže nego preko mobitela.
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 2/12/2009, 11:35

Tocno pingo. Dapace, meni mjernik rekao da je kod mene (posto su karte takve kakve jesu) i ako mi on to radi greska plus-minus nekoliko metara
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by roko 2/12/2009, 12:22

ja sam upisan prije mjesec-dva u sistem...
nešto za ne povjerovati... satelitski snimak pokazuje lokaciju zemlje, zatim je prebaci na katastarski snimak i vide se međe u milimetar...
ekipa ode na teren, snimi nasad GPS-om te ga opcrta... i onda ga ubaci u ARKOD te se vidi stvarno stanje na terenu... ja ću izgubiti nekih 600m2 polja na kojem nije zasađeno ništa... tako da ne berem poticaj sa 2,87ha nego sa 2,23ha...
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 2/12/2009, 12:26

Cek, cek ... jesi ih ti zvao ili su sami dosli?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by roko 2/12/2009, 13:02

sve su oni odradili...ja sam samo dobio poziv da se javim u savjetodavnu službu radi utvrđivanja stanja...tj. poznam dečka koji radi tamo pa me zvao na mob. da u utorak dođem to pogledati i da me upišu...kaže da ću imat čast biti prvi u upisniku!! (jer su mi svi papiri čisti i vl. 1/1)
dođeš tamo, dignu na zaslon tvoj nasad... i pitaju dali je to to... onda pokaže šta su oni izmejrili i štaje stanje na terenu...

ja nisam mogao vjerovati...dokle je grm lavande, tu je žuta crta.... a ostalo je samo livada... u milimetar!!!!
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Zvonimir 2/12/2009, 13:31

Veliki brat na djelu...

Zvonimir

Broj postova : 2509
God : 59
Lokacija : Križevci
Registriran : 14.03.2008
10

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by paor 2/12/2009, 13:48

ja ću izgubiti nekih 600m2 polja na kojem nije zasađeno ništa... tako da ne berem poticaj sa 2,87ha nego sa 2,23ha...

čini mi se da sam već negdje na forumu i spomenio (nitko više nije komentirao) da nam arkod ništa dobro neće donijeti, osim eventualno nekom zadovoljstvo što će drugom možda "dvije krave crknuti"...
paor
paor
Admin
Admin

Broj postova : 4319
God : 59
Lokacija : Babina Greda
Zanimanje : poljoprivrednik
Registriran : 09.03.2008
78

→→→ : VIŠE

http://www.gospodarstvo-petricevic.hr/ https://www.youtube.com/user/mapetric?feature=mhee

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by jd4755 2/12/2009, 16:23

Bilo je velike muljaže s prijavljivanjem površina za poticaje i bilo bi mi drago da to jednom konačno bude transparentno.Dosta mi je da ja pošteno radim ,ulažem maksimalno u usjev a netko samo pobere poticaj bez da je i vidio zemlju a kamoli obrađivao. Još na kraju ispadnu svi seljaci lopovi .
jd4755
jd4755

Broj postova : 1819
God : 59
Lokacija : Nova Gradiška
Zanimanje : poljoprivreda-ratarstvo
Registriran : 10.03.2008
39


[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by roko 2/12/2009, 18:48

ja se slažem sa tim... pa zašto bih dobivao poticaj za nešto što nije posađeno...
samo, ja sam kap u moru i jako jako sitna ribica... a samo se nadam da će i njih "izmjeriti" kako treba, a ako ne..žali Bože posla i para!!!!
roko
roko

Broj postova : 1392
God : 41
Lokacija : Hrvatska Kostajnica
Registriran : 09.03.2008
8


http://www.lavanda-racic.hr

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 3/12/2009, 08:45

Da, ali ima jos jedan problem koji nitko ne spominje. Katastar.
Ja u katastru imam jedno stanje, a medja mi se na jednoj njivi razlikuje za par metara od stanja u katastru. Ja sam npr. kad sam sadio imao najbolju namjeru posaditi tocno koliko i imam katastarski (i gruntovno), ali to jednostavno nije bilo moguce (he, he .. susjed se bas nije slozio da slijedece godine njegova njiva bude manja za tih par metara). I sto sad, imati cu u Arkodu jedno stanje, a u gruntovnici i katastru drugo (koje btw jednako na kvadratni metar, makar su katastarske karte iz Austro-ugarske). Ne brine mene ta razlika u poticajima, nego papirnato stanje.
Jel' Arkod ima link prema katastru? Ako nema, a cini mi se da nema, opet ova jadna drzava ulazi u novu dubiouzu i dodatne troskove u buducnosti. Umjesto jednog sustava (katastar+gruntovnica u jednom) imati cemo tri, ne nuzno identicna sustava.
Ima li netko vise informacija? Roko, jel' ta ekipa spominjala katastar?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 3/12/2009, 09:31

Smiljan je napisao/la:Da, ali ima jos jedan problem koji nitko ne spominje. Katastar.
Ja u katastru imam jedno stanje, a medja mi se na jednoj njivi razlikuje za par metara od stanja u katastru. Ja sam npr. kad sam sadio imao najbolju namjeru posaditi tocno koliko i imam katastarski (i gruntovno), ali to jednostavno nije bilo moguce (he, he .. susjed se bas nije slozio da slijedece godine njegova njiva bude manja za tih par metara). I sto sad, imati cu u Arkodu jedno stanje, a u gruntovnici i katastru drugo (koje btw jednako na kvadratni metar, makar su katastarske karte iz Austro-ugarske). Ne brine mene ta razlika u poticajima, nego papirnato stanje.
Jel' Arkod ima link prema katastru? Ako nema, a cini mi se da nema, opet ova jadna drzava ulazi u novu dubiouzu i dodatne troskove u buducnosti. Umjesto jednog sustava (katastar+gruntovnica u jednom) imati cemo tri, ne nuzno identicna sustava.
Ima li netko vise informacija? Roko, jel' ta ekipa spominjala katastar?

Kako dozvoliš da ti susjed uđe u zemlju a da za sve to znaš ? To si
odmah trebao na čisto ... pogotovo zbog tvog višegodišnjeg nasada . Ne kužim ni ovo " slijedeće godine " ... pa zar nije za svagda a ne samo jedne godine ? Neće valjda opet ući u tvoj posjed ... ako nakon utvrđivanja međe ponovo uđe onda ga možeš tužit za štetu koju si pretrpio u toj godini .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 3/12/2009, 10:21

Cuj, rijec je o njivi koja nije orana jedno 40 godina. Od svih argumenata moj je "pogledajmo u karte", a njegov "ne moram gledati u karte, ja znam da je medja tu". Jedino je rjesenje sud, a trenutno nemam volje ni energije, a ni novaca, to potezati. Da je kao sto je bilo nekada, dok su geodeti bili pri katastru, to bi se jednostavno rijesilo sa mjernikom, ali sada je stanje takvo da mogu angazirati mjernika ali njegovo mjerenje formalno-pravno ne znaci nista.

A sto se tice konstrukcije "slijedece godine" trebalo je pisati "OD slijedece godine" Wink Premalo mi znaci tih par metara da bih isao kupovati pusku
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 3/12/2009, 12:42

Ne treba puška . Ako ne ide milom onda ga tužiš a sve će on platiti kada izgubi parnicu a očigledno je da bi on izgubio ... nisam bio u toj situaciji ali valjda tako ide ? Nego zar je susjed toliko bezobrazan da ne bi poštivao među koju mjernik friško postavi ?
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 3/12/2009, 14:26

Nebi postivao, a i meni je vazno ako nesto platim da za to i dobijem papir koji ima neku snagu, a ne da mi sutra dovede drugog mjernika koji ce medju staviti metar-dva vamo ili tamo (jer su karte neprecizne, a mjernik nije "delegiran" od suda).
Tako da ce moj jedan red ljesnjaka jos malo sacekati, a ogradu na tom komadu i tako jos nisam planirao radit Smile Vidjeti cemo sto ce Akord reci ...

A to da ne treba puska Wink znas u kojem kraju Hrvatske se nalazi zemlja Smile
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by kobac 3/12/2009, 18:26

pozdrav svima

nažalost u lijepoj našoj ne možeš utvrditi veličinu svog vlasništva ( veličinu parcele ) smiljan je potpuno u pravu i ja sam tako prošao kad sam mjerio među. samo mi nije jasno što sud ima sa mjerenjem međe kao da je sudac mjernik.

kobac

Broj postova : 65
Lokacija : slavonija
Registriran : 03.12.2009
0


[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 3/12/2009, 18:47

kobac je napisao/la:pozdrav svima

nažalost u lijepoj našoj ne možeš utvrditi veličinu svog vlasništva ( veličinu parcele ) smiljan je potpuno u pravu i ja sam tako prošao kad sam mjerio među. samo mi nije jasno što sud ima sa mjerenjem međe kao da je sudac mjernik.

Kod mene je drugačije iskustvo . Pozvao sam mjernika koji je pomaknu među u susjedovu parcelu za nekih metar i pol i susjed se nije bunio jer zna da je laganini godinama ulazi u tuđe . Da se pobunio bio bi tužen pa bi ga onda onaj sudac kojeg spominješ opalio po džepu Smile

Dobro došao na form !
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by kobac 3/12/2009, 19:18

hvala na dobrodošlici

kod nas ti svako ima svog mjernika i gdje mu kažeš o kaže da je međa po tvom ( naravno da ga moraš nagraditi za to ) sutra dođe susjed sa svojim i on kaže da je međa na drugom mjestu ( i on se također nagradi ) i tako se mi svađamo a oni ubiru "plodove " svog rada

kod mene je susjed ušao u njivu 10m ali sam na blef uspio otkiniti svojih 5-6m i uspio sam prije tužbe ograditi pa nek dokazuje gdje je bila međa. i danas mi fali pola jutra al šta je tu je. ako te tuži ti ne smiješ ograđivati svoje dok to sud ne utvrdi i tvoji poslovi čekaju i što imaš od toga ! sud može trajati iiiiiiiiii. a ti stojiš sa poslom. na kraju sam imao sreće jer su se na 100m od men dvojica posvađala tako da su zabili službeni količ od kojeg ja lako mogu utvrditi svoju među i od onda se moj susjed povukao. danas iskoracam njegovu njivu i opet ima 10 koraka m viška ( mogu fulat za 2-3 m ali 10!! ) sad valjda djeluje na drugoj strani.

ali opet ponavljam što sud ima sa mjerenjem međe . valjda mjernik ima stručnu spremu i dozvolu da zna izmjeriti među. da si ga tužio ti nemožeš u svoj posjed dok sud ne završi ( ko zna kolko dugo )

kobac

Broj postova : 65
Lokacija : slavonija
Registriran : 03.12.2009
0


[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 3/12/2009, 19:35

Nije baš tako kako kažeš jer mjernik je pronašao staru među na jednoj strani njive dok je na drugoj strani nije bilo jer je izorana ali kada je odredio novi položaj te međe vidjelo se da je to - to . Ako se susjed sa tim nije složio i kasnije opet preorao tih 1.5m koji su bili u pitanju onda tu dolazi u igru sud jer bi ga tužio i to je to . Sud može trajati 10 godina , to uopće nije bitno dok znaš da si u pravu jer za svaku od tih godina dobiješ naknadu štete koja se procjeni ... dakle oreš manje a imaš više Smile
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Smiljan 4/12/2009, 08:38

Kvaka sa mjernicima je u tome da su nekada bili pri katastru i kad se susjedi nebi slozili gdje je medja sluzbeno su pozvali mjernika, on je izmjerio, stavio stup i to je to. I ako bi netko i maknuo taj stup, to se smatralo (medju ljudima, a mislim da je i formalno tako bilo) gadnim nepostivanjem drzave.

Danas su mjernici "outsourcani", dakle izdvojeni od drzave i na svakom podrucju ih ima puno i njihova "odluka" ima pravnu snagu jedino ako ih angazira sud, za sto je potrebna tuzba i, kao sto je kobac naveo, puno vremena.

Meni osobno je vise mjernika reklo: "Mi vam mozemo doci na njivu i izmjeriti, ali zbog losih karata neprecizni smo na par metara, a. To sto mi izmjerimo, drugi kolega moze izmjeriti drukcije, a nista nema pravnu snagu"

I sad da ja placam nesto sto nema pravnu snagu, nesto na sto se kasniju, u krajnjoj linij, na nekom sudskom procesu i ne mogu pozvati? Ili da mi suprotna strana, kao sto kaze kobac, pokaze izmjere drugog mjernika?
Smiljan
Smiljan

Broj postova : 1988
Lokacija : Zagreb
Zanimanje : Staro gunđalo sa crnim rokovnikom
Registriran : 13.03.2008
2

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by pingo 4/12/2009, 09:31

Ako znaš gdje je međa nema toga mjernika koji može izmjeriti drugačije . Bitno je biti u pravu i voda će sigurno doći na tvoju vodenicu ... vjerojatno ga niti ja ne bih zvao da nisam bio siguran u moje sumnje da mi je susjed ušao u zemlju . Druga pozitivna stvar je da se kod nas međe još uvijek mogu naći . Ne baš sve li ako si uporan pronađeš ju . Mi smo ju tražili nekakvim velikim " šilom " koje se koristi i rukoma i jednom nogom da dobiješ na sili . Bodeš po zemlji te kada naiđeš na nešta tvrdo tu je vjerojatno međa . Onda samo otkopaš . Naša je bila pola metra u zemlji . Plugom i obradom se zatrpala .
pingo
pingo

Broj postova : 4918
Lokacija : Slavonski Brod
Registriran : 09.03.2008
3

→→→ : VIŠE

[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by kobac 4/12/2009, 10:58

pingo ti si jedan od rijetkih koji voli ići na NAŠ sud! svaka ćast ! pa svaki "kontroverzni" ( valjd sam dobro napisao - danas se tako zovu lovci u mutnom ) naš poduzetnik viće samo me tuži! ja sebaš i ne sjećam da je neko završio u bajbokani ( ne osuđen - osuđenih je bilo mnogo ) a pogotovo da su mu uzeli ono što je zamazao! šokiralo me neki dan kad su na sva zvona objavili da su onom porezniku ( što je uzimao mito ) uzeli imovinu i ja rekoh konačno! što će ti čovjek u zatvoru a lova i dalje kod njega! kad gledam prilog do kraja i poslije presude čovjek ladno odšeta kućiii!! a osuđen! koliko me sječanje služi osuđenik ide u zatvor a ne kući! ali to je izvan teme! inače kad se dvojica zakače i ne mogu rješiti problem kod nas se kaže idemo na sud pa ko ima jačeg prijatelja!

slažem se sa smiljanom potpuno. kod mene je bilo isto samo što sam imao korektnog mjernika koji me je upozorio na susjeda i aktualno stanje pa sam se kao i smiljan radije pomirio sa malim gubitkom nego da idem na sud! inače i moj komšija je prijetio sa sudom! ali kad su ova dvojica dalje stavili pravu među onda se je povukao! a što se tiće betonskih međaša kad padne mrak ljudi ih izvade, bace, ili čak posade 5-6m dalje u svoju korist! možda je i kod tebe tako! ako su vaši sudovi brzi i efikasni potpuno se slažem i sa tvojom varijantom i tako bi trebalo biti!

kobac

Broj postova : 65
Lokacija : slavonija
Registriran : 03.12.2009
0


[Vrh] Go down

Arkod,koridnate? Empty Re: Arkod,koridnate?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 3. 1, 2, 3  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics

DOPUŠTENJA
Ne moľeą odgovarati na postove.